Moderní američtí snipeři

Moderní američtí snipeři https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266864/bmid_moderni-americti-sniperi-AbM-266864.jpg 3 5 1

Lidé si většinou představují odstřelovače jako střelce skryté někde ve městě, kteří rozsévají smrt na velkou vzdálenost. To je však velmi nepřesné. Odstřelovači ve speciálních operacích jsou muži s mnoha schopnostmi, kteří dokážou zvrátit průběh bitev, a to i tehdy, když vůbec nestřílejí. Snipeři hrají velkou roli v bojích s terorismem, během kterých si vysloužili Medaile cti, Námořní kříže a jiná vyznamenání. Jsou těmi nejzkušenějšími bojovníky na bojišti a často jsou těmi nejlepšími příslušníky úderných jednotek, kteří se celé roky účastnili razií. Jsou to muži provádějící operace v malých týmech, které pronikají za hranice, anebo se maskují jako domorodci a vedou velmi riskantní průzkumy a akce, kdy jsou zcela sami v nepřátelském prostředí. Kniha Chrise Martina přináší zasvěcený pohled na ty nejslavnější odstřelovače amerických dějin, o nichž hovoří jejich přátelé a kolegové, kteří je dobře znali. Jde například o: „Legendu“ – Chrise Kylea, velitele Týmu 3 SEAL a nejúspěšnějšího odstřelovače amerických dějin, „Žence“ – Nicka Irvinga, prvního Američana černé pleti, který sloužil jako sniper v 3. praporu Rangers a zaznamenal 33 potvrzených zásahů, Roberta Horrigana, odstřelovače Delty, který hrál klíčovou roli při operaci Anaconda, Dona Hollenbaugha, operátora Delty, který si vysloužil vyznamenání Distinguished Service Cross, když byl přidělen k četě námořní pěchoty během první bitvy o Fallúdžu, a mnohé další.... celý text

Literatura naučná Vojenství
Vydáno: , CPress

Modern American Snipers: From The Legend to The Reaper , 2014

Perseus
02.01.2016 2 z 5

Musím říct, že kniha mě dost zklamala. Čekal jsem nějakou odbornou sondu do života současných amerických sniperů, perličky z výcviku, střelecké techniky atd. Bohužel se víceméně jedná o rozpisy amerických speciálních jednotek, jejich hierarchii a velmi stručný výčet bojových operací. Sem tam je text proložen i mikro medailonky některých sniperů, ale to je vše. Kniha mi připadala jako nesourodá a zmatená hromada textu, ze které jsem nebyl o moc moudřejší než na začátku.
Knihu jsem s vypětím všech sil dočetl, ale mohu ji s klidných svědomím doporučit jen skalním příznivcům amerických speciálních jednotek, kteří znají jejich historii. Dávám 2 hvězdy za snahu a to minimum zajímavých informací, které jsem dokázal z textu rozluštit

vojenství odstřelovači, snajpři vojenské operace

Autorovy knížky

Chris Martin