Peter74 Peter74 komentáře u knih

Náhody a náhodičky Náhody a náhodičky Marián Gavenda

Krásna knižka kňaza Mariána Gavendu, ktorú obohatil svojimi fotkami. Zozbieral v nej detstvo, dospelosť v rôznych náhod, situácií, ktoré pozažíval. Nakoniec našiel svoje pôsobenie v duchovnej sfére.

07.11.2021 4 z 5

Usain Bolt: nejrychlejší muž planety Usain Bolt: nejrychlejší muž planety John Murray

Usain Bolt nie je len úžasný človek, ale aj atlét šprintér, ktorý vo svojom mladom veku dosiahol úžasné výsledky.
Síce je kniha len zhrnutím športovej kariéry, stačí na pripomenutie jeho slávy, rekordov, ktoré sme zažili.
Sledujem športové podujatia, ale málo športovcov sa stali legendami, s takýmito výkonmi.

02.11.2021 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Úvod diela ma napínal, navzdory tomu, že som ju chcel odložiť. Nakoniec skončila prečítaná. Nedalo mi vcítenie sa do postáv, a ich vzájomných vzťahov. Osudov.
Napriek tomu, ako sa to skončilo.
Som hrdý, že je v domácej knižnici.

18.10.2021 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Knižka ma prekvapila nielen obsahom, ale aj kresbami, ktorých sa majstro Čapek chopil. Chytila ma za srdce
Vytvořil nádherné dílo, které dýchá Anglií.

18.10.2021 5 z 5

Poezie umělého světa Poezie umělého světa Jiří Materna

Po dlouhé době jsem si něco oblíbil. Touto úžasnou sbírku básní, která vystihuje podstatu věci a smysl člověka.
Moc hezké.

13.10.2021 5 z 5

Básně Básně François Villon

Nádherná zbierka básní, ktorá aj napriek zhýranemu životu autora, priniesla slávu až po smrti. Ak to tak môžem napísať. Aj keď v tej dobe nebolo ľahké prežiť, pretĺkal sa ním, ako sa mu ráčilo.
Život je taký, aký si ho vytvoríme, aj napriek dobe
a okolnostiam voči ktorým čelíme.

02.10.2021 5 z 5

Zapomenuté básně Jana Nohy Zapomenuté básně Jana Nohy Jan Noha

Nádherná zbierka básní, ktorá má očarila. Povzniesla, nadchla štýlom a ľahkosťou ako ju pán Noha podal. Získala si moje srdce, a fiktivne miesto v knižnici.
Jedna z oblíbených básní.

EPITAF MĚSÍCI
Zde leží básník
Chceš znát skutky jeho
Tak mnoha ženám
v lásce líbal dlaně
Zastav se tady putující něho
a tichým slovem rozpomeň
se na ně

24.08.2021 5 z 5

Rytíř Smil Rytíř Smil Jaroslav Vrchlický (p)

Pán autor mal skvelú fantáziu, keď stvoril takéto fantastické dielo ľahkej literatúry. Skvelo som sa pobavil a zasmial.
Musel som sa krotiť, aby ma nebolo počuť.
Pán Vrchlický klobúk dole.

10.06.2021 5 z 5

Čemu se báseň říká Čemu se báseň říká Jiří Orten (p)

Orten mi pripomína Jiřího Wolkra. Zomrel mladý človek, veľkých rozmerov. Späť ku knihe.
Úžasná zbierka básní, listov medzi autormi, počas jeho tvorby, a známymi osobnosťami kultúrneho života. Som rád, že som ju objavil, a zároveň sa stala pýchou rodinnej knižnice.

23.05.2021 5 z 5

Underground Underground František Kotleta (p)

Prepáčte, že takto hodnotím knihu, ale autora veľmi nepoznám, aj keď je doma známy. Fantasy o buducnosti
v Prahe ma zo začiatku veľmi nezaujalo, ale aj napriek menšej zvedavosti som to dal do konca s pár prestávkami. Pre niekoho by bola na jeden večer, pre mňa na pár dní. Mal by som skúsiť aj iné diela od autora, ktoré sú viac známe.

30.04.2021 3 z 5

Darebné verše Roberta Burnse Darebné verše Roberta Burnse Robert Burns

Nádherná zbierka básní, ktorá nesklame. Mňa osobne potešila, a zároveň aj pobavila niektorými básňami.

07.03.2021 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Klasika, která neumírá.

21.01.2021 5 z 5

Tábor smrti Osvětim Tábor smrti Osvětim Ian Baxter

Kniha nie je len o histórii miesta, o zdokumentovaní.
Je o tom, aby sme nezabudli
na minulosť našich predkov,
v akých v podmienkach žili, a zároveň o tom mohli hovoriť.
Pripadne ľudia, ktorí pracovali v tých podmienkach, vypovedali, a dali svoje svedectvo najavo,
zverejnili v autobiografiii.
Je veľa kníh, len po nich stiahnuť.

14.01.2021 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Super kniha nielen obsahovo,
ale aj ilustráciami autora.
Vrelo odporúčam prečítať.

13.01.2021 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Kniha bola skvelá, ale pre mňa čudná. Krysař vo mne zanechal slabosť človek, ako podľahne osudu temnoty.
Miestami mi pripadalo, akoby som sa ocitol v deji diela. Podľahol Krysařovi.

09.01.2021 4 z 5

Ve stínu fašismu Ve stínu fašismu Josef Čapek

Krásné ilustrácie, a text autora ktorý to výstižne vyjadruje. Nádherné a smutné zároveň.

08.01.2021 5 z 5

Epigramy Epigramy Karel Havlíček Borovský

Vrelo som sa zasmial, zamyslel,
aj duchovne poučil. ;-)

07.01.2021 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Počúval som ju ako audioknihu, vychutnana od začiatku do konca. Harry Hole nemá chybu, pri pátraní po viacerých tajomných vrážd. Svojským spôsobom.

31.12.2020 5 z 5

Než pravda vyjde najevo Než pravda vyjde najevo Tošikazu Kawaguči

Lepšie je pravdu povedať skôr, ako v šálke vychladne káva. Tak je to aj v živote.
Milovať znamená, dať city najevo. Příjemné čtení.

31.12.2020 5 z 5

Interiéry Interiéry Marie Šťastná

Tvorba pani autorky, zbierky básní, mi príjemne pohladila
a potešila dušu.

30.12.2020 5 z 5