Monology ve Vůdcově hlavním stanu 1941-1944

Monology ve Vůdcově hlavním stanu 1941-1944 https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/181385/bmid_monology-ve-vudcove-hlavnim-stanu-1-NXc-181385.jpg 3 16 3

V zájmu zachování Hitlerových myšlenek a představ přednášených během pracovních přestávek ve Vůdcově hlavním stanu pro příští generace, požádal Martin Bormann svého adjutanta Heinricha Heima, aby je zapsal. Vzešla z toho tato kniha monologů, která umožňuje nahlédnout do všedního dne Vůdcova hlavního stanu a do mentality i životního stylu Adolfa Hitlera.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Aurora (Praha)

Adolf Hitler, Monologe im Führerhauptquartier 1941-1944 , 1980

prof.chrobak
prof.chrobak
23.04.2019 5 z 5

Hodnotit takovéto knihy je vždy ošemetné. To proto, že jedna věc je její myšlenkový obsah, který je všeobecně považován za odpad a z hlediska dějin za odsouzeníhodný škvár, který se stal pozadím obrovského zla, které poznamenalo prakticky celý svět. Ale druhá věc je její faktografická hodnota jakožto historického artefaktu, na kterém můžeme toto zlo poznat, abychom jeho projevy a znaky mohli identifikovat a abychom pak byli schopni mu čelit i v dnešní době. Já se v tomto hodnocení zabývám pouze tou druhou stránkou. Za vznikem tohoto díla stojí osoba Martina Bormanna, vedoucího kanceláře Adolfa Hitlera. O pohnutkách, které ho vedly k tomu, aby bez vědomí svého představeného nechal zaznamenávat jeho myšlenkové sentence, můžeme jen spekulovat. Spíše nežli snaha předat odkaz A.H. budoucím pokolením, za tím stála vlastnit v písemné formě jakési kompendium Hilterových názorů na nejrůznější otázky, které pak mohl jako jeho hlásná trouba interpretovat ostatním funkcionářům nacistické strany, kteří nepatřili do kruhu vyvolených a neměli se možnost seznamovat s neoficiáními názory vůdce na nejrůznější témata. Tak mohl Bormann posílit tak svoji pozici a moc, která byla na Hitlerovi zcela závislá. Mohl se tak stát jakýmsi vykladačem; tím, který toho ví víc, než ti ostatní, v hierarchii níže postavení. Což pro Bormanna nabývalo na významu zvláště v době, kdy se Hilter pod vlivem vojenských neúspěchů stále více izoloval od zbytku národa. A právě proto, že témata o kterých Hitler často dosti uvolněně na seancích suity svých oblíbenců hovořil, byla mnohdy značně odtažitá od běžného života a týkala se širokého okruhu nejrůznějších oblastí, od ideologických postojů ke komentování aktuálních událostí, bylo pro Bormanna užitečné mít alespoň část těchto monologů zachycenu v podobě písemných záznamů. Četba je to z historiografického hlediska jistě zajímavá, která zájemcům o dějiny Německa první poloviny 20. století a okolností související s druhou světovou válkou rozšiřuje pohled na osobu A.H. a jeho myšlenkový svět. Na rozdíl od knihy Mein Kampf, která pro mě byla celkem těžko uchopitelná (snad zčásti i díky nedokonalému českému překladu a absenci podrobného vysvětlujícího komentáře), místy mě vysloveně nudila a místy jsem se v ní ztrácel, takže prokousat se jí až do konce se mi ani (přiznávám) nepodařilo, jsou Monology textem mnohem stravitelnějším (snad je to dáno i bezprostředním způsobem, jakým vznikla). Na druhou stranu je však nutno podotknout, že velká část Hitlerových úvah jsou neskutečné bláboly na intelektuální úrovni hospodského žvanění.

ondreej
ondreej
15.07.2017 5 z 5

Pět hvězdiček, a to čistě z historické hodnoty. Co se týká obsahu, tak ty slavné Hitlerovi monology jsou většinou solidní extrém. Naprostá výpověď doby a intelektu určité skupinky lidí kolem fuhrera. Protože ti, kdo tohle vydrželi roky poslouchat, aniž byť snad utekli a nebo mu aspoň trochu nezaodporovali, vypovídá určitě mnohé. Samozřejmě ze druhá věc je ta, a rozhodně nemalá, ze jedna z hlavních příčin toho byl prostý strach, kam by se svojí odvahou odporovat mohli dostat. Ovšem výjimky se našli, sice málo, ale přece. Například Henriette vonSchirach se jednou ozvala na adresu maďarských židů, jestli o tom Hitler ví, jak se s nimi v těchto chvílích zachází, jak trpí, a jestli on to dovolí? Odpověď byla krátká, že tomu nerozumí a nemá se do takových záležitostí plést. A pozvána na Hitlerovi dýchánky už nikdy nebyla. To byla ovšem jen jedna z výjimek, myslim ze nikdo další se o podobnou kritiku už moc nepokoušel. Já se tedy někdy skoro válel smíchy a někdy jen nevěřícně kroutil hlavou. V te době samozřejmě nebyla taková záplava informací jak dnes a spojení se světem, z toho hlediska bych taky měl být tolerantnější. Ale dost věřím, že po některých jeho mozkových výplodech se osazenstvo vlčího doupěte jen nevěřícně či hanbou po sobě stydlivě koukalo.

KejmlP
KejmlP
08.04.2017 5 z 5

Další ze série knih "obyčejný Adolf Hitler". Jelikož Hitler měl ve zvyku dlouho ponocovat a vést až do rána dlouhé debaty se svými přáteli, hosty a spolupracovníky, napadlo Hitlerova tajemníka Bormanna dát debaty zapisovat. Jelikož ale "debaty" vypadaly spíše tak, že Hitler vedl jeden dlouhý monolog, vznikla z nich tato kniha, na níž nenuceně hovoří odpočívající německý diktátor. Jedná se o úvahy na témata ze všech lidských oborů, někdy ideologizované plány či náměty na uspořádání společnosti a světa, někdy vcelku zajímavé postřehy a komentáře. Musím konstatovat, že jde o mnohem čtivější dílo než Mein Kampf, a tím se opět potvrzuje, že Hitler byl lepší řečník než spisovatel. Další z nezbytných doplňků ke studiu osobnosti německého Vůdce.

druhá světová válka (1939–1945) nacismus pravda antisemitismus rasismus násilí bludaři manipulátoři nacistická propaganda moudrost

Adolf Hitler
rakouská, 1889 - 1945
2000  37%Mein Kampf
2012  74%Projevy
1995  63%Monology ve Vůdcově hlavním stanu 1941-1944
2004  59%Druhá kniha
2019  69%Projevy 1 (1922–23)

Kniha Monology ve Vůdcově hlavním stanu 1941-1944 je v