Pepa0216 Pepa0216 komentáře u knih

Horší než smrt Horší než smrt Susan Walter

Román psaný z pohledu více postav byl od začátku zajímavý. Přiznám se že jsem vraha neodhadl. Přišlo mi to sice jasné a chvílemi jsem se začal v polovině nudit, ale jen malinko, protože pak to dostalo další spád a zjistil jsem že jsem se hodně mýlil a četl s napětím až do konce. Horší než smrt je velice dobrý psychologický thriller o morálce, svědomí a o tom že peníze nejsou vše. Všechno to do sebe v závěru zapadlo jak mělo. Děj popisuje situaci, která se může stát i v reálném životě. Je to snadno uvěřitelný příběh a vše není jen negativní jak se může z názvu knihy zdát.

20.08.2023 5 z 5

Připraven sloužit Připraven sloužit Renata Kalenská

Karel Schwarzenberg mě v rozhovoru poměrně mile překvapil. Čekal jsem lehce nudnějšího knížete, kterého si jako dítě pamatuji hlavně proto jak usnul při politických jednaních. Karel Schwarzenberg však není jen dědicem panství, ale velice vzdělaný a odpovědný člověk, který toho pro naši vlast vykonal opravdu hodně. Autorka byla na rozhovory výborně připravena a líbí se mi i občasná oponentura, kdy nemusí se vším souhlasit. Je tam však oboustranná úcta a slušnost.

16.08.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Román je napsaný velice čtivě. Tady ale nejspíš končí z mého pohledu vše pozitivní. Příběhu totiž chybí jakákoliv naděje a je to od začátku do konce naprostá tragédie a špatná rozhodnutí od všech postav. Románu tak chybí jakékoliv vyústění: motivace, poučení. Tedy něco co si z té knihy člověk odnese. Mám však pocit že tahle kniha žádné poselství nemá. Hlavně že lidi šokuje a dobře se čte, takže i prodává. Napadá mě to co říkala v sérii o Harrym Potterovi novinářka Rita Holoubková Hermioně Grangerové: ,, Denní Věštec tu není od toho aby říkal pravdu, ale aby se prodával ty hloupá"! A přesně o tomhle jsou knihy Aleny Mornštajnové. Pro mě je to málo. Máme kvalitnější autorky a autory. Prodejní čísla autorky mě však nepřekvapují. Nejprodávanější noviny (bulvár) také mají šokovat a ne poučovat, či říkat pravdu. Je to obrázek společnosti.

23.07.2023 3 z 5

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Autorku ani sérii jsem do té doby vůbec neznal, ale byl jsem mile překvapen. Moc se mi líbila hlavní postava Elloren Gardnerová a to jak se ta postava vyvíjí a jak jde zjistit pravdu a snaží se najít pravdu a spravedlnost. Kniha nemá moc slabých chvil a již teď můžu říct že mě moc potěšilo že vychází již čtvrtý díl. Mám se na co těšit...

03.07.2023 5 z 5

Hovory s terapeuty Hovory s terapeuty Barbara Nesvadbová

Od knihy jsem si sliboval rozhodně více. Některé problémy jako paralelní vztahy se u některých rozhovorů opakovali. Autorky rozhovorů místo aby se dostali po povrch problémů, tak hodně dávali otázky z vlastních zkušeností a o svých problémech asi jako kdyby byli sami na terapii. Občas to byli hodně osobní otázky. Jako vždy se mě moc líbil rozhovor s Janem Vojtkem. Vzít se něco dá i z dalších rozhovorů, musí se však hledat. Pár zajímavých myšlenek tam je. Kdo mě byl vyloženě nesympatický tak to je Nora Vlášková. Jde však o rozhovory, ne o terapii. V rozhovorech může mít vlastní názory ač jiné, v terapiích to bude třeba jiné. Celkově průměr a zmařený potenciál na skvělou knihu.

19.06.2023 3 z 5

Obchodnice z Amsterdamu Obchodnice z Amsterdamu Simone van der Vlugt

Román o postavení žen ve společnosti bych rozdělil na dvě části. Ty první byla za mě spíše horší. Je to takový průměrný román o nešťastné lásce a spletitých osudech. Pro mě nuda... To se pro mě mění až v momentě kdy do knihy přichází situace kolem první světové války. Rázem zjišťuji, že autorka píše velice dobře a kniha je napínavá až do konce. Je dobře že se postavení žen po první světové válce nezměnilo k horšímu, tak jako předtím. Ve druhé části knihy jsem si rozšířil obzory a tak je hodnocení někde mezi oběma částmi knihy.

14.06.2023 3 z 5

Prázdnota Prázdnota Michaela Merglová

Velice slibná myšlenka knihy a úvod. Myšlenka empatky schopná vidět emoce lidí je dobrý nápad, ale více by se mi líbilo, kdyby se kniha ze žánru sci-fi trochu odlišovala od konkurence tím, že by tam té psychologie bylo víc. Dalo by to knize něco odlišného a navíc. Stejně tak mě nesedí že Rebeka vidí jen ty negativní emoce, ale ono moc pozitivního v Metropoli není. Příběh hledání Asiatky a zjištění původy Rebeky je ta nejlepší část na celé knize. Hodně mě to bavilo. Všechno na sebe sedí a postupně se dozvídáme pravdu. Co mě zklamalo je závěr. Je to dost krvavé a hlavně je ten závěr bez nějakého vyvrcholení. Posledních 100 stran je již víceméně jasné, jak to dopadne. Knihu hodnotím jako průměrnou. Našel jsem si tam svoje, ale potenciál, který měla z ní autorka nedostala.

02.06.2023 3 z 5

Statek - Strhující příběh podle skutečných událostí Statek - Strhující příběh podle skutečných událostí Ladislav Vrchovský

Na tomto románu se mi velice líbí že to není jen vymyšlený příběh, ale reálný příběh o osudech skutečných lidí přesně tak jak to bylo. Ostatně poslední potomky rodu Zíků lze jak jsem zkusil vyhledat, včetně jejich zemědělské firmy. Příběh je to rozhodně zajímavý a neřekl bych že mě ani politika v příběhu nějak nudila. Pochopení politických okolností je základní okolností jak pochopit děj románu. Znám mnohem známější autory či autorky psát o podobných tématech, kdy je to nereálná fikce. Tento příběh se skutečně stal a spolu s vypravěčským uměním pana Vrchlického tvoří opravdu kvalitní literaturu.

16.05.2023 5 z 5

Waldemar Matuška: Snům ostruhy dát Waldemar Matuška: Snům ostruhy dát Michal Bystrov

Kniha je napsána z pohledu fanouška Waldemara Matušky. Rozhodně se tak nedá říct že bysme před sebou měli objektivní životopis. Kniha vyšla až po Matuškově smrti, ale díky manželce Olze máme spoustu informací dá se říct z první ruky. Kniha je tak hezkou ódou a vzpomínkou na jeden zajímavý a naplněný život. Co mě v ní chybělo, či mě přišlo strašně odbyté to jsou události po roce 1989. Je to shrnuto pár stránkami v závěru a je to velká škoda, protože jistě bylo několik zajímavých koncertů a zážitků. Ač nejsem fanouškem Waldemara Matušky tak jsem si knihu poměrně užil.

08.05.2023 3 z 5

Smrt před úsvitem Smrt před úsvitem Robert R. McCammon

Kniha je jedním slovem fantastická. Byl to krásný návrat dětských let a vyprávění z pohledu dospívajícího kluka bylo velice krásné a v hlavě se mi vynořilo spoustu krásných vzpomínek na dětství. Pátrání po příčinách oné události, kdy se objevilo ono auto se zmrzačeným řidičem mi občas po nocích nedávalo spát, tak jako Coryho tatinkovi. Přiznám se že jsem se ve svých úvahách ani náznakem nepřiblížil pravdě. Pravda se objevuje velice pomalu, ale všechno do sebe zapadá. To vše v obalu slunečného léta, dětství, fantazie i trochu kouzel. Spolu s velkým vypravěčským talentem autora máme před sebou naprostý skvost na hranici fantasy a hororu. Již teď vím, že se ke knize jednou vrátím znovu.

07.04.2023 5 z 5

Fotbalové hvězdy 2023 + nejlepší Češi a Slováci Fotbalové hvězdy 2023 + nejlepší Češi a Slováci Jan Palička

Kniha je poměrně povedená. I přes menší počet stran oceňuji spoustu čtení. Kniha není jen o hráčích, kteří dosáhli obrovských úspěchů a už o nich pomalu není co napsat. Messiho či Ronalda budete v profilech hledat marně a za mě je to správně. Výběr hráčů i z menších klubů je velice zajímavý. Rubrika talentů budoucích let stejně tak. Přesto je to vše hodně takové povrchní málo do detailu a opravdový fanoušek fotbalu se toho zas tolik nového nedozví.

19.03.2023 3 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Velice napínavá detektivka, která mě hodně bavila. Vůbec jsem nedokázal až do závěru knihy odhadnout jak to dopadne a závěr byl pro mě velkým překvapením. Děj se rozvíjí pomalu a čtenář postupně rozplétá podivnou historii lidí i míst.

10.03.2023 4 z 5

Úsměv Štěstěny Úsměv Štěstěny Rebecca Gablé

V obsáhlém románu projdeme velký kus Robinova života. Začíná jako ditě a ke konci je mu 50 let. Je to velmi zábavné, kniha moc nudných pasáží nemá. Dobrá ač občas krutá, ale spravedlivá povaha dostane Robina opět mezi vyšší kruhy. Právě odvaha jak jednal s každým na rovinu, ale byl i velice přátelský mě na něm ipomonovala. Podobně jsem si oblíbil němého Leofrika a Henryho z Lancasteru. Čtivý příběh plný odvahy, přátelství a rytířství zasazený do staleté války mezi Anglii a Francií mohu jen doporučit. V příštím roce má vyjít druhý díl a já se na něj moc těším!

27.02.2023 5 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Nikdy jsem nepatřil mezi fanoušky Karla Gotta a tak jsem se mu nikdy nevypravil na koncert, ač nyní toho již trochu lituji. Kniha je psaná velice čtivě. Máte pocit jako byste svět s Karlem Gottem procestovali, jako byste patřili mezi jeho blízké přátele. Karel Gott neschovává nic a přesto nechce být nijak bulvární, což připisují ke kladnému. Vysvětluje i svůj vztah k režimu a nařčení že byl zpěvákem režimu. Osobně mu naprosto rozumím a kdo tehdy nežil, tak to těžko posoudí. Karel Gott uspěl i v zahraničí hlavně v Německu, Rusku, vystupoval i v USA a dalších zemích. Tato kniha je oslavou jeho života. Možná někdo namítne že je moc optimistická, ale to je Karel Gott, kterého za jakékoliv situace provázela dobrá nálada, vstřícnost a umění dívat se na svět pozitivně. Karel Gott svůj život jak uvádí v závěru dobře prožil a není důvod mu to nevěřit. Život mu však do cesty nenadělil jen úspěch a slávu, ale i překážky ( úmrtí kolegů, partnerek, vztahové problémy) se kterými se vypořádal inspirujícím způsobem.

18.01.2023 5 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Přečetl jsem již několik knih Vlastimila Vondrušky a možná už se to trochu opakuje. Tím myslím ten děj okolo hlavního příběhu a to společenský život a různé situace, která však k životu ve středověku patřily. Hlavní děj je pro mě hodně zajímavý, protože mě tato část našich dějin hodně zajímá a již se těším na druhý díl a zpracování příběhu jednoho z našich největších panovníků v dějinách Karla IV.

10.01.2023 4 z 5

Nacistova dcera Nacistova dcera Max Czornyj

Krásná kniha z těžkého období. Paní Greta trpí Alzhaimrem a kniha má pro mě trochu nečekaný konec. Musím však říct že to do sebe skvěle zapadá a připadá mi to reálné a jasné. Podstatu tedy příběh má a kdo na ni nepřišel, tak ať si závěr přečte znovu! Za mě velice povedená kniha o lidských osudech, kruté době, těžké nemoci a naději že i těžce nemocný člověk může najít klid a mír ( byť jen bohužel na chvíli).

15.11.2022 5 z 5

Německá dívka Německá dívka Armando Lucas Correa

Kniha je psána střídavě nejčastěji z pohledu Hannah a Anny. V příběhu Hannach čteme o těžkém životě Židů, náročné plavbě a těžkých životních osudech. Je to těžké čtení, ale i přesto oceňuji že se tam objevují prvky naděje a není to jen celé depresivní. Annin příběh je podobně dojemný již proto že přišla o tatínka. Pomalu odkrýváme tajemství života pratety, ale Anna žije i svůj vlastní život a navazuje v cizí zemi známosti. Celkově se jedná o velice povedený román který skvěle skloubil historii a pohnuté lidské osudy.

15.11.2022 5 z 5

Destrukce Destrukce Stanislav Biler

Napíšu to hned na úvod. V poslední době a dá se říct že roce jsem měl to štěstí, či si umím vybírat skvěle knihy, ale tady jsem narazil na kravinu přinejmenším desetiletí. Naprosto zmatený, nesympatický hlavní hrdina dává zamyšlení, zda takový člověk vůbec může učit děti. Negativní svět okolo, důraz na nesmyslné věci, momenty a opakující se děj pak vše shrnuje tak nějak popletený guláš, kde snad ani autor již neví, o čem ta kniha původně byla. Snažil jsem se začíst hodně dlouho, ale uvažování lidí v knize a hlavního hrdiny je fakt síla a svět takto pesimisticky až hloupě naštěstí nevypadá a není. To hodnocení není za myšlenku knihy, ale za zmatenost s kterou je napsána.

30.10.2022 odpad!

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Příjemný oddechový román mě moc bavil. Mám rád knihy z prostředí knihkupectví, ikdyz jsem se bál té romantické linky, tak to nebylo nic přehnaného. Ikdyž v průběhu knihy tak nějak člověk tuší jak to celé skončí, tak to neubírá na zábavě. Charlotinny kolegyně Martinique a trochu hubatou Sam, která mě občas rozesmála zkrátka nelze nemít rád, stejně jako kocoura Tennisona. Ve druhé dějové lince se postupně dovídáme příběh dvou sester a to matky Charlotte Kristiny a její sestry Sáry. Dozvídáme se jaké měli tajemství, proč Charlotte vyrůstala sama a nikdy svou pratetu nepotkala a hlavně proč zdědila knihkupectví. Ve Švédsku vyšel před třemi lety druhý díl, takže by se tu mohl v dohledné době objevit.

15.10.2022 4 z 5

Jak překonat strach, úzkost, paniku a fobie Jak překonat strach, úzkost, paniku a fobie Doris Wolf

Kniha je to poučná a hlavně co je důležité, tak srozumitelná pro každého. Již jsem se u jiných knih setkal s názorem lidí že si výklad knihy neumí uvést do příkladů. To jsou lidé, kteří jinak se svou psychikou nepracují. Tato kniha však nabízí srozumitelný návod pro každého a já jsem přesvědčen že kniha může pomoci a pomůže. Přesto jakákoliv kniha ač tato je skvělá podle mého nazoru plně nenahradí terapii, protože chybí zpětná vazba. V závěru knihy jsou zkušenosti klientek. Je nutné dodat že autorka jejich vyjádření může přinést díky jejich písemnému souhlasu. Jinak by to nebylo možné, protože je jako terapeutka vázána zpovědním tajemstvím.

11.10.2022 5 z 5