Péťa1950 Péťa1950 komentáře u knih

Zlato, stříbro, bronz Zlato, stříbro, bronz František Kožík

Příběhy dnes už pomalu zapomenutých sportovců, kromě těch nejznámějších.Připomenu jen některá už méně známá jména. Hans Zdražila, František Tikal,František Nekolný,Alois Hudec,Bohumil Váňa, Jan Brzák-Felix......Celkem 20 sportovců, zmínila jsem jen ty, o kterých se tolik nemluví. Zajímavé, od různých autorů. Pro zájemce o historii sportu u nás.

23.07.2018 5 z 5

Zpěv míru Zpěv míru Vítězslav Nezval

Pro čtenářskou výzvu jsem hledala knihu, která poprvé vyšla v roce 1950.Bylo to tristní. Vybrala jsem tuto knihu. Všichni, kdo prošli školou v padesátých až devadesátých letech minulého století , této básni neunikli. V některé z čítanek nás zastihla všechny a část jsme se učili zpaměti. Podle stupně školy jsme pak báseň na různých úrovních rozebírali. Kdo jste tím prošli, už vás báseň nebude dále pronásledovat, setkáte se s ní, jen když budete chtít. Já si raději otevřu sbírku "Sbohem a šáteček".A k tomu sklenku dobrého vína.

18.07.2018

Tajné dějiny zednářských lóží Tajné dějiny zednářských lóží Michael Borovička

Velice rozsáhlé dílo, velké množství faktů a jmen. Četla jsem po malých částech, hledala historická fakta a souvislosti. Konečně mám ponětí o tom, kdo byli zednáři a co byly zednářské lóže, vznik, rozložení po světě, významní členové lóží. A zajímavá fakta o zednářích u nás v průběhu dějin. Literatura faktu, čtenář nemůže čekat románový děj. S tímto vědomím musí ke knize přistupovat. Praha temná a tajemná mě zaujala víc.

12.07.2018 4 z 5

Učitel na Šumavě Učitel na Šumavě Jaroslav Soukup

Zajímavá publikace, skutečné příběhy dětí i učitelů v odlehlých částech Šumavy. Učitelská kariéra výborného učitele byla ukončena normalizací. Většina škol, o kterých se v knize zmiňuje už není, zavírají se další. Stálé obyvatelstvo stárne, v těchto oblastech už není koho učit.

25.06.2018 5 z 5

Říkejte si s námi Říkejte si s námi Klára Trnková

Knížka, která děti učí mluvit. To, co dneska řadě dětí chybí, s tabletem si nepopovídají. Krásné ilustrace.

22.06.2018 5 z 5

Nemiř na mě tou věcí Nemiř na mě tou věcí Kyril Bonfiglioli

Zajímavý zvláštní humor, pro mě první setkání s autorem, zaujalo mě formou i obsahem. Budu shánět další.

17.06.2018 5 z 5

Pohyblivý písek Pohyblivý písek Henning Mankell

Úvahy o životě, historii, lásce, krutosti, budoucnosti, bilance života při závažném onemocnění. Celou knihou se promítá téma úložiště jaderného odpadu ve Švédsku. Co zanecháme dalším pokolením, jak je varovat před tím, co do země ukládáme????? Kniha vede k zamyšlení o smyslu života každého jedince.

17.04.2019 5 z 5

Smrt podle druidů Smrt podle druidů Josef Klíma

Čtivá detektivka, detektiv tentokrát žena, pomáhá jí amatér mužný kněz. Kdo je oběť, jak se rodí vrah? Mystika prostřednictvím druidů, propojení s totalitním režimem (nic není jen černé a bílé), tajné služby. Ty už mi přišly zbytečné. Proto 4 hvězdy.

05.03.2019 4 z 5

Proč umírají ptáci Proč umírají ptáci Victor Pouchet

Vše je popsané v anotaci, přidala bych nevyřešený vztah syna k otci a naopak a vykolejenost v životě vypravěče. Není to román,spíš neuspořádané myšlenky a vzpomínky.

27.01.2019 2 z 5

Věčná dobrodružství kapitána Školky Věčná dobrodružství kapitána Školky Robert Fulghum

První setkání s autorem. Tentokrát velice milé a přívětivé seznámení. Jak lehce a s humorem se dá popsat běžný život. Budu hledat v knihovně další knihy.

05.12.2018 5 z 5

Jako pták na drátě Jako pták na drátě Martin Fendrych

Čtivý návrat do hektické doby po roce 1989, zákulisní boje politiků v době,kdy byla politická sféra ještě přehledná. Vymezení pravice, levice a středu. Hektický život autora vtipně podaný na pozadí politického dění. A velice výstižná charakteristika politiků, manipulace s voliči. Nic se nezměnilo, jenom vzrostl počet politických stran a hnutí a manipulace narůstá. Dostali jsme se až v podstatě k absolutismu. Jak z toho ven? Věřím mládí.

13.10.2018 3 z 5

Česká Kanada Česká Kanada Luděk Jirásko

Právě jsem se odtud vrátila, hledala jsem místa, o kterých se v publikaci píše. Zajímavé údaje o zmizelých stavbách i místech. Bohatá fotografická dokumentace.

04.08.2018 5 z 5

Staré civilizace a oceán Staré civilizace a oceán Thor Heyerdahl

Rozsáhlá publikace na základě objevů, srovnávání civilizací, studie tras pro překonání oceánů, možnosti migrace se znalostmi a uměním mořeplavectví dávných civilizací. Doplněno několika rytinami lodí, osob , map, nástrojů . Zkušenosti z vlastní badatelské činnosti autora.

27.07.2018 5 z 5

Poslední šumavská pastvina Poslední šumavská pastvina Martin Sichinger

Příliš kombinované propojení děje.

10.07.2018 2 z 5

Co láká poškoláka Co láká poškoláka Rudolf Křesťan

Knížka proti stresu.

28.06.2018 5 z 5

Vysoké Tatry Vysoké Tatry Miroslav Kukačka

Krásná obrazová publikace. Připomínám si místa, která mám prochozená.

25.06.2018 4 z 5

Jánošíci s těžkou hlavou Jánošíci s těžkou hlavou Lubomír Smatana

Slovensko z různých stran, bouřlivá doba po sametové revoluci. Vtipně napsané. Zajímavé postřehy. Měli by si přečíst mladí narození po roce 1990, Slováci i Češi.

24.06.2018 5 z 5

Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy: Brevíř milostné poezie od Máchy ke Šrámkovi Kdo vám tak zcuchal tmavé vlasy: Brevíř milostné poezie od Máchy ke Šrámkovi * antologie

Sbírka obsahuje to nejlepší z naší milostné poezie. Naprostou perlu už vybrala nefernefer. Sbírku často otevírám, lék na nynější dobu.

21.06.2018 5 z 5

Diplomat Diplomat James Aldridge

Zapomenutý autor. Praktiky stále aktuální.

21.06.2018 5 z 5

Mrazivá náruč Mrazivá náruč Jana Jánská

Čtivé, trochu detektivka a trochu dívčí román.

05.06.2024 3 z 5