Uncanny X-Men: Dark Phoenix

Uncanny X-Men: Dark Phoenix https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262239/bmid_uncanny-x-men-dark-phoenix-262239.jpg 4 87 17

Ultimátní komiksový komplet série

< 2. díl >

X-Meni, které shromáždil profesor Charles Xavier, aby bránili svět, jenž se jich bojí a nenávidí je, vybojovali již mnoho bitev, zažili dobrodružství po celé galaxii a pokořili protivníky s nesmírnou mocí, ale nic z toho je nemohlo připravit na nejstrašnější dilema, jakému kdy museli čelit. Jedna z jejich vlastních řad, Jean Greyová, získala moc mimo veškeré představy a tato moc ji absolutně zkorumpovala! Zbylí členové týmu se nyní musí rozhodnout, jestli život ženy, kterou milují, stojí za existenci celého vesmíru.... celý text

Komentáře (17)

Komentáře 17 Recenze 0

ludek.n
ludek.n
06.02.2024 4 z 5

„Před lety jsem spatřil narození Jean Greyové. Viděl jsem, jak z dítěte dospěla v ženu, jak převzala své předurčené místo mezi X-Meny. Viděl jsem ji zemřít... a viděl jsem ji znovu se zrodit jako Phoenix!“ Jenže teď je z ní vinou Masterminda neovladatelná Dark Phoenix, která je hrozbou pro celý vesmír. Scénárista Chris Claremont má neoddiskutovatelnou zásluhu na tom, že jsou dnes X-Meni tím, kým jsou - jednou z vlajkových lodí marvelovského vesmíru. On je pozvedl z prachu až k hvězdným výšinám a pak jim po dlouhá léta věnoval svůj um a péči. Dark Phoenix je v téhle záslužné práci navíc ještě milníkem. Představil nejsilnějšího člena týmu v jeho životné formě, ale zároveň mu nedal dojít odpuštění. Příběh tímto dramatickým zakončením nebývale zhořkl a nabral na závažnosti, která pak do budoucna dala autorům řadu podnětů ke zkoumání. John Byrne na pozici výtvarníka a spoluautora příběhu vdechl postavám přirozený sex appeal a zápletkám dynamiku a napětí. Jeho panely jsou krásně čitelné a přehledné, takže nehrozí, že se v nich ztratíte. Je střídmý v používání pompézních efektů, přesto vás provede dějovými zákrutami s neobyčejnou vervou a nasazením.

ArkAngel
ArkAngel
08.07.2022 3 z 5

Jean Greyová je unesena postaršími nadrženými muži, kteří ji navléknou do sado-maso kostýmku a její přátele zavřou do klecí ve spodním prádle. Když se z toho nakonec vymaní, čeká je ještě bitva ve vesmírné aréně, kde musí pomlátit několik mimozemšťanů, aby hrdinové opět trochu oddálili svou smrt. Komiksy z přelomu 70. a 80. let jsou už o pár tříd lepší než ty z šedesátek, ale dialogy jsou pořád hloupé a mají nutnost všechno popisovat. V rámci X-Menů je to ale velmi významný příběh, který přinesl zapamatovatelné postavy v podobě klubu Hellfire a Emmy Frost.


wullcann38
wullcann38
21.11.2020 5 z 5

Chris Claremont a John Byrne jsou skvělá dvojka co umí solidní příběhy

Luigi1
Luigi1
30.04.2020 3 z 5

Příbě X-Menů i po tolika létech stále dobře čtené

trudoš
trudoš
11.02.2020 3 z 5

Rád bych napsal, že jde o klasiku, která ani po třiceti letech neztratila nic na svém kouzlu, ale necítím to tak. Chris Claremont sice hýří neobvyklými nápady, ale většina z nich zůstane buď nevyužita, nebo pohřbena pod přívalem slov. Ovšem imaginace osmdesátých let je vážně terno, tohle člověka musí okouzlit, i když nechce. Naprosto chápu, proč byla série tolik populární a snadno válcovala konkurenci. Hrdinové neřeší pouze záchranu světa v různých obměnách každý měsíc, ale život jim komplikují často problémy osobnějšího rázu, ať už jde o životní krize nebo společenská nedorozumění. Shazují to pouze ty jejich upnutý kostýmy, protože jak máte brát vážně někoho, kdo v křiklavém latexu snad i spí? Ale to jsou holt superhrdinské komiksy, tady je otevřená mysl nutností. Samotná zápletka kolem Phoenix pak ve své době musela zasáhnout všechny fanoušky, ačkoliv dnes po všech těch letech může působit krapet vyčpěle. Přesto nelze neobdivovat tvůrčí odvahu, se kterou byla zápletka vymyšlena.

Ivan F
Ivan F
31.01.2020 5 z 5

Pre pochopenia sveta X-menov je prerod Jean Grey v Phoenix zásadným dielom a trúfam si povedať, že aj míľnikom celej X-menovskej ságy. Komiks z roku 1979 trpí na dnešné pomery a nároky čitateľov tak trochu odťažitou kresbou, ale pre navodenie atmosféry niečoho "archaického" to funguje spoľahlivo. Dávam veľké plus za príbeh, atmosféru a takisto aj mínus za to, že v podstate všetci v komiksovom svete sú nesmrteľní a recyklovaní vrátane Jane Grey - tá už dvakrát vstala z mŕtvych. Smrť by však mala byť definitívna.

OldaB
OldaB
02.01.2019 5 z 5

X-meny můžu a vůbec mi u nich nevadí starší příběhy, právě naopak. I po druhém čtení výborné, hlavně výborná práce s jednotlivými charaktery.

Aki12
Aki12
21.09.2018 4 z 5

Tak tohle, tohle mě bavilo. Prvních pár stránek jsem se moc nebavil, ale postupně jsem začínal příběhu i kresbě přicházet na chuť. Můžu říct že hlavně závěr je fenomenální. Vše dávalo dokonalý smysl (teda až na chvíli, kdy každá z postav tak dvakrát skoro umřela). Líbilo se mi, že v komiksu nebylo nic, co byste měli znát z minulých dílů. Za což jsem byl rád, protože Marvel to tak velmi rád dělá. Musím ale dodat, že místy je komiks zbytečně rozvláčný. To mu ale na kráse vůbec neuškodí.

TimeLord
TimeLord
27.08.2018 5 z 5

Naozaj výborný X-menovský komiks. Nečakal som, že starší komiks bude až tak dobrý.

Atak
Atak
04.03.2018 5 z 5

Popisovat jak tato kniha je skvělá je zbytečné, jelikož to budu tvrdit o každé ze 120 dílů :)

jarynek
jarynek
12.12.2017 4 z 5

Je az k neuvereni, jak se komiks vyvyji. Byt to novy komiks, tak nad tim clovek ohrne nos, ale pokud se ke knize pristoupi s vedomim, kdy byla napsana, tak mi nezbyva nez ho hodnotit kladne. Zpocatku celkem dobre udelana (ale trochu rutinni) akce v boji se silnym zaporakem se ve druhe pulce knihy preklopi do pribehu, kde se jiz kladou otazky, kdo jeste a kdo uz neni kladny hrdina - a presne tyto otazky mimo jine radi resime v dnesnich komiksech.

Kapis
Kapis
27.11.2017 3 z 5

Tak jsem si nakoupil s rozumem pouze šedesát knih této edice a s dalšími nepokračoval - a podle všeho jsem dobře udělal. Jako prostřih zásadních událostí Marvelu mi to rozhodně stačí a objážek je i tak dost dlouhý:) Ale zjistil jsem, že mám těch komiksů přečteno sotva dvacet a jelikož už kupuji komplet i od DC, řekl jsem si že je to třeba napravit a když k tomu přišla chuť, hrábl jsem po první nepřečtené v řadě a to je tahle.

Těšil jsem se, jak si z toho budu dělat srandu typu: "teď sedím a píšu - uvažuji o tom, co jsem dočetl minulý týden a mé prsty se zběsile pohybují po klávesnici tak jako neutrony v paprskové pušce X s paprsky kokotového spektra Q". Ale musím říct, že příběh je poměrně strhující. Stálé opakování co kdo umí, dělá, udělal a co bude dělat + popisky, že děj na stránce navazuje na stránky předchozí je spíše úsměvný a člověk musí počítat s tím, že průměrný amík, co si to kupoval, je televizí vypatlaná lopata, který by bez auta nevěděl ani jak se najíst. Osmdesátková strohá kresba taky nepomáhá zjistit co se děje, takže ty otravné popisky pomáhají s pochopením toho, co se na stránkách děje. Musím říct, že mě zajímalo, jak to bude pokračovat, tudíž mě to bavilo a po víkendu si i pamatuju, jak to dopadlo, takže to takový průser není. Teda kdyby ta smrt byla aspoň definitivní - v doslovu je ale obálka s číslem 157, kde Phoenix znova povstane, takže klasika recyklujeme mrtvoly, které ale nějakým vyfičůrovaným plně technicky odůvodnitelným způsobem byly jen v jiné dimenzi Pipka-omikron alfa devět a teď zas vstupují do hry. Můžeme pak nad kyblem zmrzliny hystericky oplakat smrt nějaké postavy z tohoto universa? Naštěstí se tu nevymyslel žádný nový prvek Mendělejevovy tabulky, akorát se tu lítá z galaxie do galaxie mávnutím pírka, takže 3,5 hvězdy, kdyby to šlo.

Pazďa
Pazďa
07.08.2016 5 z 5

Naprosto zásadní event v historii X-Menů který by si měl každý správný fanda superhrdinských komiksů přečíst. Celý příběh se tam buduje rozsáhlým stylem myšlenek a dialogů, nechybí akce, uzavřená pointa, absolutně nic. Doporučuju všema deseti

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
10.05.2016 4 z 5

Dokonalý příběh, který ze začátku rušila kresba (barvy...než jsem si zvykla). Potom to byla jízda a čtení mě náramně bavilo.

martinstefko
martinstefko
06.12.2015 4 z 5

"Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix" není komiks pro každého, kdo má zájem číst komik. Přesto byste se neměli nudit. Ten příběh je natolik zásadní, natolik důležitý a významný pro pochopení celého x-meního světa, že prostě není možné jej jen tak přehlédnout. Pokud vás zajímají komiksy od Marvelu, pokud chcete vědět, kde jsou kořeny jejich dnešních příběhů, nesmíte si nechat "Ultimátní komiksový komplet 2: Uncanny X-Men - Dark Phoenix" ujít. Podle něj pak poznáte, jak moc vás marvelovské komiksy skutečně zajímají. Více: http://www.comics-blog.cz/2013/05/44-ultimatni-komiksovy-komplet-2.html

notburga
notburga
26.10.2015 5 z 5

Další z mých oblíbených kousků, i přes ten konec. Napsala bych více, ale nechci tu házet spoilery ;)

jirincz
jirincz
21.09.2015 4 z 5

Moje první seznámení s Marvelovskými komiksy a hned trefa do černého. Předmluva nelhala, že se jedná o jeden ze stěžejních a tedy i nejlepších komiksů v Marvel universu. Trochu slabší rozjezd, ale finále paráda!

Štítky knihy

komiksy mutanti superhrdinové Marvel X-Men tým

Autoři knihy

Chris Claremont
anglická, 1950
John Byrne
americká, 1950

Kniha Uncanny X-Men: Dark Phoenix je v

Právě čtených1x
Přečtených111x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených3x
Knihotéce68x
Chystám se číst7x
Chci si koupit9x
dalších seznamech2x