Politre Politre komentáře u knih

Dům u hřbitova Dům u hřbitova John Everson

Tentokrát mě Carcosa zklamala. Jedná se o vcelku tuctový horor, který by možná mohl fungovat, kdyby se převedl na filmové plátno, a i tak by se spíše jednalo o průměr, ale literárně to prostě nefungovalo. Autor nás ke konci sice zahrne mrtvými těly, kdy jedna postava za druhou mizí ze scény, ale mě to vlastně nechávalo úplně chladným a bylo mi vlastně i jedno, zda ta či ona postava přežije. Knihu jsem dočetl jen proto, že koupené knihy, až na pár výjimek, pokaždé dočítám. Úplně souhlasím s komentářem níže od uživatele TheRaven. Špatně napsaný brak. Nicméně nakladatelství držím palce a přečtěte si radši u nich vydanou Tramvaj č. 1852, to je zářný příklad zábavného braku, který je napsán nejméně o dvě třídy lépe.

12.03.2021 2 z 5

Křižovatky Křižovatky Jack Ketchum (p)

Dávám plný počet, protože tahle útlá knížečka splňuje přesně to, co jsem od ní očekával. A totiž surový a krvavý western bez zbytečného odbíhání, s někdy až hororovou atmosférou. Takových westernů u nás zase tolik nevyšlo, takže bych se nebál jej označit za jeden z nejlepších. Doporučuji pro příznivce McCarthyho tvorby a Craiga Zahlera, u kterého se nabízí srovnání s jeho drsným westernem Bone tomahawk. Bylo by celkem fajn kdyby někdo toto Ketchumovo dílo zfilmoval.

18.07.2020 5 z 5

Sestry Dietlovy Sestry Dietlovy Vojtěch Mašek

Naprosto úchvatně zpracováné dílo, za což může originální umělecká kresba, tolik se lišící od soudobé komiksové scény, a mrazivý, znepokojující a mnohovrstevný scénář jak z hlavy Davida Lynche s prvky Cronenberga a napětím Hitchcocka. Už dlouho mě nic tak nevtáhlo a nezpůsobilo mrazení v zádech. Sestry Dietlovy bych zařadil mezi takové komiksové skvosty jako např. Z pekla od Alana Moora.
P.S. Kdo si také všiml v jednom z rámečku odkazu na jednu z postav z Lynchových filmů?

09.11.2019 5 z 5

Pomsta a vykoupení Pomsta a vykoupení Alejandro Jodorowsky

Komentář zde patří k obou svazkům zároveň. Naprosto pohlcující středověká temná fantasy řežba oslnivě nakreslená Dongzi Liuem (Manara už pro mě není králem, co se týče kresby ženských křivek). Kresba je jedna z nejkrásnějších, co jsem kdy viděl. Ale jenom líbivá stránka by nestačila, kdyby nebyl kvalitní scénář a Jodo opět nezklamal a přináší všechny své klasické trademarky. Krev, smilstvo, intriky, pokřivené rodinné vztahy, degenerace těla a duše, erotičnost, duchovno a určité prozření některých postav. Čistokrevná zábava, kterou bych uvítal ještě jednou tolikrát, jedinou nevýhodu spatřuji v celkové krátkosti, a proto určitému zhuštění všech událostí, ale zase díky tomu není v komiksu hluchého místa. Bohužel dalších dílů se už nedočkáme, i když bych rád prožil pokračování příběhu Arama a Mary v úchvatně malovaném fantasy světě.

18.05.2024 5 z 5

Svatokrádežná svatba Svatokrádežná svatba Alejandro Jodorowsky

18.05.2024 5 z 5

Čtyři osudy Čtyři osudy Anton Pavlovič Čechov

Čtyři příběhy a čtyři různé osudy, čtyři vhledy do duší postav z pera Čechovova byly mým prvním seznámením s jeho tvorbou a zanechaly ve mne hluboký dojem, až mi je stydno, že teprve teď jsem se odhodlal k prvnímu čtení bezesporu jednoho z největších spisovatelů všech dob. Čechov byl mistrem v zachycení vnitřních pocitů postav a dokonce se v jeho dílech odráží i myšlenky Marca Aurelia, v povídce Pavilón číslo 6 je dokonce přímo zmíněn a po přečtení jsem si dohledal, že Čechov vlastnil svůj vlastní výtisk Hovorů k sobě, takže možná je i takovým jeho následníkem, co se týče stoického myšlení a filozofie. I to mě určitě přesvědčilo přečíst si i další z jeho povídek a hlavně her. Konkrétně toto vydání od Odeonu obsahuje uhlokresby Basovovy, které dotvářejí smutnou a někdy až ponurou atmosféru a přispívají k zážitku čtenářovu.

21.04.2024 5 z 5

Černé masky Černé masky Leonid Andrejev

Strhující drama, které v tvorbě Andrejeva nezaostává za jeho povídkovou tvorbou. Atmosféra jak z Poeovi Masky rudé smrti. Motivy smrti, světla a tmy, masek a dvojnictví, dobra a zla a spousta dalších symbolů naznačující a vybízející k rozklíčování seběhnuvších se událostí. Teď čerstvě po dočtení nemohu tvrdit že jsem pochopil vše, možná by pomohlo opětovné čtení a delší zamyšlení.

14.04.2024

Succubus aneb Běs sviňavý ženský Succubus aneb Běs sviňavý ženský Honoré de Balzac

Mistrně vtipné mrazivé přelíčení s běsem sviňavým ženským, převyprávěný jazykem páně Balzacem a zachovávajíc punc středověké mluvy a výraziv, tak aby zachován byl dojem co nejvěrnější doby minulé. Ukazuje, že lidi baží po bohatství a skutků hrozných se na nevinných pro groše budou dopouštěti a dopouštějí dodnes. To a ještě více je řečeno ve spisu tomto páně Honoré de Balzac.

25.03.2024 5 z 5

Devatenáct pařátů a jeden temný pták Devatenáct pařátů a jeden temný pták Agustina Bazterrica

Těžko hodnotit, některé povídky mě silné zaujaly, byly temné, děsivé a zapamatovatelné, jiné mě úplně minuly (hlavně ty ultra krátké). Autorka však psát umí a to velmi dobře, její styl je úderný, úsečný, strohý. Pochvalu zaslouží i zpracování knihy od přebalu, záložky až k samotným ilustracím.

24.03.2024 4 z 5

Kašpar Lén mstitel Kašpar Lén mstitel Karel Matěj Čapek-Chod

Jako obdivovatel a milovník Zoly, jsem se rozhodl přečíst si také něco z našich naturalistických českých luhů a hájů. K. M. Čapek - Chod je asi, spolu se Šlejharem, tím nejvýznamnějším zástupcem a Kašpar Lén mstitel jeden z jeho nejčtenějších kousků. Psáno staročeštinou a plné dnes už nepoužívaných slov, přesto se mi kniha četla až překvapivě velmi dobře. Příběh se odehrává ve staré Praze po první světové válce, převážně z prostředí dělníků na stavbě a od začátku je jasné, kam vypravování bude směřovat. Druhá část knihy, kdy dojde k soudnímu přelíčení, se čte jedním dechem a nemohu jinak než doporučit, zvlášť pro ty, kdo se chtějí nechat obestřít krásným českým jazykem, popisujícím tragický příběh.

21.03.2024 4 z 5

Betonový ostrov Betonový ostrov J. G. Ballard (p)

Zajímavý námět a o trosečníku, ale protože se kniha odehrává v 70. letech, ztroskotá architekt Maitland, ne na moři, nýbrž na betonovém ostrůvku mezi dálnicemi se svým autem. Určitě zamyšleníhodný literární útvar na kratším rozsahu, něco málo přes sto stran, dokáže upoutat a něco předat o civilizaci a o tom jací lidé dokážou být, osamělí, dehumanizovaní a vytvářející si vlastní ostrovy, díky tomu má dílo co říct i po 50 letech od svého vydání. Další Ballardovi prózy si jistě nenechám ujít.

20.03.2024 4 z 5

Záhadné povídky Záhadné povídky Ivan Sergejevič Turgeněv

Turgeněv je pokládán za mistra ruské povídky a v tomto výběru mě o tom dozajista přesvědčil. V jeho povídkách je patrná ozvěna děl Poeových, jistá snovost a sugestivnost reality. Pohyboval se v okruhu francouzských mistrů pera Maupassanta, Flauberta či Zoly. Snad nejlepší doporučení, proč si toto přečíst, vám dodají slova Maupassantova: „Nikdo lépe než velký ruský spisovatel neuměl probudit v duši bázeň před neznámem, předvést v bizarní tajemné povídce celý svět podivných obrazů nahánějících hrůzu. Uměl nám vsugerovat bezděčný strach před nepozorovatelným, bázeň před neznámý, které se ukrylo za zdí, za dveřmi, za viditelným životem. Ozařoval naše vědomí náhlým zábleskem světla, čímž strach jen vzrůstal."

04.03.2024 4 z 5

Vyšetřování Vyšetřování Philippe Claudel

Rozhodně by si kniha zasloužila být v červených číslech. Pro mě se jedná o zábavnější variaci na Kafkův Zámek. Tím nechci snižovat vyjímečnost a tíživost Kafkova díla, a taky byl první že? Ale prostě Claudelův text je pro mě lépe stravitelný a dalo by se říci akčnější. Vždy jsem se ke knize vracel, pln zvědavosti, co nebohého Vyšetřovatele potká, do jaké bizardní a absurdní situace se zase dostane. Autor dost razantně nastavuje černé zrcadlo společnosti a taky jde v mnoha místech o dost meta záležitost. Rozhodně jsem se bavil, ale zábava to byla inteligentní a vlastně i dost mrazivá a spousta pasáží je myšlena alegoricky. Nakonec pár citací z knihy. „Lidi často napadají věci, které nemají bezprostřední užitečnost, a mnohé z nich ji nebudou mít nikdy. Ale myslet je někdy stejně jako pustit naprázdno pračku: takové cvičení je možná užitečné, abychom ověřili, že pračka funguje, ale špinavé prádlo vedle pračky stejně zůstane navěky špinavé.".
„Umírání by přece nemělo překvapit toho, kdo není nikým, to kdysi napsal Básník. Jenže dneska už poezii nikdo nečte. Lidi si s ní utírají zadek!".
„Zajímavé je, že neštěstí je břemeno, které je tím lehčí, čím větší a děsivější má důsledky. Když vám před očima umře člověk, je to dost nepříjemné. Skoro nesnesitelné. Ale když jich vidíte nebo slyšíte umírat miliony, už vám to nepřijde tak hrozné, otupí to váš soucit. Brzy se přistihnete, že už necítíte skoro nic. Množství je nepřítelem emocí."
„Člověk je v dnešní době zanedbatelná veličina, podřadný druh s mimořádnými vlohami ke katastrofě. Je už jen hrozba, jíž je třeba se vyhnout.“

03.03.2024 5 z 5

Severoamerické jezerní příšery Severoamerické jezerní příšery Nathan Ballingrud

Inteligentní literární horor, debutové povídky Nathana Ballingruda jsou temné, originální, plné metafor a dobře vykreslené lidské psychologie v její nejniternější hloubce. To jak na klasická hororová témata jako např. vlkodlaci, upíři a zombie, autor nahlíží, je naprosto svěží a neokoukaný a po přečtení chci více. Tak snad vydavatelství Host vydá i další bomby od Ballingruda.

19.02.2024 5 z 5

Antikrista Antikrista Amélie Nothomb

Další z brilantních textů Nothombové. Prostě miluji její úsečný, strohý, cynický a úderný psaní. Tentokráte se příběh soustředí na manipulativní chování a jak si díky takové schopnosti dokáže schopný manipulátor převzít kontrolu nad vaším životem. Kritizovat nereálnost chování Blanchiných rodičů není vůbec namístě, to by bylo stejné jako kritizovat klasický český ležák, že je moc hořký. Autorka naschvál přehání, aby ještě tak zdůraznila grotesknost celého příběhu. Jestli se Antikristě, jak ji Blanche nazývá, podaří převzat vládu nad životem hlavní hrdinky až do úplného konce, to už si musíte přečíst sami. Nothombovou už směle řadímjl mezi mě oblíbené autory a vám, kteří ji ještě neznáte a máte rádi kvalitní literaturu, doporučuji okamžitě si některou z jejích útlých knih sehnat a zhltnout.

29.12.2023 5 z 5

Tryzna Tryzna Neil Gaiman

Poslední rozloučení s Morfeem a s celou základní sérií se opravdu povedlo. Jak mi v předcházejícím díle, kde se všechny příběhové nitky propojí a gradují do očekávaného a nevyhnutelného finiše, vadila "jednoduchá" kresba, tak naopak u Tryzny je kresba opravdu nádherná, ale i samotné loučení, plné nostalgie, má co říct. Poté hluboký příběh z Japonska a poslední povídka o Willu Shakespearovi je velice krásnou tečkou za celou sérií.

25.12.2023 5 z 5

Tajemství červa Tajemství červa Robert Bloch

Jako obdivovatel HPL a hororové literatury nemohu než za plný počet. Pro fanoušky je kniha tudíž až povinná četba. Jedinou výtku mám k určitému opakování motivů z egyptského prostředí, pročež doporučuji povídky dávkovat, třeba jednu, dvě a samozřejmě po večerech. Skvosty povídkové tvorby jako Skrček, Sobekovo tajemství nebo Usmívající se Ghúl a více se ukrývá v této sbírce makabrózních příběhů.

12.12.2023 5 z 5

Hra o tebe Hra o tebe Neil Gaiman

Snový fantasy hororově laděný příběh ze světa Sandmana, kde dostává Morfeus zatím nejméně prostoru, ale na výsledné kvalitě to komiksu neubírá. Stažená mluvící kůže z obličeje jménem George mě utkví nadlouho v paměti a možná zavítá i do mého snění. Perfektně odvyprávěný příběh s poselstvím. Předmluvu Samuela R. Delanyho doporučuji číst až po přečtení, prakticky by vám vyzradil vše, či se týká samotného děje.

30.11.2023 5 z 5

Tišitel Tišitel Antonio Di Benedetto

První přečtená kniha od Antonia Di Benedetta ve mně vzbudila zvědavost i na další jeho díla. U nás celkem neznámý autor, který by jsi jistě zasloužil větší čtenářskou obec, už jen tím že jeho témata a hrdinové jsou v lecčems příbuzné právě pracím našeho Kafky. Nekonečný souboj bezejmenného jedince proti moderní společnosti (zde reprezentuje nezadržitelný pokrok hluk), boj předem prohraný. Hlavní postava, která touží napsat román, jehož psaní neustále odkládá a stejně tak utíká i od hluku a neustále se stěhuje, hledá klidné místo, ale před hlukem není úniku. Pomalu se propadá do zoufalství, beznaděje a osamělosti a nakonec ho jeho posedlost dovede až za mříže.

03.11.2023 4 z 5

Zabijácké eso Zabijácké eso Garth Ennis

Díl v němž na scénu vtrhne Paragraf 8, ten nejšílenější, nejnechutnější, nejperverznější tým superhrdinů, co jsem kdy na vlastní očiska viděl. Ennis se opět utrhl ze řetězu a přináší další porci poctivé zábavy, v mých očích je série už teď lepší než Preacher, a to Kazatel nejni zrovna nejslapčí kousek.

19.09.2023 5 z 5