Po meči i po přeslici

Smiřičtí sice patřili k nejbohatším šlechticům v Čechách, ale jako by na jejich rodu spočívala kletba. Kniha představuje nejstaršího syna Jaroslava, který zemřel ve třiadvaceti letech, prostřední Jindřich Jiří je duševně méněcenný a nejmladší Albrecht Jan také bývá často nemocen. Pouze Markétu Saloménu rodové prokletí vynechalo, je spanilá a zdravá. Osu románu tvoří osud Elišky Kateřiny včetně vztahu s kovářem Jírou a boj o rodinné dědictví. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22041/po-meci-i-po-preslici-22041.jpg 3.316
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Po meči i po přeslici

R.E.M.

Kniha z období, kdy se s ženami jednalo bezohledně a krutě, kdy starší neprovdaná žena měla pro rodinu a společnost jen nepatrnou hodnotu.

Syrové vyprávění o době, politice a lidech, urozených i poddaných. Vyprávění o životě šechtičny, která za touhu po lásce zaplatila příliš velkou cenu.

Chvíli jsem si zvykala na autorčin styl.

Kniha se mi líbila, ač příběh nebyl ani optimistický, ani nadějeplný,

katka134
20.09.2018

O rodu Smiřických jsem četla lepší knihy. Ale protože jsem věděla, jak vše dopadne, tak to nakonec bylo příjemné rychlé čtení.

alabra
02.01.2017

Zapojení české šlechty do druhého stavovského povstání je zajímavé téma, historie jednoho z nejbohatších českých šlechtických rodů rovněž. Proto dávám tři hvězdy. Uchopení a zpracování tématu bylo však nudné, čtenářsky nezajímavé, postavy zde zobrazené ploché.

ritz
10.10.2016

Dalo se přečíst, ale znám i poutavěji napsané historické knížky.

orinka3
06.06.2016

Tak mám za sebou třetí díl. Nejméně obsáhlý a věnovaný především postavě nešťastné Elišky Kateřiny Smiřické. Je chvályhodné, že autorka citlivě zobrazuje trápení dívky, poznamenané tělesnou vadou a které okolí nedopřeje normální život. Smutný osud, dnes by žila bez problémů. Tenkrát si však lásku musela vytrucovávat a trpce na ni doplácela a doplatila. V knize mi vadilo, a to hodně, opakování celých pasáží z předchozích dílů. Doslova. Pro čtenáře, který má v ruce jediný díl a předchozí nezná, je to možná přínosné. Ale pro toho, kdo má čerstvě v paměti nedávno přečtené, je to obtěžující.

alnahu
22.07.2014

V knize se dočteme ,jak skončil rod Smiřických-vymřel po meči i po přeslici. České dějiny-dobře se četla.

miriama
27.09.2013

V této knize se autorka věnuje líčení osudů členů rodiny Smiřických. I zde poutavě popisuje dobu, ve které hrdinové žili. Další dobřý historický román od této autorky.

Radkab.
03.02.2012

Některé části knihy (hlavně politické debaty) mě docela nudily, ale jinak není špatná.

17. století aristokracie, šlechta Smiřičtí ze Smiřic láska

Zora Beráková

Zora Beráková
česká, 1921

všechny knihy autora

Kniha Po meči i po přeslici je: