Prey Prey komentáře u knih

Mým vrstevníkům a jiné fejetony Mým vrstevníkům a jiné fejetony Michal Viewegh

Kolik fejetonů je možné napsat o tom, jak je těžké každý týden vyplivnout povrchní fejeton, to je neuvěřitelné. Doba Viewegha-spisovatele je dvacet let pryč, marketing nemarketing.

05.01.2020 1 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

Když jste znásilňováni, myslete na umělou vůni pracích prostředků. :-) Za mě moc pozérské a vyprávění na přeskáčku tomu taky nepřidalo. Prvotina byla lepší výpovědí. (Čteno v překladu Sáry Vybíralové.)

05.01.2020 2 z 5

Lapači prachu Lapači prachu Lucie Faulerová

Zavádějící nakladatelská anotace slibuje (generační) výpověď o dnešní mladé ženě, ale je to studie jedné konkrétní rozložené osobnosti. Dobře napsané psycho, ale něco tomu ještě chybí, aby vznikla literární událost.

05.01.2020 3 z 5

Penis nemá uši Penis nemá uši Marek Dobrý

Pár hodně dobrých nápadů a pasáží, ale ještě to mělo nějakou dobu zrát. Vybral bych stěžejní příběhy (kolem vegetariánské restaurace) a opustil formu propojených povídek, která se těžko sleduje. Anotace je trochu zavádějící, nakonec tam hlavní roli hrají jiné věci než hajzlovství.

01.12.2019 3 z 5

The Art of Kingdom Come: Deliverance The Art of Kingdom Come: Deliverance kolektiv autorů

Samozřejmě hlavně pro fandy hry, ovšem krásná publikace. I když by tam toho mohlo být víc, i textu…

30.11.2019 4 z 5

Je bláhové vyčítat knize rozhovorů, že je knihou rozhovorů, ale něco mi tam chybělo. Možná životní příběh protagonistů shrnutý někým dalším. Nebo víc otázek na praktické fungování, ne „jen“ názory. Skvělý nápad, ale hype silnější než výsledek.

Tajemství bohyní na Žítkové Tajemství bohyní na Žítkové Vlastimil Hela

Bohyňománie pro pokročilé – hlavně pro zájemce o Hoferův pohled na kraj. Nejpraktičtější částí knihy je devítistránkový slovníček kopaničářského nářečí. Rozesmál mě autorův komentář k Tučkové („takřka hollywoodsky vymaškařený thriller z moravsko-slovenského pomezí, v němž pro pobavení publika mezi nacisty, estébáky a opilci pobíhají v transu lesbické ženy“). Kam se ztratilo pochopení pro sílu fabulace?

30.11.2019 2 z 5

Enjoy Enjoy Solange Bied-Charreton

Téma současnosti si zasloužilo větší literární odvahu (a talent). Na malý rozsah příliš mnoho motivů (vliv sociální sítě s povinnými příspěvky na člověka, anatomie vztahu, rodina, kariéra). (Čteno v překladu Míšy Řezáčové.)

30.11.2019 2 z 5

Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Philippe Brenot

Nejlepší na tom byl humor ve vybraných panelech/bublinách. Naopak edukativní složka mi přišla rozvleklá, hlavně v některých obdobích. Nicméně skvělý nápad a námět. :-) (Čteno v překladu Michaly Markové.)

Hostiteľ Hostiteľ Robin Cook

Naprosto typický Cook – studenti medicíny, podezřelé případy, zlá instituce, pátrání. Víceméně přepracování legendárního titulu Kóma pro 21. století. Dobře se to čte. (Čteno v překladu Aleny Amchové.)

Jakubův cestovní deník 2 Jakubův cestovní deník 2 Jakub Čech

V podstatě platí to, co u jedničky – hodně trailu, málo soukromých myšlenek. Bylo něco se Sarah? :-) Ale celkově opět dobře zprostředkované putování.

30.11.2019 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Zatím asi nejlepší a nejvyzrálejší kniha Dvořákové. Zápletky typu nevěra, alkohol, podvod by sice mohly být i v Ordinaci v růžové zahradě, ale rozhoduje zpracování. A to je v Chirurgovi příjemně normální. Zaujalo mě porozumění autorky hlavní mužské postavě. Navíc se mi líbilo, že přes pochopitelný cynismus napůl vyhořelých lékařů a sester tam není úplná rezignace na zázraky a zvláštní krásu medicíny.

21.09.2019 4 z 5

Mýtus zvaný Stínadla Mýtus zvaný Stínadla Miloš Dvorský

Výborná badatelská práce, ale místy vám dojde, že tolik ani znát nepotřebujete. A že Foglar má právo vás v nesmrtelných knihách příjemně vodit za nos.

Opozdilec Opozdilec Dimitri Verhulst

Cynicky vtipné a v příjemném rozsahu sto stran. Jen je to bohužel samozřejmě dost smutné a vlastně se vám to nemusí chtít číst.

02.09.2019 4 z 5

Vymazat Garrarda Conleyho Vymazat Garrarda Conleyho Garrard Conley

Zajímavé téma (spojení slepé víry s americkým způsobem přemýšlení, kdy všichni vesele skandujeme a hezky se měníme), ale literární zpracování slabé.

02.09.2019 2 z 5

Bitevní pole Bitevní pole Jérôme Colin

Nebylo to špatné, rodina výstižně popsána, ale poslední třetina je takový deus ex machina.

02.09.2019 3 z 5

Příběh české rekordwoman: Zákulisí největšího sportovního skandálu první republiky Příběh české rekordwoman: Zákulisí největšího sportovního skandálu první republiky Pavel Kovář

No paní jo... Teda pane jo... Zas jsme v něčem byli v Československu napřed. :-) Svět sportu prolnutý s pohnutým osobním osudem.

02.09.2019 4 z 5

Pohyby ledu Pohyby ledu A. Gravensteen

V českých románech zjevení. Sakra, kdo je tím tajemným autorem? Na to, že kniha nedává běžný beletristický smysl, to pro mě byl jeden z nejlepších čtenářských zážitků roku. Atraktivní prostředí, nepředvídatelný děj, intelektuální hra. Chtěl jsem, aby to nikdy neskončilo, protože jsem tušil, že konec něčeho takového nemusí být uspokojivý.

02.09.2019 5 z 5

Makléř Makléř Martin Kodýdek

Zajímavé profesní prostředí, ale zpracováním spíš podprůměr. Čekal jsem tvrdší pohled.

Voda, která hoří Voda, která hoří Jitka Vodňanská

Části mého já exhibicionismus podobných knih vadí, a ještě víc ta určitá nadřazenost mezi některými řádky, kdy cítíte ego autorky, domnívající se, že patří k elitě už jen svým astrologickým znamením a ascendentem, ke skupině lidí zrozených k velkým věcem a výjimečnosti. Budiž. Na druhou stranu je však nutné přiznat, že má opravdu co říct, jak k určité etapě našich dějin, tak ke své profesi, a konečně i k životu obecně, protože kus moudrosti a pokory duchaplný člověk věkem získá. Nejvíc obdivuji odvahu přiznat vlastní radosti i bolesti a totálně odhalit vztah s Havlem ve štěstí i beznaději. Tím se sice vracíme zpátky k otázce, jestli to je nebo není zavrženíhodný bulvár, ale mně to čtení soukromých dopisů dalo klid, jak se turbulence a emoce lidských vztahů stále opakují, jak jako lidé milujeme, jak jsme někdy altruističtí a jindy sobečtí, nebo oboje dohromady. A oba aktéry chápu i ve chvílích, kdy se nechovali příkladně. Takže paní Jitka určitě ví, proč to mělo smysl udělat, tuhle knihu vydat.

08.06.2019 4 z 5