mybrave mybrave komentáře u knih

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Úžasná kniha, plná citu, úcty a lásky k přírodě, řece, rybám. Působila na mě jako intimní vyznání autora. Zpočátku popisuje naivní dětská léta s takovou lehkostí a radostí, že jsem se rád zasnil a užíval si v představách chvíle u Berounky. Některé pozdější příběhy už tak lehké nebyly, radost trochu vymizela, láska a úcta k přírodě, ale ne. Kniha nenápadně nutí přemýšlet nad životem a co je důležité.

25.02.2022 5 z 5

K filosofii výkonu K filosofii výkonu Anna Hogenová

Bohužel jsem nedočetl. Kniha přesahovala moje aktuální možnosti porozumnění. Kniha odkazuje na mnoho jiných filozofů např. Heideggera, Nietzscheho, Aristotela. Některé odkazy jsou v němčině či řečtině. Rozhodně mi nepřišla jako dílo, které je určeno pro širší veřejnost a laiky zajímající se o filozofii.

Knihu jsem vybíral podle autorky, od které občas poslouchám podcasty. Ty byly většinou dobře srozumitelné a dávali hlubší smysl. Možná se ke knize vrátím, ale až poté co projdu některá snazší díla.

13.02.2022

Hacker Hacker James Swallow

Odpočinková kniha. Chvíli mi trvalo než jsem se začetl, ale závěr měl příjemný spád a chtěl jsem číst dál a dál. Šlo o příběh dobra a zla v moderním kabátku. Hlavní hrdinové snaží zastavit zlou hackerku Madrigal. V průběhu se odhalí detaily motivace pro teroristické útoky. Postavy jsou věrohodně vykresleny, ani hlavní hrdinové nejsou úplní klaďáci.
Autor také poukazuje na možnost zneužití technologií v dnešní přetechnizované době, kdy je více a více komplexních systémů řízeno počítačem.

29.01.2022 4 z 5

Rozhodni se být zdráv Rozhodni se být zdráv Jan Vojáček

Před nějakou dobou jsem si během řešení zdravotních problému uvědomil, jak vlastně funguje dnešní zdravotnictví. Akutní případy např. zlomená noha, zánět slepého střeva apod. umíme řešit brilantně. Naše znalosti pokulhávají při řešení dlouhodobějších problémů. Tam mi to kolikrát přišlo jako metoda pokus omyl. Nefungují vám tyto prášky, tak zkusíme jiné, a když ani ty nebudou fungovat, tak máme dalších x variant, tak snad vám sednou. Neřeší se přícina, ale projevy nemoci. Tehdy jsem si uvědomil, jak zkreslenou představu jsem měl, trochu jsem čekal, že ten problém někdo vyřeší za mě.
Knihy Honzy Vojáčka ukazují jiný pohled na zdraví. Honza říká, že svoje zdraví máme z velké části ve vlastních rukou. Že spoustu věcí můžeme ovlivnit třeba jen změnou přístupu nebo životního stylu. Tím, že vezmeme zodpovědnost do vlastních rukou a nebudeme pasivně spoléhat na zázračné pilulky. Zcela určitě je to více práce, ale výsledek může být trvalý a daleko uspokojivější. Hlavně nehasíme projevy, ale snažíme se jít ke kořenům.
Knihu nelze brát jako dogma, nebo seznam kroků, které když budou následovány, všehno se vyřeší. Každý řešíme něco jiného, jsme na jiné úrovni vědomí. Pro někoho může být řešení změna stravy, pro jiného více pohybu, nebo vyřešení vztahů s partnerem nebo dětmi. Honza se snaží ukázat obecné principy a zamyšlení je na každém z nás.

29.12.2021 4 z 5

Kosmické proudy Kosmické proudy Isaac Asimov

Kniha popisuje záhadu zmizení jednoho kosmoanalytika, který zjistil něco, co jiní nechtěli, aby bylo objeveno... Příběh se velmi dobře čte. Kniha postupně odhaluje pravdu jako detektivka. Nechybí však ani dobře vykreslené vzdálené světy a civilizace, které jsou v nečem hodně jiné, ale i podobné tomu, co všichni dobře známe.

26.12.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Kniha popisuje události od konce první světové války do konce druhé světové. To bylo podle mě asi nejtěžší období v naší novodobé historii. Ukazuje jak se lidé dají snadno zmanipulovat a ve jménu vlastenectví se začnou prosazovat někdy těžko uchopitelné myšlenky. Pro mě bylo zajímavé si přečíst právě to, jak běžný člověk reagoval na nátlaky doby. Jak se choval a reagoval ve vypjatých situacích, kdy šlo opravdu o život. Někdy byl člověk postaven k rozhodnutí, které nemělo správné řešení. I maličkosti a dobrá vůle mohly rozdělit rodiny a osudy lidí se na desítky let.
Byl jsem v Osvětimi i Březince, a chápu je jako místa čistého zla a jako peklo na zemi. Kniha dává do širšího kontextu promyšlenost německého válečného průmyslu, kde koncentrační i pracovní tábory hrály důležitou roli. Němci dokázali využít jakýkoliv materiál k další výrobě. Na konci knihy druhá světová válka končí, ale úplné uklidnění nepřichází. Spíše se sčítají škody.

18.12.2021 5 z 5

Vzkvétání Vzkvétání Martin E. P. Seligman

Část knihy (bohužel ta kratší) se věnuje jak žít v duševní pohodě. Autor definuje co podle pozitivní psychologie definuje duševní pohodu. Objevuje se zkratka PERMA, která zahrnuje pozitivní emoce, zaujetí činností (flow), pozitivní vztahy, smysluplnost, úspěšný výkon. Kniha uvádí i několik praktických cvičení, například zapisovat si tři pozitivní věci co se během dne staly nebo se povedly. Cvičení pomáhá si všímat více pozitivního a dát negativní myšlenky trochu do pozadí. Tato část knihy může pomoci si zvědomit některé procesy a to jak lidé přemýšlí. Zaujala mě zmínka o ikigai a aktivně konstruktivním reagování.

Druhý část mi přišla jako historie a aplikace pozitivní psychologie v různých oborech. Dozvíte se spoustu zajímavých informací o tom kdy, jak a proč pozitivní psychologie vznikla, jak se vyvíjela, jaké problémy pomáhá řešit ve školství, armádě...

31.10.2021 4 z 5

Můj africký příběh - Cesta za snem Můj africký příběh - Cesta za snem Hana Hindráková

Kniha popisuje autorčiny zážitky z cest do Keni. Barvitě líčí, jak žijí lidé v chudinských čtvrtích, návštěvy v parcích a setkání se zvířaty. Nevyhýbá se ani osobním tématům a vysvětluje, jak se z nadšené dobrovolnice stala odpůrkyní organizované pomoci. Popisuje, jak sama pomáhá, např. prodejem výrobků na svých besedách či e-shopu. Některé zážitky lákají čtenáře vyrazit do Keni (příroda, divoká zvířata ...), jiné odrazují (malárie, stav zdravotní péče, vnímání bělochů jako chodících bankomatů atd.). Chvílemi jsem měl pocit, jako bych seděl vedle ní v matatu, čekal až se konečně vyrazí na cestu, jako bych dýchal nevábně vonící vzduch ve slumech, a naopak jako bych na vlastní oči viděl Kilimandžáro... Kniha je psána velmi poutavě a doporučuji ji všem, kteří se o zajímají o život v Africe.

15.08.2021 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Nemohl jsem přestat číst. Kniha výborně udržuje napětí. Čtenář se dozvídá nové informace o životě Lisbeth Salanderové. O tom co ji utvářelo a proč je taková jaká je.

12.08.2021 5 z 5

Kognitivně-behaviorální terapie v praxi: Pro terapeuty, studenty a poučené laiky Kognitivně-behaviorální terapie v praxi: Pro terapeuty, studenty a poučené laiky Ján Praško

Kniha dobře vysvětluje co je KBT a čtenář dostává i praktické metody, jak pracovat s depresí či úzkostmi. Současně ukazuje mechanismy, jak je vše provázáno. Jak se navzájem ovlivňuje tělo a psychika. Zaměřuje se na to, jak pracovat s automatickými negativními myšlenkami, jak praktikovat expozice, jak relaxovat ...

Na druhou stranu kniha nenahradí skupinovou KBT nebo terapii s terapeutem. Tam je daleko více prostoru pro procvičování a vysvětlení, jak jednotlivé metody fungují. Já ji bral jako opakování a tam posloužila velmi dobře. Dokonce může i rozšířit znalosti a prohoubit chápání.

18.07.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha je psána velmi krásným a bohatým jazykem. Příběh byl velmi autentický a uvěřitelný. Popisuje běžný život chudých lidí bez příkras na pozadí historických událostí. Hlavní hrdinové prožívají radosti i strasti, jsou stateční, ale i dělají chyby. Bojí se, radují se, jsou nepříjemní i milí. Vše ale zapadá do příběhu a každá postava je propracovaná a velmi reálná. Doporučuji. Už se těším na pokračování :)

29.06.2021 5 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Je to velice krátká kniha, ale nutí k zamyšlení. Je plná touhy, lásky a odhodlání. Hlavní hrdina se nebojí jít proti proudu, má svou vášen, která ho posouvá kupředu. Dává mu smysl života a chce změnit svět. Setkává se s nepochopením, je ve vyhnanství, ale pro něj je to lepší volba, než žít jako ostatní.

28.04.2021 5 z 5

Kniha radosti Kniha radosti Douglas Carlton Abrams

Kniha plná moudrosti, laskavosti a nutí k zamyšlení. Jde o záznam rozhovorů Jeho Svatosti Dalajlámy a arcibiskupa Desmonda Tutu. Rozebírají to co jim přináší radost a co lidem brání radost prožívat. Vlastně co brání lidem prožívat naplněný život. Pro mě osobně jde o úžasnou ukázku tolerance, kde se setkávají dvě náboženství bez jakékoliv zášti. Oba ctění muži jsou schopni si ze sebe dělat legraci, přátelsky se škádlit a kniha je ukazuje i jako obyčejné lidi.

18.04.2021 5 z 5