Rytíř Smil

I. česko-slovenské vydání slavné pornografické básně s ilustracemi Káji Saudka.

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129181/rytir-smil-NVW-129181.png 3.964
Poezie
Vydáno, R 3

Kniha Rytíř Smil

Ira13

Tak tohle jsme tajně četli někdy v 13 se spolužačkou, která to našla u svého staršího bratra. Poezie mě chyběla do čtenářské výzvy. Až nyní jsem zjistila, že toto napsal pan Vrchlický. Je to taková porno báseň, spíš k zasmání, jak k přemýšlení

tittanie

Tak k téhle knize jsem se dostala náhodou a musela jsem se několikrát ujistit, kdo to napsal a kdy. Neuvěřitelné na jaká všechna slova se dá nalézt rým. Za mě super.

slawa.cap

Musím říct, že nesdílím nadšení s většinou komentujících. Jako starej prasák jsem potěšen vtipným porno příběhem, který má děj a postupně graduje.
Jako duší poeta už tak nadšený nejsem. V předmluvě chválí dílo, jak je vypilované do detailů, ale to mi asi uniklo. Některé rýmy jsou na úrovni žáků prvního stupně. V některých verších si autor vyloženě protiřečí.
Na druhou stranu nemůžu upřít originálnost a vzhledem k tématu i poměrně velkou obsáhlost a délku. Dílo určitě nezavrhuji a rozhodně stojí za přečetní, ale žádný zázrak to není.

lazarus

Tuhle záležitost jsem četl před lety, jen jsem si teď uvědomil, že ji nemám přidanou v přečtených. Zábavná prasárnička z doby kdy mé babičce byly tři roky. Saudkovi obrázky dílku nasazují pomyslnou korunu.

MrKrahujec

Tak mám už delší dobu pocit, že se dnes už totálně zapomnělo, že Vrchlického autorství této básně je velmi sporné a nikdy potvrzeno nebylo. Dokonce bych řekl, že relativně velké množství málo vyvedených rýmů a občasná uklouznutí v rytmu verše hovoří spíše jasně proti. I když toho není moc (to uznávám), přesto jsem přesvědčen, že takový perfekcionista, jakým byl Vrchlický, by něco takového nedopustil ani ve zcela okrajové pornografické hříčce. Ohledně skutečného autorství mám už dlouhá léta vlastní tip: Karel Mašek. S Vrchlickým se úzce přátelil (dokonce bývá označován za jeho epigona) a přes bezesporu slušnou úroveň svého básnického umění Vrchlického virtuozity nikdy nedosáhl. Zato však proslul svým smyslem pro humor a především satirickým talentem. Tyto indicie se mi zdají být docela přesvědčivé...

Lucissia

Musím říct, že kdyby toto bylo v povinné četbě, splněno by měli asi všichni studenti. Kdo to bere s nadhledem, ten se pobaví. A co mě těší, i básník Vrchlický je jen člověk. :-D

mia.com

Po knize jsem sáhla jen díky čtenářské výzvě. Poezii nesnáším, ale co si budem, tohle bylo opravdu zajímavé čtení :D. Hlavně oceňuji napínavou zápletku :D.

Martiiiik

Týden jsem přemýšlela, jestli se k přečtení básně přiznám, lehce vhání červeň do tváří :-D (tedy více :-D) ale budiž :-D dost jsem se nasmála :-D a to jsem si říkala, že mě už jentak něco nepřekvapí :-D

Básně
Básně