Pozde Pozde komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Za poslední dobu jsem přečetla hodně vážně dobrých knížek, ale od této jsem se navíc nemohla odtrhnout. Zajímavé, vtipné, má to švih a spád. Paráda.

21.09.2017 5 z 5

Zatracení Zatracení Chuck Palahniuk

Za mne výborné, i když ne vždy jednoduché a už vůbec ne vždy líbivé. Maddy je skvělá průvodkyně po tomto i onom světě, po Zemi, Nebi, peklu i Ráji (včetně daňového). Zasazení děje do dne, kdy se očekával (další) konec světa je příhodný. Srovnání darwinovy evoluce s teorií stvoření mi přišlo geniální. A protože jsem zastánce názoru, že zážitek musí být hlavně silný, dávám plný počet bodů.

15.09.2017 5 z 5

Loutkář Loutkář Jostein Gaarder

Mně se knížka líbila moc. Hluboce lidská a plná podnětů k přemýšlení. Etymologie a filologie jsou moje další koníčky a o to víc jsem si to užívala. Myslím, že se ke knížce ještě někdy vrátím.

12.08.2017 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Na muj vkus prekombinovane, radoby libive ctivo. Zapletka dobra, ale nelibilo se mi zpracovani.

27.07.2017 3 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Radka Třeštíková je skvělá vypravěčka a "Osm" to opět potvrzuje. Příběh je řemeslně výborně postavený a rozhodně se nebudete nudit. Líbí se mi, jak používá současnou češtinu a vůbec - přečtěte si to :o).

17.07.2017 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Ideální čtení na dovolenou. Moc jsem si to užila.

04.07.2017 5 z 5

Vysoká hra patriotů Vysoká hra patriotů Tom Clancy

Děj skvělý, škoda ne příliš podařeného překladu do češtiny. S kritikou cizí práce normálně váhám, protože chyby děláme všichni, ale tady je na místě. Za jakoukoliv reakci děkuji. Chápu, že v roce 1993, kdy překlad vznikl, byly omezené možnosti, jak se dostat k některým odborným termínům a překladatel se bohužel uchýlil k volnému překladu terminologie, kde skoro vždy platí přísná rovnice 1 = 1 (tj. právě jednomu anglickému termínu odpovídá právě jeden český a záměna není možná) a výsledek je úsměvný (mořská / námořní míle; nastavení odpovídače; vojenské letectvo jedna / Air Force One - alespoň třeba "prezidentský speciál"... a dalo by se pokračovat dál, viz předcházející komentáře.) Ale přepsané UH-HUH, přebírání pasivních větných konstrukcí z angličtiny do češtiny a přemíra zdrobnělin, za smysly tahající přechylování (chiruržku jsem dala - mluvnicky je to naprosto správně - ale v přímé řeči slovní nadávka "negryně"?); popisování porodních kontrakcí jako "sevření", to už bylo trochu moc. Vzhledem k tomu, že téma už je staré, asi se nového a lepšího překladu nedočkáme. Což je škoda.

13.03.2017 4 z 5

Příběh mladšího bratra Příběh mladšího bratra Ludmila Vaňková

Knížky od paní Vaňkové mám moc ráda, ale touhle jsem se chvílemi dost prokousávala. Paní Vaňková je velice pečlivá a náročná sama na sebe a tudíž i na čtenáře. Začínala jsem dvakrát, po prvních dvou kapitolách jsem si musela nejdříve nastudovat z jiných zdrojů rodokmen Přemyslovců z daného období a až pak jsem byla schopná se vyznat v opakujících se jménech a začít znova. Vím, že tak to prostě bylo a měla-li knížka zůstat historicky věrná, jinak to ani nešlo, ale - fuj to byla fuška! Zase jsem ale o něco sečtělejší.
Přenesení děje do oblastí křižáckých válek bylo v plném kontextu určitě nezbytné, ale v daném momentě dost matoucí.
Celkový dojem: jsem ráda, že jsem se knížkou prokousala, jako zdroj informací nedocenitelná. Ale chvílema jsem tápala, což mě rozčilovalo.

16.02.2017 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Než jsem se do knížky pustila, byla jsem plná očekávání. To asi byla chyba. Žádný opojný zážitek se nekonal. Škoda zajímavého tématu a pohledu, v mnoha částech to bylo dobře "rozjeté", ale jaksi nedotažené, jako kdyby autor už nestíhal nebo neměl čas / chuť / kapacitu myšlenky dokončit.

29.01.2017 4 z 5

Sobota Sobota Ian McEwan

Pro Iana McEwana mám slabost a tato knížka mě opět dostala. Brilantní sloh, skvělé vyjadřování, asociace, které na pozadí jediného dne proberou život hlavní postavy od A do Z a zpět - člověka jako jednotlivce, člena rodiny, lékaře, součásti společenství. Intertextuální odkazy jsou třešnička na dortu. Jedno přečtení je málo, mám v úmyslu se ke knize vrátit. Spousta skvělých poznámek, postřehů, úvah. Poznámka: výraz "zrající kompost teenagerovského pokoje" jsem natrvalo převzala do svého slovníku.

04.01.2017 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Opět velice zajímavá studie vztahů, spousta zajímavých postřehů, krásně propracované postavy. Super neotřelý nápad podat děj z pohledu obou sourozenců a poskládat oba příběhy tak, aby do sebe zapadaly. Ano, první dvě knížky od Patrika Hartla se mi líbily víc, ale asi není moc fér srovnávat. Každopádně spousta zajímavých názorů / úhlů pohledu, kvůli kterým se ke knize asi ještě vrátím.

09.12.2016 4 z 5

Královna Kunhuta a Záviš Královna Kunhuta a Záviš Hana Parkánová-Whitton

Pohádka. Jednoduchý jazyk, zjednodušené zápletky, tragičnost doby po bitvě na Moravském poli a čas Braniborů v Čechách odsunuty do pozadí. Ale nakonec, proč ne? Myslím, že ambice této knížky byly pobavit hlavně čtenářky a oživit příběh postav z historie a to se, myslím, povedlo.

30.10.2016 4 z 5