radimch radimch komentáře u knih

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Zajímavě vymyšleno, celou knihu člověku vrtá hlavou co se na konci vlastně stane.

11.08.2021 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Naprosto skvělá povídka, pro kterou stojí za to knihu číst je "Rozum"

08.08.2021 4 z 5

Seznam smrti Seznam smrti Frederick Forsyth

Skvělá. Faktografká. Jen škoda, že konec je vygradovaný jako z amerického filmu.

06.08.2021 4 z 5

Intimní schránka Sabriny Black Intimní schránka Sabriny Black Emil Hakl (p)

Oddychová kniha

05.08.2021 3 z 5

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Co mě na těchto Vondruškových knihách zaujímá nejvíce, je středověký místopis. Příběh je možná trošku moc komplikovaný, ale má atmosféru.

01.08.2021 3 z 5

Rozchod s Bohem Rozchod s Bohem Richard Dawkins

Velmi podnětná kniha se širokým záběrem a nakousnutím spousty témat na dvou stech stranách.

28.07.2021 5 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Neuvěřitelné, napsáno před 70 lety!

28.07.2021 4 z 5

Gobi. Poušť ve mně Gobi. Poušť ve mně Reinhold Messner

Je to velké téma a já opravdu smekám před výkonem v 60 letech! Celá kniha je ale jen monotónním a poměrně patetickým fňukáním o tom, jak je putování těžké protkaným trošku chvástavými vzpomínkami jak se zamlada daly dělat velké kousky. Spíše je to takové doku-drama pro západní mainstream, i když autor se fakt snaží prokládat fakta hlubšími myšlenkami, ale není to spisovatel, velká škoda.
Velkým přínosem knihy je bezpochyby popis pouště Gobi a je fajn, že na Zemi existují ještě i pustá místa.

26.07.2021 3 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Po Hellerově Hlavě 22 další naprosto skvělá kniha.

23.07.2021 5 z 5

Republika Republika Jiří Padevět

Skvělé, jak události, tak příběhy.

21.07.2021 5 z 5

Putinovi agenti Putinovi agenti Ondřej Kundra

Výborná kniha plná zajímavých informací.

19.07.2021 5 z 5

Co se děje se světem? Co se děje se světem? Václav Cílek

Skvělá kniha se širokým záběrem a spoustou podnětů k hlubšímu zamyšlení.
děkuji

19.07.2021 5 z 5

Kosmonauti na pokraji smrti Kosmonauti na pokraji smrti Karel Pacner

Skvělé.

07.07.2021 5 z 5

Planeta mezi dvěma slunci Planeta mezi dvěma slunci Robert Fabian

Děj má spád, slovník odpovídající vězeňskému osazenstvu, dramaticky klíčovou postavou je Graczik.
Kniha se by se výborně hodila jako předloha filmu

18.06.2021 4 z 5

Specialista: Ve znamení trojzubce Specialista: Ve znamení trojzubce Robert O'Neill

Knihu Specialista Roberta O'Neilla lze po literární stránce porovnat s podobnou knihou Americký sniper od Chris Kyle, která se zabývá stejným tématem. Hlavní protagonisté obou knih prodělali náročný výcvik SEALu přibližně ve stejné době (O'Neill trochu později) a pak v bojovali v amerických vojenských misích v Iráku a Afgánistánu. Kely jako odstřelovač a O'Neill jako velitel útočného týmu (assaulters).

Kdybych měl doporučit, kterou z těchto dvou si vybrat k četbě, byl by to jednoznačně Specialista. U Amerického snipera Chrise Kyleho jsem měl pocit, že jde o jednoduššího nevyrovnaného cholerického fanatika s touhou zabíjet (což sám ve své knize zmiňuje) a nemohl jsem se ubránit vtíravému znepokojení při představě, že by se tento člověk narodil v extrémistécké části islámského světa.

Specialista O'Neill oproti tomu působi lidsky, má obavy, cití zodpovědnost. Jeho kniha je psána vyrovnanějším stylem, i když méně uhlazeným (vulgarismy, které ale sedí) než Kyleho Americký sniper (kterému knihu pomáhali psát vojenský historik Jim DeFelice a právník Scott McEwen).

Celkově je kniha dějově zajímavější a podstatně zlepšila můj pohled na jednotky SEAL (tedy ne z hlediska vojednké dovednosti - ty jsou obdivuhodné v každém případě, ale z hlediska lidského)

18.06.2021 5 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Skvělý jazyk, skvělý překlad, ale ten děj to je prostě nepěkné. škoda

10.06.2021 2 z 5

Řeka v temnotě Řeka v temnotě Masadži Išikawa

Smutná reportáž o tom, jak vypadá severokorejský "ráj". Taková bída, za času míru, je pro svobodně uvažujícího člověka nepochopitelně nesmyslná.

10.06.2021 5 z 5

Obrazy ze Starého zákona Obrazy ze Starého zákona Renáta Fučíková

Zajimavě převyprávěno srozumitelným jazykem pro děti - hm nevhodné pasáže vynechány, což je asi . Poslouchal jsem jako audioknihu načtenou Lukašem Hlavicou - ten tomu dodal atmosféru. Děkuji.

10.06.2021 4 z 5

Sharpův tygr Sharpův tygr Bernard Cornwell

Výborná kniha, historická věrnost se s precizně propracovanou fiktivní zápletkou. Ano Sharp působí jako superhrdina, ale kniha je psána opravdu poutavě. Děkuji

06.06.2021 5 z 5

Anežka Česká: Cesta lásky a víry hrdé Přemyslovny Anežka Česká: Cesta lásky a víry hrdé Přemyslovny Hana Parkánová-Whitton

Opravdu nechci knihu kritizovat a nevím, co jsem očekával, když jsem si ji vybral, ale toto je opravdu příběh z červené knihovny a to jak dějem, tak jazykem.
Příjde mi to jako vybroušeně pěkná pohádka pro školní mládež a to je škoda, protože téma Anežky České určitě stojí za méně prvoplánové zpracování.
Kniha si najde svého čtenáře, ale je opravdu potřeba brát jako oddychovou literaturu.

02.06.2021 1 z 5