nirvana91 nirvana91 komentáře u knih

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Som sklamaná. Kniha mala byť prequelom a mala uviesť príbeh Mie, ako som čakala. Zo začiatku to aj tak vyzeralo, ale postupne sa príbeh začal štiepiť a všetko v podstate stratilo nejakú líniu. Veľa nepodstatných odbočiek, postáv, konverzácií. Na to o aký prípad vrážd šlo, bol prípad riešený tiež len ako nejaká vsuvka.. a koniec slabý. Nútila som sa dočítať posledných 10 strán, na ktorých sa vlastne nestalo nič. Pri dobrej knihe viem aj 100 strán prečítať naraz, keď finále graduje. Ako som sa tešila na tento diel, tak neviem či sa mám ešte tešiť ďalej.. ak teda pán Bjørk plánuje pokračovanie.

15.11.2023 2 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Spasiteľ - mrazivo prekvapujúce čítanie. Už keď zlyhá fusiform gyrus, na ktorý sa všetci spoliehajú, čo možno čakať? Chytí Oslovská polícia Maleho spasitelja? Je on tým problémom, ktorý hľadajú? Alebo skôr riešením? Ako do príbehu zapadá Armáda spásy? Pri tejto knihe možno čakať jedno prekvapenie za druhým... Dočítaním tejto knižky som sa tiež dostala na môj začiatok s Nesbom, a teda Snehuliaka. Teším sa, aký bude môj druhý pohľad na neho, po tom, čo som si doplnila prečítaním predchádzajúcich častí Harryho život.. či skôr prežívanie?

16.10.2022 5 z 5

Šváby Šváby Jo Nesbø

Šváby boli o level lepšie ako Netopier. Ale už som prišla asi na to, kde je chyba - chýba tu to severské prostredie. Upotené košele nemá nik rád! Inak zaujímavá zápletka, usporiadanejší dej, dobré postavy.

06.05.2021 3 z 5

Je to vo hviezdach Je to vo hviezdach Minnie Darke

Veľmi príjemná oddychovka na vytrhnutie z reality. S Justine som sa veľakrát vedela stotožniť, lebo my strelci sme proste takí, akí sme :D Tie ostatné príbehy boli zaujímavým doplnkom, a čo sa mi často pri takejto forme písania nestáva bolo, že v postavách som sa nestratila.

02.04.2021 4 z 5

Kronika ohlášené smrti Kronika ohlášené smrti Gabriel García Márquez

Musím povedať, že na to, aký rozsah knižka má, mi trvalo prečítať ju dlho a chytila ma až v druhej polovičke a to z nasledujúcich dôvodov - 1.) na škole sme sa o nej učili, takže som nechápala, ako môže kniha, ktorá začne pointou, ponúknuť viac 2.) čítala som ju v češtine, ktorá mi nikdy nevadila, ale tu v kombinácii s toľkými menami to bol boj a ešte s faktom , že 3.) som sa ku nej dostala zväčša večer, keď mi oči klipkali a keď som sa do čítania dostala, už som nad ňou spala. Ale ako vravím, druhú polku som sa rozhodla dočítať v čo najčerstvejšom rozpoložení - tá sa čítala dobre, vlastne odhaľovala okolnosti a to bolo pre mňa konečne niečo vítané. Za mňa je to veľmi smutná knižka, s pomalým rozbehom, ktorá rieši úplne nezmyselnú, priam absurdnú smrť.

11.02.2021 3 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

(SPOILER) Niečo takéto som teraz potrebovala. Priznám sa, že tým, že vrah bol Genz som síce prekvapená až tak nebola, ale to pozadie za ním, bolo geniálne. Takže napätie sa dalo krájať aj po tomto zistení stále. Bol to však len jeden z mojich typov, okrem iného som chvíľu mala spadnuté na Vogela (asi to tak aj malo pôsobiť a možno by som uvítala odhalenie jeho "posadnutosti" Rosou - možno stará neopätovaná láska - ale jasné, že to predmetom knihy nebolo), Jansena (už len skrz to rýchle uzavretie prípadu tu bolo podľa mňa podozrenie - aj keď len na chvíľku) či lekára Ríšskej nemocnice.. Páčilo sa mi, že kapitoly boli krátke a človek sa v príbehu nestratil, lebo väčšinu vecí autor aj opakoval, čo mi však nevadilo. Koniec ostal otvorený, čomu som rada a dúfam, že sa čoskoro dočkáme pokračovania. Cesty Hessa a Thulinovej sa síce rozišli, ale mám pocit, že je to len dočasné :)

21.01.2021

Zápisky cestujúcej mačky Zápisky cestujúcej mačky Hiro Arikawa

Ako milovníkovi mačiek bola táto kniha ako šitá na mieru pre mňa. Aj keď koniec som čakala, zápisky Satoura a Nanu boli milé a vtipné - chytili za srdce aj vyčarili úsmev (hlavne pasáže Nanu).

14.01.2021 4 z 5

Kvety pre Algernona Kvety pre Algernona Daniel Keyes

Myslím, že keď poviem, že knižku nemôžem dostať z hlavy, netreba nič viac dodať. Snáď len, že som nečakala, že bude taká fascinujúca! Je o čom rozmýšľať.

13.01.2021 5 z 5

Anansiho chlapci Anansiho chlapci Neil Gaiman

Anansiho chlapci ma vtiahli do pavučiny svojich príbehov a bavili ma až do konca. Aj keď nie vždy to bolo len o víne, ženách a speve. Dej nám trošku poprepletali nepredvídateľné situácie a následne sa odhaľovali rôzne tajomstvá. Záver bol trošku predvídateľný, takže v porovnaní s Nikdekoľvek pre mňa trošku slabšie :) Ale jednoznačne dávam na zoznam odporúčaných kníh.

03.01.2021 4 z 5

Dobré znamenia Dobré znamenia Terry Pratchett

Pre mňa bola táto knižka, ako vyplýva z jej názvu, len dobrá. Je pravda, že som skôr fanúšikom Gaimana, a Pratchett ma nikdy nelákal a možno preto sa mi aj táto kniha ťažko čítala. Nápad skvelý, ale na môj vkus to bol prílišný chaos a tá omáčka okolo ma nudila.

13.12.2020 3 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Táto knižka pomaly odhaľovala svoj premyslený svet budúcnosti, plný odkazov na roky minulé, čím navodila neobyčajnú atmosféru. Pri love postupne pohltí každého čitateľa a v poslednej časti som musela predýchavať, kým som sa pustila do epického finále.

14.02.2020 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Kniha sa mi dostala do rúk nečakane, aj keď som po nej pokukovala už dlho. Sova sa mi asi páčila o trošinku viac ako cestujem sama, ktoré si už nepamätám do detailu, ale viem, že moje očakávania boli iné. Pri sove som nemala očakávania a to bolo možno aj dobré - lebo som ju zhltla na jeden šup (ok, tak jeden týždeň :D). Páčilo sa mi, že v tých krátkych kapitolách, ktoré striedali scénu za scénou, vždy ostalo niečo, čo nútilo človeka čítať ďalej, nejaká nejasnosť, ktorú sme chceli odhaliť a keby prestaneme čítať, tak sa to nedozvieme HNEĎ. Mínus boli posledné strany, kde boli postavy zmätené a tie dialógy ma vytáčali. Chápem, že v tej situácii to možno bolo k veci, že boli trošku stratení, zmätení. Len keď už som sa k takejto konverzácii dostala po 3x, musela som očami preskočiť pár riadkov k podstatným veciam... Aj ten záver ma troška sklamal, taký odbitý.. ale mohlo byť aj horšie, takže za mňa kniha ako celok celkom fajn a odporúčam :) Nebola to strata času.

29.07.2019 4 z 5

Nikdekoľvek Nikdekoľvek Neil Gaiman

Že toto niekto vymyslí - žasnem! Úžasná kniha, ktorej zápletka nie je jasná ani priehľadná, až do samého konca - a ten je čerešnička na torte. Skvelé fantasy, ktoré mám rada, ale dlho sa mi nedostalo pod ruku - takže tento darček vyšiel na plnej čiare :) Šla by som sa pozrieť do tohto Londýna.

29.07.2019 5 z 5

Snehuliak Snehuliak Jo Nesbø

Moja oficiálne prvá kniha od Nesba (pri tom aká je moja sesternica fanynka som sa odhodlávala dlho) - a výber vyhral Snehuliak práve vďaka filmovej verzii, ktorú som chcela predbehnúť. Aj keď som ju dočítala až po odpremiérovaní v kinách a v podstate som film nestihla, tak nevadí. Kniha bola úžasná! Film sa podľa traileru, ktorý som pozrela dodatočne po dočítaní ani zďaleka nechytal. Ale dosť porovnávania. Ku knihe - ako som povedala, bola úžasná. Keď som sa prekusla cez prvé stránky, tak som sa nemohla odtrhnúť. Zápletka bola dokonalá a stále sa odhaľovalo viac a viac a stále to človeka viac a viac miatlo. V kútiku duše som si myslela, že s tým človekom niečo nie je ok a že ten človek to nemôže byť. Ale niet na to, keď sa to prevalí a ste si istí. Odporúčam - veď ju mám v knižnici na poličke :)

09.11.2017 5 z 5

Nie som taká Nie som taká Lena Dunham

Lenu mám rada, jej štýl vyjadrovania mi nevadí, od knihy som nič nečakala. A bola fajn - niektoré poviedky boli super vtipné, iné milo úsmevné, iné z praktickými radami či s príhodami na pozastavenie sa. Ale priznám sa, že určité pasáže som čítala a našla som sa pri tom ako som myšlienkami inde. Takže hodnotím ako priemer, ktorý neuškodí.

27.08.2017 3 z 5

Pre mňa bol návrat do sveta Harryho Pottera splneným snom! Kniha možno nie je to čo väčšina čakala, ale ja by som brala aj ďalších 10 kníh. Prečítala som ich na jednu šupu (ako to bolo u HP u mňa zvykom).

07.08.2017 5 z 5

Cestujem sama Cestujem sama Samuel Bjørk (p)

Podľa názvu knihy som čakala podstatne inú zápletku, ale to neznamená, že by kniha bola zlá. Hlavní hrdinovia boli sympatickí - a už si brúsim zrak na pokračovanie (Sova).

07.08.2017 3 z 5