moudivlacek moudivlacek komentáře u knih

Poslední tah Poslední tah Mary Burton

Tato kniha je důkazem, že i bez děsivých popisů vražd lze napsat "drsný" příběh.
Agentka FBI Kate je vtažena do případu, který se velmi podobá jinému, který dříve řešila. Kate se zde seznamuje pracovně s detektivem Theem. Oba začnou spolupracovat. Ale nic není tak jednoduché a jednoznačné, jak to vypadá.
A problém může být i ten, že Kate měla více "velkých" případů, a tudíž nemusí jít jen po jedné stopě. Opačná strana se domnívá, že Kate nemá šanci vyhrát.
Plno skvělých redukcí, ukázky lidskosti policistů i agentů. Namyšlenosti zrůd. Otázkou je, kdo si udrží víc pevných nervů a kdo lépe odhadne tah protistrany.
Knihu jsem si opravdu užila.

09.09.2023 5 z 5

Platnéř Platnéř František Niedl

Ani jsem tolik od tohoto příběhu nečekala, jako kolik jsem dostala. Příběh siroty platnéřského učně Lukáše, který má trpký život u tety a jejího muže mistra Zouly. Na začátku učení a ústrků pochopí, že ho práce baví a chce být v ní dobrý. Jenže zrovna nyní se musí nechtě připlést do připadu rychtáře, který se snaží pochytat bandu lapků.
Není to jen holé nezáživné vyprávění, ale teď už vím, jaký rozdíl je mezi učedníkem a tovaryšem. Kdo byl třeba takový pucléř, pravidla cechu platnéřů. Ale také s úsměvem vzpomenu na Pavoučka, selátko i Barnabáše. A plno dalšího.
Moc se těším na další díl.

06.09.2023 5 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Nádherný příběh o mladé ženě, která přežila fyzické i psychické mučení, o ženě, která se stále potýká s minulostí, i když ji relativně nechala za sebou. Olivie si myslí, že je "poškozená", nikdo ji nemůže chtít, kdyby tedy náhodou věděl, co má za sebou.
Jenže najednou je tu syn majitele ranče Cole, který si zažil své. Ale ten na ni se dívá jako na ženu, která ho zaujala, svým postojem k ranči, k lidem, vzhledem.
Jenže vrah má nedokončenou "práci" s Olivií" dříve Sarah, a nehodlá se vzdát.
Ale své úmysly má nejen vrah, ale i detektiv v důchodu ze zdravotních důvodů - Gage. On je čerstvý vdovec, umírá na nádor na mozku, a musí se postarat o svou nezletilou dceru Tori.
A je tu i majitel ranče Coleův otec, který umírá a stále se zabývá minulostí. A Olivie dá všem lekci, i sama sobě, že minulost je minulost, a v ní se žít nedá. Každý si své místo v budoucnosti a v životě vůbec musí vybojovat sám. Pokud má po boku přítele či lásku, je to o to snazší a lepší.
I když tušíte vraha, celou dobu mi pořád něco nesedělo, závěr vše dobře vysvětlí. A já pochopila jedno, nikdy neříkej nikdy a hlavně nic v životě nevzdávej!
Těším se na další díl.

28.08.2023 5 z 5

Smrt si nevybírá Smrt si nevybírá Ambrose Parry

Překvapivě dobrá detektivka. Sice je poklidnějšího rázu, přesto své napětí má. Hlavní hrdina medik Will a služebná Sarah sice zpočátku stojí proti sobě, ale zjistí, že spolu zvládnou vše lépe.
Je tu hodně o medicíně té doby, krutosti u léčení, snaha některých doktorů o zlepšení. Ukázka chudoby a zákona jen pro některé. Will a Sarah mi přirostli k srdci a já se těším na další díl s nimi.

20.08.2023 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Kniha má příznačný název. Dva mladí vědci se shodou náhod potkají v komické situaci. Po čase hlavní hrdinka v rámci "pomoci" kamarádce natlačí hrdinu do hry na vztah. Nikdo okolo ten vztah nechápe, a vlastně ani ti dva. Ale láska je jiná než vědecké hypotézy, a tak je i okolí čeká nejedno překvapení.
Když pominu jedno vulgární často se opakující a do prostředí nevhodné " slovo, příběh se mi líbil. A hrdina měl můj obdiv za jeho přístup nejen k práci, ale hlavně k přátelům a své přítelkyni.

18.08.2023 3 z 5

Tajné sestry Tajné sestry Amanda Quick (p)

Detektivka protknutá romantickým příběhem. Staré tajemství se klube na svět a strhává s sebou všechny hlavní hrdiny. I když jsem uhádla ty zlobivé, nenudila jsem se. Motiv je starodávný jako lidstvo samo a stále existující. Ti dobří hrdinové příběh krásně protknou a dokreslí! Vždyť někdy se sice nedá něco naplánovat a mít jistotu, přesto žít s milovaným protějškem za pokus stojí.

15.08.2023 4 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Tak jsem si říkala, co bude tentokrát Kimin případ vyšetřovat a zda bude opět vysoko posazená laťka. Jak jsem vůbec mohla pochybovat!
Kimin tým je povolán k brutální vraždě muže, jehož rodina se chová velmi podezřele, tajemně a odtažitě. A jaké je jejich překvapení, když ani Stacey není schopna na rodinu nic najít. Tým se pustí do pátrání.
Kimina nenáviděná reportérka Frostová se dostane "za zásluhy" k rodině mrtvé oběti domácího násilí. A najednou vidí, že i když policie zatkla vraha, otázkou je, zda bude vůbec odsouzen, má za sebou skvěle rozehranou image spíš obětního beránka. A rozhodne se, že to tak nenechá.
Kimin tým tentokrát bude mít svázané hodně ruce i ze strany složky policie. A i když to chápu, někdy obyčejnému člověku zůstává rozum stát, kdo koho vlastně chrání.
Závěr nám navozuje úvod na další příběh. Tak honem, šup sem s ním! Moc se na něj těším. Milovníkům Kimina týmu knihu doporučuji.

13.08.2023 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Nová autorova série začíná velmi dobře. Je to příběh vraha, který byť v psychiatrickém vězení stále sní o životě venku a o Kate. Možná je to nemožné pro normální bytost, ale pro uctívanou zrůdu mezi monstry...
Kate se snaží žít lepší život, záleží ji na synovi, ale problém je jeho původ. A také to, že se nechá vtáhnout do soukromého vyšetřování po dlouho pohřešované dívce. A vydatně ji pomáhá asistent Tristan.
Super čtení, co rychle ubíhá, napětí i provázky vedoucí k objasnění všeho.

10.08.2023 5 z 5

Vražda v kryptě Vražda v kryptě Irina Shapiro

Poklidná detektiva z anglického venkova, kde se dají dohromady místní obecní konstábl Daniel a nový lord Jason - Američan, který vše zdědil po svém dědovi.
I když zprvu Daniel Jasona podezírá z vraždy, velice rychle pochopí svůj omyl. Jason pochopí, že to nebylo ze zlého úmyslu. A tak mu nabídne svou pomoc. Je z nich skvělá dvojka, i když to zprvu tak nevypadá. Motiv sice není nic originálního, ale velmi dobře podaný. Takže pokud vám nevadí, že se zde neprolévá moře krve a nejsou zde brutálnosti na každém kroku, tak můžete zjistit, že i tato poklidná detektivka má své kouzlo, vraha jsem sice odhadla, ale i tak mě dokázal překvapit.
Ráda se pustím do druhého dílu.

06.08.2023 4 z 5

Nebezpečná místa Nebezpečná místa Patricia Gibney

Lottie je vtažena opět do vyšetřování případu. Tentokrát je na ni naloženo opravdu hodně: vražda, dočasný nový šéf, vztah nevztah s Boydem, tvrdohlavá a reptavá matka Rose, komunita místních kočovníků, rebelující děti. Co dříve?
Příběh, kdy můžeme číst o vztazích v rodinách, které mohou ovlivnit budoucnost nejen jich, ale i okolí. Láska má být čistá, upřímná a nevynucená, a když není....

03.08.2023 4 z 5

Navždy v tvém objetí Navždy v tvém objetí Kathleen E. Woodiwiss

Krásná romantika z období carské Rusi. Příběh ruské bojarky Synnovey a Angličana Tyrana nyní jako velitele husarů carského vojska. Příběh o nesmírné kráse, která zamotává mužům kolem hlavy, ale do srdce pronikne jen 1. O tom, že někdy se musíte o lásku prát, abyste si ji vážili a náležitě vychutnali.

29.07.2023 4 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna M.W. Craven

Mám ráda Poea a Tilly a moc jsem se těšila na tento díl, ale trošičku jsem zklamaná. Těšila jsem se na kriminální příběh, a dostala jsem tak od všeho trochu.
Každopádně i když to tak ze začátku nevypadá, vše se správně a v pravou chvíli pospojuje. Poe a Tilly jsou přizváni k vyšetřování MI5 - k vraždě člověka, který se měl zúčastnit summitu jako pilot vrtulníku, toto si vynutila agentka FBI Melody Lee, kterou Poe s Tilly poznali v minulém případě.
A tak Poe a Tilly začnou vyšetřovat vraždu, ale později se tu najde víc, víc tajemství, víc zločinců, víc skrývané minulosti, falše a přetvářky a také víc zrůdnosti. Zas jednou pravda si našla cestu na povrch. A Poe není ten, který by jí s Tilly nepomohl....
Závěr jsem si sice představovala trochu jinak, ale i taková může někdy skutečnost být.

23.07.2023 5 z 5

Mrtví umí mluvit Mrtví umí mluvit A.K. Turner

Příběh dívky Cassie, která se díky učitelce večerní školy odrazila od "dna" a nyní je asistentkou v márnici. A jednoho dne uvidí v práci i mrtvou učitelku. Prý nešťastná nehoda. Ale Cassie tomu nevěří a rozhodne se dobrat pravdy.
Z Cassie jsem cítila úctu k mrtvým, nedůvěru k živým. I to, jak i "úkolovka" patologa může ovlivnit mrtvé a i živé.

20.07.2023 3 z 5

Nejistý svazek Nejistý svazek Jayne Ann Krentz

Možná půjdu proti komentářům zde, ale mně se to líbilo. Je to syrové, je to zároveň romantické s kapkou detektivky.

Každý muž je za určitých okolností schopen násilí. Stejně tak žena. Teď tomu rozuměla.

I když zrovna nejsem příznivkyně mužů jako je zde hrdina Torr, přesto mu nelze odepřít přitažlivost. Torr naoko jemný, ve skutečnosti majetnický, zásadový, ale také ochránce do morku kostí a věrný. Abby je jeho přesným opakem ve všech směrech, až na jedno. I ona vyznává věrnost a čest. A i když jsou oba vtaženi do drsné situace, oba poznávají toho druhého, až pochopí, kam jejich vztah směřuje.
Je to harlekýnka, tak není těžké si domyslet, jak to vše dopadne, ale i tak to bylo příjemné oddechové čtení.

18.07.2023 3 z 5

V temnotě V temnotě Mike Omer

Už první díl byl skvělý, ale tenhle ho (u mne) předčil. Název hodně napovídá, přesto nic neubírá na dramatičnosti děje.
Zoe a kolega Tatum spolu řeší případ vraha, který provádí své experimenty se ženami pohřbenými zaživa. Jenže má strach o sestru Andreu, na kterou si myslí jejich známý uprchlý vrah. Andreu "chrání" Marvin, dědeček Tatuma.
Děj rychle utíká, Zoe je ve své práci skvělá, na druhé straně ale ne všichni policisté mají "mozek". Snaha ale zachránit život je na prvním místě. A Zoe tentokrát bude do případu vtažena víc osobně, než by si přála. A to není to jediné, co se stane.
Vážné části jsou proloženy humorem, zvláště Marvin exceluje.
Konec mi signalizuje možnost dalšího dílu. Budu se na něj těšit.

16.07.2023 5 z 5

Unesená Unesená T. R. Ragan (p)

Nová autorka a zároveň začátek slibné série.
Lizzy se potýká s následky po únosu sériového vraha po svém. Ale najednou je povolána k případu FBI, kde je pro ni vzkaz. Vrah na ni nezapomněl a chce zpět "své". Lizzy se tak po letech setká se svým bývalým přítelem nyní agentem FBI Jaredem. A tak spolu se pouští do případu, který prokáže, kdo je kdo. Možná i název knihy vám silně napoví.
Měl by být brzy další díl a ten si ujít nenechám.

15.07.2023 5 z 5

Tajemná číše Tajemná číše Jayne Ann Krentz

Zbožňuji romantické příběhy s prvky detektivky. Není to přeslazené a není to jen drsné. Od obojího tak akorát.
Zde soukromý detektiv Cyrus a ředitelka muzea Eugenie stojící zprvu na opačných koncích. Na oko tak rozdílní a vnitřně tak velice podobný. On se snaží najít starodávnou číši, aby ji předal svému klientovi, ona zas pátrá po skutečné příčině smrti své kamarády malířky. A všude kolem plno skla - naoko křehké a přitom tak tvrdé a pevné. A také zlo vznášející se kolem číše a legendy o ní.
Kráska s dinosaurem zas líčí příběh lásky, kde vzhled není důležitý, ale naše pocity a intuice ano.

13.07.2023 4 z 5

Diagnóza Diagnóza Ken McClure (p)

Další skvělý příběh. Silně mi to připomnělo začátky nástupu covidu.
Vládní úředník se vrací z Afriky domů, v letadle je mu zle a za dramatických událostí umírá. To je začátek dalších úmrtí. Do toho vstupuje doktor Steven Dunbar, aby vypátral původce smrtelného viru. Jenže to není tak snadné.
Vyprávění o bezmoci při léčbě nemocných, o obětavosti lékařů a hlavně dobrovolnic sester, o lidech pátrající bez ohledu na své vyčerpání, ale také o tajemství mající smrtelné následky.
Je to smutné vyprávění, ale v dnešní době ne nereálné.

11.07.2023 5 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Tak tohle mě dostalo! Nejde tu ani tak o brutalitu vražd na místě činů, jakož o psychologické drama velmi vysoké úrovně.
Manžel advokátky Maggie Duncan náhle zmizí z domu, kde nechá napospas jejich dvě malé děti, žádný vzkaz, žádná omluva. A od té doby jde život Maggie a jejich dětí do spirály padající do hlubokých neznámých vod. A Maggie si zprvu musí přiznat, že vlastně po 10 letech manžela vůbec nezná.
Detektiv Tom se pouští do vyšetřování záhadných vražd mladých dívek, což mu připomene nešťastné dávné vyšetřování podobných činů. A aby toho nebylo tolik, tak Tom si vyzkouší i pocit, který by nikomu nepřál, musí se postavit osobní hrůze. Po jeho boku má svou věrnou Becky, která s ním jde až na doraz svých sil a možností, aby zlo bylo konečně potrestáno.
Konec jsem tak trochu čekala, nepřekvapil, ale..... Určitě pochopíte, až knihu přečtete.
Doporučuji milovníkům psychodramat či psychothrillerů.

08.07.2023 5 z 5

Jedenáctá rozhodne Jedenáctá rozhodne James Patterson

Slušná detektivka, i když motiv není nic tak originální, přesto velmi dobře zpracovaný. Někdo zabíjí odporné drogové dealery a policie má podezření, že je to policista kvůli vražedné zbrani. Do toho se u bývalé filmové hvězdy u velkého domu se zahradou najdou dvě uřízlé hlavy bez těl a poté i další lebky. Detektiv Linds a parťák Rich mají plné ruce práce, bohužel dlouho ani v jednom případě nejsou stopy.
Ale jak pokračujete knihou, určitě odhalíte velmi brzy viníky v obou liniích. Také je tu hodně ze soukromí kamarádek členek Klubu. A je to takové vyladění příběhu. Protože nejsme přeci jen roboti a jen nepracujeme, stejně jako hrdinové. A někdy se práce může odrazit i v našich soukromých životech.

06.07.2023 4 z 5