Psax

Dračí doupě: Pravidla pro pokročiléDračí doupě: Pravidla pro pokročiléMichael Bronec

Povolání se dělí, bestiář se rozrůstá, a postavy objevují širý svět.
(Příklad: .. co to? Že by Hrun ještě žil? Ne. Jiný příklad...:)

15.05.2013

Padesát odstínů šediPadesát odstínů šediE. L. James (pseudonym)

No, myslím, že si místo toho přečtu ještě jednou Lady Fuckingham...

21.10.2013

Polštář z trávyPolštář z trávySóseki Nacume

My TOP10.
Nerozumím komentářům o obtížném čtení, nesourodosti a náročnosti textu.
Kusamakura je vskutku povznášející čtení, po kterém se člověk ještě zamyslí.
A scéna u holiče je vynikající. .)

12.06.2013

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníkyDračí doupě: Pravidla pro začátečníkyMichael Bronec

Bylo mi dvanáct, fantasie pracovala na plné obrátky a já tenkrát tušil, že s Dračím doupětem strávím ještě mnoho a mnoho hodin, dnů, týdnů. ...)

NástupNástupV. Řezáč (pseudonym)

Dnešní čtenář samozřejmě nahlíží na děj i tehdejší atmosféru poněkud s odstupem (nebo by alespoň měl :) , ale i přes ideové zabarvení knihy, zůstáv Nástup velice čtivým a zajímavým románem.

26.08.2013

Deník nalezený ve vaněDeník nalezený ve vaněStanisław Lem

Stejně, jako je Bradburyho Osamělá Smrt instantní depresí,
Deník nalezený ve vaně Stanisława Lema je instantní schizoffrenií.
Nechtěli jste být špiony? Hrát dvojí hru? A co trojí? Nebo čtvernou..?
Vynikající kniha.

21.10.2013

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

Četl jsem v originále, ke konci jsem angličtinu vůbec nevnímal, jen příběh a jeho finále.

31.08.2012

Dračí doupě: Pravidla pro experty: PostavyDračí doupě: Pravidla pro experty: PostavyMichael Bronec

Třetí Dračí doupě. Nejlepší jsou ale začátky. .)

Hlas horyHlas horyJasunari Kawabata

Po prvním přečtení této nijak výrazně dynamické knihy jsem ji chtěl vrátit kamarádu, ale nějak jsem se začetl podruhé.
Když jsem ji o dva dny později začínal číst potřetí, raděj jsem mu ji nacpal do rukou.
Už mám svou vlastní...
My TOP10.

SanširóSanširóSóseki Nacume

Aktuálních 78 % je žalostně málo. Předpokládám, že podhodnocení tohoto díla je dáno odlišností vnímání světů českých čtenářů a jejich vnímání tak odlišného a přece podobného světa měnícího se Japonska.

Román o proměnách Japonska z feudální na moderní kapitalistickou společnost z pohledu venkovského mladého muže, jenž přijíždí do Tokia studovat universitu.
Sanširó se snaží zařadit do moderní společnosti. Cítí se však, jak napovídá podtitul knihy, jako zbloudilá ovce.

Plně jsem ocenil až na druhé přečtení.

12.06.2013

Na rozkaz králeNa rozkaz králeLjuba Štíplová

První český i můj první gamebook, na který mám jen ty nejlepší vzpomínky.
Dokonce jsem ho tenkrát neuměle propiskou do sešitu kopíroval i s obrázky.

29.08.2014

Osm smrtelných hříchůOsm smrtelných hříchůKonrad Lorenz

Kniha pro neustálé zamýšlení se nad větami právě přečtenými. Nepříliš optimistický obraz naší společnosti pohledem etologa. Doporučuji!

25.03.2016

Doba jedováDoba jedováAnna Strunecká

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. obvinil prof. Struneckou z manipulace s daty, nedostatečné kvalifikace a radikalizace společnosti. V televizním pořadu České televize označil prof. Struneckou za seniorku, která není lékařkou, ani odborníkem na očkování a nikoho nikdy neočkovala. V jiné recenzi uvedl, že je prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny, předsedou redakčního časopisu Očkování a cestovní medicína a kritizoval dílčí body knihy na celkem 46 stranách

16.02.2021odpad!

Alenka z planety ZeměAlenka z planety ZeměK. Bulyčov (pseudonym)

Jednoduše geniální, fantasie mi v dětství při četbě pracovala na plné obrátky.
A stejně jak zde píše Perfectday, poprvé jsem se setkal se slovem indikátor a hned jsem si ho oblíbil. :)

31.08.2012

Dobrodružství v zemi nikohoDobrodružství v zemi nikohoJaroslav Foglar

Podle mne nejlepší foglarovka.

14.05.2013

Ve službách krále ReginaldaVe službách krále ReginaldaMichael Bronec

Traktát O nesmyslnosti všeho počínání, Episomos na kolečkových bruslích, kilo a čtvrt prachu a spousty dalších zajímavostí. .)

15.05.2013

Japonsko-český studijní znakový slovníkJaponsko-český studijní znakový slovníkDavid Labus

Výborná věc. Takřka ultimátní pomůcka.

02.06.2013

3x Sherlock Holmes3x Sherlock HolmesArthur Conan Doyle

To je vážně na přebalu Sherlock ze současnosti? Tři, mnohými generacemi čtenářů prověřené, povídky a populární herec na přebalu = vyděláme prachy... Jak smutné.

05.07.2014

Zpěvy staré ČínyZpěvy staré ČínyBohumil Mathesius

Klasika. Poštěstilo se mi ji zakoupit za pár desítek korun v antikvariátu - i s podpisem a věnováním Bohumila Mathesia!

25.03.2016

Diaboliáda / ДьяволиадаDiaboliáda / ДьяволиадаMichail Afanasjevič Bulgakov

Zdejší anotace knihy je sice pěkná, ale popisuje zejména povídku Osudná vejce, která s Diaboliádou nemá nic společného. První řádek odpovídá, ale dál nikoli. Diaboliáda je zběsilá, je šílená, je vtipná a strhující, je zcela překvapivá. Je vynikající. První třetinu jsem se snažil držet tempo s hlavním hrdinou, než mi došlo, že je to marné a nechal jsem se unášet surrealistickým dějem až do konce. Z povídky jsem si vypsal i pár výtečných citací.

22.08.2016

Smrt je vždycky osaměláSmrt je vždycky osaměláR. Bradbury (pseudonym)

Instantní deprese.
Přečetl jsem to až na druhý pokus.
Vynikající!

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Výborné, velice silné.
Na mnoho let jsem pak odložil válečnou literaturu.

NeuromancerNeuromancerWilliam Gibson

Četl jsem to třikrát a pokaždé jsem měl dojem, že čtu jinou knihu.
Vynikající.

23.09.2012

Naučné stezky a trasy - Praha a Středočeský krajNaučné stezky a trasy - Praha a Středočeský krajKarel Drábek

Šikovná věc, když nevíte, co s nedělí.. :)

05.06.2013

Lidská komedieLidská komedieWilliam Saroyan

Hluboce oslovující, lehce vyprávěný příběh.
Na to mávání z vlaku asi už nezapomenu. To je prostě nádherný obraz.

26.08.2013

Hodina děsuHodina děsuStephen King

Hodina děsu je velice zavádějící název. To už Krajní meze by byly přiléhavější.
Nicméně zde v komentářích opěvovaný prám si ale vůbec nepamatuji, zato je pro mne nosnou povídkou Zkratka paní Toddové. Majstrštyk!

06.09.2013

Co je zase tohle?Co je zase tohle?Dušan Pálka

Bedřich a Božena jako komentář světa skvělého pozorovatele a fotografa.

26.11.2015

MrakMrakG. Pausewang (pseudonym)

Malá a čtivá brožovaná knížečka, která zdařile vykresluje chaos, zoufalství i naději po jaderné havárii očima dospívající slečny.
Doporučuji přečíst, nehledě na osobní názory ohledně jaderné energetiky. :)

Země ZetZemě ZetSvatopluk Hrnčíř

Jako dětská četba výborné. Vracel jsem se do Země Zet mnohokrát.

04.09.2012