petr_ petr_ komentáře u knih

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

V podstatě nic nového od předešlého dílu. Drsné prostředí apokalypsy, které však nemá žádné vyústění a pointu. Když jsem to dočetl, říkal jsem si co tím chtěl autor říci.

25.10.2022 3 z 5

Atlasova vzpoura Atlasova vzpoura Ayn Rand (p)

Četl jsem Zdroj a proto jsem si sehnal i tuto knížku. Zpočátku děje mě připadalo, že čtu dílo inspirované J.Londonem, kdy šikovní lidé využívají okolní zdroje k obživě a vytváření něčeho nového. Postupně se děj změnil na verneovku a na konec přešel k Orvelovi. Čtenář si sám musí vybrat, kterým idejím uvěří, nebo ne a musí si vytvořit vlastní úsudek. Zároveň s touto knihou by si čtenář měl asi prostudovat Marxův "Kapitál" a k tomu přidat i "Komunistický manifest".
Příběh vlastně poukazuje na slabiny demokracie i když si myslím, že v demokratické společnosti, by zde popisovaná krize nemohla dojít tak daleko.
Pravdou je to, že bandité se najdou všude a dokáží udělat velké škody, musí však své cíle schovávat za různé ideje, aby jim společnost umožnila dělat to co chtějí. Jakmile však realita ukáže holou pravdu, je s nimi konec. Nevím jak ostatní čtenáři, ale pro mě mystici, jak je označila autorka, jsou socialisté a komunisté a rovnostářství, je slepou uličkou civilizace. Druhým extrémem, je však otroctví, kdy ten kdo dává obživu svým lidem, má nad nimi absolutní moc. Proto správný podnikatel by se měl dobře starat o své spolupracovníky, protože bez nich nemůže podnikat.
Takže pozor na bandity.

22.10.2022 5 z 5

Dvojice Dvojice John Lange (p)

Už je to dlouho, co jsem tuto knihu četl jako mladík. Vnímal jsem ji jako sci-fi i když z nedaleké budounosti, ne-li z přítomnosti. Líbila se mi, ale až dnes vidím, že obsahuje zajímavé prvky, které tenkrát pro mě byly fantastické, jako internet po telefonu a připojování se na počítačové terminály, což u nás v té době totality vůbec nepřicházelo v úvahu. Dnes vidíme, že ty technologie vypadájí dnes trochu jinak. O binárních neurotoxinech se však v té době vědělo.
Je to zajímavé a čtivé dílko, rád jsem se k němu vrátil.

01.10.2022 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Když jsem knihu začal číst, tak jsem měl pocit, že to bude pouhé pokračování Šesti vran, ale další vývoj děje v závěrečné části se mi líbil. Čím více se blížil ke konci tím rychleji se děly jednotlivé události.
Dobré také bylo, že se autor vrátil do minulosti některých členů party a tím vysvětlil jejich motivaci.
Kdybych byl vydavatelem, asi bych vydal obě knihy najednou v jednom kuse, protože oba díly na sebe navazují a tvoří celek.

01.10.2022 4 z 5

Zvrat Zvrat Bill Baldwin

Scifi, které se ke konci zvrhne na alternativní historii. Kniha je celkem dobře napsaná, děj mi přijde trochu jednoduchý jak ze sedmdesátých let. Proto jsem dal tři hvězdičky.

01.10.2022 3 z 5

Dračí zuby Dračí zuby Michael Crichton

Kniha se mi moc líbila, protože měla zajímavý děj, který zahrnoval historické události z doby porážky generála Custera a boj s indiány, popisuje paleontologické nálezy v na západě a co za nimi bylo. Dalším zajímavým tématem byl život v Deadwoodu v té době i s desperáty nebo Calamity Jane. Takže vlastně nevím, jestli jsem četl historický román, nebo western a možná proto se tato kniha tak dobře četla.

15.09.2022 5 z 5

Dynastie Dynastie Conn Iggulden

Nerad bych se opakoval po ostatních recenzentech, ale kniha byla napsána strhujícím způsobem. Ukazuje, že nikdo nemá nic jistého a válečné štěstí je prchavé, jak ukazují obě popsané bitvy. Jakmile je vyřazen jeden soupeř, zbývající vítězi se snaží eliminovat politický vliv těch ostatních, což je vlastně základ budoucí zkázy. Ani Markéta však není úplně vyřazena z dění a uplatňuje svoje diplomatické umění, aby zasáhla do dění v Anglii.
Už se těším na další díl.

13.09.2022 5 z 5

Pohřbené zrcadlo Pohřbené zrcadlo Carlos Fuentes

Zajímavé čtení popisující vliv vliv, křesťanské, maurské a židovské kultury na kulturu Španělska. A tato směs kultur významně ovlivnila latinskou Ameriku, přičemž se vliv latinské Ameriky vtiskl zpět do kultury Španělska.
Z knihy vyplývá jaký vliv mělo dění ve Španělsku na celou Evropu i na jihoamerickou historii. Tato kniha nepopisuje dějiny, ale snaží se popsat dopad některých událostí na události následující a vysvětlit vzájemné propojení.

13.09.2022 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Je to vlastně moje první kniha této autorky a příběh se mi moc líbil. Je dobře napsaný a dějové bohatý se zajímavými postavami i jednotlivými rasami a jejich vztahy.
Co mi na knize vadilo, je naznačený následující děj na konci, který vlastně ruší celou pointu příběhu.

31.08.2022 4 z 5

Drasticky děsivý Dexter / Drasticky dojemný Dexter / Dexter v temnotách Drasticky děsivý Dexter / Drasticky dojemný Dexter / Dexter v temnotách Jeff Lindsay (p)

Dávám méně hvězdiček, ale jenom proto, že to není zrovna typ četby, který bych preferoval. Jako styl bych tyto tři příběhy označil jako fantasy detektivku.
Že se autor vyhnul příliš drastickým popisům a zaměřil se na psychiku postav, bych označil spíše jako pozitivum, protože toto thriller není. Prostě jako nápad mi přijde postava Drextera dobrý, ale pokud autor napsal, nebo napíše další díly tohoto příběhu, nechci se k němu vracet, nejedná se o knihu, kterou bych si po určité době přečetl znovu a to je pro mě měřítko dobré knihy.

27.08.2022 3 z 5

Děravý úřad Děravý úřad David Langford

Není to zrovna můj šálek čaje, ačkoliv se jedná o útlou knížku, trvalo mi poměrně dlouho ji dočíst. Ale obsahuje skvělé nápady a popisy reality. Jenom doufám, že pokud to takhle funguje na více místech, tak nám jaderná apokalypsa nehrozí.

17.08.2022 3 z 5

Náměsíčná země Náměsíčná země Mia Couto

Je to těžko uchopitelný příběh, kde hrdinové žijí v realitě se smrtí, která jim hrozí neustále, ale také jejich známým. Lidé umírají ve válce, ale také pro hloupé pověry, které je předurčují k tomu, aby byli již krátce po narození zabiti.
Možná to není tak čtivý příběh, ale je zajímavý.

17.08.2022 3 z 5

Orlové v bouři Orlové v bouři Ben Kane

Příjemně živý a čtivý román o germánských válkách. Germanikus je můj oblíbený historický hrdina a v tomto příběhu je sympaticky popsán. Asi to nebyl takový lidumil, a nakonec jeho zacházení s germánskými zajatci tomu nasvědčuje, ale co byste chtěli od římského generála. Vzhledem k tomu, jakou měli legionáři úctu k orlům a dalším symbolům legií, dá se předpokládat, že jejich vztah k legátům a generálům musel být také úctyhodný, už jenom proto, že si dokázali vybrat z legionářů ty správné důstojníky, aby byli na taženích úspěšní.

09.08.2022 4 z 5

Trojice Trojice Conn Iggulden

Autor dobře vystihl tragédii krále Jindřicha, který kdyby nebylo Markéty by jinak rychle dovládl. Jinak nemám co dodat, protože tato kniha pro mě představuje ucelený pohled na toto bouřlivé a zajímavé období z historie Anglie.
Už se těším na další díl, až se mi dostane do ruky.

09.08.2022 4 z 5

Půlnoční Dáma Půlnoční Dáma Kateřina Koudelková

souhlasím s Skeeve, takovéto knihy mě dokážou odradit od toho abych četl fantasy. Opravdu dobré fantasy je málo, autoři toho napíší minimálně 600 stran a to jim ještě nestačí, tak dopíší dalších 5 dílů a čtenář doufá, že se z toho něco vyvine a ono nic.

25.07.2022 odpad!

Gravitace Gravitace Daniel Suarez

Jako velmi dobrou knihu bych tento příběh neoznačil, ale číst se dala. Příběh je dobrý, ale trochu přeplácaný technologiemi, což trochu kazí konec.

21.07.2022 3 z 5

Giacomo Casanova: Sonáta zlomených srdcí Giacomo Casanova: Sonáta zlomených srdcí Matteo Strukul

Určitě mám Casanovu rád jako historickou osobnost. Ale tento příběh ho vykresluje příliš jednoduše. Inkvizitor i vedení Benátek mělo určité více starostí, než-li se starat jen o Casanovu.

21.07.2022 1 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

Velmi zajímavé téma. Když jsem knihu začal číst, vzpoměl jsem si na film Indiana Jones archa úmluvy na scénu kdy Indiana předal archu státním úřadům a úředník jej ujistil, že se dostala ke správným odborníkům, přičemž závěrečná scéna ukazuje ten šílený sklad plný dřevěných beden. To jsem ještě netušil, že v podobném duchu je napsaná celá kniha. Okořeněná zajímavými zkratkami a přeškrtnutými poznámkami Melisandy.
Tak jak je únavný svět byrokratů, tak únavné bylo číst zprávy agentury DODO. Ačkoliv jsou různé agentury bezpečnostní, nedokážou zakrýt, že jsou to úřady a podle toho také vypadá jejich práce. Když k tomu přičteme protekci, dojdeme k tomu, že vlastní činnost provádí pouze úzký okruh lidí, který je obalen skupinou různě inteligentních šéfů a byrokratů.
A ještě něco mi příběh připoměl, knihu "Nové Pompeje", kde nová technologie oživí starpé římany, ale to by nebyli římané, aby se nesnažili ovládnout své pány a vyzrát nad nimi.
Takže si myslím, že autoři na této knize odvedli skvělou práci.

21.07.2022 4 z 5

Stockholm Delete Stockholm Delete Jens Lapidus

Také jsem se ztrácel v postavách a dějích, problém byl, že se jednalo o první 2/3 knihy, což je dost. Na posledních 50 stránkách se konečně něco zajímavého děje, ale tak světoborný konec to není.

11.07.2022 3 z 5

Čas minulý Čas minulý Maxine McArthur

Není to úplně špatný příběh, ale měl jsem problémy se v něm lépe orientovat a chybělo mi v něm lepší finále.
Když jsem ho četl, tak jsem obtížně rozlišoval lidi od mimozemšťanů a už vůbec mi nešla pod nos kontinuita času, tak jak je popsána v příběhu.

11.07.2022 3 z 5