Astrid Lindgrenová

Tohle je kniha o Astrid Lindgrenové – nejlepší spisovatelce na světě! Alespoň podle názoru mnoha generací dětí i jejich rodičů… Můžete ji číst mnoha způsoby. Například úplně normálně od začátku až do konce. Pak se dozvíte hodně o tom, co Astrid zažila, když byla dítě, dívka v pubertě, dospělá žena a stařenka. Nebo si knížkou můžete listovat, dívat se na překrásné obrázky a z textu si sem tam něco vyzobnout. Dovoleno je cokoli! Knížka vypráví o životě Astrid Lindgrenové a trochu i o jejích knihách a filmech... Jako malá bydlela se svými milujícími rodiči a třemi sourozenci na statku a na tomhle bydlení byla podle ní vůbec nejlepší příroda. V okolí se rozkládaly louky, kde se pásla zvířata, rostly tu květiny a ovocné stromy a krásně zpívali ptáci. Nedaleko pak tekla řeka, ve které se děti s oblibou koupaly. Stál tu taky nejlepší šplhací strom na světě: byl veliký a měl tlustý kmen s dutinou. Do dutiny se dalo slézt a schovat se v ní. Na šplhacím stromě měly hnízdo sovy, proto mu říkali soví strom. Astridin starší bratr několikrát provedl pěknou rošťárnu: místo sovích vajíček podstrčil do hnízda vejce slepičí. Sovy na nich seděly a seděly a najednou se jim vyklubala žlutá kuřátka! Že vám to něco připomíná? Není divu – vždyť spoustu toho, o čem Astrid Lindgrenová psala, také sama zažila. Nosila v sobě moc a moc příběhů a díky této překrásné knížce může poodhalit tajemství toho, odkud se vzala všechna ta úžasná dobrodružství dětí z Bullerbynu, Pipi Dlouhé punčochy, Karkulína ze střechy, loupežnické dcery Ronji a mnoha dalších hrdinů. Astrid Lindgrenová říkala: Existují lidé, kteří čtou rádi, a pak lidé, kteří knihu nikdy neotevřou. Pokud patříte mezi ty, co čtou rádi, je jisté, že se nebudete nikdy nudit – a s touhle knížkou už vůbec ne!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379894/big_astrid-lindgrenova-MzH-379894.jpg 4.220
Literatura světová, Biografie a memoáry, Pro děti a mládež

Vydáno: , Ella & Max

Astrid Lindgren, 2015

Kniha Astrid Lindgrenová

Radka_p

Knihu som si kupovala kvôli ilustráciám Lisa Aisato a tie boli ako vždy čarovné a knihe dodali šmrnc. Príbeh o Astrid Lindgren, respektíve jej životopis je za mňa kúsok rozpačitejší, pre úplné porozumenie je fajn mať autorku načítanú (a nielen Pippi dlhú pančuchu) a spôsob akým je napísaný mi celkom nesedí pre deti a pre dospelých je zase pomerne strohý. Takže najlepšie za mňa vyšli ilustrácie a citáty autorky, uvádzané pri každej kapitole.

Lucila
15.02.2020

Toto je velmi zajímavě zpracovány životopis. Půjčila jsem si ho po přečtení Válečných deníků a až při čtení jsem si uvědomila, jak skvělá a úspěšná Astrid byla. Nadchlo mě, jak je kniha zpracovaná, co vybírá a zdůrazňuje, její upřímný styl a snahu nezjednodušovat. Knihu si možná přečtou i děti, protože není dlouhá a ukazuje, že lze popsat věci jednoduše a srozumitelně.

rozina351
07.11.2019

"Kdo je hodně silný, musí být taky hodně hodný!"

Překrásně ilustrovaná kniha, která umožní dětským čtenářům nahlédnout do života Astrid Lindgrenové. Kniha je psána poutavým způsobem a předkládá dětem velmi srozumitelným jazykem veškerá etická poselství, která Lindgrenová vložila do svého díla. Dětem tak kniha může dopomoci nalézt základní klíče k interpretaci děl A.L. a dokreslit pozadí vzniku notoricky známých knih. Kniha velice názorně ukazuje, jak je literární dílo vždy těsně spjato s biografií autora a publikace je tak jistě využitelná pro literární výchovu ve škole, případně pro tolik omílané zvyšování čtenářské gramotnosti. Fascinující ilustrace podněcují obrazotvornost dětských čtenářů a ve spojení s poutavými, ale přesnými fakty, vytvářejí příjemné klima pro jak zcela volnou, tak odbornější práci s literárními texty Astrid Lindgrenové.

triatlet
13.01.2019

Na velkém formátu knihy vyniknou nádherné ilustrace Lisy Aisato.
Knížka přináší střípky ze života Astrid Lindgrenové. Je psaná jednodušší formou.
Dozvíte se, kolik jmen měla Astrid Lindgrenová, kolik měřila centimetrů, jakou měla přezdívku, ale i dobové údaje - např. o ceně jízdenek.
Zajímavé jsou i informace o partnerských vztazích a o literární činností. Publikace správně motivuje, aby čtenář vyhledal i jiné biografie o Astrid Lindgrenové a upřesnil si, jak to je např. se zákonem na ochranu zvířat, který by měl být ve Švédsku pojmenován podle Astrid Lindgrenové.
Pobavilo mě, jakým způsobem si Astrid snažila přivodit bolest hlavy. Vtipné je i líčení toho, co s bratrem dělali se slepičími vajíčky.
Zaujme těsnopisný záznam.
Každá kapitola je uvozena citátem Astrid Lindgrenové. Na závěr je přehled všech citátů a zdroj, odkud jsou. V závěru je i přehled, podle jakých fotek kreslila ilustrátorka některé obrázky.
V překladu mě rušilo jen občasné užití vazby "strašně/ hrozně rád".

"Dětství bez knih není dětství. Pak člověk nemá přístup do kouzelné krajiny, kde lze nalézt nejvzácnější ze všech potěšení."

"Píšu tak, jak bych chtěla, aby knížka vypadala, kdybych byla sama dítětem. Píšu pro dítě ve svém nitru."

Greena
06.01.2019

Kniha vás seznámí s nejlepší spisovatelkou dětské literatury Astrid Lindgrenovou. Dozvíte se v ní, jak malá Astrid milovala přírodu, hraní se svými třemi sourozenci, jaká byla jako studentka, zaměstnankyně novin, redaktorka, spisovatelka i jako milující matka a poté i babička.
Astrid moc ráda snila, nelákalo ji vyrůst a být dospělá, ráda lezla na stromy, a to i jako stařenka, bojovala za práva dětí na láskyplnou výchovu i za práva zvířat na plnohodnotný život. Astrid vyrůstala v harmonické, milující rodině, a to jistě formovalo. Dlouho odmítala, že se stane spisovatelkou, ale když k tomu došlo, nemohla již s psaním knih přestat.
A nejraději psala v posteli.
Knihu podle fantazie i podle dochovaných fotografií velmi poeticky ilustrovala norská malířka Lisa Aisato.
Moc bych si přála spolu s Astrid vylézt na strom…

Ukázka z knihy:
„Jak by měla vypadat dobrá knížka pro děti?
Když to chcete vědět, po dlouhém dumání vám můžu říct jenom: Musí být prostě dobrá.“

„Kdo je hodně silný, musí být také hodně hodný.“

dagmar7365
02.08.2018

Životopis Astrid Lindgrenové zpracovaný poutavou a pro děti zjednodušenou formou. Dozví se, kde Astrid čerpala inspiraci pro svá dobrodružství a jak se vlastně ke dráze spisovatelky dostala. Vše je doplněno krásnými ilustracemi.