prof.chrobak prof.chrobak komentáře u knih

Dobrodružství zvědavého kamzíčka Dobrodružství zvědavého kamzíčka Jana Moravcová

Uprostřed vysokých hor a skal prožívá zvědavý kamzíček svá neobyčejná dobrodružství a uvádí tak malého čtenáře do kouzelného království volné přírody. Je to svět zářivého slunce i hrozivých vánic, svět kamarádů svišťů i obávaných orlů, svět zvláštních zákonů, které by měl každý člověk dobře znát, jestliže chce do něj vstoupit. Pro kluky a holky od 7 let.

Románský Velehrad Románský Velehrad Miloslav Pojsl

Knížečka je útlá, ale obsahuje vše, co návštěvník Velehradu o románském období potřebuje vědět. Pan profesor mě učil, a je to odborník par excellence, vědec tělem i duší. Kniha je multilinguální - obsahuje text v češtině, němčině, ruštině a angličtině.

07.12.2019 5 z 5

Reinhard Heydrich - Hitlerův kat Reinhard Heydrich - Hitlerův kat Robert Gerwarth

O Heydrichovi jsem už četl v mnoha knížkách a v souvislosti s atentátem viděl spoustu dokumentů (mimo jiné rozsáhlý cyklus "Heydrich - konečné řešení", takže jsem si říkal, že v knize od německého autora se toho, co se týká zejména Heydrichova působení v protektorátu, už zase tak příliš nového nedozvím. Byl jsem ale příjemně překvapen. Kniha obsahuje spoustu pro mně nových informací a dokazuje pečlivé studium pramenů a to právě i z českého teritoria, jak dokazují například četné citace z dobového českého tisku. Navíc ale kniha nepůsobí dojmem nějaké suché studie, ale je velmi čtivě napsána.

Soudce a jeho kat / Malér Soudce a jeho kat / Malér Friedrich Dürrenmatt

„Soudce a jeho kat“ je příběh vraždy, která se zdá být vyjasněna. Ve skutečnosti pouze komisař Bärlach a čtenář znají pravdu případu. Díky důmyslnému plánu dokáže Bärlach jak odsoudit vraha Schmiedse, tak svrhnout svého celoživotního oponenta. Ale to není vítězství spravedlnosti, je to spíše odhaleno jako mýtus. Bärlach porazil Gastmanna jako ztělesnění zla svými vlastními zbraněmi, ale ne prostředky spravedlnosti.

07.12.2019

Hudební kaleidoskop Hudební kaleidoskop Jiří Pilka

Kniha přehledným způsobem představuje různá témata týkající se hudby - svět hudebních nástrojů, skladatelů, žánrů, sondy do historie hudby, pojmy z hudební teorie, oblast reprodukované hudby a technických možností k jejímu provozování, problematiku notového zápisu, a mnoho dalších. Je to něco mezi slovníkem a encyklopedií ve formou krátkých článků o rozsahu jedné až dvou stránek doplněných četnými ilustracemi. Kniha je primárně určena dětskému čtenáři, ale poučení v ní nalezne i mnohý dospělý.

07.12.2019

1000 nejkrásnějších novell 1000 světových spisovatelů. Sv. 13 1000 nejkrásnějších novell 1000 světových spisovatelů. Sv. 13 * antologie

Tak jako v dnešní době vychází například edice Nejlepší světové čtení, tak na počátku minulého století seznamovala české čtenáře se zajímavými literárními díly naší i světové literatury edice 1000 nejkrásnějších novell 1000 světových spisovatelů. Díla v ní obsažená byla pokaždé uvedena literárními úvody, které stručně seznámily čtenáře s osobnostmi autorů. Antologie podává ukázku stylu české spisovatelky Sofie Podlipské v novelle "U zlatého koníčka" ; dále dílko slavného francouzského klasika Gustave Flauberta "Herodias"; ochutnávku z "Ostrovních příběhů" novořeckého novellisty Argyprise Ephtaliose s názevm "Marinos Kondaras"; eponymní "Novellu" duchaplného tvůrce italské poetické prózy Ser Giovanniho Fiorentina; povídku egyptské literátky Gabriely Reuterové "Děti"; opus tvůrce prvních záblesků uvědomělého českého realismu Františka Jaromíra Rubeše "Kdo ví, k čemu to dobré"; črtu poslkého spisovatele Wl. St. Reymonta "Soud"; novellu španělské autorky Dony Maríe De Zayas Y Sotomayor "Pozdě se přichází k poznání" a řadu dalších.

13.11.2019 5 z 5

Základy marxistické filosofie Základy marxistické filosofie Fjodor Vasiljevič Konstantinov

Jelikož jsem byl náruživým čtenářem již od útlého mládí, pravidelně jsem navštěvoval všechna knihkupectví v našem městě, kterých bylo jenom co si vzpomínám kolem deseti. Protože sehnat nějakou novou a současně dobrou knížku v 70. letech minulého století nebylo zase tak úplně běžné jako dnes. Jedno z těch knihkupectví jsem ale navštěvoval minimálně, protože to byla specializovaná prodejna politické literatury. V omezené míře tam měli i "normální" knížky, ale většinu tvořily právě podobná díla, jako tohle. Ještě dnes si vzpomínám na ty od země až do stropu plné police svazků kompletních vydání spisů Lenina, Marxe a Engelse, Gottwalda, Zápotockého, Ho Či Mina, Brežněva, Husáka, Milana Matouše a jim podobných. Vždycky mi bylo líto těch lesů, které padly za oběť na papír, i těch, co to museli číst.

19.10.2019

Národní čítanka Národní čítanka Cyril Merhout

Kniha vyšla v roce vzniku samostatného československého státu a tím je do značné míry určen její obsah. Je to soubor různých textů jejichž jednotícím prvkem je národovectví. Jsou zde básně oslavujícící českou minulost, sondy do české historie od pravěku až po C. & K. mocnářství, recenze uměleckých děl českých a (v menší míře) slovenských autorů, úvahy o národě a příslušnosti k etniku, o úloze jednotlivce a státu a podobně; ale například i texty z oblasti národohospodářské. Celek působí dojmem, že mnohé články byly vybrány z dobových časopisů. Některé texty jsou docela zajímavé, avšak řada z nich, zvláště ty o historii, jsou do jisté míry tendenční - například nekritická oslava husitství nebo zásadní odsuzování Rakousko-Uherska, na němž autoři nedokáží vidět nic pozitivního. Je to zajisté dáno étosem doby a nadšením z naplnění tužeb o státní samostatnosti. Když připočteme dnes již do značné míry archaický jazyk, lze ke knize přistupovat spíše jako k pozoruhodné starožitnosti z doby našich pradědečků, nežli jako k serióznímu pramenu historického poznání. Kniha má i audioverzi která byla načtena pod názvem "O národně českém".

18.10.2019 2 z 5

Špandavské deníky Špandavské deníky Albert Speer

I když obsahem knihy je doba, kterou Speer trávil ve Špandavském vězení (začátek knihy byl sepsán ještě v cele v Norimberku, do Špandavy byl přemístěn až o něco později), obsahuje také hodně materiálu o jeho roli ve Třetí říši a jeho vztahu s Adolfem Hitlerem.
Jeho biografie má kompaktnější formu, tato kniha je spíše útržkovitější, jak už deníky bývají. Odráží momentální nálady, deprese, úvahy, kterými dlouholetý vězeň v průběhu doby procházel. Kniha je opravdu zajímavá a po právu se stala bestsellerem. Speer nejspíš nebyl a nikdy ani nebude dějinami uznávaný architekt, ale jako spisovatel se osvědčil skvěle.

16.10.2019 5 z 5

Škola úspěchu Škola úspěchu Frank Bettger

Kniha obsahuje zkušenosti a postřehy schopného obchodníka ale vlastně i dobrého znalce lidského chování nasbírané za mnoho let jeho praxe. Uzavřít obchod tak, aby z toho měly dobrý prospěch obě strany a zákazník neměl pocit, že byl k něčemu donucen nebo nějakým způsobem napálen, je svým způsobem umění. V silně konkurenčním trhu jsou rozhodující někdy i maličkosti. Kniha je sice z amerického prostředí, kde má tradice demokratického kapitalismu za sebou již dlouhý vývoj, ale je v mnohém poučná i pro naši žhavou současnost, kde bují praktiky různých "šmejdů", jejichž jediným cílem je obohatit se za každou cenu na úkor zákazníka, bez ohledu na jakoukoliv slušnost a etiku.

15.09.2019

Knihu jsem četl až na základě seriálu, který jsem viděl nedlouho předtím. To není dle mých zkušeností úplně ideální, protože je tím tak trochu ovlivněna čtenářova představivost a imaginace. Ale na rozdíl od některých jiných čtenářů si nemyslím, že by bylo jedno zásadně lepší než druhé. Seriál byl hodně dobrý, jak výběrem herců, tak i vizuálně to bylo velice dobře zpracováno. Kniha naproti tomu obsahuje zase spoustu dalších informací a podrobností, které v seriálu nebyly vysloveny. Myslím, že je dobře, že se tomuto tématu věnovalo dostalo filmového, resp. seriálového zpracování, protože hodně takovýchto katastrof, které se staly za našeho života, ale které se nestaly bezprostředně v naší blízkosti, máme tendenci časem zapomínat. Přitom ale právě Černobyl byl dost zásadní událostí, která naši generaci ovlivnila. Teprve při seriálu jsem si plně uvědomil, jaké nebezpečí nám tehdy hrozilo a jaké důsledky ta událost může mít ještě v budoucnosti. A člověk si někdy říká, jaké hrozby a rizika na lidstvo možná čekají v budoucnu, například v souvislosti s rozvojem genetických manipulací, umělé inteligence, autonomních válečných strojů, apod. Taky si člověk opět uvědomí, jak zásadně se za poslední desítky let změnil svět. Tenkrát nebýt rádia Svobodná Evropa, nevěděli jsme o ničem, protože nebyl internet a smartphony a běžný člověk k necenzurovaným informacím moc jiných cest neměl. Dnes je zase informací až moc, a je někdy problém se zorientovat v tom, co je pravda. Doba se mění, ale lidstvo je stále stejně nepoučitelné.

07.09.2019 5 z 5

Cesty doktora Málodělala Cesty doktora Málodělala Hugh Lofting

Oblíbená půvabná kniha mého dětství, která dostala další fantastický rozměr díky americkému filmu s Rexem Harrisonem, který jsem shlédl v československé televizi někdy v první polovině sedmdesátých let na černobílém televizoru Tesla Lotos. Nedávno se mi podařilo sehnat barevnou verzi a po cca 45 letech jsem se na film rád znovu podíval. Poněkud archaický jazyk knižního překladu dvacátých let mi kupodivu nevadil, naopak, připadalo mi, že to dodává knize tu správnou atmosféru.

25.08.2019 5 z 5

Děkuji Děkuji Erich Pepřík

„Otec Erich byl pro mě vzdělaný člověk, moudrý pastýř a laskavý přítel,“ vzpomíná na zesnulého olomoucký arcibiskup Jan Graubner, který si Mons. Pepříka vybral roku 1992 za svého generálního vikáře, a pokračuje: „S obdivuhodnou šíří rozhledu stál pokorně ve službě. Často jsem viděl, že základní orientační bod je pro něj osobní zodpovědnost před Bohem.“ Knížečka je zajímavým příspěvkem k dějinám moravské církve.

22.08.2019 5 z 5

Môj ideál, Ježiš, syn Máriin Môj ideál, Ježiš, syn Máriin Emil Neubert

Duchovní kniha známého mariologa v původním slovenském překladu františkána T.J. Zúbka. Naučte se číst každý den několik řádků evangelia, abyste objevili myšlenku na Ježíše. Objevte, jak daleko jste od myšlení, od chtění a jednání jako On. Mluv s Ním, jako bys ho viděl. Není ve vás? Neslyšíš jeho hlas, stejně jako předtím, hlas Petra, Madeleine nebo Johna? Jen mu řekni, co si myslíš, co chceš. Modlete se za to, aby vám sdělil své myšlenky a přání.

18.08.2019 5 z 5

Čelem k věčnosti Čelem k věčnosti kolektiv autorů

Pro napsání knížky „Čelem k věčnosti" bylo použito literárních pramenů, které byly vydány ve Vydavatelství a nakladatelství Matice cyrilometoděj­ské, s. r. o., v Olomouci a většina z nich má církevní schválení. Samostat­nou skupinu tvoří katechismy katolické církve a kancionály, které mají znak IMPRIMATUR.

Knížka nemusí obstát před přísným hlediskem textové nebo teologické kritiky. Není to však ani její ctižádostí. Ve smyslu toho, co bylo řečeno a napsáno o věčném životě, chceme přispět k větší radosti a plnosti du­chovního života těch, kdo ji budou užívat.

18.08.2019 5 z 5

Vteřiny Vteřiny Josef Svatopluk Machar

Zajímavé a dobře se čtoucí poezie, verše psané inteligentně, s nadhledem, občas smutné, někdy lehce morbidní, jindy ironické, jindy zase mystické, občas eroticky zabarvené, vždy však jazykově vybroušené a třeskutě trefné.

09.08.2019 4 z 5

Klidná mysl Klidná mysl S. S. Van Dine

Devátý v sérii detektivních románů spisovatele S.S. Van Dine o fiktivním detektivovi jménem Philo Vance. Klasická detektivka založená na dedukčním a psychologickém postupu.

09.08.2019 5 z 5

Monology ve Vůdcově hlavním stanu 1941-1944 Monology ve Vůdcově hlavním stanu 1941-1944 Adolf Hitler

Hodnotit takovéto knihy je vždy ošemetné. To proto, že jedna věc je její myšlenkový obsah, který je všeobecně považován za odpad a z hlediska dějin za odsouzeníhodný škvár, který se stal pozadím obrovského zla, které poznamenalo prakticky celý svět. Ale druhá věc je její faktografická hodnota jakožto historického artefaktu, na kterém můžeme toto zlo poznat, abychom jeho projevy a znaky mohli identifikovat a abychom pak byli schopni mu čelit i v dnešní době. Já se v tomto hodnocení zabývám pouze tou druhou stránkou. Za vznikem tohoto díla stojí osoba Martina Bormanna, vedoucího kanceláře Adolfa Hitlera. O pohnutkách, které ho vedly k tomu, aby bez vědomí svého představeného nechal zaznamenávat jeho myšlenkové sentence, můžeme jen spekulovat. Spíše nežli snaha předat odkaz A.H. budoucím pokolením, za tím stála vlastnit v písemné formě jakési kompendium Hilterových názorů na nejrůznější otázky, které pak mohl jako jeho hlásná trouba interpretovat ostatním funkcionářům nacistické strany, kteří nepatřili do kruhu vyvolených a neměli se možnost seznamovat s neoficiáními názory vůdce na nejrůznější témata. Tak mohl Bormann posílit tak svoji pozici a moc, která byla na Hitlerovi zcela závislá. Mohl se tak stát jakýmsi vykladačem; tím, který toho ví víc, než ti ostatní, v hierarchii níže postavení. Což pro Bormanna nabývalo na významu zvláště v době, kdy se Hilter pod vlivem vojenských neúspěchů stále více izoloval od zbytku národa. A právě proto, že témata o kterých Hitler často dosti uvolněně na seancích suity svých oblíbenců hovořil, byla mnohdy značně odtažitá od běžného života a týkala se širokého okruhu nejrůznějších oblastí, od ideologických postojů ke komentování aktuálních událostí, bylo pro Bormanna užitečné mít alespoň část těchto monologů zachycenu v podobě písemných záznamů. Četba je to z historiografického hlediska jistě zajímavá, která zájemcům o dějiny Německa první poloviny 20. století a okolností související s druhou světovou válkou rozšiřuje pohled na osobu A.H. a jeho myšlenkový svět. Na rozdíl od knihy Mein Kampf, která pro mě byla celkem těžko uchopitelná (snad zčásti i díky nedokonalému českému překladu a absenci podrobného vysvětlujícího komentáře), místy mě vysloveně nudila a místy jsem se v ní ztrácel, takže prokousat se jí až do konce se mi ani (přiznávám) nepodařilo, jsou Monology textem mnohem stravitelnějším (snad je to dáno i bezprostředním způsobem, jakým vznikla). Na druhou stranu je však nutno podotknout, že velká část Hitlerových úvah jsou neskutečné bláboly na intelektuální úrovni hospodského žvanění.

23.04.2019 5 z 5

Poslední dny Adolfa Hitlera Poslední dny Adolfa Hitlera Hugh R. Trevor-Roper

U této knihy jsem sáhl po českém vydání z roku 1995 a dobře jsem učinil, neboť kromě vlastního díla je kniha obohacena o pět předmluv k pěti postupně vycházejícím vydáním v angličtině (pátá z roku 1978). Jen samotné tyto předmluvy zabírají 52 úvodních stran a jsou samy o sobě zajímavým čtením. Zpřesňují řadu faktů uvedených v dalším textu a popisují zajímavé okolnosti různých odhalení týkající se sebevraždy Hitlera, jeho závěti, identifikace tělesných pozůstatků, různých zpráv v dobovém tisku, atd. (Další dodatek a předmluva k sedmému vydání z roku 1995 jsou na konci knihy). Speciálně mě zaujala pasáž týkající se osudu Bormanna. O tomto tématu jsem již dříve četl knihu Desidera Galského Mrtvý na útěku z roku 1969, která se zabývala množstvím spekulací o nejasném konci Hitlerova tajemníka, po jejímž přečtení jsem získal dojem, že se vlastně s určitostí nedá tvrdit nic. A že existuje tolik protichůdných svědectví o jeho možné smrti a zavádějících stop po jeho údajném dalším životě, že se možná už nikdy nepodaří zjistit pravdu. Také Trevor-Roper nechával tuto otázku v prvních vydáních otevřenou, nicméně vzhledem k důkazům, které se objevily v sedmdesátých letech, se podařilo na jejich základě tuto otázku prakticky uzavřít. (Stín pochybností se sice stále vynořuje, ale po tolika letech nejistoty a tolika spekulacích se dá každý důkaz z určitých pohnutek zpochybnit). Vlastní obsah knihy je velice čtivý a přestože mám o této problematice načteno dosti knih a nasledováno řadu dokumentů, dozvěděl jsem se v knize řadu pro mě nových faktů. Kniha mě také nasměrovala k další literatuře, a sice knize Hermanna Rauschninga "Rozmluvy s Hitlerem", kterou autor několikrát cituje jako příklad jasnozřivého pochopení zrůdnosti nacismu. (Knihu jsem si právě zakoupil a chystám se ji přečíst). Kniha, jak výstižně vyjadřuje již její název, velice detailně popisuje události směřující k pádu Třetí říše a posledních dnech Adolfa Hitlera a jeho družiny v berlínském bunkru. (Mimochodem, nemohl jsem se ubránit pocitu, že již dříve několikrát zhlédnutý film Pád třetí říše se mimo jiné inspiroval právě i touto knihou). Celkově si myslím, že vzhledem k pečlivosti s jakou autor nejen sestavil, ale i prověřil fakta, opřená vždy alespoň o dvě nezávislé svědectví nebo zdroje, je tato kniha i po více jak 70 letech od prvního vydání (poprvé vyšla v roce 1946, a hned v roce 1947 dokonce dokonce i v češtině), jedním ze základních děl na toto téma, a to i v přehršli titulů, které dnes vychází. Kniha obsahuje seznam pramenů a podrobný rejstřík.

20.03.2019 5 z 5

Norimberský deník Norimberský deník Gustave Mark Gilbert

Tato kniha o tématice vůdčích postav Třetí říše je velice zajímavá a řadím ji společně s paměťmi Alberta Speera za jedno z nejauntentičtějších děl v této oblasti. Autor byl psycholog a proto podrobně zaznamenává duševní stav a osobní postoje jednotlivých obžalovaných, a to nejen ve vztahu k tribunálu, ale i k sobě navzájem a k otázce jakým způsobem vypovídat, tak aby se nestali nevěrohodnými sami před svou minulostí i do budoucna v očích německého národa. Tyto postoje byly velice různé podle toho, zda se jednalo o ideology nacismu a antisemitismu, politiky a členy vlády, horlivé přisluhovače Hitlera, vykonavatele brutálního teroru nebo jen o generály a ostatní vojenské představitele. A tyto postoje se u některých z nich také v průběhu procesu zásadně měnily, zatímco jiní zůstávali na odmítavé pozici, což u o ostatních souzených vyvolávalo střídavě obdivné a nebo naopak opovržlivé reakce. Zajímavý je i způsob jakým se jednotliví protagonisté vyrovnávají se svým vztahem k Hilterovi, je zde celá škála postojů od přetrvávajícího obdivu po obviňování z prolhanosti a podvedení národa, až po pochybnostem o jeho duševním zdraví. Podmětné jsou také výpovědi některých svědků. Během procesu vyplouvají na povrch další a další zvěrstva napáchaná během druhé světové války a také různé špinavosti a intriky, které se odehrávaly mezi jednotlivými pohlaváry v nelítostném boji o moc. Každopádně kniha vrhá na tyto historické postavy jasnější světlo a ukazuje je v roli poražených vůdců, kteří v této pro ně jistě nepříjemné roli a navíc s perspektivou osudového trestu odhaluje jejich skutečné charaktery a morální slabost.

14.12.2018 5 z 5