oblakaknih oblakaknih komentáře u knih

Zbabělci a vrazi Zbabělci a vrazi Jakub Zachrdla

Tato kniha mě sice zaujala anotací, přesto jsem si ale nebyla jistá, co od ní očekávat. A ano, poměrně mě překvapila.
Celý námět knihy je velice originální. Zpracování historické legendy jsem ještě nikde jinde neviděla. Stále jsem z toho nadšená. Po této stránce byla kniha zpracována moc dobře. Nejen, že jsem se dočkala nějakého napětí, navíc jsem se i dozvěděla nové informace a nakoukla do historie.
Co mě ale moc nenadchlo byly postavy. Jen těžko jsem se do nich dokázala vcítit a přišly mi takové jednoduché. Navíc to, jak se s příběhem rozvíjely mi připadalo příliš uspěchané (mám na mysli převážně přechod od nenávisti k lásce během asi jedné minuty).
Celým příběhem nás provází kapitán Leoš Baxa a novinářka Klára Matějková. Leoš mi byl o něco sympatičtější než Klára, ale ani v jednom z nich jsem nenašla to pravé. V případě postav vedlejších jsem si několikrát musela urovnat, kdo je kdo.
Knize se rozhodně nedá upřít čtivost, tajemno a napětí. Navíc si udržuje moji oblíbenou českou atmosféru!
Pár věcí jsem rozluštila před koncem, ale jedna mě tak překvapila, že to všechny ostatní předvídatelnosti smazalo.
Jak už jsem zmínila, romantická linka mi nesedla a vůbec bych ji v příběhu nepotřebovala.
Přesto jsem ale moc ráda za tuto originální čtenářskou zkušenost, kterou mohu s klidem doporučit dál!

12.07.2023 3 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

4,5/5
Autorku této knihy znáte pravděpodobně především ze série s Freyjou a Huldarem. Já sama jsem z této série četla zatím jen první díl, ale musím říct, že mi autorčin styl velmi sedl a já jsem se moc těšila, co přinese Kořist!

O tajemné, tajemstvími opředené a pomalé budování atmosféry tady opravdu není nouze!

Kniha je vyprávěna ze tří pohledů a já můžu s klidem říct, že každý z nich měl pro příběh svoji důležitou roli a každý z nich mě okamžitě vtáhl. Máme zde možnost nahlédnout nejen na samotné řešení toho, co se stalo, ale také přímo do centra dění. Další z pohledů pak příběhu přidává na hororové a tajemné atmosféře.

Nejvíce jsem si na knize užívala skvěle popsané prostředí. Byla jsem naprosto ponořená do příběhu, a přestože na mě při čtení svítilo sluníčko, já byla na Islandu a kolem mě nebylo nic než sníh!

Postav je v příběhu docela dost, ale jsou popsány tak, že si je ihned zařadíte a nemáte s jejich rozeznáním problém.

Tato kniha mě utvrdila v tom, že autorčin styl psaní je mi velmi blízký. Kniha se četla sama. A přestože nenabízí právě útěšné téma, skvěle jsem si u ní odpočinula.

Velmi mě překvapilo, že jsem se u příběhu nejednou bála!

Po celou dobu čtení mě vůbec nenapadalo, jak příběh skončí, co z děje vyplyne, jak se vše vysvětlí Přiznám se, že konec knihy na mě působil trochu uspěchaně, očekávala jsem rozsáhlejší vysvětlení situace.

Přesto jsem z knihy nadšená a můžu ji s klidem doporučit dál!

09.06.2023 4 z 5

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

Další důkaz, že tato série nezklame už opravdu nepotřebuji (ale to neznamená, že se na něj netěším)!
Další setkání s touto autorkou, s touto sérií, se skvělou Josie!
Nový případ, nové záhady, nová tajemství. Užila jsem si opravdu každou stranu.
Nechápejte mě špatně, tohle není primárně thriller, po kterém bych sáhla, když mám chuť na něco opravdu děsivého, plného nepříjemných detailů. Ale to vůbec neznamená, že je kniha špatná. Naopak je to přesně ta, po které sáhnu v rámci odpočinku (čte se fakt sama!), ale zároveň zůstanu u svého oblíbeného žánru.
Samozřejmě zde o napětí a tajemno není nouze, zároveň se příběh ale soustředí na postavy, na minulost, na vztahy.
V tomto díle je jádro případu opravdu děsivé a nepříjemné, zvláště pokud máte malé děti. Příběh byl po této stránce velice dobře zpracován, dokonce na mě přešla i nejistota z toho, jak příběh dopadne.
Oblíbené postavy jsem si opět užila, ty nové jsem měla možnost skvěle poznat.
Ještě jednou bych ráda vyzdvihla čtivost! Věřím, že při lepších okolnostech by mi kniha zabrala maximálně dva dny.
Opravdu si sérii užívám a už teď se těším na další díl!

13.05.2023 5 z 5

Horečka Horečka Václav Hrabě

Horečka byla velmi překvapivým objevem, příběh mě vtáhnul hned na začátku a do konce nepustil.

08.05.2023 5 z 5

Modrá a zlatá Modrá a zlatá Jan Čep

Modrá a zlatá mě mezi knihami Jana Čepa zaujala zatím nejméně, přesto jsem si její čtení užila.

08.05.2023 4 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Sokolník je třetím dílem série s agentkou Ninou Guerrerovou. A já musím říct, že jsem skutečně nadšená!
Málokdy se mi stává, že když se mi líbí první díl série, jsem nadšená i z těch dalších. Ale tady! Sokolník je z celé série zatím nejlepší.
Tentokrát řeší hlavní hrdinka případ zmizelých studentek a (jak už to tak bývá) případ se jí i osobně dotkne.
Moc mě bavilo prostředí, ve kterém se kniha odehrává, i navrácení se k postavám, které mi od posledního dílu chyběly.
Všechny už jsme měly možnost poznat, zde se příběh zaměřuje i na ty nové a vedlejší. Musím říct, že mi díky nim autorka dokonale zamotala hlavu!
Co se stylu psaní týče, jsem opět nadšená. Autorka sama pracovala u policie, takže informace, které vám v knize poskytne mají úplně jinou váhu! Je zde spousta šikovně schovaných vysvětlivek, takže o nová zjištění není nouze.
Také jsem si moc užila grafické zpracování knihy, i když bych ho ocenila bohatší.
Byla jsem neskutečně napjatá a zvědavá, jak příběh dopadne a kdo je vlastně pachatelem. Nebudu lhát, konec mi nejprve připadal poněkud vyhrocený, ale v závěru do sebe vše zapadlo a dávalo smysl.
Jako bonus je zde i kapka romantiky, což já osobně v knihách nevyhledávám, ale opět musím podotknout, že zde měla své místo a nepůsobila nepatřičně.
Moc se těším na pokračování!

06.05.2023 5 z 5

Zeměžluč Zeměžluč Jan Čep

Četla se moc dobře a po interpretaci ve škole mě zaujala ještě víc. Přesto se mi příběhy do paměti plně neuložily.

Děravý plášť Děravý plášť Jan Čep

Tohle mě hodně bavilo, kniha se četla sama, osud postav mě zajímal. Nejvýraznější Děravý plášť si u mě vydobyl své specifické místo.

12.04.2023 5 z 5

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Do knihy jsem se začetla hned ze začátku, ale postupně mé nadšení opadávalo a příběh na mě působil poněkud zdlouhavě.

12.04.2023 3 z 5

Povídky z druhé kapsy Povídky z druhé kapsy Karel Čapek

Skvělé! Moc se mi líbilo, jak se povídky propojují, že jsou součástí jednoho rozhovoru. Čtení jsem si moc užila.

12.04.2023 4 z 5

Ohlas písní ruských / Ohlas písní českých Ohlas písní ruských / Ohlas písní českých František Ladislav Čelakovský

Bylo moc fajn si připomenout Tomana a lesní pannu. Příběh, který si nesu už od ZŠ. Přiznám se ale, že zbytek knihy není moje krevní skupina.

12.04.2023 3 z 5

Proměna a jiné povídky Proměna a jiné povídky Franz Kafka

Kafku čtu ráda, baví mě jeho specifický styl psaní i jakési podivno.

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

V případě této knihy bych se nejspíš zvládla rozepsat. V porovnání s jinými knihami autora je tato asi nejlepší. Líbí se mi komično příběhu ve spojení s historickými událostmi. Stejně ale dávám přednost filmu.

Hledání přítomného času Hledání přítomného času Ivan Blatný

Přestože si s poezií příliš nerozumíme, tohle mě velmi příjemně překvapilo.

Kandidát Kandidát Lenka Pastorčáková

Přiznám se, že když jsem o knížce Kandidát slyšela poprvé, automaticky jsem ji vyhodnotila jako takovou, která není pro mě. Knihy z politického prostředí běžně vůbec nevyhledávám, naopak se jim spíše vyhýbám. Prostě to není téma, které by mě při čtení nějak moc bavilo.
ALE! V této knize jde o mnohem víc, otevírá různá témata, vynáší na povrch věci, o kterých bych se jinak možná ani nedozvěděla.
Ano, v knize je hlavním tématem prezidentská kampaň, ale z pohledu hlavní hrdinky je vše tak realistické, že mě kniha bavila od začátku do konce!
Kniha nabízí skvělý pohled do zákulisí prezidentské kampaně, ale ve stejné rovině se soustředí i na osobní život hlavní hrdinky. Vše je skvěle skloubeno, nic nepůsobí nepatřičně a příběh příjemně odsýpal.
S hlavní hrdinkou bylo velice snadné se ztotožnit, byla moc dobře napsaná a já s ní prožívala každou stránku. Rozhodně nebyla v lehké situaci, takže každá stránka znamenala riziko, pro čtenáře tudíž i kapku napětí (to si já vždy užiju).
Styl psaní mi sedl, kniha se četla dobře a stránky mi ubíhaly pod rukama.
V knize na mě čekalo nejedno překvapení, nic moc jsem dopředu nedokázala odhadnout, takže jsem byla opravdu zvědavá, čím příběh nakonec vyústí a jestli mě překvapí. A ono ano!
Kandidát je pro mě skvělým objevem, ale zároveň taky knihou, která mě přesvědčila o tom, že ne všechny knihy jsou takové, jako se napovrch zdají, že je třeba vystupovat ze své komfortní zóny a dávat šanci i těm knihám, které "nejsou pro mě". Děkuji za to.

07.04.2023 5 z 5

Uteč, dokud můžeš Uteč, dokud můžeš Rebecca Zanetti

Tato kniha mě moc lákala anotací. Slibovala pořádný thriller s tajemstvími, mrazivou atmosférou,... Něco přesně pro mě!
A přesně v té míře, v jaké jsem se na knihu těšila, jsem nakonec i zklamaná.
Ten nevyužitý potenciál mě v tomto případě opravdu mrzí. Je sice těžké v dnešní době vystoupit z davu, přece jen je tu nespočet thrillerů, které se námětem právě neodlišují. Tohle ale thriller moc nepřipomínalo.
Na začátku knihy jsem byla poměrně nadšená. Kniha se četla skvěle, k samotnému případu se přidalo i rodinné tajemství a pana Záhadného bych taky snesla, jen kdyby nakonec nepřevládl nad celým příběhem.
Z thrilleru se totiž s každou stranou stává romantický příběh s naprosto zbytečnými a předvídatelnými scénami.
Postavy jsem si neoblíbila, spíše naopak. Patří mezi ty, na které velice brzo (a možná i ráda) zapomenu.
Kniha sice může být odpočinkovým čtením, protože je nenáročná a styl psaní sedne nejspíš většině, ale měla by být jinak označená.
Když se pouštím od thrilleru, očekávám napětí, soustředění na případ, záhady, tajemství a nečekané zvraty. A to jsem bohužel nedostala.
Toto je zatím největší zklamání letošního roku. Pokud se do knihy plánujete pustit, doporučuji snížit očekávání a vymazat naladění na thriller.

22.03.2023 1 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

2,5/5
Dracula je kniha, kterou jsem si už nějakou dobu chtěla přečíst. A přestože v knihovně čekala, bez náhodného losování bych se do ní takto brzy nejspíš nepustila.
Všichni asi víme, čemu se tento příběh věnuje a čeho všeho je vlastně zdrojem. Nějaká očekávání jsem rozhodně měla, bohužel zůstala téměř nenaplněna.
Celý příběh plyne velice pomalu, kniha je psána formou deníkových zápisků, takže nám umožňuje více pohledů na stejnou věc. Osobně bych si ji dokázala představit mnohem kratší, a to už tak nijak obsáhlá není.
S postavami této knihy jsem strávila poměrně dost času, byly dobře popsané a já si je tak i zpětně dokážu vybavit a vzpomenout si na detaily. Přesto mi ale větší přítomnost jedné z postav chyběla - Draculova.
Kniha se moc dobře nečetla. Jak jsem již zmínila, působila dost zdlouhavě, určité pasáže bych klidně vynechala, protože mi pro hlavní myšlenku knihy nepřipadaly vůbec důležité.
Přiznám se, že konec knihy jsem dočítala z posledních sil.
Prostě a jednoduše jsem čekala víc upírské atmosféry. U mě zůstává kniha nepochopena a v budoucnu se k ní určitě neplánuji vracet.

15.03.2023 2 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Dosavadně nejlepší díl této série!
Pentagram si zachoval něco z dílů předešlých, oplývá stejnou atmosférou, ale přece má něco navíc.
Od samého začátku jsem se do příběhu naplno ponořila a bylo velmi těžké od knihy odcházet. Příběh mě opravdu vtáhnul, samotný případ mě zaujal mnohem více, než ty předchozí a v pozadí nezůstal ani osobní příběh Harryho.
Některé postavy příběhu už dobře známe, jiné jsou zde velmi dobře představeny. Nikdo nezůstal pozadu, všichni dostaly jim dostačující prostor, každá byla pro příběh jinak důležitá. Harry je stále jeden z mých nejoblíbenějších hrdinů, jeho osobnost je výrazná, leč neoplývá zrovna nejsvětlejšími vlastnostmi. V tomto případě mě hodně bavil pohled do jeho myšlenek, opět jsme se k němu mohli dostat o něco blíž.
Kniha se fantasticky četla, styl psaní jsem si zamilovala už dříve, tady jsem se jen utvrdila.
Během čtení na mě čekal nejeden zvrat, nejedno překvapení. Pár věcí jsem možná odhadla, ovšem ty nejhlavnější mi zůstaly do samotného konce skryty. Konec se mi moc líbil.
Nemůžu se dočkat dalších pokračování!

10.03.2023 4 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Knížka, která mi už nějakou dobu leží v knihovně. A ačkoli jsem na ni byla zvědavá a chtěla jsem jí dát šanci, rozhodně jsem to neplánovala tak brzy.
A budu zcela upřímná. Není to tak úplně čtení pro mě.
Ačkoli v knize bylo pár výraznějších momentů, které ve mně něco zanechaly, povětšinou jsem jí jen tak bez většího zájmu proplouvala. Všechny ty informace o podmořských živočiších a zeměpisných délkách a šířkách byla pro mě osobně prostě zbytečně navíc, nezáživné a ani jsem je naplno nevnímala.
Často se mi stávalo, že jsem se v myšlenkách ubírala jinam a četla jen očima.
Samozřejmě je třeba zde vyzdvihnout myšlenku, nápad a inspiraci, jež jsou pro takové dílo nezbytné.
Ráda bych také zmínila popis prostředí. Ponorku bylo dost jednoduché si představit a v těch pro mě osobně záživnějších momentech jsem se cítila součástí posádky.
Postavy bylo snadné si zapamatovat, odlišit je, často se do nich i vžít. Rozhodně nebyly ponechány na okraji a pro příběh byly nesmírně důležité.
Styl psaní není přímo mojí notou, nicméně jen to, že jsem knihu úspěšně dočetla, vypovídá o tom, že se to dá zvládnout.
Jak už z mého názoru vyplynulo, knihu bych si dokázala představit i o celou půlku kratší. Předala by mi to samé a já se tak mohla naprosto ponořit pod hladinu.
Rozhodně přečtení nelituji, ale další knihy od autora mě pravděpodobně minou.

26.02.2023 3 z 5

Gender Queer: Autobiografie Gender Queer: Autobiografie Maia Kobabe

Na toto komiksové zpracování autobiografie jsem se už dlouho chystala, letos mi konečně přišla pod ruku díky čtecí výzvě.
Nechci knihu přímo hodnotit jako příručku co se genderu týče, protože je zde na tuto problematiku nahlíženo dosti subjektivně, ale myslím si, že pokud se něco málo dozvědět chcete, tato kniha má co nabídnout.
Nejvíce bych chtěla vyzdvihnout kresbu knihy, která je velmi povedená, navíc v barvě. Nebojí se zobrazit i to, co by některým mohlo přijít moc soukromé.
Jak už to u komiksů bývá, jsou mnohdy čtením na jedno odpoledne, protože jakmile začnete, nemůžete přestat číst.
Tento komiks je milým, nepřikrášleným a realistickým pohledem na otázku genderu. Je upřímný, obohacující a krásný.
Já jsem si toto čtení moc užila, v budoucnu se do knihy možná i znovu pustím, protože věřím, že mi přinese zase něco nového, něco navíc.
Moc doporučuji!

17.02.2023 5 z 5