R.E.M. R.E.M. komentáře u knih

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Od vánoc jsem se těšila na Strašidlo cantervillské. Bylo jiné, než jsem očekávala, překvapivě slabé a málo mocné.
Ale kniha mě pobavila, jak jsem očekávala. :)

21.07.2020 4 z 5

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

Na knihu jsem se těšila. Měla jsem velká očekávání. Ale příběh mě moc nezaujal, styl vyprávění ještě míň, osudy postav mi byly lhostejné.

18.07.2020 3 z 5

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

Skvělá kniha o úžasné, geniální ženě.

26.06.2020 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Kniha mi dala přesně to, co jsem očekávala. Příjemné odpočinkové čtení, s originálním začátkem, nezbytným nedorozuměním a problémem, i s typickým závěrem. Čtivé, vtipné, jen mírně praštěné, zábavné.

16.02.2020 4 z 5

Proud času Proud času Michael Crichton

Kniha je zařazena mezi sci-fi, ale science fiction to je jen z části. Ze dvou třetin je to spíš historicko-dobrodružný román.

Dílu se nedá upřít čtivost a v době vydání i velká atraktivita tématu.
Začátek děje se odehrává v přítomnosti, ve světě vědy a technických vynálezů a archeologického výzkumu. Pak se děj a téměř všechny hlavní postavy přesunou do středověku a z žánru sci-fi se stává do dobrodružný román. Vyzdvihla bych několik dobrých myšlenek, zakomponování kvantové mechaniky a teleportace.

Dále mínusy a SPOILERY!

Autor vložil do textu velké množství akčních scén, opakovaných úniků a dopadení, příliš šťastných náhod, skvělého načasování a k tomu věnoval hlavním hrdinům neuvěřitelnou šikovnost, odolnost a téměř nesmrtelnost.

Kniha mě bavila. Celkové hodnocení 3,5 hvězdičky.

08.02.2020 3 z 5

Zjevení Zjevení Christopher John Sansom

Perfektní historická detektivka s uvěřitelnou atmosférou doby. Velmi hezké čtení, nápaditá zápletka, čtenářský zážitek.

12.01.2020 5 z 5

Titus Žal Titus Žal Mervyn Peake

Román je odlišný od všech knih, které jsem četla, specifický a velmi originální. A náročný na čtení. Sáhodlouhé, barvité a velmi podrobné popisy nutí čtenáře stoprocentně se soustředit.

Gormenghast překypuje ponurostí, bizarností, zlobou a zřetelnou dávkou ošklivosti prostředí i lidí. Pochmurnou a destruktivní atmosférou připomíná obrazy surrealistických malířů. Děj je tři čtvrtiny knihy minimální, až v závěru přidá na tempu.

Pro požitek je důležité vybrat si pro čtení tu správnou chvíli - jinak se vám děj může zdát chvílemi až nesnesitelně rozvláčný a extrémně podrobné popisy velmi únavné.

Pokud vytrváte do poslední strany tohoto nevšedního románu, odměnou vám budou živé obrazy Gormenghastu vryté do paměti a přetrvávající silný pocit, který nelze popsat slovy.

Dále minispoilery!

Autor vložil do knihy velké množství negativních nebo aspoň velmi podivínských postav. I ty, které se zpočátku zdály být normálními, se ukázaly jako stupidní, nevyrovnané. Zdánlivá chytrost se ukáže být cynickou vychytralostí. Jazýčky vah charakterů postav jsou vychýleny k negativním vlastnostem. Kladnou postavu není snadné najít. Poslední desítky stran se objevuje aspoň náznak naděje, změn a nových časů.
V závěru si mé sympatie získali Fuchsie a  komorník Kříst.

Pokud chcete opustit svůj čtenářský stereotyp a poznat něco nového, sáhněte po Gormenghastu.

27.10.2019 4 z 5

Tiše a přesně Tiše a přesně J. D. Robb (p)

Jeden z nejlepších dílů série. Čtivý. Nevadilo, že čtenář zjistí pachatele už v půlce knihy. Napětí a akce vydržely až do poslední strany.
Závěrečný popis dětského narozeninového večírku je pohádkově kouzelný :-).

18.10.2019 5 z 5

Kniha hřbitova Kniha hřbitova Neil Gaiman

Pro mě čtenářsky netypické prostředí a téma. Začátek jako z thrilleru, až mě to málem odradilo od dalšího čtení. Ale po několika stránkách se mi text zalíbil. Děj měl hlavu a patu. Způsob vyprávění a čtení bylo velmi lehké, nenáročné, zároveň působivé a podmanivé, zpracování neslo punc originality.

Líbila se mi lehce temná, snová a tajemná atmosféra. Prolínání nadpřirozených sil s naším světem nechalo velký prostor pro fantazii, i pro myšlenky o jiném světě. Gaiman umí krásně naznačovat, rozehrát kolo možností, předestřít fantastický, nepochopitelný svět, zaujmout čtenáře a přitom stále nechat ten svět trochu zahalený. Jako když se díváme přes okno zahalené závojem, vidíme část neostrých obrysů, světlo, stíny, ne však ucelený, komplexní a jasný obraz a v nás zůstane dráždivá touha vidět a poznat víc, odhalit víc. Oceňuji, že autor nenaservíroval všechny informace čtenářům polopatě a nechal prostor pro tajemství, tajemno a záhadno a pak že zvládl tak specifické prostředí jako je hřbitov popsat odlišně a netypicky, vypravět o hřbitově způsobem, který vzbuzuje úplně jiné pocity a asociace než obvykle.

07.07.2019 4 z 5

Vladař Vladař Christopher John Sansom

Výborné čtení.

Další díl Shardlaka Vladař je stejnou měrou historickým románem jako historickou detektivkou.

Některé romány stejné kategorie - "historické detektivky" - se soustředí na hledání pachatele a detektivní zápletku, a období, třeba středověku, je jen kulisou pro detektivku, kde pár známým historických jmen, rytíři, krásné dámy a neurození lidé navozují dojem dávné doby. A pak jsou romány, které směle můžeme zařadit mezi historické romány a historické detektivky v jednom. Román Vladař patří do druhé skupiny, je velmi dobrou detektivkou a současně skvělým historickým románem s působivou atmosférou, nezastíranou drsností středověku a poutavým příběhem. Nemám už co dodat, kromě mého poděkování za nejen za příjemné čtení, ale i za zpracovaný historický doslov.

14.06.2019 5 z 5

Panna v ledu Panna v ledu Ellis Peters (p)

Autorka dalším dílem série nezklame. Naopak.
Panna v ledu je dobrou historickou detektivkou se zajímavou zápletkou, překvapeními a sympatickým Cadfaelem.

26.05.2019 5 z 5

Záhada zlatodolu Záhada zlatodolu Zuzana Koubková

Dobrá historická detektivka, poutavá zápletka, příjemné čtení. Potěšil mě doslov.

Oblíbila jsem si Zdislava. Oblíbila jsem si autorku.

30.04.2019 5 z 5

Po meči i po přeslici Po meči i po přeslici Zora Beráková

Kniha z období, kdy se s ženami jednalo bezohledně a krutě, kdy starší neprovdaná žena měla pro rodinu a společnost jen nepatrnou hodnotu.

Syrové vyprávění o době, politice a lidech, urozených i poddaných. Vyprávění o životě šlechtičny, která za touhu po lásce zaplatila příliš velkou cenu.

Chvíli jsem si zvykala na autorčin styl.

Kniha se mi líbila, ač příběh nebyl ani optimistický, ani nadějeplný,

14.03.2019 4 z 5

Romaneta (3 romaneta) Romaneta (3 romaneta) Jakub Arbes

Jako dítě jsem přečetla romaneta a líbila se mi. Nedávno jsem se vrátila k J. A. a neoslovil mě. Měla jsem velká očekávání... S obtížemi jsem dočetla Sv. Xaveria. O další dva příběhy nemám zájem.

08.03.2019 2 z 5

Jak funguje hudba Jak funguje hudba John Powell

Na první pohled nenápadná, ovšem velmi nevšední kniha, která před čtenářem rozestře koberec hudby, prozradí spoustu o hudební vědě. Informace jsou podány velmi sdílně - pro úplné laiky a hudbou nepolíbené a zároveň kniha upoutá i ty čtenáře, kteří prošli hudebním vzděláním. Určitě se k textu ještě vrátím.

J. Powell občas hodí, pro odlehčení, vtípek, ale nijak to s vtipy nepřehání.

Při čtení je příjemné mít k dispozici internet a skladby/písně, dané jako příklad určitého jevu, si rovnou přehrát. Ale pro pochopení a zážitek z textu to není podmínkou.

Díky autorovi jsem začala vnímat hudbu jinak než dřív. Všímat si jednotlivých hudebních prvků, kterým jsem dříve nevěnovala zvláštní pozornost, které se mi často ztrácely v hudebním celku. Díky autorovi za..., hm, prostě, autorovi díky.

06.02.2019 5 z 5

Lord Edgware umírá Lord Edgware umírá Agatha Christie

Tak tenhle díl mi bezvadně padl do noty. Pěkně rozehrané, pěkně zamotané a překvapující. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout, dokud jsem nezjistila, kdo je vrahem. :)

06.02.2019 5 z 5

Noc s Audrey Hepburnovou Noc s Audrey Hepburnovou Lucy Holliday

Hodně špatné, i jako oddechovka. Nepřirozeně ztřeštěné a trapné situace, divná postava skoro třicetileté ženy s chováním naivního, nezkušeného a sociálně velmi neobratného děcka. Mizerný děj. Kdyby to bylo aspoň vtipné, no, ale nebylo.

11.01.2019 1 z 5

Nesvatá válka o Svatou zemi Nesvatá válka o Svatou zemi Břetislav Tureček

Skvěle podané informace o izraelsko palestinském konfliktu, solidní zpracování, čtivé.

Není třeba se více rozepisovat, když vše důležité už je v příspěvku KejmlP.

09.01.2019 5 z 5

Chryzantémy ze země zelených hor Chryzantémy ze země zelených hor * antologie

Nádherná sbírka starokorejské lyriky. Po prvním přečtení z knihovny jsem neodolala a útlou knihu koupila. Krásné verše nepotřebují mnoho slov.

06.01.2019 5 z 5

Kultura středověké Evropy Kultura středověké Evropy Jacques Le Goff

Kultura středověké Evropy běžnému čtenáři poodhalí závoj středověku, společnosti a kultury té doby. Spousta informací. Škoda, že členění textu nebylo ideální, kniha je málo přehledná, obtížně se hledaly dříve přečtené informace - to bylo jediným důvodem odebrání jedné hvězdičky. Složitější čtení a místy malou čtivost vynahrazuje obsahová bohatost.

23.10.2018 4 z 5