Čemu se báseň říká

Čemu se báseň říká https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23575/mid_cemu-se-basen-rika-N1F-23575.jpg 5 27 6

Báseň Halasova, Holanova, slova A. Brouska a vzpomínky O. Ornesta uvedou čtenáře do Ortenovy sbírky. Básník se vyznává ze svých lásek a zklamání, žádný životní problém neřeší lehkomyslně, naopak přistupuje k lidským činům s pochopením a odpovědností. Básně jsou proloženy úryvky z Ortenovy prózy a jsou připojeny úryvky z korespondence tak, aby osobnost básníkova byla čtenáři co nejbližší.... celý text

campanula2
11.01.2022

krásná kniha, krásný člověk

Peter74
23.05.2021 5 z 5

Orten mi pripomína Jiřího Wolkra. Zomrel mladý človek, veľkých rozmerov. Späť ku knihe.
Úžasná zbierka básní, listov medzi autormi, počas jeho tvorby, a známymi osobnosťami kultúrneho života. Som rád, že som ju objavil, a zároveň sa stala pýchou rodinnej knižnice.

ziriant
08.05.2018 5 z 5

Zahřeje i zamrazí. Básník můj z nejmilejších.
"Svět bývalého básníka, to je něco, čeho bych se nikdy nechtěl dožít."

IŠ
31.01.2016 5 z 5

Dostala jsem darem tento skvost. Sbírka, která byla vydána v roce 1967 a jejíž součástí je i malá gramofonová deska, je velmi vkusně a vydařeně uspořádána. Kromě více i méně známých Ortenových básní jsou její součástí i úryvky ze soukromé korespondence a jeho deníků a také několik ukázek jeho rukopisů. Sbírku ilustroval Jan Kotík a fotografie z Kutné Hory pořídil pan B. Straka. Závěr knihy patří bibliografii a ve svých vzpomínkách se k bratrovi vrací Ota Ornest. Jeho vzpomínky jsou doprovázeny rodinnými fotografiemi. Velmi ráda doporučuji.
-----------------------
...Naplňuje mne nesmírnou vděčností už to, že mne máš ráda, a i kdybys mi nemohla posílat z domova vůbec nic, měl bych já Tebe zrovna tak rád, jako teď. Taková láska se nedá koupit a to je jedna z věcí, pro které stojí za to žít.

Z dopisů matce

Jiří Orten - Čemu se báseň říká

Marxus
03.11.2014 5 z 5

Nedoceněný génius s těžkým životním osudem, jako by promlouval skrze všechny verše a zanechával v čtenářově duši bouři neklidu.

Kotrlat
26.10.2013 5 z 5

Básně, které nepotřebují slov. Naprosto úžasná symbolika a magická síla mistrně poskládaných veršů dělají z čtení Ortenových básní fenomenální zážitek.

Jiří Orten (p)
česká, 1919 - 1941