Perseus Perseus komentáře u knih

Historie první světové války Historie první světové války Liddell Hart

Je to parádní kniha o historii Velké války, kterou by měl vlastnit každý, kdo se o toto období zajímá. Bohužel kniha má i pár nedostatků. Věnuje se především ,,dohodovému'' pohledu, takže akce ústředních mocností jsou tu většinou jen hrubě nastíněny. Dále je kniha psaná, z dnešní doby, trochu archaicky, takže pro čtenáře mohou být některé výrazy a slovní obraty nesrozumitelné. Nevím zda to vzniklo při překladu, nebo je tak psaný i originál. A poslední věc, kniha se zaměřuje spíše na politické dění a akce vrchního velení, průběh samotných bitev je jen zhruba popsán. Více pozornosti je věnováno tomu, co bitvám předcházelo a co následovalo po nich.
K přečtení knihy je třeba trochu víc trpělivosti a fantazie, než je běžné, ale celkově podává vyčerpávající přehled o Velké válce jako celku. Žádná podobná u nás zatím nebyla vydána.

18.09.2016 4 z 5

Výstřel odnikud: Historie vojenských odstřelovačů Výstřel odnikud: Historie vojenských odstřelovačů Martin Pegler

Toto je podle mého názoru nejlepší kniha o vojenských odstřelovačích jaká byla v češtině vydána. Popisuje vývoj, výzbroj, výstroj taktiku a mnoho dalšího ostrostřelců a odstřelovačů od dob americké války za nezávislost až po dnešní dobu. Popisy jsou velmi podrobné o každému období jsou věnovány desítky stran plných hodnotných informací. Po přečtení této knihy budete mít prakticky ucelený přehled o vývoji odstřelovačského řemesla od jeho počátku až po dnešní dobu. Neocenitelná kniha pro každého fandu vojenských odstřelovačů.

21.08.2016 5 z 5

Válka na západní frontě Válka na západní frontě Gary Sheffield

Velmi zajímavá kniha. Je rozdělena na dvě části: první, kde jsou detailně popsáni zástupci jednotlivých armád na západní frontě (německý úderník, francouzský poilu, britský Tommy a americký doughboy) a druhá, kde je popsána taktika jednotlivých armád v průběhu celé války, používané zbraně, budování zákopů a jejich obsazování a obrana a mnoho dalšího. Dále se zde můžete dočíst úryvky z deníků vojáků (obou stran), které slouží jako vysvětlení událostí na západní frontě popisovaných v textu.

07.08.2016 5 z 5

Zákopová válka Zákopová válka Yvette Heřtová

Velmi podařená kniha o Velké válce. Velmi podrobně pojednává o největších bitvách jako Bitva ve Východním Prusko (Bitvu u Tanenbergu) Bitva na Marně, Jutsko, Somma, Verdun, Ludendorffova ofenzina a konečná porážka Německa. Je zde více méně opomenuta jižní fronta (Rakousko- Italská) a Balkán. Bitvy jsou líčeny do nejmenší podrobností jako: která armáda se kam přesouvala, kdo ji velel a jak, chování generálních štábů na obou stranách a mnoho dalšího. Kniha je povinnou četbou pro každého, kdo se zajímá o První světovou válku.
Nemohu jinak, než vřele doporučit, zvláště těm, kteří si myslí, že válka je to nejlepší a nejzábavnější co kdy bylo. To se týká hlavně mladé generace odkojené poč. hrami a hollywoodskými filmy.

29.07.2016 5 z 5

Puškařství Puškařství Miroslav Slanina

Excelentní kniha. Věnuje se především starším, dnes už méně používaným, nebo dokonce zapomenutým technologiím výroby zbraní. Můžete zde nalézt přesné popisy výroby hlavní, součástek až po výrobu a zdobení pažeb. Můžete se zde dočíst o organizaci puškařské dílny, obchodních metodách prodeje zbraní a výroby na zakázku, pikantních historek a nechybí samozřejmě ani představení nejznámější puškařů a puškařských dílen u nás, ale i v celé Evropě. Do detailu jsou zde rozebrány technologie o kterých jsem neměl ani tušení a to jsem vystudovaný puškař. Když jsem knihu četl, nevycházel jsem z úžasu nad množstvím informací.
Pokud se zajímáte o výrobu zbraní, jejich historii a vše co tím souvisí, tak je pro vás tato kniha povinnou četbou. Je sice dražší, ale ty informace za to určitě stojí.

24.04.2016 5 z 5

Vojenský a policejní odstřelovač Vojenský a policejní odstřelovač Mike R. Lau

Od této knihy jsem měl velká očekávání, když jsem si ji kupoval a musím říct, že se mi více méně splnila. Kniha obsahuje prakticky vše co odstřelovač může ke střelbě potřebovat, jako výpočet vzdálenosti, odhad předsazení na pohyblivý cíl, střelba za větru, základy balistiky, typy nábojů atd. Informací je skutečně velké množství. Skutečnou lahůdkou pro zájemce o odstřelovací zbraně je historie základních odstřelovaček USMC a Armády tj. M40A1 resp. M24 SWS, včetně používaných puškohledů a jejich ovládání, a velmi základní popis výroby zakázkové pušky M40 (autor pracuje ve firmě TBA, která je staví). Kniha se věnuje pouze střelbě, takže nečekejte žádné popisy maskování, plížení, taktiky a podobně.
Jedinou nevýhodou knihy může být fakt, že byla vydána už v roce 98 (originál) a tudíž jsou některé informace již zastaralé a taky fakt, že se jedná o cizí (americkou) publikaci. To znamená, že některé informace, návody a postupy u nás lze jen těžko provést či pochopit, protože kniha byla vytvořena pro americký trh.
Přesto všechno se jedná o velmi hodnotnou knihu, která nemá u nás konkurenci, protože žádná podobná u nás na toto téma nebyla dosud vydána. Takže pokud se zajímáte o přesnou střelbu, odstřelovače atd. je pro vás neocenitelná.

09.04.2016 5 z 5

Rudý kruh Rudý kruh John David Mann

Kniha se dá rozdělit na dvě poloviny. První zahrnuje malou sondu do dětství a různé výcviky kterými B. Webb prošel než se dostal do SEAL, včetně BUDs. Druhá polovina se dělí na tři části. První je nasazení v Afghanistánu, vytváření kurzu pro snipery a nakonec závěr, kde se dotkne své kariéry po službě v SEAL.
Podle mě je kniha zajímavější než Americký sniper, ale je psaná v podobném stylu. Ale na rozdíl od Ch. Kylea, tak má zřejmě B. Webb větší nadání pro psaní,ale i tak mi tam pořád chybělo více detailů o odstřelovačích. Čekal jsem, že když se jedná o autobiografii snipera SEAL a ještě ke všemu zakladatele nového kurzu, že tam budou zajímavosti z výcviku, střelecké techniky atd. Něco se tam objevilo, ale nebyla to žádná sláva.
SEALové jsou ledasčím, hrdinové, legendy, válečníci, ale určitě nejsou spisovatelé, takže nečekejte žádné super zápletky, epické bitvy, nebo něco podobného.

09.04.2016 4 z 5

Odstřelovač SAS a speciálních jednotek Odstřelovač SAS a speciálních jednotek Martin J. Dougherty

Od této knihy jsem měl velká očekávání, ale když jsem viděl její formát, tak mě ihned přešlo. Kniha je vhodná spíše pro děti, nebo laiky, kteří o odstřelování a odstřelovačích moc nevědí a tudíž jim nebudou vadit příliš obecné, nebo dokonce chybějící informace. Jediné co tuto knihu činí alespoň trochu zajímavou jsou obrázky, což je asi 80% knihy. Ti, kteří už o střelbě, odstřelování něco vědí (teoreticky) budou nejspíš hodně zklamaní, protože v knize se nedočtou prakticky nic nového. Dávám 2 hvězdy za snahu a obrazovou přílohu, ale jinak si myslím, že koupě jsou vyhozené peníze. Existuje hodně jiných a hodnotnějších knih na toto téma.

24.02.2016 2 z 5

Orlíček Orlíček Naděžda Čertovová (p)

Tato kniha má jednu obrovskou nevýhodu a to dobu svého vzniku. Kdyby vyšla někdy v 90. letech tak by byla možná čtivější, ale bohužel vyšla v roce 1953/4, takže je silně infikovaná sovětskou propagandou a na skutečně zajímavé věci už nezbývá místo. Prakticky největší zážitek obou hrdinek je vstup do komunistické strany. Jsou zde věci známé především starší generaci jako plnění plánu na 150%, sliby vítězství nad tyranií atd. Nicméně pokud odfiltrujete tyto blbosti, tak je příběh docela zajímavý a čtivý. Dvě kamarádky se stanou odstřelovačkami, společně bojují, baví se a nakonec i zemřou. Ano kniha končí tragicky, což je docela škoda.

20.02.2016 3 z 5

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Hodně povedená kniha i když má své nedostatky. Jako první bych zařadil fakt, že bojové akce, výcvik a další činnosti odstřelovače jsou zde velmi obecné. Prakticky nic co bych už nevěděl. Čekal bych více detailnější popisy práce odstřelovače, vybavení, taktiky atd. Jako druhý, že Němci jsou zde skutečně líčeni jako ti ne úplně špatní, což se ale dá pochopit vzhledem k národnosti hl. hrdiny. Ovšem to co mě na knize překvapilo byly popisy válečných událostí bez příkras. Jsou zde líčeny se vší brutalitou a popisované do detailu. Proto každý, kdo by chtěl tuto knihu číst, by měl napřed zvážit, zda na to má žaludek, protože některé pasáže jsou skutečně jen pro silné povahy.
Pokud se někdy kniha dočká filmového zpracování, tak doufám, že tyto brutality vynechají, jinak to nebudou moct vysílat ani o půlnoci.

20.02.2016 5 z 5

Odstřelovači II. světové války - Strhující příběhy z let 1939-1945 Odstřelovači II. světové války - Strhující příběhy z let 1939-1945 * antologie

Hodně podařená kniha. Životopisy jednotlivých sniperů jsou napsány velmi chytlavě. Není to jen strohé líčení jejich úspěchů, ale obsahují i sondu do jejich dětství, přes výcvik a bojové nasazení, až po jejich život po válce a to vše jen na několika stranách. Můžeme se dočíst perličky z výcviku, nebo jak se první průkopníci odstřelovačského výcviku setkávali s nezájmem, nebo přímo odporem nadřízených až po taktiku jednotlivých odstřelovačů. Vřele doporučuji všem, co se zajímají o odstřelovače a jejich historii.

08.01.2016 5 z 5

Moderní američtí snipeři Moderní američtí snipeři Chris Martin

Musím říct, že kniha mě dost zklamala. Čekal jsem nějakou odbornou sondu do života současných amerických sniperů, perličky z výcviku, střelecké techniky atd. Bohužel se víceméně jedná o rozpisy amerických speciálních jednotek, jejich hierarchii a velmi stručný výčet bojových operací. Sem tam je text proložen i mikro medailonky některých sniperů, ale to je vše. Kniha mi připadala jako nesourodá a zmatená hromada textu, ze které jsem nebyl o moc moudřejší než na začátku.
Knihu jsem s vypětím všech sil dočetl, ale mohu ji s klidných svědomím doporučit jen skalním příznivcům amerických speciálních jednotek, kteří znají jejich historii. Dávám 2 hvězdy za snahu a to minimum zajímavých informací, které jsem dokázal z textu rozluštit

02.01.2016 2 z 5

Stroj na smrt : skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy Stroj na smrt : skutečný příběh snipera s 33 potvrzenými zásahy Gary Brozek

Kniha je velmi podařená a dává v celku zajímavý náhled do válečného života odstřelovače. Kniha se mi líbí i z jiného důvodu. Na rozdíl od většiny podobných se nezabývá ani tak osobním životem hlavního hrdiny, jeho rodinou, přáteli v civilu atd., ale bojovými zážitky. Popisy bojových misí jsou mnohem propracovanější než např. v knize Americký sniper( Chris Kyle) a proto ode mě kniha dostává i vyšší hodnocení. Škoda, že u nás takových knih nevychází víc.

11.10.2015 5 z 5

Revan Revan Drew Karpyshyn

Naprosto úžasná kniha. Přečetl jsem ji tak říkajíc jedním dechem během jednoho týdne. Příběh čtenáře vtáhne a nepustí dokud neotočí poslední stránku a potom zalituje, že kniha nemá pokračování. Na tuto knihu jsem čekal asi 2 roky než výjde v češtině. Jsem fanoušek star wars, zvláště těch starších dějin, které nejsou tak známé, takže tuhle knihu jsem prostě musel mít. Tato kniha, jako jedna z mála, má jednu výhodu. Příběh si můžete nejen představit při čtení, ale můžete se na něj, alespoň na tu finální část, podívat prostřednictvím videí na youtube ze hry Star Wars The Old republic. Pokud by jste ho chtěli prožít, museli by jste hrát za rytíře jedi, kde ve finále dokonce osvobodíte Revana ze stáze a dozvíte se konečný osud tohoto hrdiny. Je jen škoda, že další knihy ze série The Old republic nebudou vydány v češtině (ověřeno u vydavatele), takže pokud nevládnete angličtinou, příběh zůstane otevřený.

11.10.2015 5 z 5

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

Je to velmi jednoduché čtení. Jelikož kniha nese název sniper, tak jsem čekal, že bude více zaměřena na toto odvětví, ale bohužel. Prakticky 100% popisů bojů je odbyto stylem: ,,přesunuli jsme se tam, objevili se povstalci, zabili jsme je", toď vše. Taktéž popisy zbraní či taktiky jsou velmi kusé a člověk, který nemá alespoň základní představu na toto téma, tak nebude rozumět.
Kniha je taktéž proložena komentáři jeho ženy Tayi.
Citlivější povahy možná ocení, jak dokázal zvládat rodinné problémy, patrioti jeho loajalitu k vlasti a smysl pro povinnost a někteří možná i jeho touhu válčit.
Takže sečteno a podtrženo, pokud si chcete přečíst autobiografii Chrise Kyla jako člověka, tak mohu doporučit. Ovšem pokud čekáte Chrise Kyla odstřelovače, tak budete zklamaní.

04.10.2015 2 z 5

Písečná bouře Písečná bouře James Rollins (p)

Další bomba od Rollinse. Knihy série Sigma force jsou podle mě nejlepší, co zatím Rollins napsal. Jako všechny chytí a nepustí dokud neobrátíte poslední stránku. Rozvržení knihy je klasické, jak jsme u Rollinse zvyklí, sonda do minulosti na vysvětlenou, postupná gradace již v současnosti a dramatický závěr a happy end na konec. Některé věci byly podle mě trochu jakoby z říše fantasy, ale celkově to ději nijak neubralo, spíš naopak. Takže můžeme zase na chvíli klidně spát, protože nad námi bdí superhrdinové ze Sigma force.

03.05.2015 5 z 5

Spitfire - Příběh zkušebního pilota Spitfire - Příběh zkušebního pilota Jeffrey Quill

Kniha je pro každého, který se zajímá o vývoj jedné z neznámějších stíhaček druhé světové. Bohužel tato kniha má velký problém a to překlad. Na to že oba pánové, překladatel i korektor, jsou titulem doktoři, tak překlad této knížky se jim absolutně nepovedl. Očividně ani jeden z nich letectví nerozumí a podle toho ten překlad taky vypadá.
Při čtení si člověk musí hodně domýšlet co asi chtěl autor říct a dopřeložit si některé výrazy, které v podání těchto pánů znějí dost divně. Kniha je spíše vhodná pro vyhledávání jednotlivých informací, než pro souvislé čtení.
Dávám 1 hvězdu za zajímavý obsah, ale to je bohužel to jediné, co tato kniha má. Pro ty z vás, kteří ovládají angličtinu, doporučuji přečíst si originál.

19.04.2015 1 z 5

Fantom hlubin Fantom hlubin James Rollins (p)

Rollins, je snad potřeba k tomuto jménu psát něco dalšího? Tato kniha patří mezi ranou tvorbu a tak se zde ještě vyskytují věci spíše fantaskní než reálné, například cestování časem. Ale jinak tato kniha nese jasný Rollinsův rukopis. Záhada zkázy pramenící hluboko v minulosti a další na prahu současnosti. A kde se vzal tu se vzal neohrožený americký ,,superhrdina" se svým týmem, aby po vyřešení záhady v poslední minutě zachránil svět. Děj předvídatelný, ale pořád chytlavý a zajímavý.

10.04.2015 5 z 5

Klíč soudného dne Klíč soudného dne James Rollins (p)

Co říct? Klasika od Jamese Rollinse. Napřed sonda do historie kde to vše začalo, následuje přehoupnutí do současnosti s napínavým dějem aby byla nakonec završena gradujícím závěrem, kde svět opět jen těsně unikne naprosté zkáze. A samozřejmě si opět našel místo na happy end hlavních kladných hrdinů. Jako všechny knihy od Rollinse, chytne a nepustí.

10.04.2015 5 z 5

Ledový ostrov Ledový ostrov James Rollins (p)

Neuvěřitelná kniha. V první půli se střídají pasáže z různých míst a jakoby do sebe nezapadaly a nedávaly smysl. To se mění zhruba v půlce knihy, kdy se děj začíná vysvětlovat a jednotlivé kusy skládačky začínají zapadat. Kdo základnu postavil a proč. Jak probíhal výzkum a čeho dosáhli. Rusové zde kupodivu nevystupují jako ti úplně zlí, ale spíš naopak.
Trochu mi vadí konec, kde je na můj vkus až moc akce, ale na to jsem si u amerických autorů už zvykl. I na to, že Američané zde vystupují skoro jako superhrdinové a nakonec vše vyřeší a zachrání svět před katastrofou. A ještě si autor našel místo na happyend.
Zajímavou věcí je úplný konec, kde autor říká, že skoro vše co je v knize napsáno se zakládá na skutečných událostech a objevech, ale on si je jen domyslel a dotvořil.
Vřele doporučuji přečíst.

16.01.2015 5 z 5