Portrét starého umělce

Hlavním hrdinou, který v sobě nese Hellerovy autobiografické znaky, je romanopisec, který se stal legendou ještě za svého života – a navíc díky první knize... Romanopisec se jmenuje Eugene Pota. Stárne, jeho dny plynou, a on si uvědomuje, že musí vytvořit ještě jednu knihu. Ale o čem psát? Hledání tématu provází určitá marnost. Všechna jeho díla jsou bedlivě zkoumána, rozebírána – a ve srovnání s jeho prvním románem, jímž oslnil, jsou shledána nedostatečnými. Tento román se stal základním kamenem jeho dalšího života a celý život je od té doby kritickým selháním. Samozřejmě i další knihy se ocitly krátce na žebříčku nejprodávanějších titulů, ale žádnou z nich nikdo nepovažoval ani z poloviny za tak dobrou jako první dílo. Na sklonku života stojí Eugene Pota tváří v tvář potřebě napsat další dílo, ještě jednou se pokusit o něco většího – co by to však mělo být? Ve svém hledání hrdina rozmlouvá se svou ženou Polly, se svým agentem, vydavatelem, se starými láskami a dokonce i se svým lékařem. Inspiraci hledá i v dílech a životě slavných spisovatelů, kteří zažili úspěch i nemilost čtenářů a kritiků. Pota dokonce téměř sám sebe přesvědčí o marnosti svého hledání, když při přednášce pro vysokoškoláky hovoří na téma „Literatura v zoufalství“. Portrét starého umělce je úchvatným náhledem do hledání umělecké tvořivosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25911/portret-stareho-umel-25911.jpg 319

Portrait of an Artist, as an Old Man (2000)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Cesty

PeterPetrik
12.12.2015

Autor ktorý píše o autorovi ktorý píše o autorovy :D,čistý inception. Dojem z knihy mám taký ako písal autor že fakt nemá čo robiť tak musel niečo napísať, z môjho pohľadu veľmi slabé.

Liwilterhage
10.05.2012

Zajímavé úvahy stárnoucího autora, který má před sebou nelehký úkol - napsání alespoň ještě jednoho titulu, který by byl minimálně tak dobrý jako jeho předešlé knihy a byl by především obsahově něčím zcela novým. Jaké to je mít tzv. autorský blok.
Velice mě zaujala prostřední část - přednáška s názvem Literatura zoufalství, protože pokud se nad tím člověk zamyslí, něco na tom bude. A domnívám se, že to platí nejenom v literatuře, nahlédněme například do oblasti hudby. Nic nebudu prozrazovat.
Jelikož se v knize vyskytují autobiografické prvky autora - doporučuji knihu čtenářům, kteří se zajímají o Josepha Hellera více - o jeho život, spisovatelský rozvoj, vývoj. Určitě si ji nevybírejte pokud jste od něho ještě nic nečetli. Spíše si ji nechte až na konec. Jako zakončení jeho tvorby.

Amnesiac
06.08.2011

Pfuuu. Táto kniha na mne nezanechala žiadnu stopu. Sorry

Vavča

Naprosto překvapivé bilancování autora, jeho úvahy o sobě, údělu spisovatelů a posuta příkaldů na kterých todokládá jsou geniální, bohužel to zabijí překlad, odoba, která ho dělla nemá vzdlěání v literatuře ao bávám se, že ani v angličtině. Byl bych schopen si s tím poradit lépe, škoda, snad se dočkáme reedice a zodpovědného nakladatele. Jo a ještě něco, tohle není humorná knížka, nýbrrž tragická výpověď, pokud to někdo bere jako komedii, necohopil autora a jeho záměr a měl by se and sebou zamyslet, o co autorovi vlastně šlo, celkem jasně totam říkám, ale znáte to někteří lidi jsou pitomci, nebo se jako pitomci pořád smějí....

senioři

Joseph Heller