Pavlína197 Pavlína197 komentáře u knih

Neztraťte hlavu - Zábavné úkoly pro seniory Neztraťte hlavu - Zábavné úkoly pro seniory Jitka Juráňová

U nás v knihovně máme certifikovanou trenérku paměti a té se povedlo mě, a nejen mě, pro trénink paměti nadchnout. Každou středu máme jednu tréninkovou hodinu a jednou za měsíc hodinu s výkladem. A protože mě to baví, dává mi to smysl a chci trénovat i doma, pořídila jsem si několik cvičebnic, kromě dalších i tuto. Ze všech, které mi prošly rukama, mi tato přijde nejlepší.
Má velikost A4, takže můžete úkoly kopírovat a sešit tak použít opakovaně, písmena jsou dost velká i pro čtenáře s horším zrakem, úlohy jsou rozdělené do kapitol podle poznávacích funkcí a seřazené podle obtížnosti a na konci si můžete ověřit, jak jste úkol zvládli. Cena je taky příznivá a vyšly už další čtyři sešity.
Takže pokud vás téma zajímá a chcete si trénink paměti vyzkoušet, tenhle sešit vřele doporučuju. ( Nenechte se odradit názvem, trénink paměti není jen pro seniory. ;-) )

20.03.2024 5 z 5

Proč nejsi jak chlapi v práci, vole? Proč nejsi jak chlapi v práci, vole? Vendula Chalánková

Nebavilo mě to, nelíbilo se mi to, možná tomu jen nerozumím, takže ani nehodnotím.

07.03.2024

Říkal jsi ti amo Říkal jsi ti amo Eva Rýznerová

Tahle knížka mě překvapila. Vybrala jsem si ji ve výprodeji vyřazených knih v naší knihovně jen podle obálky. Čekala jsem prostě jednoduchou letní romantiku. Zpočátku mě milostný příběh vůbec nebavil, na květnatá dlouhá souvětí se spoustou přirovnání jsem si chvíli zvykala, občas se ztrácela - na konci věty už jsem někdy nevěděla, k čemu přirovnání patří, ale jak začala autorka o jídle, hned to bylo lepší. Psát o jídle autorka fakt umí, tyhle pasáže mě opravdu bavily.

29.02.2024 4 z 5

Mindfulness pro začátečníky Mindfulness pro začátečníky Jon Kabat-Zinn

Knížka je to malá, tenká a má pár stránek, přesto jsem se jí prokousávala opravdu dlouho. Nedokážu říct přesně, proč. Možná mi nevyhovoval styl autora, možná jsem se ke knize nedostala ve správnou dobu, prostě mi nějak nesedla. Nedokázala jsem u ní udržet myšlenky, soustředit se. To se mi povedlo až v posledních dvou částech, které pro mě konečně byly jasné a srozumitelné a snad i užitečné.

29.02.2024 3 z 5

Dravec Dravec Marek Epstein

Kdyby byl tohle film, stal by se z něj hollywoodský trhák. Jasně, mohla bych zkoumat, jestli je konec reálný, postavy uvěřitelné a kdesi cosi. Já jsem se příběhem nechala strhnout a unášet a nakonec vyplivnout s lehkým úsměvem a se slzami v očích. A to už se mi dlouho nestalo...

29.02.2024 5 z 5

Vánoční pohádka Vánoční pohádka Daniela Krolupperová

Ač je Daniela Krolupperová moje oblíbená spisovatelka dětských knih, tato se jí moc nepovedla. Říkám si, jestli čtenáři, kteří knihu tak vysoce hodnotili, vůbec vnímali text. Pokud si chcete potrénovat pozornost a logické myšlení, směle do toho, dětem bych ji ale nečetla. Víc to rozebírat nebudu, to už udělala čtenářka jatox.

07.02.2024 2 z 5

Knihovna mého srdce Knihovna mého srdce Freya Sampson

Zhruba do poloviny se kniha zdá skoro až nudná, ale já mám tyhle pomalé rozjezdy ráda. A moc se mi líbilo, jak se všichni ti lidé okolo knihovny přátelili a respektovali, byť byli různého věku i povah. Takže i za mě fajn oddechovka.

07.02.2024 4 z 5

Už se nebojím Už se nebojím Pavlína Šamalíková

Knížečka se mi moc líbila, obrázky i verše. Ale bojácnému dítku bych ji nečetla večer před spaním.

18.01.2024 5 z 5

Živý les Živý les Antonín Šplíchal

Dobrý nápad; škoda, že zvuky trvají jen několik vteřin a nejsou delší.

18.01.2024 4 z 5

Zvířátka kolem nás Zvířátka kolem nás Jiří Havel

Nedávno jsem měla v ruce leporelo na podobné téma a byla jsem z něj docela zklamaná. Toto je úplně jiná liga. Básničky jsou milé a smysluplné, verše se rýmují, mláďata jsou správně nazývána, hezké obrázky korespondují s básničkou. Tuhle knížečku bych svým dětem koupila.

05.01.2024 5 z 5

Tajemství černé skály Tajemství černé skály Joe Todd-Stanton

Líbily se mi ilustrace a milý, nevšední příběh. Jen koi kapři v moři mě překvapili.

26.10.2023 4 z 5

Najdi moje mládě. Na farmě Najdi moje mládě. Na farmě Antonín Šplíchal

Obrázky jsou hezké, ale... Bylo by fajn, kdyby karty byly třeba na kroužcích a dvojice nebyly na stejné straně, aby je děti opravdu musely hledat. A výhrady mám k ,,textu". Když už se děti mají něco učit, jak říká anotace, proč se píše králíček a ne králíče, proč mládě vlaštovky a ne ptáče, proč žabka a ne pulec atd.

26.10.2023 2 z 5

Domeček, domek, dům Domeček, domek, dům Daniela Fenclová

Tahle knížka se mi moc líbila. Je rozhodně nezbytná pro každého malého architekta. :-)
Děti se v ní dozvědí, jak vznikala první lidská obydlí, proč se na různých místech zeměkoule a v různých krajinách staví různé domy a jak se jim říká, jak se nazývají budovy okolo nás a hlavně jak se domy staví. Spousta obrázků je doplněna stručným a výstižným textem.

10.10.2023 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Hodně jsem váhala, jak knihu hodnotit. Nějakou dobu mi doma ležela a moc se mi do ní nechtělo. Obálku má krásnou a o to víc mě dráždil její název - opravdu jedli pávi nebo ten výraz znamená něco jiného? Štifter je jeden z mých oblíbených autorů, takže jsem knížku nemohla vrátit nepřečtenou.
Jestli jsem to dobře pochopila, tak opravdu jedli, ale něco jiného; o takových hostinách jsem nikdy neslyšela, i když je jasné, že za války lidé jedli cokoli a bez předsudků. Meziválečná a válečná doba je v tomto románu podaná zase trochu jinak, hlavně skrze prožitky a pocity postav. Styl je místy tak poetický, až jsem si nebyla jistá, jestli text chápu správně. Ledacos si člověk musí sám domyslet, takže se knížka nedá jen tak zhltnout. Líbily se mi hlavně příběhy o osudech sousedů i ty, co vyprávěla Alžběta. Zase mi to připomnělo vyprávění mojí babičky. Celý román se nese v neveselé náladě, jako by žádnou z postav nečekaly lepší vyhlídky.
Takže ano, knížka se mi líbila, ale za srdce mě úplně nevzala.

10.10.2023 4 z 5

Kamkámek Kamkámek Milena Lukešová

Jsem celkem překvapená nízkým hodnocením a vesměs negativními komentáři, protože mě se knížka docela líbila. Líbila by se mi ještě o trochu víc, kdyby místo Kamkámka bylo hezké české klučičí jméno a kdyby každá část nezačínala Kamkámek není ..., ale třeba Kamkámek je jako ... nebo ... by chtěl být jako ... a pod., prostě bych vynechala ten negativ. Autorka milým způsobem srovnává dětské chování s tím zvířecím a i ilustrace jsou krásné, reálné; zvlášť tu reálnost dnešní dětské ilustrace často postrádají.
A že se v knížce píše i o jeslích nebo plácnutí přes zadeček mi vůbec na závadu nepřijde. I když s tím nesouhlasím, nepohoršuju se nad tím. Vždyť ještě dřív děti rodičům vykaly a pracovaly na poli a číst o tom v knihách nebo pohádkách nikomu nevhodné nepřipadá. Dřív to tak prostě bylo, takhle se žilo. Vzala bych to jako námět k vyprávění a povídání.
Kdybych měla doma malé dítě, s chutí bych si s ním knížku přečetla a prohlídla.

08.10.2023 4 z 5

Přežít svou smrt Přežít svou smrt Radka Zadinová

Zajímavá romance s téměř detektivní zápletkou. Zpočátku mi všudypřítomný patos lezl na nervy, po dočtení to samozřejmě dává smysl. Zhruba ve dvou třetinách knihy jsem začínala tušit, v čem je háček, a nespletla jsem se. Máte-li chuť potrápit emoce, směle do toho.

01.10.2023 4 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Udělejte si půlhodinku čas, nebo klidně i hodinku :), a ponořte se do příběhů beze slov. Obrázky jsou tak výmluvné, že slova nepotřebují, a přesto ve vás vyvolají tolik emocí!

27.09.2023 5 z 5

Hrdinky jsou skvělý nápad, skvěle provedený. I když jazyk, kterým jsou medailony vyprávěny, určuje knihu primárně dětem, neztratí se v žádné knihovně. Jména většiny žen jsou notoricky známá, pár z nich jsem nikdy neslyšela. Děkuji tímto autorkám, zvlášť autorce projektu Renátě Fučíkové, za rozšíření obzorů i ilustrátorkám a ilustrátorům za obrazové doplnění.

06.02.2023 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Tento román je opravdová čtenářská lahůdka.

01.02.2023 5 z 5

Nenapadlo by mě, že o spánku lze napsat čtyři sta stran, navíc poutavě a s nadhledem.

20.01.2023 5 z 5