PeterPetrik PeterPetrik komentáře u knih

O kráse a umení O kráse a umení Arthur Schopenhauer

Čo vlastne umenie a estetika predstavujú v reálnom svete matérie. Na to že je to filozof, veľmi zrozumiteľný štýl.

03.12.2017 4 z 5

Panský dům Panský dům Hermann Hesse

Kniha sa mi veľmi páčila. Hesse vkladá aj časť svojich skúseností a odkrýva vnútorné pocity muža odlúčeného od svojej ženy a detí, ktorý hľadá útočisko v práci.

Kapitánova dcéra Kapitánova dcéra Alexandr Sergejevič Puškin

Jednoduchá kniha v archaickom štýle. Príbeh kde v retrospektíve všetko do seba zapadá a hrdinu zachráni vždy šťastena osudu. (Možno vzor pre foresta gumpa a starčeka ktorý odletel z okna) :D

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Piata prečítaná kniha od môjho obľúbeného autora. To je jedno o čom Hesse píše, je to vždy bravúrne.
Kniha je novelou z východu v západnom štýle a nemyslite si že je o budhovy. .)

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Ja sám ako študent lesníctva vám môžem povedať že autor fenomenálne zachytil život lesa. Kniha je písaná populárnym štýlom a nebude vás nudiť. Na druhej strane je plná faktov a čo je veľké plus, množstva citácií. Knihu si užije aj laik.

15.07.2017 5 z 5

Přežívá nejsmutnější Přežívá nejsmutnější Margaret Atwood

Začiatok infantilné psycho, bol som až zhnusený z niektorých pasáží. Ale to bolo očividne autorovým zámerom. Kniha prirodzene zmení tempo a sledujeme distopickú budúcnosť. Ako sci-fi priemer, ale v konečnom dôsledku originálna kniha. Koniec trošku zamrzel, mal som pocit že autorka to už nechcela rozťahovať a prosto to usekla. Určite si prečítam aj ďalšie knihy z trilógie.

06.07.2017 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Druhý diel sa mne osobne nepáčil a tak som pristupoval k finále s obavami. Dej knihy postupne gradoval. Keď som sa dostal za polovicu, knihu som neodložil kým som ju nedočítal. Koniec potešil.

25.05.2017 5 z 5

Neživý svet Neživý svet Ján Babčan

Kniha opisuje evolúciu prírody, tá nezačala prvou prokaryotickou bunkou, ale už pri tvorbe prvých atómov. Progresívne zdokonaľovanie systémov, vyššia zložitosť štruktúry, to je hlavnou podstatou prírodného vývoja a to autor aplikuje už na neživú prírodu. Kniha sa dobre číta, ale pre laika neodporúčam, autor používa exaktnú terminológiu. Jednotlivé tvrdenia podporuje faktami, výskumom a hlavne číslami (naozaj veľa čísel :D). Posledné dve kapitoly sú úplná lahôdka pre mňa. Ďakujem pánovi profesorovi Babčanovy za skvelú knihu.

12.05.2017 5 z 5

Symbiotická planeta: Nový pohled na evoluci Symbiotická planeta: Nový pohled na evoluci Lynn Margulis

Sympatická kniha od sympatickej autorky. Pre milovníkov fyziológie povinnosť :). V záverečnej kapitole je taktiež stručne vysvetlená teória Gaia.

29.03.2017 5 z 5

Evoluce Evoluce Francisco J. Ayala

Famózne ľahké dielo. Jednotlivé kapitoly a teda otázky sú zrozumiteľne a pútavo vysvetlené. Okrem tých fundamentálnych tém ktoré sa preberajú napr. na strednej škole sa tu nachádza mnoho postrehov a úvah ktoré vyvolajú v čitateľovy ten heuréka moment. Odo mňa veľké uznanie voči autorovi. *****

15.02.2017 5 z 5

Železný Jan Železný Jan Robert Bly

Skvelé čítanie, trefné interpretácie a celkovo dobre a zrozumiteľný mytologický výklad. Kopu vecí vám pripomenie a stotožníte sa s monomythom :) Sehr gut, odporúčam.

04.02.2017 5 z 5

Tak pravil Zarathustra Tak pravil Zarathustra Friedrich Nietzsche

Knihu som chcel prečítať kvôli Ničovmu NADČLOVEKU, no toho som tam nestretol. Pre mňa to bolo pseudo rozprávanie, plné symbolov a nezrozumiteľných opisov. To sa ani nedá nazvať sklamaním. Proste autor nepoužíva jazyk aby sprostredkoval informáciu To že si to má každý vysvetliť ako chce je blud. Ako by povedal pán Nietzsche, hnus.

24.01.2017 1 z 5

Příběh Země Příběh Země Robert Miller Hazen

Vecne a zaujímavo napísaná kniha, autor putavo opisuje jednotlive ery od vzniku vesmiru po sucasnost. Pacilo sa mi ako vysvetluje metodiku pomocou ktorej sa zistuje napr. vek jednotlivych hornin, rekonstrukcia zlozenia atmosfery, minule usporiadanie kontinentov ... Taktiez pise velmi osobne a pri citani mi pripadalo ze som na kave u mojho skolitela a bavime sa o vyzkume v nasom odbore.
Knihu som si kúpil s tým, že som čakal širšiu biologickú časť, ale aj tak som veľmi spokojný.

06.11.2016 5 z 5

Píseň pro Lyu Píseň pro Lyu George R. R. Martin

Čtivé a nenáročné na čas. Presne mi to zapasovalo do skúškového keď som potreboval trochu vypnúť. Ani jedna poviedka ma nenudila.

29.01.2016 5 z 5

Portrét starého umělce Portrét starého umělce Joseph Heller

Autor ktorý píše o autorovi ktorý píše o autorovy :D,čistý inception. Dojem z knihy mám taký ako písal autor že fakt nemá čo robiť tak musel niečo napísať, z môjho pohľadu veľmi slabé.

12.12.2015 2 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Moja prvá prečítaná kniha od mr. Čapka, knihu som zhltol za pár dní a bavila ma. Čakal som trošku niečo iné a tie Prokopove preludy ma dosť miatli, no v celku jedna z tých lepších kníh. Najzáživnejšia časť bola asi keď sa pán Prokop nachádzal v Baltinu kde sa z neho stal ozajstný partizán :D. Carson veľmi vydarená a sympatická postava a koniec knihy podľa môjho gusta. :)

12.12.2015 4 z 5