Parwana Parwana komentáře u knih

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

(SPOILER) Dobře napsaný a čtivý thriller o tom, jak nás mají internety a sociální sítě v hrsti, a nám to vůbec nevadí. Odsýpalo to hezky, akorát mi vadí, že jsme se nedozvěděli víc o tom, jak a proč byl Chander na Cyn nasazený.

06.07.2022 3 z 5

Pýcha, předsudek a zombie Pýcha, předsudek a zombie Jane Austen

(SPOILER) Dle komentářů v knižních aplikacích od předchozích čtenářů jsem čekala bombu a neotřelou parodii klasiky, u níž se budu válet smíchy. To se bohužel nekonalo. Originál jsem nečetla, možná bych pak měla na knížku jiný náhled, takto jsem se do poloviny knihy brodila v něčem, co není ani zábavné, ani čtivé. Jediný svěží moment byl zápas Elisy s panem Darcym, který následně vzal hlavou o krb. Druhá polovina knihy měla být svižnější; to tedy vpravdě nebyla, spíše snesitelnější a přežvýkatelnější. Knihu jsem dočetla, ale měla jsem v průběhu čtení velké nutkání ji odložit, jako jsem udělala u jiné parodie této klasiky Pýcha, předsudek a seznamka - to bylo megatrapné už na straně č. 5. Když se ale vrátím k této knize, cítím zklamání. Ani těch zombií tam moc nebylo.

19.06.2022 1 z 5

Tajemství v nás Tajemství v nás Anna Savas

(SPOILER) Milá a velmi čtivá oddechovka o slavné herečce, která se zamiluje do kluka, který měl vypátrat její tajemství, aby se proslavil jako novinář. Sledujeme pomalé začátky, kdy se ústřední dvojice nejprve nenávidí, aby se do sebe beznadějně zamilovala. Lepší začátek než rozflákaný notebook chudého studenta jsme si nemohli přát. Děj knihy je sice jedno velké otřepané klišé, a místo románu bych jej charakterizovala spíš jako young adult román, nicméně kniha má vše, co správná oddechovka má mít, a to z ní dělá jednu z nejlepších oddechovek, které jsem v poslední době četla. A ano, je velmi čtivá, za tři dny bylo po ní ;) Jediné, co bych vytkla, je opakování slova husina - stará dobrá husí kůže se čte přece jenom líp, malá výtka překladateli.

18.06.2022 4 z 5

Občas lžu Občas lžu Alice Feeney

Psychologický thriller průměrnékvality, ani lepší, ani horší než většina těch, které jsem už četla, Do poslední chvíle jsem netušila, jak to dopadne, a konec jsem nečekala.

18.06.2022 3 z 5

Démon přichází v mlze Démon přichází v mlze Martin Nesměrák

Od knihy jsem měla velká očekávání, bohužel jsem byla zklamaná. Ze začátku nulový děj, stále jen popisy, nečtivý jazyk knihy a dialogy, které některým postavám vůbec nepříslušely, mě donutily knihu odložit. Takový kvalitativně horší Vondruška, i když Vondruška je aspoň čtivý.

03.06.2022 odpad!

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

Velmi čtivý a dobře vystavěný příběh o alternativní historii 50. let, hlavní hrdinka mi ale nijak zvlášť nepřirostla v srdci. Takový strašpytlík génius v sukních.

03.06.2022 4 z 5

Dvorní dáma Dvorní dáma Anne-Marie Vedsø Olesen

Knihy o Kateřině Medicejské mám ráda, na příběh její dvorní dámy jsem byla obzvlášť zvědavá. Čekala jsem víc napětí a lépe vystavěný děj a charaktery postav. Hlavní hrdinka mi přišla velmi nevyrovnaná až naivní, její stylizace do ženy - bojovnice v 16. století poněkud úsměvná. Styl psaní byl poměrně nešťastný, místy až nevhodný (vinná kratochvíle, při níž se dvorní dámy zpily pod obraz, byla po této stránce hotový klenot). Bojovala jsem s nutkáním knihu odložit, díky čtivosti jsem se konce dobrala dřív, než jsem tak stihla učinit. K historické přesnosti popsaných faktů a jednání postav bych se nevyjadřovala, historici v některých věcech sami nemají jasno, např. v královnině orientaci. Za mě byla kniha průměrný oddechový historický román až parodie na historické romány, rozhodně žádná bomba.

08.05.2022 1 z 5

Kdo tančí s vodou Kdo tančí s vodou Ta-Nehisi Coates

Na tuto knihu jsem se hodně těšila, protože fantasy románů o otroctví v 16. století není mnoho, bohužel jsem byla zklamaná a odložila knihu už na začátku. Nepřešla jsem přes první kapitolu, protože mi nesedl autorův styl psaní a absence jakékoliv děje, včetně velké rozvláčnosti. Kdyby autor vyprávěl příběh svižněji, propracovala bych se k nějaké magii, která se zde měla vyskytovat; takto jsem skončila v momentě, kdy se celou kapitolu někdo topil a ztrácel u toho lidi.

08.05.2022 odpad!

Versailles – Králův sen Versailles – Králův sen Elizabeth Massie

Příběh mladého ambiciózního krále Ludvíka XIV., který se rozhodne narušit staré pořádky a přesídlit svůj dvůr do Versailles, kde hodlá vybudovat přepychové sídlo. Knize nelze upřít prudkou čtivost, nicméně kniha ani nezastírá, čím je - přepsaným dějem stejnojmenného seriálu. I tak jsem dočetla až do konce, nicméně o nějaké umělecké hodnotě se hovořit nedá.

08.05.2022 3 z 5

Verze nula Verze nula David Yoon

Originální thriller z prostředí startupů a IT specialistů, jež se zamýšlí nad pilíři současné civilizace a její udržitelnosti. Mladý ajťák-programátor Max je na stopě obrovského podvodu a hodlá restartovat celou společnost. Záhy je jasné, že dobré úmysly nestačí a naši hrdinové se ocitají úplně jinde, než měli být, a najednou jim jde o život. Kniha má velmi aktuální téma - jak moc nás ovládá internet, smartphony, technologie a korporace vůbec, a co s tím může udělat jednotlivec. Ze začátku bylo obtížné se do knihy začíst, záhy jsem si zvykla a děj začal uhánět jako splašený. Velmi čtivé memento naší doby.

16.04.2022 4 z 5

Hra kurtizán Hra kurtizán Siegfried Obermeier

Nemohla jsem se začíst, vzdala jsem to. Čekala jsem napínavý příběh plný intrik, který bude mít spád a uvěřitelný děj. Jenže to bych musela sáhnout po knize od Phillipa Vanderberga.

Kapka štěstí v ranní kávě Kapka štěstí v ranní kávě Agnès Martin-Lugand

Čekala jsem super oddechovku z Francie, hlavní hrdinkou měla být oduševnělá Francouzka s baretem na hlavě, která bez kávičky nedá ani ránu a vysedáváním po malých útulných kavárničkách si krátí čas, než najde toho pravého. Místo toho jsem se však začetla do příběhu poněkud ztřeštěné tanečnice Hortense, která se plácá jak v zaměstnání, tak v životě celkově, a chová se jako puberťačka. Poodbně ztřeštěné jsou i její přátelé a kolegové, zdá se, že jediný, kdo stojí nohama pevně na zemi, je její ženatý milenec. Nutno dodat, že kniha se čte zhruba tak, jako kdyby ji napsal puberťák, který nemá navíc, než na průměrnou slohovou práci. Odložila jsem.

Christian Dior Christian Dior François-Olivier Rousseau

Velmi jsem se těšila, až si přečtu příběh jednoho z nejslavnějších módních nábvrhářů. Kniha však pro mě byla zklamáním, dál než na konec druhé kapitoly jsem se nedostala.

Ptáci se zlomenými křídly Ptáci se zlomenými křídly Ayşe Kulin

Silný příběh čtyř generací osudem zkoušených žen, který začíná v Německu před druhou světovou válkou útěkem do Turecka a končí v současnosti, kdy poslední z generace utíká pro změnu do Velké Británie. Trochu mi to připomínalo knihy Lousie de Berniéres, vadilo mi nadužívání vykřičníků. Některé příběhy byly zvlášť silné a máme možnost je sledovat od začátku do konce (Suzy), některé jsou lehce odbyté (Sude - nedostala příliš mnoho prostoru, ostatně ani Esra).

17.03.2022 3 z 5

V zajetí klamu V zajetí klamu Suzy K. Quinn

(SPOILER) Další skvěle napsaný trhiller z poslední doby. Sice jsem čekala největší zlo ve škole, a ono zatím číhalo v teple domova...

17.03.2022 4 z 5

Když utéct, tak s tebou Když utéct, tak s tebou Adriana Krištofíková

Po pár stranách odloženo. I jako odpočinková nenáročná kniha to bylo slabé.

17.03.2022 odpad!

Vražda v Schönbrunnu Vražda v Schönbrunnu Beate Maxian

Odložila jsem, přes první dvě kapitoly se nešlo přenést.

14.02.2022 odpad!

Služka a královna Služka a královna Tessa Korber

(SPOILER) Zřejmě první a zároveň poslední kniha této autorky. Sice jsem dočetla, ale že bych měla po přečtení silný čtenářský zážitek, se říct nedá. Kniha je stejně špatná, jak je hodnocená, 60% a méně odpovídá. Styl psaní je velmi amatérký; nevím, zda to tak zamýšlela autorka nebo to zkazil překladatel, postavy a veškerý děj je líčen velmi naivně, ač je s podivem, zda se takto mohou chovat historické postavy. Do čtenářské výzvy v kategorii Nešťastná láska ale zapadá, protože toto téma se vine jako červená nit celou knihou a zažijí ji všechny ústřední postavy. Mohla to být kvalitní kniha, takto z toho vylezl plytký škvár.

09.02.2022 2 z 5

Falešný pohřeb Falešný pohřeb Magdalena Mintová

Začala jsem číst tuto knihu ze zvědavostu, zd amá cenu jít do dvou předchozích dílů a následně završit touto knihou celou sérii, ale odložila jsem po několika stranách. Nesedl mi styl psaní autorky a ani mi to nepřišlo vtipné, jak inzerovala obálka.

30.01.2022 odpad!

Ztracené dopisy Ztracené dopisy Sarah Mitchell

Příjemná oddechovka, dobře napsaný příběh, kde se prolínaly dvě roviny.

02.01.2022 3 z 5