PAVEL z BRNA PAVEL z BRNA komentáře u knih

Ďáblův slovník Ďáblův slovník Ambrose Bierce

Tahle kniha je opravdu výjmečná. Autor byl hluboký znalec lidské duše a aktivit,které vypadají ušlechtile,ale hlubiny člověka vypráví o něčem jiném než ústa. Nad takovým slovníkem se ze srdce zasmějete. Jako například-MAMON: Bůh hlavního světového náboženství. Jeho ústředním chrámem je svaté město newyrské.

24.09.2013

Poprvé Poprvé Nico Walker

Velmi čtivě napsaný román, vyprávějící o peklu války v Iráku a odtud do pod-osobního pekla fetujícího páru, který žije jen pro drogy. Je to stejně otřesné svědectví jako v mém mládí Memento od Radka Johna, které mnoho lidí odradilo od užívání drog.

19.02.2024

Encyklopedie akčního filmu Encyklopedie akčního filmu Petr Cífka

Tak toto je lahůdka pro skoro všechny milovníky akčního filmu a knih o filmu. Člověk může listovat a nostalgicky vzpomínat, jak mnohé filmy viděl v českých kinech a na širokém plátně. Kdo to nezažil, ten to nepochopí. A jelikož jsem fanda středního kalibru, některé filmy mě ještě čekají ale už ne v kině a k tomu tahle kniha slouží skvěle.

15.01.2024

Z neznámého světa a další příběhy Z neznámého světa a další příběhy Erik Kriek

Nádherný komiks, který zvláště potěší Lovercraftovské fanoušky.

12.02.2022

Bestie Bestie Mark E. Pocha (p)

Zatím nejlepší Pochova kniha a rozhodně to nebylo tím, že je kniha krvavá a plná zvráceností. Hluboký ponor do temnoty jedné lidské duše v mnohých čtenářích probudí pochopení a soucit s tímto padouchem, i když mu rozhodně nedrží palce. Skvělá kniha, která mi dala vic, než jsem očekával.

20.06.2021

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Skutečně vrcholové autorovo umělecké dílo. Myslím, že v něm vůbec nejde o napínavý děj, který je záměrně průhledný, takže čtenář jaksi uhodne, jak děj skončí a přesto je jaksi temně fascinován a čte až do děsivého konce. Na konci knihy mě čekala silná katarze.

17.11.2020

Drahokamy - 1 Drahokamy - 1 Květoslav Minařík

Bezesporu velmi inspirativní čtení pro všechny duchovní aspiranty. Jediné, co lze namítnout je fyziologický fakt objevený ve 20 století a který je znám všem, kdo se zajímají o fungování fyzického organismu. Asketické doporučení, aby jogin a mystik nevychutnával jídlo, které jí, vede k tomu, že potrava se zcela nestráví. Aby jídlo se dobře strávilo, k tomu je nezbytně nutné, aby nám chutnalo.

13.08.2020

Truhla ze Zálivu smrti Truhla ze Zálivu smrti Svatopluk Doseděl

Mě se líbila první a třetí povídka, které lze považovat za skutečné horory. Druhá povídka nebyla špatná ale zas tak hororová mi nepřipadala. Dosedělův styl psaní mám rád a jsem velmi zvědav, zda napíše další skvělý román jako byla jeho prvotina Bestseller.

29.02.2020

Tma Tma Jozef Karika

Do této knihy se mi moc nechtělo, protože samotný námět mě připadal dost nudný- spisovatel v opuštěné chatě. To bude asi pěkná otrava ale nakonec se ukázalo, že Karika je opravdový mistr literární magie. Děsivý příběh mě vtáhl od začátku až do konce.

11.12.2019

Bledý jezdec Bledý jezdec Laura Spinney

Konečně jsem se dočkal knihy o Španělské chřipce a nutno říci, že mě velmi zaujala a já ji přečetl jedním dechem. Zajímavá a čtivá kniha. Je šokující, že teprve koncem 20. století se podařilo řádově odhadnout, kolik těch obětí bylo-asi 70-100 milionů.

26.07.2019 5 z 5

Tam dole Tam dole Joris Karl Huysmans

Knihu jsem se rozhodl přečíst, abych se něco více dověděl rozporuplné postavě rytíře Gilles de Reis, zbožného vojáka i bestiálního satanisty, který se proslavil neobyčejně zrůdnými zločiny na dětech. Huysmansův pohled na rytíře je vskutku orginální a nezapomenutelný ale bohužel se kniha věnuje tomuto tématu jen na několika stranách. I přes to mě dílo zaujalo neboť jak to tady už někdo napsal, je to román nadčasový. Je sice pravda, že děj je poněkud chudý a většinu stran pokrývají hovory o náboženství a okultismu, což mě vyhovuje. Jeden z hrdinů říká: Zajímavé jsou hovory jen o náboženství a umění, zbytek je nuda a šed.

03.12.2018

Viry - Hrozba našeho času Viry - Hrozba našeho času Frank Ryan

Tak tahle kniha mě nadchla. Četla se jak detektivní román a jen s tím rozdílem, že virologové a lékaři byli detektivové a viry vražední pachatelé různých epidemií ve 20. století. Přečteno jedním dechem za několik dní, pouze ke konci knihy jsem se trochu nechytal, když autor zacházel do odborných vědomostí, ale to naštěstí nebylo na mnoho stranách, a tak jsem to přeskočil a četl dál.

18.08.2018

Klíč k poznání Já Klíč k poznání Já Šrí Siddharáméšvar Mahárádž

Tak toto je pro mě klíčový text. Vřele ho doporučuji všem obdivovatelům Sri Nisargadatty Maharadže ale i všem duchovním hledačům hlubšího poznání sebe sama. Kdybych ho četl třeba před deseti lety, ušetřil bych spousty času tím, že bych nečetl matoucí texty, které nejdou k jádru džnány-jogy.

23.03.2018

Krvavá pomsta Krvavá pomsta John Sandford (p)

Dobře napsaná detektivka s dávným zločinem mě nadchla a přečetl jsem ji jedním dechem. Je psána hlavně v dialozích a napínavý děj je odlehčován černým humorem.

26.07.2016 4 z 5

Bílý žralok Bílý žralok Peter Benchley

Tak toto pro mě bylo milé překvapení neboť jsem čekal slabší čelisti a on se z toho vyklubal fantastický příběh plný náhlých zvratů. Prima se to četlo a zvládl jsem to za dva dny.

29.06.2016

Nevinní vrazi Nevinní vrazi Martin Čáp

Na knihu jsem narazil náhodou v Levných knihách a byl jsem tak nadšen, že jsem ji přečetl do tří dnů. Je napínavá, čtivá, duchaplná, občas humorná a jindy velmi groteskní. Závěr sice působí jako náhlý či nepropracovaný ale autorovi jistě nešlo o dokonalý a bombastický konec tak typický pro knihy vymyšlené ale spíš o jakýsi zlomyslný úšklebek.- jo takhle to u nás chodí....

01.06.2016

V tieni mafie II - Čas dravcov V tieni mafie II - Čas dravcov Jozef Karika

Druhý díl trilogie je kniha ze které mě opravdu mrazilo, ale je napsaná tak poutavě, že i když byla ve slovenštině přečetl jsem ji jedním dechem. Kdyby byla jen o podsvětí snadno by se na ni dalo zapomenout ale autor se strefuje i do lhostejnosti nás obyčejných lidí a má úplnou pravdu.

31.05.2015 4 z 5

Dhammapadam ― Cesta k pravdě Dhammapadam ― Cesta k pravdě neznámý - neuveden

Nádherná sbírka moudrosti shrnutá na 60 stranách, to se vidí jen málokde.
Kdo nahlédl, že svět je jak bublina a v podstatě přeludem, ten je mimo zorné pole smrti.

29.04.2015 5 z 5

Život bez peněz Život bez peněz Mark Sundeen

Skvělý životopis muže, který se vydal cestou náboženské chudoby a žije už 15 let bez používání peněz. Ve svém blogu je misionářem křestanů, kteří už přestali věřit, že je možné žít jako Ježíš v bezdomoví. Přečetl jsem jedním dechem a rád se k této knize budu vracet, neboť je velmi inspirativní.

21.04.2015

Fantasy: Encyklopedie fantastických světů Fantasy: Encyklopedie fantastických světů David Pringle

Docela přehledné dílo o fantasy. Opravdu nevím co bych si bez ní počal, když jsem se začal zajímat o žánr fantasy.

01.01.2015