Peter73 Peter73 komentáře u knih

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

Tažká kniha plná veľkých myšlienok, dej je pomerne zložitý, oproti prvému dielu nie taký priamočiarý. Nektoré myšlienky sú nadčasové, celkovo sa mi kniha páčila, aj keď jej čítanie nie je až také oddychové, vyžadovalo plné sústredenie pre pochopenie deja a božského Muad´diba.

28.01.2020 4 z 5

Reminiscence Reminiscence Dominik Dán

(SPOILER) Vydarená kniha. Príbeh sa odohráva v nedávnej minulosti - 2008, ale je to reminiscencia (spomienka) na doby totality, najmä ťažké 50-té roky, keď sa formovala pohraničná stráž. Aj o tom je tento príbeh, je o nelegálnych prechodoch hraníc a je napísaný veľmi dobre. DD nám predstavuje túto dobu, ako dobú plnú agentov, špiónov, diverzantov, záškodníkov a ďalších kadejakých bojovníkov za a proti socializmu. Predpodkadám, že čerpal z nejakých archívov, čo to pridal, ale záver knihy je určite jeho fabulácia na hrane únosnosti jeho príbehov, ale inač kniha bavila, nedalo sa od nej odtrhnúť. Zaraďujem medzi jeho lepšie knihy, aj keď to nie je taká "kriminálka", aké nám podáva.

03.01.2024 5 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Zaujímalo by ma, či sa bude o polstoročie na hodinách literatúry hovoriť o veľkom spisovateľovi akčnej fantasy - Františkovi Kotletovi. Kniha naväzuje na predchádzajúce tri diely, ale je čitateľná aj samostatne. Universum, ktoré vytvoril FK je zaujímavé a niečim fascinujúce, asi tou dnešnou hrozbou. Svet ovládnu despoti, svet ovládnu otrokári, hrubá sila bude jediná hodnota. Ale.... je tu Alica ( patetická ), ktorá ukáže, že všetko je možné zmeniť. Pri čítaní knihy som sa dobre bavil, ako je zvykom u Kotletu, čakal som len akciu s trochou vtipu a sexu a to som aj dostal. Chcem ďalšiu knihu s Alicou.

11.10.2022 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Ku knihe som sa dostal na základe čtenárské výzvy - a super voľba. Majstrovský kus sci-fi, autor vytvoril prepracované dielo zamerané na samotnú postavu, nie na opisy nepochopenej budúcnosti. Z prostredia školy pre medzigalaktických veliteľov, autor na relatívne malom priestore rozohral dej, kde sa zameral na vzťahy medzi mladšími a staršími žiakmi, na ich spoločný pobyt v malom priestore, kde človek nesmie ukázať strach a mať rešpekt. Veľký priestor je venovaný rozvoju charakteru a tlak učiteľov a starších žiakov formuje Endera na veľkého veliteľa. Kniha je vynikajúco napísaná, čo sa týka rozvoja hl. postavy a nezaostáva ani vytvorené universum. Rýchlo, rýchlo zohnať ďalší diel.

20.09.2022 5 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Záverečný diel trilógie. FK rozohral akčný dej plný prenasledovania. Dej je prešpikovaný aj drsnejšími erotickými pasážami. Kniha bavila a čítala sa jedným dychom, záver trochu prekvapil, ale je to autorova voľba ukončenia trilógie. Ten kto čaká kvetnaté opisy, tak nech po tejto knihe nesiaha, je to len a len akcia aj keď niekdy drsná. U mňa jednoznačný plný počet *.

29.06.2022 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Tento diel bol podla mňa trochu slabší ako prvý. Je to tým, že FK nasadil latku veľmi vysoko. Svet je po vojne zmietaný rôznymi skupinami zvláštnych indivíduí. Najsilnejší sú tzv. menitelia, ktorí usilujú o totálne zničenie sveta. Zlikvidujú jednu z fariem "Nového Brna". Plukovník Michálek sa do nich zahryzne ako buldog a vyhlási im totálnu vojnu. 2. diel končí otvorene a pýta si to ihneď ďalší, ktorý ihneď kupujem. Sága je v dnešných časoch veľmi aktuálna a niektoré autorove knižné myšlienky sú veľmi podobné s dnešnou situáciou. Dnes chýbajú už len tí hrdinovia typu plukovníka Michálka.

03.06.2022 4 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

K tejto knihe budem kritický a stručný. Príbeh je slabší, jednoduchá vražda s náhodným vyriešením. Dve dejové línie. Nebyť Krauza a spol. bolo by o hviezdičku menej, tieto postavy sú najväčšia devizou Dánových kníh. Som zvedavý aké bremeno ponesie D.D. ďalej.

09.08.2021 4 z 5

Pomsta je sladká, a. s. Pomsta je sladká, a. s. Jonas Jonasson

Aký je dnešný svet? Plný absurdných situácii, ale zábavný. Tak ako ďalšia Jonassová kniha. Autor je majster absurdných situacii na hrane reálnosti. Veď si predstavte ( malý spojler ) - masajský bojovník v Štokholme. Trochu som mal obavu, keď spisovateľ v krátkom čase napíše niekoľko kníh, ale kniha je plná humoru a vtipných situácii, pri čítaní som sa bavil.

25.07.2021 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Čo sa môže stať, keď dôjde voda ? Správanie ľudí sa mení tak rýchlo, ako prestala tiecť voda z kohútikov. Za pohár vody je človek ochotný aj vraždiť. Skupina mladých ľudí, uteká, putuje, bojuje a hľadá vodu, Občas som musel skontrolavať zásoby vody doma, pri čítaní som mal pocit, že tej vody je málo, dobré napísané dielko, keď bude v kinách (film sa už točí), určite si to pozriem.

11.11.2019 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Tak toto je základné dielo všetkých POSTAPO príbehov. Glukhovský vytvoril geniálne universum - priestory moskovského metra. Každá stanica predstavuje určitú skupinu ľudí, zriadenie, komunitu, ktoré spolu kooperujú, bojujú, alebo len prežívajú. Dej je zasadený do doby po "atómovej vojne", ľudstvo prežilo, resp. sa schovalo v útrobách metra v Moskve. (jeho dĺžka je aktuálne cca 415 km, a je v až hĺbke cez 80 m, toto v knihe nehľadajte to tam nie je, pomohol ujo Google). Atmosféra je to, čo robí túto knihu skvelou. Dej je pomerne jednoduchý a jednoznačný. Je pretkaný spôsobom života ľudí v tme, ich životom a adaptáciou človeka na permanentnú tmu a umelé osvetlenie. Kniha ma nadchla a som zvedavý kam ma posunie Metro 2034.

26.01.2024 5 z 5

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Tento spisovateľ mne neznámy ma prekvapil. Je to klasická dobrodružná kniha starej školy. Príbeh a putovanie Jána Kornel v 30-ročnej vojne, na mori, v Novom svete a u pirátov. Kniha je podaná ako rozprávanie hlavného hrdinu, čitateľ má pocit, ako keby sa to skutočne stalo, ako keby to bolo dobové dielo v ľahko upravenej forme. Autor sa snaží používať v určitej miere "historickú mluvu". Je to také variácia na Exquemelinové dobrodružstvá medzi pirátmi, aj ked pasáž s pirátmi je najkratšia. . (Alexandre Olivier Exquemelin: Co jsem zažil mezi piráty a bukanýry). Kniha ma bavila, autor do deja vložil veľa historických faktov. Hodnotím plným počtom.

15.09.2023 5 z 5

Klbko zmijí Klbko zmijí Dominik Dán

Ďalší prečítaný Dominik Dán. Mám pocit že svojich čitateľov začína polarizovať, niektorí na neho nedajú dopustiť, niektorí píšu, že sa opakuje, je to šablóna. Ja som niekde v strede. Najväčšou devízou sú jeho postavy, tie majú hodnotu, ľudia sú na ne navyknutí, majú ich radi. V tejto knihe bude udalosť, ktorá sa vymyká štandardu, niečo bude inak, nebudem spojlerovať. Kniha sa dobre čítala, je to také dovolenkové čítanie, poznáte všetkých, viete čo od nich očakávať a príbeh je dobrý. Je v ňom moc, peniaze, korupcia a hlavne vraždy, ktoré naši detektívi s prehľadom vyriešia.

28.07.2023 5 z 5

Mojá prvá kniha od C.D Payna, kniha je písaná formou denníka. Dobrý román, viacmenej taký ženský. Kniha sa dobre čítala, obsahuje mnoho vtipných hlášok, ktoré vás rozosmejú, pobavia, ale obsahuje aj hlbšie myšlienky na zamyslenie. Až do záveru neviete čo je podstatou Heleniného dedičstva. Jediné malé negatívum je, že z knihy srší americký pohľad na svet a život ( ale čo iné by ste čakali od amerického spisovateľa), ale to som prekusol.

22.11.2020 5 z 5

Táto krajina nie je pre starých Táto krajina nie je pre starých Cormac McCarthy

Zaujímavá kniha zaujímaveho spisovateľa. Podľa začiatku som čakal "zbesilú honičku" - na jednej strane človek čo najde v taške balík peňazí a na druhej tí kto si na to robia nárok, takže pekne množstvo rôzných ľudí. Kniha je ale aj o tom, čo človek prežil, čo má rád, čo ho trápi, čo chce, o vzájomnom porozumení, ale aj o láske.

29.12.2019 4 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Červenák opät pustil do sveta perfektnú knihu. Je to samostatný príbeh o Jarošovi, aj keď kniha vo mne rezonuje predovšetkým svojim príbehom, postava seržanta Jaroša je akokeby na druhom mieste. Na prvom mieste je dej, zápletka, príbeh. Odohráva sa v Trnave a okolí povodia Váhu na konci 16. storočia. Mesto je "nádherne" vykreslené, najmä atmosféra protitureckých vojen, ľudia, krutosť doby, špina stredoveku. J.Č. si naštudoval aj stredoveké tresty, podáva nám exkurz vtedajších trestov, najmä ich vykonanie. Dobre podchytil tieto časy, ale na mňa zapôsobil najmä dej plný akcie. Pri čítaní máte pocit, že autor tam bol, počul toto rozprávanie a z fikcii vytvoril autentický príbeh.

06.11.2023 5 z 5

Na ostrově Na ostrově Tracey Garvis Graves

Knihu som mal už dlhšie v knižnici, kúpil som si ju na základe tématu - stroskotanci, mám rád knihy na variácie robinsoni a stroskotanci. Hodila sa mi do čitateľskej výzvy - zakázaná láska, takže nastal správny čas na jej prečítanie. V anotáciii je uvedené, že učiteľka a jej žiak prežijú leteckú havariu a sú spolu na opustenom ostrove.... Kniha ma prekvapila, je napísaná s citom pre gradáciu najmä čo sa týka vzťahu hlavných hrdinov, dej je až na pár malých detailov reálny, aj keď je to "pohľad amerického občana". Príbeh je určený najmä pre ženského čitateľa, ale autorka podáva situácie z pohľadu oboch hrdinov. Je to taký príbeh "robinsonov" zo začiatku 21. storočia. Kniha je spisovatelkina prvotina - pochvala za peknú knihú.

11.08.2023 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Andy Weir vie písať dobré romány. Je to také sci-fi sword and sorcery. Neohrozená postava Jazz potrebuje získať väčšie množstvo "G" (mena na mesiaci) na splatenie svojho dlhu a niečo aj na ľahší život na mesiaci. Toto je prvok "sword" - hrdina bojuje proti nepriateľovi. Prvok sorcery je to, že Weir čaruje s budúcnosťou, všetko popísané pôsobí dosť reálne a je možné, že to bude aj uskutočniteľné. Malinko z deja vyčnieva jednoduchosť konania hlavnej postavy, ale to dáva dielu takú rozpravkovosť. Kniha ma bavila a čítala sa veľmi dobre.

16.04.2023 5 z 5

Hry o život / Skúška ohňom / Drozdajka Hry o život / Skúška ohňom / Drozdajka Suzanne Collins

(SPOILER) Dobrá kniha. Pri čítaní som bol ovplyvnený filmom, všetky postavy mali tváre hercov z filmu, čo nebolo na škodu, pretože film bol dobre natočený. Autorka ukazuje totalitu, kde sa vládnuca trieda baví hrami, pri ktorých sa aktéri snažia navzájom pozabíjať. Svet je rozdelený na hlavné sídlo a 12 obvodov, ktoré otročia za trochu jedla. Víťazka hier rozpúta vzburu, ktorá prejde do ozbrojeného stretu.

15.09.2021 5 z 5

Dobrodružství kapitána Singletona Dobrodružství kapitána Singletona Daniel Defoe

Daniel Defoe je klasik dobrodružná literatúry. Na príbehu je trochu poznať, že bol napísaný v 18. storočí ale nič mu neuberá. Je to životný príbeh rozprávaný Robertom Singletonom, ktorý v mladom veku prešiel krížom strednú Afriku a neskôr sa stal pirátom vo všetkých vtedy známych moriach. Kniha sa dobre číta, baví a prenesie Vás do zlatých čias pirátstva.

31.01.2021 5 z 5

Prorokyňa a trkvas Prorokyňa a trkvas Jonas Jonasson

Jonassona som si obľúbil kvôli jeho absurdnému humoru, spája veci nespojiteľné. Ale... tento príbeh má všetko čo majú jeho knihy mať, ale nie je vtipný, prečo ? V knihe sa striedali dobré pasáže s nezaujímavými prázdnymi vetami, ktoré neboli ani trochu vtipné. V každej jeho knihe sú zakompovaní mocní ľudia, teraz je to Barack Obama, ktorý dokonca trochu zasahuje do deja a Putin. Jeho postavy v tejto knihe sú také nezmyselné, autorovi došiel vtip. Myslím, že jeho ďalšiu knihu prečítam iba ak bude mať veľmi vysoké hodnotenie.

26.08.2023 2 z 5