Muflonius Muflonius komentáře u knih

Čeština poklepem a poslechem Čeština poklepem a poslechem Pavel Eisner

Kniha plná lásky k jazyku. Eisner dokazuje, jak krásný je jazyk český a dává nám ochutnat jeho barvitosti. Je jako milovník vína a slova, která nám zde vybral jako výběr z bobulí.
Každé slovo poválí na jazyku, ochutná a nechá doznít na patře. Přitom někdy okoření slovy příbuznými, ať tím či oním způsobem, aby zvýraznil jeho charakteristickou chuť.
Tato kniha je doporučována na spravení, po přežrání se slovy cizími či nevalné chuti.

27.09.2013 5 z 5

Muž, který si pletl manželku s kloboukem Muž, který si pletl manželku s kloboukem Oliver Sacks

Saks, mimo výčet svých zajímavých pacientů, nás také provází do vlastních hlubin. Skrze jiné jimž příroda zamotala hlavy získáváme pohled na svět ,který je až neuvěřitelně odlišný. Tato kniha je nejen sonda do divů neurologie, ale také zamyšlení nad podstatou člověka a jeho mysli.

16.09.2013 5 z 5

Kolejmoří Kolejmoří China Miéville

Miéville se pustil do epiky inspirované Bílou velerybou pana Melvilla. Je podobnost jmen náhodná? Kdo ví. Každopádně, když ještě přidal Strugackých Piknik u cesty a vlastní imaginaci a všechno pořádně přikořenil sugestivním vyprávěním, vznikla velmi příjemná kniha.

A to & místo anglického spojky and v originále. Ze začátku nepříjemné, pak si člověk zvykne a za okamžik zjistí, co za tím vězí. V ten okamžik jsem se mu musel obdivovat. Smekám klobouk a teším se na další jeho knihu.

24.04.2014 5 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

První jsem četl poslední díl této série a vidím, že v prvním díle se Lovecraft hledá i když už ví co chce, ještě nemá něco málo co se projeví později v jeho tvorbě. ALE to rozhodně neznamená, že první díl obsahuje špatné povídky. Lovecraftovské hrůzy se dočkáte, mrazit vás bude, a rozhodně si nebudete jisti realitou. Některé kratší myšlenky se objevují jen v náznacích, jiné už propracovanější jsou rozepsány. Navíc ještě nevzhraněn si hraje s mnoha tématy a pohledy. Kdo má rád Lovecrafta, nesmí vynechat ani jeho rannou tvorbu. Zaváhejte na tím, co je reálné, a bojte se toho, co reálné být nemusí... ale může.

10.03.2014 4 z 5

O smyslu bytí O smyslu bytí Richard P. Feynman

Vědci převážně mluví o tom co studují. Laici jim často nerozumí. Náboženství mezi vědci zní jako protimluv.

Tato kniha je kniha pro zamyšlení, i když tyto přednášky byly prezentovány v roce 1963 jsou stále aktuální. Donutí vás myslet, donutí vás pochybovat a hledat vlastní cestu. Je to zamyšlení vědce nad problémy, které ani zdaleka nejsou jeho oborem. Podle mne jsou to názory, které stojí za to si vyslechnout a zamyslet se nad nima. Neukáže vám jaký je smysl bytí. Neřekne vám čemu máte věřit. Jen vám řekne co si myslí.

11.02.2014 5 z 5

Kniha o nekonečnu Kniha o nekonečnu John D. Barrow

Tato kniha obsahuje odpovědi. Ne všechny. Rozhodně těch odpovědí není nekonečnééé... množství. Ale dívá se nekonečnu na zoubek (na osmičku ležatou) ze všech stran. Zjistíte, že nekonečno není jen matematické cosi, ale že zasahuje do všemožných věd přírodních a i humanitních. Celou dobu je hlavní postava neznámá a vyskytuje se v náznacích konečného. Celou dobu se vám v hlavě snaží zhmotnit podoba nekonečna, ale jako by byla vidět jen koutkem oka. Nekonečno, dejte mu jakýkoliv superlativ a určitě ho obsahuje.

17.10.2013 4 z 5

Země mlhy Země mlhy Arthur Conan Doyle

V anotaci je sice psáno, že je to volné pokračování ztraceného světa. Pokud bychom přejmenovali pár postav, nikoho by to ani nenapadlo. Ne. Tato kniha je beletrizací spiritismu a jeho doby. Děj se sice odehrává po první světové válce, ale pořád je zde doznívající kouzlo Anglie přelomu 19. a 20. století. Doyle byl znám svým zájmem o tajemno a spiritismus a tato kniha je prozaické sepsání jeho znalostí a snad i zážitků. Navíc jsem měl to štěstí číst ho v překladu váženého mystika staré školy pana Weinfurtera, který opatřil text svými věcnými komentáři. Pokud hledáte klasickou Doylovinu, tato kniha není pro vás. Naopak pokud hladáte tajemno, duchy a atmosféru spiritistických seancí, čeká jen a jen na vás.

11.10.2013 4 z 5

Dech, duch a duše češtiny Dech, duch a duše češtiny Pavla Loucká

Tato kniha pro mne byla velmi příjemným překvapením. Jako by se vrátil duch pana Eisnera a vdechl svou lásku k jazyku do duše této autorky. Přeháním, nesrovnávám styl psaní nebo sloh, ale cit. Láska k jazyku přetvává, sláva.

10.10.2013 5 z 5

Věci kolem nás Věci kolem nás Karel Čapek

Pokud si chci odpočinou od dnešního světa, od reklam a bestselleru působících ne základní pudy a zvíře uvnitř, od stálé snahy o šokování...přečtu si něco od K.Čapka jeho laskavé postřehové reportáže obyčejného života jsou pohlazením pro čtenáře plného komerciálního patosu. Humor je nenucený a opět laskavý. Jinak v pravdě poetické počtení.

17.09.2013 5 z 5

Jak nevodit policii za nos Jak nevodit policii za nos Donald E. Westlake

Velmi zábavné uzlování a rozuzlování. Westlake opět hraje na absurditu a zaplétá situace, které by každému hlavnímu hrdinovi bez valia přivodily minimálně žaludeční vředy. Tahle krátká knížečka byla přečtena během cesty dopravním prostředkem a pákrát mi uniklo uchechtnutí. Řadím ji tedy do doporučené odpočinkové literatury, tudíž i doporučuji.

08.04.2014 4 z 5

Věda mistra Leonarda - Pohled do mysli velkého renesančního génia Věda mistra Leonarda - Pohled do mysli velkého renesančního génia Fritjof Capra

Odjakživa mne postava tohoto Renesanční člověka velice přitahovala. Fascinace jeho stroji byla pravda větší než jeho uměleckými díly a možná proto se mi tato kniha dostala do rukou. Když jsem si to četl, říkal jsem si, jestli to vůbec může být pravda. Jak je to možné? Abych to vysvětlil. Podle této knihy, byl Leonardo takový novátor a vědec, jaký se po jeho smrti následujících pár století neobjevil. Jestli Babbage předběhl svou dobu, mistr z Vinci ji předletěl. Chtěl bych se dostat k nějakému jeho kodexu, dotknout se toho fyzicého důkazu. Nedivím se, že je tento muž středem všech možných teorií a vášnivých debat. Byl to vyjímečný muž. Takový Jára Cimrman, tím nechci nikoho urazit, ale podle všeho je to nejbližší připodobnitelný člověk. Fascinace a obdiv zůstává.

23.01.2014 4 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Opět laskavé vyprávění. V zábavné hyperbole čteme o zahradníku fanatiku, jak bojuje proti údělu počasí, s hadici zahradní a láme zahradní nářadí v křížové výpravě za dokonalou zahradou. Ač zasazeno do jednoho roku, je kniha komprimovanou zkušeností mnoha let. Věřím, že každý kdo má zahradu se od srdce zasměje a pozná v oné postavě zahradníka sám sebe.

10.10.2013 5 z 5

Groteska Groteska Kurt Vonnegut Jr.

Jako jeden z mých oblíbených autorů mě opět nezklamal. Fantaskní příběh plný absurdity, které se prolínají s hlubokými city. Příjemný čtivý zážitek.

26.09.2013 5 z 5

Z lásky k fyzice Z lásky k fyzice Warren G. Harris

Vše, co nemáte rádi na fyzice (vzorečky, vyšší matematiku, nudné definice), v této knize nenajdete. Je to kniha plná zajimavých pokusů a vysvětlení fyzických zákonitostí na příkladech, které nenajdete v každé učebnici fyziky. Měl jsem ji zhltnutou během dvou jízd vlakem, stejně jako cesta tak i kniha plynula velmi rychle. Velmi mě překvapily odkazy na videa a pokusy na internetu, s tímto jsem se setkal poprvé. Už se na ně jdu podívat. Každému se zájmem o přírodní vědy doporučuji.

22.09.2013 5 z 5

Roboti úsvitu Roboti úsvitu Isaac Asimov

Další z Asimových detektivek. Jako v předchozích knihách, Ocelové jeskyně a Nahé slunce, má čtenář celou dobu pocit, že už pomalu ví kdo to byl, ale na závěr nám autor přichystá překvapivé rozuzlení. Jako sociolog rozvádí možné dopady robotizace na lidskou kulturu a zároveň psychologií jedince. I když trošku delší, tak i tak je to další kvalitní Asimovka.

18.09.2013 5 z 5

Zrození velkých vynálezů Zrození velkých vynálezů František Jílek

Kdo je trochu zvídavý a rád by věděl jak se to má s vynalézáním a chce si odpočinout od náročné literatury, tohle je pravá volba. Nejsou to nudná data, ale podivuhodné příběhy lidí, které pan Jílek mistrovsky převedl na stránkz této knihy.

17.09.2013 4 z 5

Vylévání krve Vylévání krve Petr Schink

Po dlouhé době jsem si zase chtěl přečíst něco odpočinkového, dva nebo tři kýble krve na stránku mi taky nevadí a tak jsem sáhnul po Vylévání krve. Musím říct, že jsem se bavil. Suchopárné poznámky a sarkasmus chvílemi velmi připomínal Philla Marlowa a nesmrtelnost hlavního "hrdiny" zahrála melancholicky na vzpomínkovou strunu Nočního klubu.
No prostě a jednoduše, to co jsem očekával jsem dostal a byl jsem uspokojen.
Je to druhá věc od Schinka a myslím, že si u mě udělal oko...dostane nějaké místečko v mém čtenářském sdrci asi hned vedle šelestu... dal bych si loka něčeho ostřejšího.

01.09.2015 4 z 5

Písečníci (7 povídek) Písečníci (7 povídek) George R. R. Martin

Když jsem četl písečníky s překvapením jsem zjistil, že jsem kdysi viděl povedenou adaptaci natočenou v rámci serie Krajní meze. Sice se přesně neshodovala s povídkou, ale hrady s tvářema je ozhodně spojují.
Celkově je tato sbírka sbírkou všech chutí a spousty orignálních nápadů. Rozhodně neurazí.

22.04.2014 4 z 5

Ten báječný den Ten báječný den Ira Levin

Tento titul jsem donedávna neznal. Knihu jsem si koupil kvuli autorovi a neudělal jsem chybu. Je to další hezká antiutopická záležitost. Zajímalo by mne která z těch všech fantastických vizí budoucností se stane ealitou. abych řekl pravdu , doufám že žádná. Alez pět ke knize, děj utíkal rychle a kolikrát člověka nenechal v klidu na tolik aby si odešel na svačinu. Obsahuje pár překvapivých moment, ale dějova línie se drží viceméně tradičního příběhu vyjímečného hrdiny. Podtrženo sečteno, příjemné počtení s dobře propracovanou psychologí postav a překvapivými momenty.

03.03.2014 5 z 5

Používejte hlavu Používejte hlavu Tony Buzan

Sice nejsem fanoušek knih pro osobní rozvoj, ale sem tam na doporučení si přece jen něco přečtu. Občas toho lituji. Ale tentokrát jsem byl popravdě velmi příjemně překvapen: Je to kniha sice popullistická, ale na druhou stranu říká jasně a jednoduše svou myšlenku. Mohu říci, že mě tato kniha ovlivnila a to hlavně v nahlížení na paměť a zpracovávaní informací. Naprosto souhlasím, že s dnešním kvantem dat je velmi těžké získat smysluplné informace a ještě si je v hlavě uspořádat, tak aby dávaly smysl a mohli je předat dál (a to je můj kámen úrazu). Známý aktivně využívá mzšlenkových map a i já pomalu začínám být jejich příznivcem. Pokud máte problém uspořádat si myšlenky, zkuste se inspirovat touto knihou, třeba to bude to pravé pro vás.

05.02.2014 4 z 5