pollyanna pollyanna komentáře u knih

Pod vodou Pod vodou James Marrison

Detektivka mi až tak klasicky „agátovská“ nepřišla, začátek snad ano, ale ten temný konec už se vydal jiným směrem. Přesto je tohle jedna z těch lepších knih daného žánru, na které jsem za dlouhou dobu narazila... Vraždy v Midsomeru neznám, takže tenhle inspirační proud mi unikl.

22.01.2018 4 z 5

Nětočka Nězvanovová Nětočka Nězvanovová Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Příběh byl smutný, zajímavý, silný, ta bída chudých, ta prázdnota bohatých... a možná trochu moc ženských nervových hroucení. Ovšem být na jejich místě, kdoví...

13.01.2018 3 z 5

Pavučina Pavučina Agatha Christie

Co není přímo od Agáty, není tak úplně ono...

23.06.2017 2 z 5

Perníková chaloupka Perníková chaloupka Václav Renč

Nádherné verše, četla jsem jako malá a čtu pořád:). A ilustrace obdivuju též.

24.05.2017 5 z 5

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Mám trochu smíšené pocity – moc mrtvol, dost překombinovaný děj a ta romantická linka byla hodně statická.

20.03.2024 3 z 5

Láska na splátky Láska na splátky Madeleine Wickham

Knize chyběl vtip, tak snad příště... Hrdinka byla otravná, to ano, ale ne že by to v životě bylo s námi lidmi jiné. Snad pak jen to závěrečné rozdělení postav na víceméně černé a bílé už je výlet do pohádky :-).

27.02.2024 2 z 5

Něco na bolest - Příběh pohotovostního lékaře Něco na bolest - Příběh pohotovostního lékaře Paul Austin

Tematicky velmi zajímavá kniha. Srovnání s Herriotem není na místě, protože Herriotovy příběhy jsou prostě a jednoduše mistrně napsané. Připomíná mi to přirovnávání současných detektivek z anglického venkova k románům A. Christie, ačkoli s tou mají knihy společné snad jen prostředí... Autor se nebojí popsat ani případy, které nedopadly dobře, vliv své práce na rodinu, v níž – jak sám píše – má manželka spíš roli svobodné matky, protože je na děti víceméně sama. Co mě dost iritovalo, byla jakási rozpolcenost v podání jednotlivých příběhů, kdy autor neodolal, zabrousil do červené knihovny a v tom stylu popisoval něžné chvíle s manželkou. Hm. Jinak ale smekám, zapálené lékaře my pacienti samozřejmě moc potřebujeme :).

03.09.2023 3 z 5

Dítě hvězd Dítě hvězd Katrine Engberg

Škoda, že neumím dánsky. Překlad je velice špatný, doslovný, věty šroubované a mnohdy nedávají smysl, kromě toho je kniha plná gramatických chyb. Stále jsem na pochybách, jestli knihu dočtu, protože nevím, zda mi ta námaha při čtení stojí za to. :(

14.06.2022

Rakvář Rakvář Sharon J. Bolton

Autorka psát umí, to bezpochyby. Ale tady to nestačilo. Příběh zvláštní, postava hlavní hrdinky nesympatická, zejména řekněme po těch 30 letech. Čarodějnictví a magie měly zřejmě příběh ozvláštnit, ale z mého pohledu mu velice uškodily. Divný, nevěrohodný příběh. Konec jsem dočetla s námahou, abych se dozvěděla rozuzlení, které jsem ale tušila. Přesto konec vyzněl do ztracena, nebylo dovysvětleno mnohé. Ale to je možná dobře... Jediné plus vidím v tom, že když už autorka využila návratu v čase, neroztříštila děj střídáním časových rovin v každé kapitole. Já si prostě na tu chronologii dost potrpím ;).

26.05.2022 1 z 5

DNA DNA Yrsa Sigurðardóttir

Oceňuji absenci střídání časových rovin a to, že jsem se neztrácela v ději ani v postavách, byť měly pro mě dost cizokrajná jména. Nicméně snaha autorů vymyslet co nejodpornější a nejděsivější způsob vraždy, která platí i v tomto případě, moje hodnocení snižuje. Po vzoru nedostižné Agáty by mi prostě stačila „obyčejná“ vražda, která je strašná už sama o sobě, a promyšlená zápletka. A špatně se mi četlo i pro náročnost tématu, jelikož se celé to trápení, vražda i vyšetřování, týkalo dětí...

09.01.2022 3 z 5

Než pomine tvůj hněv Než pomine tvůj hněv Åsa Larsson

Moje první kniha od autorky, zřejmě i poslední. Nedokázala jsem se začíst a na konci už jsem vynechávala odstavce. Děj nemá spád, protože vraha se dozvíme poměrně brzy, a zpomalují ho i četné „výlety“ z jedné časové roviny do druhé. Pomalé tempo mi obvykle nevadí, ale tady nezafungovalo. A velké tajemství potopeného letadla mi nakonec nepřišlo tak závratné.

18.12.2021 1 z 5

V knize je příliš mnoho příkladů, proto se mi četla hůř, navíc mnohé nejsou extra věrohodné a patří do jiné doby a mentality. Zároveň kniha nepřináší v podstatě nic nového. Některé věci je ale fajn brát v potaz a mnohým by jistě jejich znalost prospěla.

28.08.2021 3 z 5

Detektiv Arrowood Detektiv Arrowood Mick Finlay

Docela dobré. Kladně hodnotím, že se román soustředí na vyšetřování, ne na popisy zločinů, a odehrává se v nepřikrášlených kulisách. Ale asi si konečně budu muset přečíst Sherlocka Holmese, abych lépe porozuměla Arrowodově antipatii vůči slavnému detektivovi. Kdybych někde potkala další díly, tak se bránit nebudu, jelikož by mě mj. zajímalo, co bude po paní Barnettové :-). Ale asi budu muset zabrousit do angličtiny...

18.08.2021 3 z 5

Kolibřík Kolibřík Kati Hiekkapelto

Průměrná detektivka, ale četla se dobře. Hlavní hrdinka, ženská obdoba detektivů, co střídají známosti na jednu noc, jsou na něčem závislí (zde cigarety) a mají minulost, se kterou se těžko vyrovnávají, mi nebyla sympatická. Tematika přistěhovalectví chvílemi až moc tlačí na pilu. A rozuzlení poměrně zklamalo.

17.05.2021 3 z 5

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Zvládla jsem jen do poloviny knihy. Nebyla napínavá, zajímavá, postavy nezaujaly, celkově jsem byla docela znechucená.

09.05.2021 1 z 5

Chirurg Chirurg Tess Gerritsen

Kniha mě nezaujala. Musela jsem přeskakovat pasáže. Bylo to takové příliš... krvavé, nechutné, podrobné. A ne nějak věrohodné.

20.04.2021 2 z 5

Do temnoty: Od milosrdné smrti k masovému vraždění Do temnoty: Od milosrdné smrti k masovému vraždění Gitta Sereny

Autorka si předsevzala opravdu velice náročný úkol. A má můj obdiv, že ho dokázala zvládnout. Kniha je silná, čtivá, ale stejně tak hrozná, protože je to cesta do temnoty, přesně jak stojí v názvu knihy. Nabízí trochu jiný pohled než další publikace na stejné téma.

11.12.2020 5 z 5

Musím jít odvážně vpřed! - Tragický osud bojovníka Petra Křivky Musím jít odvážně vpřed! - Tragický osud bojovníka Petra Křivky Luděk Navara

Velice zajímavá kniha, která je spojena s místními dějinami (Brno a okolí).

14.11.2020 4 z 5

Dcery Kambodže Dcery Kambodže Thavry Thon

Nedočteno. Sonda do kambodžské společnosti je určitě zajímavá, člověk si pak více váží toho, co má. Kniha je však napsána poněkud nešťastným stylem, neustále se tam opakuje to samé, takže by se tento poměrně útlý svazek měl zredukovat na polovinu, aby to nepůsobilo rušivě.

26.10.2020 2 z 5

Praktický průvodce českými účetními výkazy v německém jazyce aneb překlad z češtiny do němčiny Praktický průvodce českými účetními výkazy v německém jazyce aneb překlad z češtiny do němčiny Zuzana Černá

Knížku jsem si zakoupila, aby mi usnadnila orientaci v účetní terminologii při překládání, neboť jsem v této problematice nováčkem. Taková kniha na trhu skutečně vyplňuje prázdné místo, ale... nenaplnila moje očekávání. Její jazyková stránka, a to česká i německá, je špatná. Překlepy, gramatické chyby, nekonzistentní překlad, mnohdy jen volný překlad, kdy se neshoduje česká a německá verze textu... to jsou jen některé nedostatky, na které u tohoto druhu publikací nejsem zvyklá. Navíc to celkově snižuje mou důvěru v odbornou stránku knihy. Autorka na začátku upozorňuje, že kniha prošla korekturou, minimálně tedy její německá část. Hm. Pro eventuální příští vydání doporučuji korekturu obou jazyků ještě jednou, a to pořádnou. Je to škoda...

25.03.2020 2 z 5