Pan_Skala Pan_Skala komentáře u knih

Tiger v bahně - vzpomínky tankového esa Tiger v bahně - vzpomínky tankového esa Otto Carius

Memoár Otto Cariuse není špatnou knihou, ale je třeba brát s určitou rezervou. V čem je naprosto fenomenální tak jsou popisy z bojů, kdy máte možnost nahlédnout pod pokličku umění tankového esa. To je za mne ohromné plus. Hůř se mi snášeli části, které se už samotným bojem či životem na frontě nezabývali. Chápu, že z jeho úhlu pohledu se to tak jevilo, ale pro mne to ten výsledný pocit z knihy sráželo. Přesto vše se jedná o zajímavou knihu pro fanoušky tankových bojů.

17.04.2022 4 z 5

Tiger z Poznaně Tiger z Poznaně Richard Siegert

Škoda jen, že anotace je trošku klamavá, ale na druhou stranu bez ní bych tu knihu spíše nekoupil a nečetl. Autor nám předkládá svoje vzpomínky z doby boje v "Pevnosti Poznaň", kde je velmi zajímavé se dozvídat o zajímavostech z obsluhy tanku Tiger i jak probíhalo nasazení toho tanku v obranných městských bojích. Bohužel není to náplň celé knihy neboť druhá polovina je popisem života válečného zajatce v SSSR. Což je paradoxně asi mnohem zajímavější než válečná část.

08.01.2022 3 z 5

Lovci tanků: Historie Panzerjäger 1939-1942 Lovci tanků: Historie Panzerjäger 1939-1942 Thomas Anderson

První díl, který se zaměřuje na předválečný vývoj a první roky války z pohledu německých protitankových sil. Co se týče samohybných protitankových prostředků tak některé informace byly už zveřejněny jinde. Předností této knihy je, ale komplexnost, kterou probírá od prvních protitankových tažných děl až do konce sledovaného období.

Určitě knihu musím doporučit pro všechny fanoušky německé válečné techniky a věřím, že by určitě neměla chybět v knihovně jakéhokoliv zájemce o druhou světovou.

15.08.2020 5 z 5

Banzai! – Paměti kapitána japonské ponorky Banzai! – Paměti kapitána japonské ponorky Zendži Orita

Očekával jsem to trošku jiné, ale na druhou stranu taky mi mohlo dojít, že mezi japonskými ponorkáři eso typu Kretschmera nenajdu už jenom kvůli stylu nasazení ponorek. Na druhou stranu tato kniha přináší japonský pohled na 2. světovou. Popis plaveb je hezky zasazen do zjednodušeného popisu bojů v Pacifiku a díky tomu, že se jedná o japonský úhel pohledu tak přináší občas zajímavé postřehy.

Četbu jsem si užil i přes určité chyby, která editorovi utekli. A osobně bych knihu klidně doporučil.

03.08.2020 4 z 5

Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Bílí baroni: bílé pláště v zajetí zelených mozků Jiří Kučera

Bohužel to není jako Černí baroni. Je to místy velmi vtipné, ale místy zase neskutečně nudné až těžko čitelné. Možná to u mne zachraňovala skutečnost, že některé historky byly velmi podobné těm co jsem sám zažil za vysokoškolských studií. Ve výsledku kniha neurazí, ale pokud se necháte nalákat na anotaci či podobnost s Černými barony tak budete nejspíše zklamaní.

19.07.2020 3 z 5

Úkol přežít Úkol přežít Vasilij Michajlovič Machanenko

Je to mé setkání s litRPG a bohužel je takové neslané nemastné. Kniha se krásně rozjede a vtáhne vás do děje a vůbec celkově do systému litRPG. Vy si připadáte jako kdyby jste hráli hru nebo četli gamebooku, ale je to jenom taková iluze, že tam něco ovládáte. Bohužel uprostřed knihy nastala pro mne taková hluchá, nudná pasáž při které jsem měl problém přečíst v kuse více jak 2 stránky. Naštěstí závěr knihy to neskutečně napravil a donutil mne uvažovat o koupi dalšího dílu série už jenom kvůli tomu, abych věděl jak se to s tím naším šamanem bude vyvíjet.

10.05.2020 3 z 5

Přes krvavé řeky Přes krvavé řeky Karel Richter

Na jednu stranu jsem rád, že je tu konečně kniha o východním odboji, ale na druhou stranu to, že se jedná o revidované a doplněné vydání knize hrozně ubližuje. Pan autor je jistě odborník, ale na jeho stylu psaní je hrozně znát komunistická historiografie s jejím názvoslovím. Což bohužel u mne vyvolalo dojmy, kdy popisované bojové události jsem četl až místy s odporem. Bohužel je v nich cítit ten styl popisování boje s pohledu komunistů, kdy bojujeme proti spoustě hitlerovcům (za tento výraz bych vraždil) či umírající s hrdinskými slovy o vlasti. Tohle je pro mne ta špatná stránka knihy. Dobrá strana knihy jsou popsány ti situaci, kdy komunisti pomalinku prosazovali svůj vliv do vojenské jednotky a zároveň ukázkové popisy jak "spojenec" SSSR se tvářil jak vehementně pomáhá a ve skutečnosti šel jenom za tím svým.

Tak nějak z důvodu těchto protichůdných pocitů z celé knihy musím hodnotit podprůměrně a upřímně ačkoliv mám další díl (Apokalypsa v Karpatech) tak nevím jestli se mi vůbec někdy bude chtít ho číst, když mám oprávněný strach, že opět narazím na něco takhle rozporuplného.

18.04.2020 2 z 5

Josef František: Pokus o pravdivý příběh československého stíhače Josef František: Pokus o pravdivý příběh československého stíhače Jiří Rajlich

V téhle knize najdete asi nejlépe zpracovaný život tohoto skvělého stíhacího pilota. Je to tak dobře napsaný, že si to čtení užíváte a do toho spousta fotografií, která jsou u nás neznámé. Za mě naprostá povinnost pro každého kdo se zajímá o osudy našich pilotů za druhé světové války.

23.11.2019 5 z 5

Hustej nářez - komiks Hustej nářez - komiks František Kotleta (p)

Moje první knížka od Kotlety jako komiks? Je snad potřeba něco víc? Opět jsem si oživil ten příběh a s velmi povedenými ilustracemi. Nalákalo mě to tolik, že až dočtu všechny rozečtené knížky tak se nejspíše konečně vrhnu přečíst vše od Kotlety co mám doma a nejspíše i doobjednám to co nemám.

03.09.2019 5 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Jako první jsem viděl film a když jsem zjistil, že to má knižní předlohu tak jsem nemohl odolat. Přeci jenom pokaždé chci vědět jak se film moc liší od předlohy. Celkově se mi kniha hodně líbila, protože takové špionské knihy zase tak často nepotkávám. Krásně se nám děj motal, aby to lákalo na další čtení. Škoda jen, že jsem si tolik neužil to zjištění, kdo je MARBLE. Přišlo mi to moc brzo. Na druhou stranu ten krásně otevřený konec a vědomí dalšího dílu, prostě láká k přečtení. Celkově ve výsledku velmi příjemný literární počin.

16.08.2019 4 z 5

Hladová smečka Hladová smečka Martin Sládek

Nebylo to špatné, ale místy mi to přišlo takové trošku chaotické. Nějak jsem z toho měl pocit, že autor jakoby sám v jednu chvíli nevěděl jakým směrem chce děj vést. To mě vadilo asi tak nějak. Jinak kombinace Vikingů a magie byla celkem zajímavá.

03.08.2019 4 z 5

Afghánec Afghánec Frederick Forsyth

Po několika letech jsem opět vzal nějakou knihu od Forsytha do ruky. Opět jsem se nezklamal neboť bych mistrem těchto knih. Krásně vystavěný příběh, který sice člověk tuší kam směřuje, ale přesto mu to nebrání ho hltat stránku za stránkou.

26.05.2019 5 z 5

Zrod Hordy Zrod Hordy Christie Golden

Perfektně čtivě popsaný zrod Hordy. Je pravda, že když člověk zná už nějaké reálie tak si to více užije a přibude mu více "jaj" okamžiků, kdy si určité vlastní vědomosti propojí s knihou. Já mohu jen doporučit a sám se přesunout na další knihu v sérii

05.10.2018 5 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Ze začátku jsem si říkal jestli jsem zase nepodlehl nějaké reklamě, protože doopravdy mi to přišlo takové nudné. Pak se to krásně rozjelo a začínalo to být lepší a lepší. Krásně to gradovalo a proplétalo se. Takže závěr jsem vyloženě hltal a o to víc mě zklamal. Pravda čekal jsem totiž trošku jiný a proto i jsem strhl v hodnocení tu jednu hvězdičku. Přiznávám však bez mučení, že jdu objednat další knihu s "Wolfem".

12.08.2018 4 z 5

Svoboda v oblacích - Osudy českého letce RAF Václava Bozděcha a jeho vlčáka Antise Svoboda v oblacích - Osudy českého letce RAF Václava Bozděcha a jeho vlčáka Antise Hamish Ross

Původně jsem si myslel, že ta kniha bude vesměs popis bojových operací střídaný s popisem života na základnách. Trošku mě zklamalo, že tomu tak není, ale že je to zaměřeno na celý život Václava Bozděcha. Co ale byl největší šok, když mi na posledních stránkách došlo, že čtu vlastně o životě letce/autora, který napsal knihu jenž pro mne je první přečtenou knihou o našich letcích bojujících za 2. světové války v Británii. To vám pomalu vžene slzy do očí, když si uvědomíte, že je to takových 22 let od toho momentu.

10.10.2017 4 z 5

Zabíječ skavenů Zabíječ skavenů William King

Oproti prvnímu dílu velké zlepšení díky tomu, že děj drží více u sebe a tím pádem se člověk snadněji dostane a udrží v ději. Jinak klasika Felix s Gotrekem zachraňují Nuln proti skavenům aneb jak mocenské ambice mezi skaveny pokazí dobrý plán a stejně nepomůže Gotrekovi najít slavnou smrt.

17.05.2024 4 z 5

Strnadův efekt Strnadův efekt Jan Kotouč

Skladník z Mostu jako zachránce lidstva v boji s mimozemským neřádem co nás chce vyhladit? Jak blbě to může znít tak je to zábavné čtení pokud nečekáte čtení ve stylu velkých klasiků, protože tohle má blíže ke klasikům brakové literatury. K tomu si dejte pár vtipných odkazů jako třeba vrtulníky v kombinaci s Wagnerovou Jízdou Valkýr či Fortunate Son. Přidejme trošku bojování při kterém poničíme trošku Čech a Slovenska a skončíte s dánskou fregatou na jezeře na Islandu. Zní to vše blbě, ale dobře to funguje a jak pan autor už několikrát dokázal v jiných knihách tak se to čte setsakra dobře.

23.01.2024 4 z 5

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

Klasický YA příběh s klasickými znaky, která Vás dokáží pobavit nebo otrávit. Tady je to zasazeno do prostředí s asijskými prvky což překvapivě dobře funguje. I jiné části příběhu kupodivu fungují i když občas máte pocit, že to nějak nejde. Co, ale je naprostý plus u knihy je její závěr. Krásná epická závěrečná bitva se super rozuzlením pro druhý díl. To se musí autorce nechat, že tohle u mne zvedlo hodnocení o jednu hvězdu. Doufejme, že další díl naváže dobře a udrží si to tempo.

P.S.: V poznámce autora se píše, že příběh upravovala, protože původní verze byla moc temná na to, aby to bylo YA. Škoda. Teď se bohužel nedozvíme jestli by to bylo lepší jak tahle verze.

10.09.2023 4 z 5

Deník knihkupce Deník knihkupce Shaun Bythell

Jako u všech deníků nastane zákonitě problém, že jsou tam dny výborné a pak jsou dny či týdny absolutně nudné a nezáživné. Asi jsem očekával něco více zajímavějšího, vtipnějšího než co jsem nakonec dostal. Vím, že je ještě další díl jen nevím kdy se odhodlám to zkusit.

14.07.2023 3 z 5

Láska ve střihu cosplaye 1 Láska ve střihu cosplaye 1 Šin'iči Fukuda

Už před nějakou dobou jsem si chtěl tuto mangu koupit v angličtině, ale když jsem zjistil, že Crew ji bude vydávat u nás tak jsem si počkal a to čekání se vyplatilo. Neskutečně mě to bavilo možná i z toho důvodu, že sám jsem byl asi podobný outsider jako hlavní hrdina. Takže o to víc mne to baví a už se těším na další díly.

08.05.2023 5 z 5