Dech, duch a duše češtiny

Dech, duch a duše češtiny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35863/bmid_dech-duch-a-duse-cestiny-tuF-35863.png 4 16 7

Jedině čtenáři bystrého ducha se dokážou dotknout duše jazyka; jedině čtenáři s vnímavou duší dokážou zaslechnout, jak čeština dýchá – a právě pro takové čtenáře je napsaná kniha Pavly Loucké. Autorka v ní vtipným svěžím a neotřelým způsobem zúročuje letité zkušenosti s psaním o jazyce (od 90. let píše jazykové sloupky pro časopis Vesmír): čtivě vypráví o historickém vývoji češtiny, s pochopením i sarkastickým nadhledem komentuje její současnou situaci a zamýšlí se i nad její budoucností. To vše kongeniálně doplňují nádherné ilustrace Zdeňka Mézla, českého mistra dřevorytu. Kniha tak pobaví a potěší nejen dospívající, ale i dospělé čtenáře.... celý text

ujira
24.02.2023 5 z 5

Moc hezká kniha o rodném jazyce, o jeho záludnostech i zajímavostech, krásně se čte nahlas pro někoho, protože čeština má ducha i duši i dech.

kayu
03.07.2016 3 z 5

Zajímavá kniha, zvlášť pro nadšence do českého jazyka. Já některé pasáže přeskakovala, ale i tak mám z knížky velice dobrý pocit. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí a hry z češtinou jsou taková sladká tečka na závěr.

ladyfromskye
06.03.2014 5 z 5

Naprosto báječná knížka! Tak dobře jsem se už hodně dlouho nepobavila. A ještě jsem se toho spoustu dozvěděla. Jen maličko vztyčený prst - za poměrně velké množství tiskových chyb.

fmash
09.01.2014 3 z 5

Kniha určitě není bez zajímavosti, přeci jen jsem ale čekal o něco méně té popularizační složky a více faktických informací.

Muflonius
10.10.2013 5 z 5

Tato kniha pro mne byla velmi příjemným překvapením. Jako by se vrátil duch pana Eisnera a vdechl svou lásku k jazyku do duše této autorky. Přeháním, nesrovnávám styl psaní nebo sloh, ale cit. Láska k jazyku přetvává, sláva.

Host do domu
08.09.2013 5 z 5

I když je autorka akademickým pracovníkem, její kniha se neutápí v lingvistických teoriích a všeobecné nejistotě vědeckých prací. Můj belgický kamarád říká: ,,Ceština je krasna jasyk!" A má pravdu. Tím více je zajímavé se dozvědět něco o původu našich slov.

pil
17.04.2013

Tajemství ententýku a vičky, že pecař nemá nic společného s pizzařem, původu vzniku jmen našich měst, vesnic, hor, řek, rybníků, cest, co je to utrum, jak kout pikle, být jak z kozy dech, a třeba co nám provedl ten, kdo nás nechal na holičkách. Taky čeština nové doby a gamesení ve stylu pařanů.
Kouzelné laskání češtinou. S vtipem a šarmem sepsáno, čte se jako když másla ukrajuje.
Moc milá kniha

čeština

Pavla Loucká
česká, 1950
2008  86%Dech, duch a duše češtiny
2014  84%Žena a muž v rodině
2007  84%Zahrada ochočených slov

Kniha Dech, duch a duše češtiny je v