prof.chrobak prof.chrobak komentáře u knih

Spiritismus: Zapomenutá významná kapitola českých dějin Spiritismus: Zapomenutá významná kapitola českých dějin Jaromír Kozák

Monografie obsahuje velké kompendium informací především o českém spiritismu, takže podává čtenáři ucelený a místy i velmi podrobný přehled o této problematice. Za pečlivé zmapování, chronologické setřídění a shrnutí dějin, osobností a událostí českého spiritistického hnutí jakožto duchovního směru v kontextu své doby a v reflexi uměleckých děl a publikačních počinů zaslouží jistě pochvalu. To se týká i doprovodné obrazové části. Čekal bych však více objektivity a nadhledu - autor se netají svým nadšením pro spiritismus a neskrývá obdiv k jeho protagonistům, obhajuje jeho myšlenkový základ, čímž kniha místy vyznívá jako snaha přesvědčit čtenáře o "své" pravdě. Také konstrukce o původu a východisku českých spiritistů od adamitů přes husity, bekyně, bogomily, albigenské a mnohé další mi připadala místy přitažená za vlasy, protože nikde nebylo zdůrazněno, že se nejedná o seriózní historiograficky dokumentovaný výklad ale pouze o soukromé vývody autora (byť mu neupírám právo je publikovat). Celkově mám z knihy poněkud rozpačitý pocit - nesporně záslužné mravenčí dokumentační úsilí snižuje "záhadologická" a spekulativní náplň některých kapitol. Kdyby se autor přidržel striktně faktického obsahu, byla by kniha sice o třetinu kratší, ale z hlediska relevantnosti serióznější.

07.10.2018

Muž a žena intímne Muž a žena intímne Siegfried Schnabl

Kniha nese podtitul Otázky zdravého a nenarušeného pohlavného života. Na svou dobu velmi moderní a informativní příručka pro dospělé o oblasti manželské sexuality. Seznamuje čtenáře podrobně s anatomií muže i ženy ve vztahu k intimním záležitostem, zabývá se problematikou z hlediska nejen tělesného, ale i psychického a psychologického, neopomíná ani oblast pohlavních chorob a gynekologických aspektů a obsahuje podrobný rejstřík pojmů a termínů. Kniha je i s obrázky!

22.09.2017

Hrdelní pře majora Zemana Hrdelní pře majora Zemana Jiří Procházka

Druh rádoby dobrodružné literatury určený hlavně pro tehdejší přesvědčené estébáky a esenbáky, kteří se stali prokletím této země na dlouhá desetiletí a důsledky tohoto zla pociťujeme dodnes. Měla za cíl glorifikovat tehdejší režimní nátlakové složky. Bohužel je to tak šikovně napsané, že spoustě lidem nedocházelo a nedochází, že je to překrucování reality a těžká propaganda. Kdo byl někdy u výslechu na STB, ví své. I když místy celkem věrně odráží život za socialismu a konformitu některých lidí, kteří i v téhle době z postupně zahnívajícího režimu dokázali těžit. U literárního zpracování jednotlivých případů je to stejné jako u seriálu, některé díly jsou lepší (to jsou ty čistě kriminální napsané na základě skutečných případů ), některé jsou docela slabé a naivní (to jsou právě ty ideologicky zaměřené).

09.07.2017 1 z 5

Prokletí rodu Dainů / Skleněný klíč Prokletí rodu Dainů / Skleněný klíč Samuel Dashiell Hammett

Tak není pravda, co se píše v anotaci, že "Prokletí rodu Dainů mohlo vyjít až po roce 1989". Kniha vyšla již v roce 1935 v kolekci Premier v nakladatelství Karel Voleský, jenže pod názvem "Prokletý rod". Znalci ví :-)

07.06.2017

Mědirytina Mědirytina František Ditrich

V sérii Major Zeman byly jednotlivé případy psány (mimo jiné) s primárním cílem ideologicky ovlivňovat čtenáře. Například účelem tohoto dílu bylo odsouzení černého trhu v období problémů vnitřního trhu se zásobováním, který byl řešen tak zvaným lístkovým systémem. Holt ještě tenkrát neměli EET.

07.05.2016

Řídil jsem Třetí říši Řídil jsem Třetí říši Albert Speer

Velice zajímavé čtení. V záplavě dnes vycházejících kompilátů a snůšek nejrůznějších polopravd a pseudosenzací je autentická výpověď o to cennější. Skutečnost, že při soudním procesu v Norimberku Albert Speer
nebyl odsouzen k smrti, byla důsledkem jeho obhajoby a celkového se přiznání k spoluodpovědnosti k nacistickým zločinům, což bylo opakem vystupování ostatních obžalovaných, především Göringa, a vyneslo mu to jejich pohrdání a nenávist.

28.04.2016 5 z 5

Špion mezi přáteli Špion mezi přáteli Ben Macintyre

K přečtení mě motivovala televizní minisérie "V síti CIA". Chtěl jsem se dozvědět víc. A to mi kniha splnila. Přečetl jsem ji jedním dechem. A nejen to, dozvěděl jsem se nejenom další fakta, ale hlavně že vše bylo úplně jinak než v seriálu. Tvůrci seriálu si z dob studené války vypůjčili pár jmen a událostí, ale jinak to nemá s realitou nic společného. Autor si dal se shromážděním tolika skutečností úžasnou práci. Zamrzí jen chyby v překladu a řada překlepů. Ale i tak je to ojedinělá kniha, např. o některých z popisovaných operací MI6 jsem v češtině nikde jinde nic nenašel.

07.01.2016 4 z 5

Paměti a úvahy Paměti a úvahy Lubomír Štrougal

Kdyby kniha tohoto autora vyšla v době socialismu, určitě bych ji nečetl, protože jednak mě taková tématika absolutně nezajímala, a kniha by taky byla napsána úplně jinak. Přečíst si ale knihu, ve které popisuje svůj pohled na dobu (ve které jsem prožil celé své dětství a mládí) člověk, který byl tehdy na vrcholu moci, a kterého jsem denně viděl na obrazovkách jak vítá delegace, hovoří na sjezdech a klade věnce, ale o kterém jsem jinak moc nevěděl, mi připadlo zajímavé. Kniha mi pomohla zařadit autora do panoptika tehdejších představitelů státní moci a udělat si přesnější obrázek o jeho působení.
Při četbě a konfrontaci textu s vlastními vzpomínkami jsem se občas nemohl ubránit pocitu, že některé události a rozhodnutí byly podány v lepším světle, než jaká byla skutečnost z pohledu obyčejného člověka žijícího v reálném socialismu. Jinde mě zase překvapila otevřenost, s jakou autor zatnul do vlastních řad. Ideologické boje, které se tehdy odehrávaly mezi fundamentalistickými zastánci probrežněvovské linie a pokrokověji smýšlejícími osobnostmi tehdejšího politického života jak v samotném Československu tak i v rámci tehdejších zemí východního bloku jsou zajímavé i z hlediska pochopení dalšího vývoje naší země, zejména po roce 1989.

28.06.2015

Norimberský proces Norimberský proces Arkadij Iosifovič Poltorak

Na norimberském procesu působil mezinárodní tribunál, takže na něm byly zastoupeny vítězné strany jak SSSR tak i spojenců. A tato kniha přináší právě sovětský pohled. Netvrdím, že neobsahuje některá zajímavá fakta, ale i určitý nános propagandy, ostatně stojíme na počátku studené války. Přínos této knihy vidím hlavně v tom, že mě přiměla přečíst si další knihy o této historické události, a to především Norimberský deník od G. M. Gilberta, což je skutečně zásadní dílo obrovské dokumentační hodnoty. Ale vždy je dobré znát pohled více stran, pokud bych však měl mezi těmito dvěma knihami soudit, je práce Gilbertova z hlediska faktického mnohem přínosnější, jde více do hloubky a celkově je zajímavější a čtivější.

28.06.2015 2 z 5

Zásaditý doktor Zásaditý doktor Maria Lohmann

Anče, Kubo, Hajnej! To kyselo je moc kyselé !!!

02.07.2014

5 mrtvých starých dam 5 mrtvých starých dam Hans Gruhl

Detektivka nepostrádá napětí ani laskavý humor a navrch je tam i milostná linka.

02.07.2014 4 z 5

Výlet k Pánubohu Výlet k Pánubohu Ivan Foustka

Tendenční slátanina.

13.01.2014 odpad!

Antuka má barvu krve Antuka má barvu krve Antonín Karous (p)

Zajímavé a napínavé příběhy, autor píše dobře. Přečteno na jeden zátah, zajímavé zápletky.

26.12.2013 4 z 5

Mravenci nesou smrt Mravenci nesou smrt Vladimír Vítek

Kniha mnohem lepší než film (a o dost jiný děj).

18.09.2013

Vrah přijde do kina Vrah přijde do kina Petr Zikmund

Kniha se neodlišuje od televizního zpracování (nebo spíše seriálový příběh se neodchyluje o literární předlohy?), nicméně v knižní podobě si to člověk víc užije a uvědomí si, že je to vlastně výborně napsaný detektivní kousek.

18.09.2013

Přísně tajné šifry Přísně tajné šifry Václav Pavel Borovička

Po přečtení této knihy jsem si uvědomil, jak zásadní význam mají šifry a kódování v dějinách válek a špionáže. Spousta zajímavých faktů, podáno čtivým způsobem.

13.09.2013

Vražda na zpáteční cestě Vražda na zpáteční cestě Jiří Pacovský (p)

Detektivní novela Jiřího Pacovského Vražda na zpáteční cestě vychází ze základní situace: v mezinárodním rychlíku dojde ke zločinu, ale protože na místě činu chybí zkušený kriminalista, ujímá se pátrání detektiv-amatér. Nepátrá ovšem sám: "pomáhá" mu celá jeho svérázná rodina i všichni ostatní cestující, z nichž jeden musí býti vrahem. Toto námětové východisko je dále rozvíjeno o napínavé a neočekávané zvraty i o celou řadu humorných situací a zápletek. Pacovský vidí pestrou galerii figurek v komediální nadsázce a po úspěšné prvotině Nervózní samomluvy tak znovu osvědčuje svou schopnost zkratkovité charakterizace. Jediné co mi na knížce trochu vadilo byl styl sazby zalomený do dvou sloupců na každé stránce, trochu nezvyk při čtení.

08.09.2013

Génius průměrnosti Génius průměrnosti Dušan Hamšík

Kombinace více či méně známých faktů s filosofickými úvahami o kořenech nacismu a struktuře osobnosti Adolfa Hitlera. Kniha podává psychologický profil Hitlera a jeho postupný vývoj. Kniha nejde tak do hloubky jako například Poslední dny Adolfa Hitlera od Trevora Ropera, nebo některá jiná díla vydaná později, je však třeba si uvědomit, že v době socialismu toho o Hilterovi a Třetí říši, co by nebylo více či méně tendenční, zase tak moc nevyšlo, monografie prakticky žádná. Tato kniha byla jednou z prvních, která se mi k této tématice dostala do ruky, a jako úvod do studia určitě nezklamala.

08.09.2013 3 z 5