panPatejl panPatejl komentáře u knih

Drsná magie Drsná magie Larry Correia

Ještě větší nářez než Lovci monster! Když jsem četl obsah, docela jsem se obával, co z toho vzejde, protože sci-fi s podobnou tématikou většinou končí jako překombinovaná rozblemclá sračka s logikou mongoloidního inscestního šimpanze po lobotomii a pointou hodnou seriálu Ztraceni. Nemohl jsem však být více překvapen!
Larry konečně ukázal co v něm doopravdy je! Narozdíl od LM si už přestal mastit šulína a vytvořil pořádné hlavní postavy (a ne mokré sny). Každý Aktivní je uvěřitelný, celkem sympatický a hlavně bez zbytečného patosu. Příběh se rozvíjí, dává smysl a nakonec dokáže i překvapit. Tak to má být. Jen tak dál Larry!

04.12.2017 5 z 5

Strážce noci Strážce noci Sanča Fülle

Je to asi jako když na benzínce vidíte tu lahodně vypadající bagetu, která je tak napěchovaná dobrotami, že se do ní ani nemůžou vejít a čouhaj ven. Přesně tak jsem si připadal, když jsem se k tomuto kousku dostal. Atraktivní postapo, námět z českého prostředí! Jo! První stránky vyprávěné přituplou burankou jsem zhltnul jako vyčuhující kousek slaniny. Bomba! I dál se příběh vyvíjel slibně a chvíli si udržoval slušný spád. A pak najednou šok! Po druhém kousnutí se naskytne smutný pohled do nitra ubohé prázdné bagety a kde nic tu nic! Načančaná laskomina se ukáže být jen nazdobenou oschlou houskou ve které není vůbec nic. Alespoň ne nic, co by chtěl člověk konzumovat.
Strhující příběh se bez varování změní v otravné pindání ufňukané frigidní nány. Až do poloviny by se to pak dalo nazvat po vzoru přeceňovaného seriálu "Žádný sex na vsi".
A pak najednou přijde nečekaný zvrat(ek)! Že by v té bagetě nakonec přeci jen něco bylo? Ne! V tuto chvíli už to akorát naprosto přestává dávat smysl. Následuje jen sekvence rádoby chytrých dialogů, kde se bLíza zaplétá do sítě nezajímavých a nelogických konspiračních teorií. Stává se mi to jen zřídka, ale v tuto chvíli jsem to vzdal. Jedna hvězdička za prvních pár stránek. Autorka umí psát poutavě, ale měla by nad tím začít trochu přemýšlet.

15.11.2017 1 z 5

Synové osudu Synové osudu Darren Shan (p)

Poslední díl je milé překvapení. Upíři a Tupíři se začnou konečně trochu mydlit. Darren podle očekávání použije kamikaze kličku před osudem. V tuto chvíli bych čekal, že to všechno skončí, ale přijde příjemný závěr zahrnující mimo jiné netradiční chirurgický zákrok a doktora Kdo. Navíc konečně začne dávat smysl proč autor pojmenoval hlavní postavu po sobě.
Sice se říká, že konec dobrý všechno dobré, ale předchozích pár utahaných dílů to úplně nezachránilo. Sága Lartena Hrůzlyho je jako celek rozhodně lepší.

13.09.2017 4 z 5

Jezero duší Jezero duší Darren Shan (p)

Tady už to je vyloženě zbytečné natahování. Putování abstraktním světem je nezáživné a pro sérii nepodstatné. A velký comeout na konci ještě zbytečnější...

13.09.2017 2 z 5

Zabijáci úsvitu Zabijáci úsvitu Darren Shan (p)

Stejný problém s jednoduchostí hlavních hrdinů jako v předchozím díle. Zatímco vampýři kují důmyslné pikle, upíři se pouze bezhlavě vrhají na každé místo, kde pán vampýrů jen vystrčí tesák. Knihu bych pojmenoval spíše "Z pasti do pasti". Lartenovo nepochopitelné poslední rozhodnutí tomu jen nasadilo korunu. Potěšilo pouze vydařené napálení čtenáře na konci knihy.

13.09.2017 3 z 5

Spřeženci noci Spřeženci noci Darren Shan (p)

Asi budu "vyhejtován", ale řekl bych, že v tomto místě začíná být už opravdu zdát, že sérii (nebo autorovi) dochází šťáva. Tupíři se chovají tak hloupě, že jim už člověk nemůže ani fandit. Prastarý Lantern a jeho ještě starší kumpáni začnou trpět takovou demencí, že se nechají hloupě napálit od drzého vampýrského fracka. To, co bude následovat jim pak v podstatě patří...

13.09.2017 3 z 5

Děti paranoie Děti paranoie Trevor Shane

Paranoidní mládež, aneb jak to dopadá, když se nejde na potrat. To se takhle rebelující sedmnáctka rozhodne nechat si v sobě dozrát parazita i za cenu doživotního pronásledování největší, nejschopnější a hlavně úplně nejtajnější organizací na světě. Tedy vlastně dvěma. Který se spolu od nepaměti mydlej hlava nehlava. A nikdo vlastně neví proč. No proč ne. Když se nad to čtenář povznese čeká ho čtivá a odsejpající zápletka. Jen se trochu hrozím toho, jak si s nezodpovězenými otázkami o tajemné válce (a že jich je) poradí autor v dalších dílech. Mám totiž trochu strach, že místo odpovědí z dalších dílů vyteče jen umě tvarovaný průjem. Držím ale panu Shanemu palce ať svou stolici udrží pevnou.

13.09.2017 4 z 5

Lovci snů Lovci snů Lukáš Hrdlička

Periferie se hemží šlusáky, krevní oběhy postav narkotiky budoucnosti a virtuální prostor kdejakým prevítem. Neuvěřitelná skoropostapo Praha se z nějakého záhadného důvodu zdá i celkem uvěřitelná.
Autorovi se rozhodně musí přiznat notná dávka originality. Děj se férově točí okolo několika postav a o žádné z nich nejde říct, že by byla vyloženě hlavní. Zdánlivě nesouvisející příběhy nakonec vyústí v jeden společný smysluplný konec, za což dávám palec nahoru. Další plus je idea virtuálního prostoru budoucnosti, který na rozdíl od většiny uhozených představ jiných "spisovatelů" dává docela smysl.
Celkově rozhodně stojí za přečtení. Až příště půjdu kolem toho svítícího halucinogenního haraburdí u Crossu, budu se radši rozhlížet, jestli někde kolem nepobíhá šílenej Andy Warhol s plamenometem.

24.07.2017 4 z 5

Bratři až do smrti Bratři až do smrti Darren Shan (p)

Die Todbruderen aneb Herr Hroozey und Waffen SS si zahrají na schofku. Škoda, že náglové nedostali ještě trošku víc prostoru. Válka pak totiž přestárlého krvesaje celkem vezme a on již tradičně upadá do depresí. Existencionální krize se tentokrát nebezpečně prohlubuje a deprese z moderního světa a hlasité hippiesácké hudby si vybírá svou daň. Náš oblíbený zubatec se kvůli tomu nakonec sebere a uteče brečet do polí.
Zejména v druhé půlce knihy je již dosti patrné, že jde především o přípravu kulis pro začátek původní ságy a děj poněkud ztrácí obrátky. S tím se ale hold u prequelu musí počítat.

22.07.2017 4 z 5

Kniha posledního soudu Kniha posledního soudu Connie Willis

Na rozdíl od trudoše nemám problém mluvit o "knize, která získala tolik cen" naprosto otevřeně. A po zásluze ji pohanit.
Pokud máte rádi "sci-fi", které je z půlky složeno ze shánění lidí pomocí pevné linky (pozor! s videopřenosem, to je sajfaj!) a z druhé půlky uondaným fňukáním hloupé nány, které nejspíš při přesunu do minulosti odumřela alespoň polovina všech mozkových buněk, je tohle knížka přesně pro vás!
Pokud ne, zřejmě neoceníte ani tempo, které je srovnatelné s ochrnutým obézním hlemýžděm, který táhne velrybu. Do kopce. Po přečtení jsem naprosto žasnul, jak je možné, že tak jednoduchá zápletka nabobtnala do tak obřích rozměrů.
Abych autorku pouze nehanil, musím přiznat, že se to nečte špatně. Historická část se navíc zdá být podložena velice kvalitním průzkumem, takže autentičnost středověku ze stránek jen pryští jako hnis z dýmějí.
Bohužel tuto snahu podkopává dějová linka z "budoucnosti", která má nastat za cca 30 let. Kamenem úrazu je, že v této "budoucnosti" nebyl vynalezen mobilní telefon, ani nic vzdáleně podobného. Dalo by se to pochopit u velice staré knihy, ale v devadesátých letech se již přeci mobilní telefony používaly (od 50.let v autech, od 70. i přenosné), takže mi je záhadou, proč se autorka "sci-fi" rozhodla je ignorovat. Možná proto, že by pak kniha byla poloviční.
Pro mě tedy byla kniha celkem zklamáním a poučením, že mnoho cen, může znamenat taky mnoho nudy. Raději si příště přečtu kvalitní béčko, které mě neunudí k smrti, než další podobně oceňovanou "kvalitu".

13.07.2017 2 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Kromě vrcholu komediálního žánru u nás by mohl být tento kousek označen také jako ekonomická příručka pro podnikavé exoty. Dávky alkoholu a legálních drog se stále zvyšují a šlechta a její pacholci páchají čím dál větší šílenosti.
Pevně doufám, že pan Boček svůj šuplík vtipů ještě nevybral do dna a dočkáme se dalšího dílu.

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Stejně dokonalé jako jednička. Obyvatelé kostky jsou pořád stejně šílení, autorův humor stále osobitý a dávky prozacu se zvyšují až do hýkavého chechotu postav i čtenáře.

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Naprosto autentický dokument o úrovni degenerace naší i zahraniční šlechty a jejich služebnictva.
Nedoporučuji číst v MHD, škole, práci ani kdekoli jinde, kde se vyskytují další lidé. Nekontrolovatelné záchvaty smíchu mohou být tak intenzivní, že hrozí protržení bránice!
Je obdivuhodné jak autor z takto nezajímavého tématu dokáže vytvořit cosi, co bych se nebál označit za vrchol komediálního žánru u nás.

13.07.2017 5 z 5

Oceán krve Oceán krve Darren Shan (p)

Plynulé pokračování prvního dílu o Mistru Zubatci a jeho pijavicích. Nese se v podstatě ve stejném duchu. Odrostlí nemrtví nám začínají dospívat a stavět se na vlastní nohy. Zmítá s nimi puberta a sem tam ztropí nějaký bengál. Přečteno jedním dechem a s chutí pokračuji dál.

13.07.2017 5 z 5

Zrození zabijáka Zrození zabijáka Darren Shan (p)

Úvodní díl bombézní upírský jízdy aneb Jak se stát krvesajem snadno a rychle. Styl psaní je poutavý a má spád. Autorovi nedělá problém přeskákat nudné části, takže po úvodní šlamastice začne děj slušně odsejpat. Malé pijavice rostou jako z vody, takže se z usmrkanců v mžiku stanou plnoletí nemrtví a příběh se rychle posouvá. Zajímavý je i koncept zubatců, kteří sice nemají rychlost Flashe ani odolnost Hulka, zato jsou odproštění ode všech drákulovin, stmívání a jiných nešvarů. I přes patrné zaměření na mladší publikum musím dát 5 hvězd, protože se to čte samo a hlavně nikdy nenudí.