notburga notburga komentáře u knih

Slza Slza Lauren Kate

Pro mě takový průměr. Moc puberťáckého povídání, ale asi holt nejsem ta správná věková kategorie. Mám takový dojem, že tím drastickým koncem si autorka připravovala půdu pro mnohem dramatičtější druhý díl. Uvidíme...

31.12.2015 3 z 5

Čistá země Čistá země Alan Spence

Skvělá kniha. Četla se sama. Příběh je opravdu jen inspirovaný, protože některé dějinné drobnosti se odehrály trochu jinak, ale celkově jde o dobrý vhled do tehdejšího divokého víru událostí i do příčin, které k nim vedly.

31.12.2015 4 z 5

Pikantně-naučný vtipník N - Ž (2/2) Pikantně-naučný vtipník N - Ž (2/2) František Zacharník

Docela slušná knížka. jen málo vtipů jsme s manželem neznali, ale jako zábava pro rozehnání chmurné nálady posloužil.

Princezna bílých tygrů Princezna bílých tygrů Eva Bešťáková

Velmi příjemné čtení. věk sedí a konec se mi zdá pěkný, i když někteří stejný názor nesdílí. Jde ale o dobrou příležitost pohovořit s dětmi o pytlácích a ničení přírody. Úžasné jsou i ilustrace.

31.12.2015 4 z 5

Kuchařské recepty vypsané z krásné literatury Kuchařské recepty vypsané z krásné literatury Jaroslava Jiskrová

Knížka, při jejímž čtení se vám sbíhají sliny a navíc možná narazíte na jiné knihy, které si později s chutí přečtete. Co chtít více?

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Perfektní kniha. Je to už dávno, co mě dokázalo nějaké fantasy takhle nadchnout. Prvních pár kapitol bylo, pravda, trochu rozvláčnějších ale tak nějak jsem počítala s tím, že si autor jen připravuje propracované kulisy pro neotřelý a nakonec i rychle ubíhající děj. A jsem moc ráda, že jsem se nespletla.

Raoden se mi od začátku líbil nejvíce, i když bylo potom těžké představit si ho v tom nelichotivém stavu. Konec knihy jsem četla tak rychle, že se musela poté vrátit a znovu si důkladně přečíst zdůvodnění celé té katastrofy. Velké plus u mě má i fakt, že jde o samostatně stojící knihu a ne o počátek velké ságy, kterou je nutné za každou cenu rozvinout.

Kapitoly pozorované očima jednotlivých postav mi vyhovovaly, stejně jako občasná posunutí v ději, která přeskakovala různé (pravděpodobně) nudné a beztak vytušené nebo přímo předem popsané spojky. Knihu jsem si původně jen půjčila, ale hned po přečtení ji obratem koupila. Myslím, že každý milovník fantasy by radši týden přežíval na chlebu s vodou, než aby se vzdal takto vynikajícího díla. :)

Svíčky – nové techniky Svíčky – nové techniky Jaroslav Šabatka

Pěkné, podrobné návody a zajímavé nápady.

30.12.2015 5 z 5

MasterChef Česko: Šéfujte své kuchyni MasterChef Česko: Šéfujte své kuchyni Roman Kotlář

Podle mě velmi dobře sestavená knížka. O porotcích nebo soutěžících se sice dozvíte jen minimálně, ale vynahrazují to dobře popsané recepty s plnobarevnými fotografiemi hotových jídel.

Jsou tu nejlepší recepty od všech soutěžících i od porotců (ukázkové, které se objevily i v pořadu). Knížka pro úplné začátečníky to není, ale to asi nikdo nepředpokládá. Své si tu najde trochu zkušený kuchař i profesionál, který si chce vyzkoušet pokročilejší kombinace chutí. A fanouškům MasterChefa samozřejmě nesmí chybět.

28.12.2015 5 z 5

Megastavby - Postavte neuvěřitelná města ve světě Minecraft Megastavby - Postavte neuvěřitelná města ve světě Minecraft Kirsten Kearney

Výborná příručka, bohatě stačí na seznámení se základními styly a principy, které vám dovolí vybudovat si svoje vlastní velkolepé minecraftové město. Ve třídě způsobila epidemii, protože syn ji dostal k narozeninám a po praktické ukázce ve třídě ji všichni MC maniaci chtějí k Vánocům. neustále se k ní vrací a podle popsaných technik opravdu staví krásné domy.
je tam i hodně odkazů a rad kde hledat další inspiraci, takže za mě určitě skvěle investované peníze.

16.12.2015 5 z 5

Povstání Herobrina 4 - Pozor, draci! Povstání Herobrina 4 - Pozor, draci! Steve DeWinter

Příjemné čtení, rozhodně akčnější a zajímavější než druhý díl, který mě ani syna moc nebavil.
Pokud čtete knihu jako dospělí a trochu znáte svět fantasy filmů, už v polovině knihy vám docvakne, jak to všechno skončí, ale syn byl napjatý až do konce a momentálně čte knihu znovu. Více od dobré dětské knihy asi čekat nelze, i když mě stále trochu rozčiluje jednoduchost textu a přílišné opakování některých slov.

16.12.2015 4 z 5

Pohádky z klokaní kapsy Pohádky z klokaní kapsy Dáša Bláhová

Velmi milá knížka s pěknými ilustracemi. Málo známé pohádky podané tak, že se líbí malým i velkým dětem. Pro svou délku jsou ideální jako krátké čtení před spaním nebo pro začínající čtenáře.

16.12.2015 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Myslím, že vše podstatné už tu bylo řečeno. Nicméně bylo příjemné přečíst si příběh, který je především o obyčejné lidské slušnosti.

Škoda, že to není jako povinná četba i na našich školách. Po téhle knížce bych určitě sáhla s nadšením a škola by mi rozhodně nestihla některé knihy a autory tak znechutit...

14.12.2015 5 z 5

Zpackaný pokus Zpackaný pokus Mo O'Hara

Skvělá knížka, víceméně odpovídá věkovému doporučení. Sice jsme museli několikrát ozřejmovat, že slovo "kretén" se neříká (ne neděste se, takhle tam mluví jen zlotřilý bratr), ale jinak skvělé. Dobře se to četlo, děti se ani na chvíli nenudily a být to na nich, přečteme celou najednou. Rozhodně kniha, která umí zaujmout a to se u dnešních dětí počítá :)

05.12.2015 5 z 5

Pan Sova Pan Sova Arnold Lobel

Moc krásná knížka. Líbila se mě a teď i dětem :)

03.12.2015 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Teď čtu Silmarillion už poněkolikáté a nikdy mě nebavil tak, jako teď. Důvod? Uplynulý rok jsem věnovala studiu pozadí a předchozích děl převážně severské mytologie, ze kterých J.R.R.T vycházel. Hledám v textu odlišnosti i podobnosti, mnohem více se mi daří propojovat jména a vůbec...

Sem tam zalistuji v Atlase Středozemě a ujasním nějakou tu geografii (jak jsem mohla bez téhle knížky žít?). A paradoxně mě nejvíce baví první části knihy, o kterých se v Pánu prstenů příliš nehovoří. Pokaždé najdu v Silmarillionu něco nového a dříve nepovšimnutého. Jde o hluboce propracovaný svět, jak už tu bylo řečeno.

Ale je pravdou, že první čtení jsem doslova přetrpěla - pletla se mi jména, ztrácely se souvislosti. K téhle knize musí zkrátka člověk dozrát. Teprve potom si ji patřičně vychutná a užije. Osobně se mi Silmarillion z celého profesorova díla líbí nejvíce, ale mám plné pochopení pro lidi, kteří nechtějí číst více než 1x. Už to zkrátka není tak úplně ta dobrodružně-románová fantasy literatura, kterým se svět Středozemě čtenářům obvykle otevírá.

29.11.2015 5 z 5

Zpívající meč Zpívající meč Jack Whyte

Zatímco první díl byl jen jakýmsi začátkem, kde se s Artušovskými legendami pracovalo jen málo a většina z nich se omezila na letmé zmínky a náznaky, druhý díl se probírá tématikou mnohem hlouběji.

Charaktery postav se vytříbily a zdůvěrnily. Každý si najde svého hlavního hrdinu, kterého si oblíbí a na konci knihy pak budou někteří citlivější čtenáři prolévat potoky slz a proklínat autora za málo hollywoodský konec.

Více se napsat bojím, protože bych se určitě dostala na úzkou hranu spoilerů. Nicméně mohu vám zaručit, že pokud se vám líbil první díl, ten druhý zvládne totéž - a ještě o něco lépe.

Další pokračování už ale nejspíš nečekejte. Další dva díly už jsou dávno napsané, ale českým nakladatelům se do nich příliš nechce. Škoda přeškoda a další ztracená šance. Nicméně je to dobrý důvod procvičit si angličtinu :)

21.11.2015 5 z 5

Nebeský kámen Nebeský kámen Jack Whyte

Čtivé, napínavé, se spoustou podrobností o římských legiích nebo tehdejší technice kovářství. Patříte-li k citlivější části populace, pak vás místy kniha určitě rozpláče a budete mít nad čím přemýšlet.
Knihu hodnotím až po druhém přečtení. napoprvé se mi zdála taková nafouklá. Říkala jsem si, že by se všechno dalo vyjádřit na počtu stran minimálně o jednu třetinu menších, ale čím více jsem o knize přemýšlela, tím více mi docházelo, že by to bylo jednoduše škoda. Kladně hodnotím i seznam pramenů a dalších podrobností na konci knihy.

Vypravěčský styl je úžasný a rozčiloval mě opravdu jen proto, že jsem se chtěla dostat co nejrychleji dál. To už se mi napodruhé nestalo, takže hodnotím na plný počet hvězdiček (v jiném hodnocení by to bylo 5/6)

21.11.2015 5 z 5

Vikinská princezna Vikinská princezna Zuzana Pomykalová (p)

Velmi pěkně napsaná kniha.

Mě osobně se spíše víc líbil příběh Freydis, ale prostřednictvím Aničky jsem se dozvěděla mnohé o Norsku.

Problém vidím hlavně v nenavazujících vypravěčských liniích. Zatímco ta Aniččina doporučenému věku 9 let celkem odpovídá, totéž nemohu říct o Freidis. Neumím si představit, jak svému 9 let starému synovi čtu o době, ve které se nevěrným manželkám uřezával nos a uši, staří lidé se shazovali z útesu a slabé děti nechávaly zemřít v lese. Vzájemně se obě linie proplétají jen minimálně a konec, ve kterém se obě spojí, působí na můj vkus poněkud křečovitě...

Za mě průměrné 4 hvězdičky.

"Mám z propastí času vyvolat dávno zapomenuté, ve vzpomínkách nechat minulost obživnout, k životu probudit mrtvé. Musím... Někdo začal počítat kosti..."

16.11.2015 4 z 5

Hurvínek mezi osly Hurvínek mezi osly Miloš Kirschner

Dcera i já jsme byly při čtení nadšené. Nemohly jsme se dočkat konce. Rády chodíme na pohádky do divadla tohle bylo hodně podobné,

27.10.2015 5 z 5

Uncanny X-Men: Dark Phoenix Uncanny X-Men: Dark Phoenix Chris Claremont

Další z mých oblíbených kousků, i přes ten konec. Napsala bych více, ale nechci tu házet spoilery ;)

26.10.2015 5 z 5