Povídky z druhé kapsy

Povídky z druhé kapsy https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65516/povidky-z-druhe-kapsy-65516.jpg 4 950 78

Povídky z druhé kapsy otiskoval Karel Čapek v Lidových novinách od ledna do září 1929. Téhož roku vyšly poprvé knižně, společně s Povidkami z jedné kapsy, s nimiž mají také většinou podobnou tematiku: odhalování zločinů a hledání spravedlnosti či její vykonávání. Mají však daleko širší dosah než první kniha povídek. Čapek v nich zdůraznil význam vzájemných vztahů mezi lidmi, vztahů dobrých a účastných a vyslovil svoji pevnou víru v člověka opravdu lidského.... celý text

Petr874
12.04.2024 4 z 5

Čtení bylo zajímavé. Některé povídky byly lepší, některé horší. Některé vtipné, některé smutné.
Líbilo se mi, že každá sbírka se zaměřuje na něco jiného a snaží se předat, když už jen malé, poučení. Také styl vyprávění byl pestrý (např. u dirigenta).
Jestli doporučuji?
Ale, je to krátké a stojí to za to.

ZaOndra
28.02.2024 4 z 5

8/10
Povídky z druhé kapsy Karla Čapka navazují na sbírku Povídky z jedné kapsy a přinášejí další napínavé a humorné detektivní příběhy. Čapek v nich opět mistrně zkoumá lidskou psychiku a klade otázky o morálce a smyslu života.
Povídky jsou krátké a lehce se čtou, stejně jako v předchozí knize. Čapek opět používá jasný a stručný jazyk, který je plný inteligentních a vtipných postřehů.
Mezi nejzajímavější povídky bych zařadil Ukradený kaktus, Grófinka a Jehla. V těchto povídkách Čapek rozplétá kriminální případy s často překvapivými a vtipnými rozuzleními.
Povídky z druhé kapsy jsou kvalitním pokračováním Povídek z jedné kapsy a potěší všechny fanoušky Čapkovy tvorby. Jsou to čtivé povídky, které vás donutí aspoň trošku přemýšlet.

tittanie
19.01.2024 5 z 5

Zkrátka, když jsem ještě, býval u nás v účtárně a dělal tyhle pololetní účetní uzávěrky, stávalo se někdy, že mně ty cifry neštymovaly: tak například jednou nám chyběly v kase zrovna tři halíře. To se rozumí, já bych mohl ty tři halíře do kasy přidat jakoby nic, ale to by nebyla čistá hra; víte, z účetního hlediska by to bylo nešportovní; to se musí nalézt, ve které položce z některých čtrnácti tisíc položek je chyba. A já vám řeknu, já už jsem se vždycky před uzávěrkou těšil, že tam bude nějaká taková chyba.

Pak Čapek mi mluví z duše.
U těchto povídek, jsem se velice bavila. I smála nahlas. Skvělé. Přišly mi lepší než Povídky z jedné kapsy, protože byly takové navázané, plynuly jak hovor u stolu.
Nejvíce se mi asi líbily Soud pana Havleny, Povídka o ukradené noze, Ukradený kaktus a Jehla.
Skvělé!

19.04.2023 5 z 5

Vynikající kniha.

oblakaknih
12.04.2023 4 z 5

Skvělé! Moc se mi líbilo, jak se povídky propojují, že jsou součástí jednoho rozhovoru. Čtení jsem si moc užila.

Crimble
30.12.2022 4 z 5

Ze začátku moc nebavilo, ale nakonec dobrý dojem. Čapek je mistr slova.

Jara.v
01.10.2022 2 z 5

Povídky z levé kapsy se mi zdály lepší. I přesto jsou tyhle povídky čtivé.

Hakate
28.08.2022 3 z 5

Odpočinkové čtení, dobře se čte.
Od Čapka mám radši jiné díla.

LůcaŠťastná
07.07.2022 5 z 5

Na těchto povídkách se mi moc líbí, jak jsou krátké, ale i tak v sobě nesou víc, než lecjaká celá kniha.

dasenka
23.04.2022 5 z 5

Povídky plné lidskosti, laskavosti a tolerance.Krásné

Miliarda
14.03.2022 4 z 5

Soubor velice kvalitně napsaných povídek, který mi nejedenkrát zlepšil náladu a pobavil. Jedinou "chybou" je, že některé povídky byly spektakulární a jiné průměrné, tudíž si kniha neudržela vysoký standard po celou dobu. Nicméně i tak se jednalo o příjemný čtenářský zážitek a určitě se k Čapkovi v budoucnu vrátím.

babystar
12.10.2021 5 z 5

Mistrné povídky z doby před sto lety plné pochopení pro lidské slabosti.

Hoblinka
01.08.2021

Karel Čapek je mistr nad mistry. I po sto letech.
Povídka Čičmani a ptáci je inspirována jeho vlastní zkušeností.

kuky921
27.05.2021 5 z 5

Krásné čtení, které neomrzí ani po letech.

RADOST
07.05.2021 4 z 5

Mistr českého jazyka. Skvělý pozorovatel. Vtipný vypravěč. V těchto povídkách oslavuje lidskost ve všech jejích podobách.

Jaruš7
04.04.2021 5 z 5

Audiokniha, jenž se vemlouvá do srdce, zakotví, dobře usazená silou čistoty a pravdy na život prostý i složitý v ruchu světa.
Citace:" Čisté svědomí je ta nejlepší hygiena."
Povídky, které s utkvělou představou jistého dobra v lidském konání dovedou zaujmout.

harena
12.03.2021 5 z 5

Málokdo umí s českým jazykem tak mistrně zacházet, jako pan Čapek. Jeho detektivní povídky jsou plné pochopení pro lidské slabosti a blbosti, plné laskavosti, jemného humoru a radosti ze života. Každý den jsem si ke kávičce přečetla tři až čtyři povídky a těšilo mě, že si je ještě po těch desítkách let pamatuji. Čintamani a ptáci, Příběh sňatkového podvodníka, Telegram a další jsou nezapomenutelné. Ke knížce se člověk může vracet celý život.

palka452
11.01.2021 5 z 5

Je geniální...

DancerAnnBooks
04.01.2021 odpad!

Tohle byl boj (stejně jako u první knihy). Kdybych to nemusela číst jako četbu k maturitě, rozhodně bych ji odložila a nikdy asi ani nedočetla. Zde platí vše, co jsem napsala u prvního dílu. Prostě to není nic pro mě. Hodnotím ji 0/5.