poni poni komentáře u knih

Ma vie: Můj život Ma vie: Můj život Marc Chagall

O Chagallovi jsem věděla, že byl skvělý malíř, můj oblíbený. Po přečtení této útlé knížky jsem se ještě navíc dozvěděla, že byl taky skvělý vypravěč! Chagall byl mistr...

11.06.2013 5 z 5

Mateřství Mateřství Sheila Heti

Uf, bylo to silné. Sheila Heti přemýšlí až do krajnosti. Klade si otázky, které některé ženy, troufám si říct, že většinu, vůbec nenapadne si klást. Heti patří k ženám, které promýšlí všechny aspekty mateřství i bezdětnosti. Nasvěcuje je ze všech stran a pitvá je. Autorčino rozhodování mít nebo nemít děti je velmi bolestivý proces... Není to pro ni totiž jednoznačné. Ráda by patřila k těm ženám, které to prostě a jednoduše ví. Chápu, proč tuto knihu napsala. Kniha mi dala některé nové podněty k přemýšlení... Včetně jedné z autorčiných otázek... Kde lidé berou to sebevědomí na to být rodiči?

14.03.2024 4 z 5

Domov Domov Judith Hermann

Pomalá, klidná kniha, všednost, žádné velké zvraty. Všechno je spíš pod povrchem. Judith Hermann píše výjimečně čistě, svým stylem navozuje zvláštní, příjemnou, pro mě až meditativní atmosféru. Doporučuji. :)

05.06.2023 5 z 5

Jednorožci Jednorožci Barbora Hrínová

Povídky jsou skvěle napsané. Bavilo mě, že se autorka zaměřuje na problémy dnešních třicátníků, kteří jsou nějakým způsobem "jiní" a nedaří se jim (nebo prostě nechtějí) žít tak, jak od nich společnost očekává. Existencialismus, humor, naděje. Doporučuji. :)

29.05.2023 5 z 5

Just Kids – Jsou to jen děti Just Kids – Jsou to jen děti Patti Smith

Tohle bylo tak strašně moc krásný! Doporučuju přečíst před M Train.

16.04.2023 5 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Klasická Soukupová. :) Knížka splnila moje očekávání, nicméně ke konci už jsem se trošku nudila.

08.01.2021 4 z 5

Impérium Impérium Ryszard Kapuściński

Vřele doporučuji.

18.04.2019 5 z 5

Hájíček to prostě umí. Krásné povídky.

21.09.2018 5 z 5

Zásnuby Zásnuby J. Courtney Sullivan

Příjemné překvapení :). Nejedná se o žádnou červenou knihovnu (jak jsem si myslela :D), ale o čtivý společenský román. Knížka je mozaikou lidských příběhů, kterým jsem dokázala uvěřit. (Ne)všední životy hlavních postav autorka vylíčila bez banalit a klišé velmi citlivě. Líbilo se mi to.

11.05.2018 4 z 5

Daniel Stein, překladatel Daniel Stein, překladatel Ljudmila Ulická (p)

Příběh Daniela mě uchvátil. Styl, jakým je kniha napsaná, je velmi originální a působivý... Četla jsem a četla a nemohla se odtrhnout. Je to kniha o víře, odvaze, svědomí člověka a hledání pravdy. V poslední čtvrtině knihy jsem však cítila, že jsem tím vším přehlcená. Subjektivní úvahy různých lidí o Bohu a náboženství mě začaly nudit... Knihu jsem tedy dočetla s rozporuplnými pocity.... Nicméně i přes to ji hodnotím vysoce! Daniel Stein mi učaroval a jeho příběh se mi vryl hluboko do srdce...

28.08.2017 4 z 5

Orangutan v zajetí má sklony k obezitě Orangutan v zajetí má sklony k obezitě Alžběta Skálová

...tohle je skvostné dílko :)

21.05.2015 5 z 5

Návrat ze SSSR a Poopravení "Návratu ze SSSR" Návrat ze SSSR a Poopravení "Návratu ze SSSR" André Gide

Zajímavá knížka, která osloví zejména toho, kdo se zajímá o Rusko a historii SSSR. Gide v ní popisuje zejm. sovětskou mentalitu a sociální situaci dělníků. To vše prodchnuté jeho deziluzí z porevolučního vývoje ruské (sovětské) společnosti.

20.03.2015

Velká iluze? Esej o Evropě Velká iluze? Esej o Evropě Tony Judt

Od Tonyho Judta jsem přečetla už několik skvělých knih a ani tato mě nezklamala. Musím říct, že jsem ještě nenarazila na jiného odborníka, který by měl tak neuvěřitelný přehled! Píše nezaujatě, je precizní a srozumitelný. Rozhodně mě tato útlá knížka nalákala na jeho Poválečnou Evropu. Přála bych si, aby Judt mohl ještě žít a napsat něco o dnešním světě...

19.03.2022 5 z 5

Ženy, které potřebují muže Ženy, které potřebují muže Dora Čechova

Kdo má rád povídky, nebude zklamaný. :)

13.01.2022 5 z 5

Buchty švabachem Buchty švabachem Zuska Kepplová

Mně se líbila první část knihy. Příběhy jednotlivých postav se dobře prolínaly, bavilo mě sledovat jejich životy. Autorka má skvělý vypravěčský talent, smysl pro humor a velký jazykový cit. Druhá část (Trianon-Delta) už mě tolik nebavila. Příběh byl nekonzistentní, ztrácela jsem se.

14.07.2021 3 z 5

Do vnitrozemí Do vnitrozemí Vladimíra Valová

Uhrančivé povídky, pro mě naprosto dokonalé. Těším se na další knihu.

11.07.2021 5 z 5

Pravěk a jiné časy Pravěk a jiné časy Olga Tokarczuk

Kniha mě, bohužel, tolik nenadchla. Připadá mi, že autorka nevyužila celý potenciál příběhu, některé pasáže byly z mého pohledu nadbytečné. Z druhé strany obdivuju představivost Olgy Tokarczuk. Má velký dar vidět věci do hloubky a nechybí jí pokora. Na seznamu mých oblíbených spisovatelek rozhodně zůstává.

22.01.2021 2 z 5

Svědectví: paměti Dmitrije Šostakoviče Svědectví: paměti Dmitrije Šostakoviče Solomon Volkov

V jedné studii Jana Špačka jsem četla, že kniha je podvrh...

07.05.2015

Počkej, milá smrti Počkej, milá smrti Kateřina Sušková

Krásně ilustrovaná knížka s jednoduchým příběhem. :)

18.04.2015

Kde zrovna jsem Kde zrovna jsem Jhumpa Lahiri

Ideální čtení na dlouhou cestu vlakem nebo do kavárny. Povídky se mi líbily, ale hluboký dojem na mě, bohužel, neudělaly.

06.09.2023 4 z 5