Hledání přítomného času

Hledání přítomného času https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427840/mid_hledani-pritomneho-casu-hHe-427840.jpg 4 23 5

Čtyři knihy série

< 4. díl

Titul této sbírky tvoří parafráze názvu slavného románového cyklu francouzského klasika Marcela Prousta. Blatný ovšem nehledá společenské symboly minulosti, ale soustředí se na žhavou přítomnost, v níž se ještě odráží jak válečný čas, tak i doba těsně po osvobození. Dosud rozeznává "vypálený dům a pobořený krov", dým a prach, střepy a plameny. Vzápětí vzpomíná na básnického druha Jiřího Ortena, na "průvod roků", jež se zdály nekonečné, na oběti terezínského koncentračního tábora. Básník silně vnímá záchvěvy dobových chvil a okamžiků, jež se v jeho podání mění v náznaky epizodických příběhů, do kterých občas záměrně udeří i struny tajemných, až mýtických motivů.... celý text

Předčítačka
24.08.2023 5 z 5

Na jih

Na cestě na jih značené vlaštovkami
Ovzduší voní ještě tahem jejich per
Tvůj malý vláček často zastavuje
V šelestu širých kukuřičných polí
Všude je ticho Kdesi daleko
Ozve se lidský hlas

Pak stojíš na stráni
Oči omývané chladnou vlnou vinic
Kostnatý krásný vinař jenž tě provází
Dotýká se hroznů kouzelnými jmény

Jak voní nahý kukuřičný klas!
Teplý jak ústa jiskřivý jak chrup
Rozvěšují jej všude pod střechami
Zatímco vítr zadul do hromady šustí.

(Ivan Blatný: Hledání přítomného času)

#letnicteni #ontheroad #3K #klubklatovskychknihomolu #cas #europedirectklatovy #literaturastrednievropy #knihomolove #21

oblakaknih
12.04.2023 4 z 5

Přestože si s poezií příliš nerozumíme, tohle mě velmi příjemně překvapilo.

koudja
30.06.2021 5 z 5

Super, a Terrestris od Kovaříka je nejlepší!

Micha-Él
25.07.2019 3 z 5

Po sbírce Tento večer docela příjemná změna. Asi to bude i tím, že básník píše pravidelným veršem na rozdíl od výše zmíněné. Docela se mi líbila, ačkoliv jsem hodně básní nepochopila, cítila jsem v nich jakési "poetično".

Candide
12.10.2015

Mi... Mi - lu - ji tě, krásná Te...