pald pald komentáře u knih

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Mlčící Bůh promluví způsobem nečekaným: ne ve věrnosti a statečnosti hlavního hrdiny, ale v jeho slabosti a pádu. Autor mistrovsky vystihl křesťanský paradox.

16.04.2019 5 z 5

Daniel Stein, překladatel Daniel Stein, překladatel Ljudmila Ulická (p)

Výborná kniha. Že by si jméno "Stein" autorka vypůjčila od Edith Stein, filosofky a židovské konvertitky ke křesťanství, zavražděné v Osvětimi?

16.04.2019 4 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Krásná kniha. Samuraj se vydává na dalekou cestu, aby se setkal se španělským králem, nakonec se setkává s jiným Králem: nepochopitelným a ukřižovaným. Dramatické setkání dvou zcela odlišných světů a kultur.

Tvář baroka Tvář baroka Zdeněk Kalista

Krásná esej o baroku, kterou jsem četl kdysi dávno. Její myšlenky mi hodně pomohly chápat nejen umění, ale i životní pocity barokního člověka. Doporučuji.

Jeremjáš Jeremjáš Franz Werfel

Vynikající románové zpracovaní biblického příběhu.

17.04.2019 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Dojemné, poutavé, ale bohužel nic víc ....

16.04.2019 3 z 5

Deset argumentů pro celibát Deset argumentů pro celibát Hans Conrad Zander

Nikdo nehodnotil? Přitom je to opravdu čtivé, moudré a vtipné.

05.03.2021 5 z 5

Svědectví doby Svědectví doby Adolf Kajpr

Reprezentativní výbor z publicistiky statečného křesťana a vězně obou totalit. Texty pojednávají o otázkách náboženských, politických a kulturních. Jsou moudré, úderné, poučné a hájí důstojnost a svobodu každého člověka.

30.03.2020 5 z 5

Ilustrovaná bible pro mládež Ilustrovaná bible pro mládež Josef E. Krause

V dětství moje oblíbená Bible s krásnými ilustracemi

02.02.2020 5 z 5

Velká přátelství Velká přátelství Raissa Maritain

Přečetl jsem s nadšením. Krásná kniha vzpomínek vztahujících se k několika letům před první světovou válkou, kdy manželé a filosofové Raissa a Jacques Maritainovi objeví prostřednictvím svých velkých přátel víru v Boha, křesťanství a církev. Je to velmi osobní, duchovní a zároveň filosofické svědectví o velkých autorech: Henri Bergson, Charles Péguy, Georges Rouault a především Léon Bloy. Čtenář získá zajímavý vhled do kulturní, duchovní i politické situace Francie na začátku dvacátého století.

19.07.2019 5 z 5

Znamení moci Znamení moci Jan Zahradníček

Silná báseň velkého básníka a mučedníka komunismu

Služebníci neužiteční Služebníci neužiteční Jaroslav Durych

Jedinečné dílo, které asi nebude pro každého čtenáře, ale mě uchvátilo a rád bych si ho znovu přečetl

Čtrnáctero zastavení Čtrnáctero zastavení Bedřich Fučík

Krásné portréty, v nichž se spojují osobní vzpomínky na české autory s meditativním vykreslením jejich díla. Velké svědectví o české kultuře 20. století.

17.04.2019 5 z 5

Putování mysli do Boha Putování mysli do Boha Bonaventura da Bagnoregio

Dílko, ze kterého čerpal autor Božské komedie a které je stále inspirativní, s výbornou úvodní studií prof. Pospíšila.

16.04.2019 5 z 5

Ministerium verbi: Kázání Adolfa Kajpra o mši svaté, o posledních věcech člověka a o rozličných aspektech víry Ministerium verbi: Kázání Adolfa Kajpra o mši svaté, o posledních věcech člověka a o rozličných aspektech víry Adolf Kajpr

Rétorika trochu patetická, ale najdeme zde myšlenkové perly a především velmi osobní svědectví člověka, který byl pronásledován pro svou víru.

04.05.2020 5 z 5

Dopisy z vězení Dopisy z vězení Thomas More

Úžasná četba, dopisy mučedníka svědomí.

02.02.2020 5 z 5

Joseph kardinál Ratzinger - Benedikt XVI.: křesťanství na přelomu tisíciletí Joseph kardinál Ratzinger - Benedikt XVI.: křesťanství na přelomu tisíciletí Joseph Alois Ratzinger

Jeden z nejlepších rozhovorů o křesťanství ve světě. Doporučuji.

23.04.2019 5 z 5

Zrození Evropy Zrození Evropy Christopher Dawson

Výborná kniha

23.04.2019 5 z 5

Tyran a soud Tyran a soud Werner Bergengruen

Zajímavý příběh. Podobenství o tom, jak se zlo v lidském světě šíří a jak může být přemoženo. Trochu neprávem zapomenutá kniha

16.04.2019 4 z 5

Co je člověk? Průvodce biblickou antropologií Co je člověk? Průvodce biblickou antropologií kolektiv autorů

Dobrý přehled biblického pohledu na člověka, přesto spíše informační a ne příliš hluboký výklad.

15.07.2023 4 z 5