Nikka710 Nikka710 komentáře u knih

Pod stejným nebem Pod stejným nebem Stephan Talty

Jednoznačně doporučuji a věřím, že si ke knize najdou cestu i další čtenáři. Příběh Josepha Kima je velmi poutavý, každopádně, kdo má zájem o více informací, může si dohledat četná videa, kde právě J.K. popisuje život v Severní Koreji. V současné době zřejmě stále není v kontaktu se svou matkou ani sestrou.
Pozitivní na této knize je fakt, že nejde o kdoví jaké literární dílo, ale je poutavější než mnohé knihy populárních autorů. Hlavního hrdinu čeká happy end, avšak ne jednou je na dosah smrti.
Stereotypní dny plné hladu jsou protkány osudovými setkáními a dokonce máte šanci zamyslet se nad tím, zda je pravda, že mastná oka, na polévce z lidského masa, tvoří trojúhelníčky…

17.10.2017 5 z 5

Nickyho rodina Nickyho rodina Matej Mináč

Polovina knihy zajímavá, zbytek příliš ne. O panu Wintonovi vím poměrně dost, avšak i tak jsem se dočetla o několika nových informacích, př. o Ilse Weber, hudebnici a spisovatelce knih pro děti. Kniha samotná obsahuje poutavé životní příběhy dětí, které měli to štěstí, že byly vybrány k adopci a životem si nesou těžký úděl toho, že své rodiče ve většině případů nikdy po válce neviděly. Závěrem bych řekla, že ať chcete nebo ne, poznáte život i Mateje Mináče, režiséra a autora publikace.

02.10.2017 4 z 5

Co jsi to za matku? Co jsi to za matku? Paula Daly

Zajímavá autorčina prvotina a dobré počtení, ale až od poloviny knihy. Z počátku jsem měla pocit, že kniha nedočtu, ale děj se rozbíhá, a tak čtete dál...V knize je několik více než sympatických postav, ať už samotná hrdinka nebo policejní inspektorka. Lisa Kallistová se díky své "zmatenosti" dostane do problémů, ale i díky tomu dokáže mnohé vyřešit a nestačí se divit, kdo za zmizením Lucindy stojí. Na konci knihy lze nalézt i námět, na základě kterého vznikla a ten stojí za to znát!

02.10.2017 5 z 5

Vražda s vůní mandlí Vražda s vůní mandlí Camilla Läckberg

Nenáročná detektivka na jedno odpoledne a má první kniha od této autorky. Nebudu ji zavrhnovat a časem zkusím i jinou knihu. Nepropracovanost postav a poměrně jednoduchý děj by bylo možné ztvárnit béčkovým filmem, snad by to bylo poutavější.

02.10.2017 1 z 5

Dívka v modrém plášti Dívka v modrém plášti Monica Hesse

Téma odboje v období II. světové války, Nizozemsko, hledání dívky a snaha pomoci druhým. Evropští autoři však dokáží téma kvalitněji zpracovat, což je zde znatelné. Knihu bych doporučila dětem kolem cca 12 let a starším, pro které může být hlavní hrdinka knihy zajímavou postavou.

23.09.2017 3 z 5

Vražedná diagnóza Vražedná diagnóza Ingrid Hedström

Hodnotím poměrně kladně, ale podruhé bych se ke knize nevrátila. Dvě časové linie a takřka až vláčný děj dají zabrat, pokud není kniha čtena souvisleji a opravdu čtenáře tzv. nepohltí. Vcelku atraktivní severské krimi s dobrým námětem a specifickými charakterovými vlastnostmi postav.

20.09.2017 3 z 5

Tam, kde ji našli Tam, kde ji našli Kimberly McCreight

Má druhá kniha od Kimberly McCreight, opět lze hodnotit jen kladně. Příběh novinářky Molly i dalších postav knihy je líčen velmi realisticky. Z počátku bylo matoucí střídání postav, ale pokud si napíšete, kdo hraje jakou roli v knize, pak je poměrně snadné odhadnout, kdo je otcem mrtvého miminka, jež je nalezencem u Essexského mostu. Zásadní roli v knize hrají méně nevýznamné postavy, což může být do jisté míry matoucí. Z počátku jsem váhala, tipů bylo více, ale od druhé třetiny nabírá kniha poměrně spád, a tím je čím dál více čtivější. Zbývajících několik desítek stran jsem přečetla najednou a opravdu to stálo za to.

09.08.2017 4 z 5

Manželky a milenky nacistických pohlavárů Manželky a milenky nacistických pohlavárů Václav Miko

Kniha obsahuje životopisné údaje o třinácti ženách, které žily po boku nejvýznamnějších představitelů nacismu. Kromě nejznámějších, kterými jsou Eva Braun, Magda Goebbels a Emma Göring, lze zde nalézt i příběh Hitlerovy švagrové Gretl Fegelein (sestry Evy Braun), Liny Heydrich, dále dcery Hitlerova fotografa Henriette von Schirach či jihočeské rodačky Veroniky Lieblové, která byla manželkou „architekta holocaustu“ Adolfa Eichmanna. Mimo to jsou jejich životopisy protkány množstvím milenek jejich manželů, nad kterými se nejedna z nich musela povznést, jiné je dokonce tolerovaly. Jelikož jsem četla použitou literaturu, která byla základem pro tvorbu této knihy, hodnotím jako poměrně zdařilé, výstižné a pro přehled dostačující. Kniha obsahuje i vhodnou míru dobových fotografií, což je pro pochopení nezbytné, ale osobně bych jich snesla i vícero. 

09.08.2017 3 z 5

Deník mého stínu Deník mého stínu Claire Kendal

Téma a počáteční nadšení k půjčení si této knihy však předčil konečný dojem. Nejednou se mi zdálo mírně přehnané chování hlavní hrdinky ve vztahu k muži, který toužil po jejím zájmu a snažil se být v její blízkosti. Z počátku jsem byla samozřejmě na její straně, po delším uvažování mě určité znaky jejího chování přestávaly bavit. Neustále měla strach, plná negativních pocitů……kupodivu mě více zaujaly pasáže ze soudní síně, ke kterým jsem se v první třetině knihy vrátila znovu a přečetla je za sebou (tj. bez vnímání vnitřních pocitů hlavní hrdinky).

09.08.2017 2 z 5

Kabinet milostných dopisů Kabinet milostných dopisů Alyson Richman

Příběh Elodie, nadané studentky hudby a lékaře Angela, kteří se setkávají v okupované Itálii. Děj se odehrává v Portofinu a Veroně mezi lety 1933-34, kdy se Elodie zapojuje do odbojového levicového hnutí tím, že pomocí interpretace hudby, která obsahuje tajné šifry, podporuje činnost nelegální protivládní skupiny. Oba přicházejí o své bližní a stěžejním tématem je záchrana vlastního života. Angelo zachrání Elodiin život a ona pozná krásu pokoje, ve kterém žila jeho žena, která čekala až do posledního okamžiku na svého muže.

18.07.2017 3 z 5

Můj život s Reinhardem Můj život s Reinhardem Lina Heydrich

Lina Heydrich poměrně idealisticky popisuje život se svým mužem. Od prvního setkání, po Heydrichovy sportovní úspěchy, dále setkání s politickými špičkami tehdejší Třetí říše. Kniha obsahuje řadu zajímavých fotografií, z nichž je patrná podoba vztahu Liny a Reinharda. Není propagandistická, spíše je zpovědí vdovy, dle L. Heydrichové: "Bohatě obdařené dětmi". Doporučila bych ji všem, kteří "snesou" i jiný pohled na období II. světové války.

17.07.2017 2 z 5

Manželka 22 Manželka 22 Melanie Gideon

Téma a obálka knihy mne zaujaly, a proto jsem se rozhodla, že ji dočtu až do konce. Znovu bych se do čtení opravdu nedala, protože obsahuje mnoho částí, které by se daly zkrátit/vypustit/omezit, jelikož ty jsou zcela bezvýznamné pro pochopení vztahu Alice (Manželky 22) a Williama (Tazatele 101) ..... již zmíněné pasáže z divadelních představení, dialogy mezi postavami knihy .....avšak v celku milé, oddychové počteníčko, ve kterém už cca od dvacáté stránky čtenářka tuší, jakým směrem se bude děj vyvíjet.

06.07.2017 2 z 5

Kdo miluje jinak Kdo miluje jinak Karin Fossum

Čtivé a čím dál tím více aktuální téma. Knihu můžete v pohodě přečíst za jedno odpoledne. Kristina se krásně vypořádala s manželem, sympatický pár detektivů vyřešil vraždu a malí kluci si uvědomili, že vražda otylého spolužáka byla reálným činem, ne jen pouhou hrou, zda přežije či ne.

02.07.2017 3 z 5

Případ Amelia Případ Amelia Kimberly McCreight

Zemřela Amelia zbytečně? Jistě ne, nejvíce tato „nešťastná náhoda“ zasáhne její přítelkyni Sylvii Golde. Proč? To prozrazuje až závěr knihy. Její smrt zasáhne i Ameliinu matku, jelikož ztráta milovaného dítěte je tím nejhorším. I Kate Baron si nese z minulosti jistá tajemství, o kterých Amelia nemohla mít tušení. Obálkou knihy přirovnáváno ke „Zmizelé“, avšak příběh daleko silnější/reálnější a jistě by nebylo marné vidět kvalitní filmové zpracování. Původně lehce problémová Amelia, jak dívky v jejím věku bývají, byla velmi citlivou dívkou a úžasnou přítelkyní Sylvie. Oproti tomu oblíbená učitelka Liv ukáže svou pravou tvář pomocí blogu gRaCeFULLY, ve kterém popisuje životaběh na Grace Hall. Téměř již na počátku knihy čtenář zjistí, že se nejedná o oficiální školní věstník. Avšak, kdo z nás se nesetkal s českou formou „Strak“?

16.06.2017 4 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Od knihy jsem čekala docela něco jiného, avšak celkově se jedná o poměrně zdařilý popis toho, jak může být člověk permanentně nešťastný díky tomu, s kým a s čím se setká v době, kdy se formuje jeho osobnost. I přes všechny činy, kterých se Jan dopustil, hodnotím postavu učitele poměrně pozitivně. Se svou láskou se již bohužel i přes mnohé snažení nesetkal, ale dokázal v sobě zlomit to, s čím léta bojoval a poznal, že i když v nitru touží po pomstě, život a ochrana dítěte je to nejcennější, čím může přispět společnosti.

11.06.2017 3 z 5