Motorhead Motorhead komentáře u knih

Ostrov Ostrov Robert Merle

Absolútne sa mi nepáčil už Merleho Malevil. Asi som voči Majstrovi trochu zaujatý. Ostrov mi pripadá ako vykrádačka príbehu lode Bounty. K tomu ženy plocho načrtnuté a postavené do role pre Merleho diela typickej, nebudem vysvetľovať, kto čítal Merleho, vie, za čo Majster ženy pokladá. Zámienka na vzburu - veeeľmi stará vesta, to isté už použilo toľko autorov, že... Nepáčilo sa mi to a čítal som to nasilu.

01.08.2019 2 z 5

Twilight sága (box) Twilight sága (box) Stephenie Meyer

Nekonečná žensko-detská papierová telenovela o skromnej supermanke superkrásavici. Niektoré časti, ako rozchod s Edwardom, sa fakt nedajú prečítať inak než so strašlivým sebazaprením a zároveň zvedavosťou aké až krávoviny sa dajú ešte vymyslieť. Celé je to emočnebahnistý suterén žánru fantasy, napísaný slovnou zásobou predavačky zeleniny.

31.07.2019 1 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Pekný nápad, pekný príbeh ... ale hrozne dlhý, akoby umelo naťahovaný. A kapitán Nemo nie je kladná postava, hoci je autorom tak prezentovaný. Je to čudák a narušenec. K tomu predstava, že si v ponorke niekto vezie organ a knižnicu s policami plnými kníh...kristepane. Miestami by som to najradšej odložil nedočítané, inde by som najradšej preskakoval. Toto je román fakt pre deti. Tak do trinásť, hádam.

31.07.2019 2 z 5

Cesta kolem měsíce Cesta kolem měsíce Jules Verne

Popravde by som tento román medzi verneovkami neumiestnil ani do prvej desiatky. Vadila mi tam príliš očividná odborná nepripravenosť - už ako siedmak na ZŠ som si uvedomil, že autor netuší nič o vektore zotrvačnosti či o nestlačiteľnosti vody. Ako dospelý som potom nachádzal oblaky ďalších vážnych nezmyslov. A tak ma to nebavilo. Nazdávam sa, že aj dobrý nápad a v podstate dobrý príbeh nestačí, ak nie je spojený s odbornou prípravou ani na najzákladnejšej úrovni. Stredoškolský profesor fyziky na ktoromkoľvek vtedajšom francúzskom gymnáziu by pánovi Vernemu ako konzultant otvoril oči a napomohol by mu napísať tento príbeh omnoho lepšie, teda bez priveľkého balastu fyzikálnych nezmyslov.

31.07.2019 3 z 5

Tajemství análního sexu Tajemství análního sexu Tristan Taormino

Uvažujem, čo asi motivuje autora k napísaniu takejto knihy. Chápem motiváciu vydavateľa - jednoducho prachy. No autor? Vážne si niekto sadne k počítaču a povie si: Napíšem knihu o trt*aní do zadku ? Nie je na svete dosť splaškov, dosť zbytočností, dosť balastu bez hodnoty?

31.07.2019 odpad!

Prekliate zlato Prekliate zlato Ronald Wyeth

Skoro sa mi zdá, že je to top Wyethov dobrodružný román. A postrehol som, že náročky mätie a zahmlieva - napr. tvrdí, že sa inšpiroval prípadom psychopatického vraha reverenda Jonesa...no celkom očividne to nemá nič spoločné. A keď človek ňúra na nete dosť dlho, zistí, že v Pará sa naozaj niečo podobné (bez publicity) stalo. To ale nie je podstatné (až na to, že Wyeth je lišiak a zadymuje). Podstatné je, že je to perfektný dobrodružný román pre dospelých. Úvod je možno o chĺpok dlhší, no oplatí sa byť trpezlivý. Čitateľ potom rozumie Alexandre, jej vytrvalosti a odhodlaniu. A Čerto? Betálna postava.
Určite doporučujem.

28.07.2019 5 z 5

Velký cirkus Velký cirkus Pierre Henri Clostermann

Zas úplne ma to nevzalo. Autor proste píše román, nie literatúru faktu. Myslím, že rovnako dobrých diel o vojne vo vzduchu je niekoľko, na západe, i na východe.
Nicméně je to výpovedná knižka o hrôze, ktorú nemci rozpútali, o zle, ktoré páchali, o prehre, ktorá im patrí a ktorá - podľa názoru mnohých - nebola dostatočná. Čo vlastne nachádzam aj v nemastnom neslanom závere Clostermanovho diela. V celom diele mi chýba trocha uvedomelosti. Naopak, rytierske pocity pri zostrelení toho či onoho slávneho nemeckého skurvysyna mi prekážajú.

28.07.2019 3 z 5

Dobrodružství kapitána Hatterase Dobrodružství kapitána Hatterase Jules Verne

Kapitán Hatteras je nedospelý melancholický snílek, ktorý si za tatkove peniaze plní detský sen, pričom neváha obetovať cudzie životy. Je to tak hnusná postava, až sa človeku rozum zastavuje. Akoby vypadol z učebnice patopsychológie.
Jednoducho, vynikajúci, prepracovaný román z pera autora, ktorý častoraz v iných dielach najprv písal, až potom myslel.
Samozrejme, aj v tomto diele miestami píše naivné nezmysly - akáže by to bola verneovka, keby autor netáral nefundovane o zemepise, o faune a flóre v súvislosti so zemepisnou šírkou, o technike a najmä elektrine, atď. No napísal výborný drsný príbeh s perfektným psychologickým náčrtom hlavného ne-hrdinu.
Slovenský spisovateľ Ronald Wyeth vraj k tomuto dielu píše (alebo možno už napísal) voľné pokračovanie. Na to sa teším.

28.07.2019 5 z 5

Šerif z Fort Bentonu Šerif z Fort Bentonu Wieslaw Wernic

Šerif z Fort Bentonu je voľným pokračovaním románu Stopy vedú cez prériu. Je dlhší, prepracovanejší...no podľa mňa nie lepší. Síce nie slabší, ale ani lepší. Je to proste dobrý western od európskeho autora. Znamenité čítanie pre niekoho, kto má rád čítať o starých časoch Ameriky z pera aj iných autorov než sú na jednej strane pravdivý a trochu rozvláčny J.F.Cooper, a na druhom konci spektra Unger, Hamilton či May. Poliak Wieslaw Wernic, podobne ako napr. český spisovateľ Mirko Pašek, predstavuje triezvosť pohľadu, vierohodnosť a zároveň v rámci žánru určitú literárnu kvalitu.
Dej Šerifa z Fort Bentonu sa neponáhľa. Niekedy je to dobre - napríklad scéna V dome Krivého Ralpha; nejde o nič veľkolepé, vlastne je banálna - no je tak dobre podaná, že čitateľ sa nachádza svojim vnútorným zrakom priamo tam a spolu s hrdinami románu šepce a zatajuje dych. Podobne veľmi dobre je načrtnutá postava Čierneho Pumu (hrome, váham ako to vyskloňovať:) v jeho tragickej nehomogénnosti. A tak ďalej.
Šerif z Fort Bentonu je oddychovka, ale dobrá.

23.07.2019 5 z 5

Stopy vedou prérií Stopy vedou prérií Wieslaw Wernic

Ako to tak už chodí, najlepšie romány z Ameriky devätnásteho storočia napísali európania. Stopy vedú cez prériu je výborný western bez slabých miest, primeranej dĺžky, s veľmi dobre načrtnutými postavami a zaujímavým dejom; i keď nepredstiera vyššie ambície. Podstatné je, že potom, čo som ho niekoľko razy čítal ako chalan, som ho bez sebazaprenia dal aj ako dospelý, ba na konci som bol rád, že som to urobil. Určite doporučujem ako znamenitú oddychovku.

23.07.2019 5 z 5

Případ z Poodle Springs Případ z Poodle Springs Robert B. Parker

Takmer som to nedočítal. Silácky mačo Marlowe s jeho aforistickým vyjadrovaním (kto preboha tak rozpráva?!), mdlý dej, umelý a nevierohodný rozpad manželstva...veľmi mizerná detektívka.

18.07.2019 1 z 5

Časožrouti, v slovenskom preklade Langolieri, je novelka nevalnej úrovne, prečítatelná raz, ak niet nič lepšieho alebo ak je človek hodne zvedavý čo to všetci celebrujú. Skryté okno je tuctová detektívka.
Pravdaže, pre nenáročných bašta na päť hviezdičiek. Je to jav. Duševne striedmo obdarení sú určujúcou názorovou silou. Potom je za znamenitého spisovatela pokladaný King, za znamenitý film Kuriér, za znamenitú speváčku Rihana.

02.07.2019 1 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Subliterárny trus. Nekonečné kecy, nevierohodné, nepravdepodobné, bez akéhokolvek zaujímavého nápadu. Keby to malo sedemdesiat strán, dobré pre nenáročných do vlaku. Dobrať sa konca ma stálo oblak sebazaprenia. King svoju supernízko nastavenú laťku úspešne podplazil.

02.07.2019 odpad!

Kruté remeslo Kruté remeslo Ronald Wyeth

Rozhodoval som sa medzi štyrmi a piatimi hviezdičkami. Už som Wyetha čítal a tak som čakal viac pravého dobrodružstva. Je samozrejme prítomné aj v Krutom remesle, no je postavené na vytrvalej komornej ľudskej tragédii, a to mi prišlo newyethovské. Radšej by som bol, keby zostal žánrovo v dobrodružných románoch pre dospelých. Kruté remeslo zabieha do vážna. Ďalšiu wyethovu knižku chcem určite čisté dobrodružstvo - ako Prekliate zlato alebo Zober prachy a leť. Vo vážnej polohe Wyeth akoby sa pohyboval medzi dvoma stoličkami. Nie celkom mu to sedí. I tak odporúčam, lebo dobré to je, niežeby nie.

21.04.2019 4 z 5

Dlouhé volání Dlouhé volání Jevgenij Jevtušenkо (p)

Krása detailov, pôvab celku. Múdre básne, krásne, hra so slovíčkami ako..hádam ako Rúfus.
Co jsi ty zač? K čemu ta faleš? / Ošperkovaná cetkami si tu na komtesu hraješ/ jež skvost má v závoj vetkaný

Skvost, votkaný v závoj poézie sveta.

21.04.2019 5 z 5

Armstrongova trubka Armstrongova trubka Jevgenij Jevtušenkо (p)

Darček od slovenskej violončelistky (nechcem tu vyslepičiť jej meno...ale chcel by som, lebo je fakt dobrá) ma obohatil nevídane. Čítal som si túto zbierku na vojne, keď bolo ťažko (hrome, čo to človek povie - ospravedlňujem sa všetkým statočným chlapom, ktorí bojovali!), potom roky doma. Aké skvelé básne. Ale čo o nich napísať?! Sú intímne aj vtedy, keď nemilosrdnia javy a veci a súcno hrôzy, ktorú my ľudia pášeme. O tom sa vyjadriť mi takmer nejde.
Mám rád Jevtušenka.

21.04.2019 5 z 5

Solženicyn nenávidí socializmus a tak píše. Z gulagu, kde samí nevinní. A rôzne desy besy o svojej vlastnej krajine. Ale basa v Mexiku je iné kafe, páni, a sovieti ju nespravujú.
Inak príbeh nič moc. Náčrt dňa vo výkone trestu. Solženicynova noha sa rozmáchla k hroznému kopancu do sovietska...no a zaluftila, ako sa to tak neliterárne povie. Prečítať sa to dá, samozrejme. No sporná spravodlivosť nie je problémom Sovietskeho sväzu. Je problémom sveta. Aj demokratického. Však, páni Berdychovia, McCarthyovia, a ďalší a ďalší. Tisíce sú ich. A cudziu bolesť necítiť. Tu v novele cítiť hlavne to ako Solženicyn nenávidí sovietsky socializmus. Možno ani nie o moc horší než akékoľvek demokratická veľmoc, hovoriaca lži a páchajúca násilie. Trocha doma, hojne vo svete. Takže posolstvo pre mňa nezaujímavé; literárne dielko priemer.

21.04.2019 2 z 5

Poklad ve Stříbrném jezeře Poklad ve Stříbrném jezeře Karel May

Pre mňa najlepšia z Mayoviek. Putovala so mnou detstvom, dal som ju aj ako dospelý. V porovnaní s románom film je...ťažko to výstižne...hádam celkom iný, skoro v inom žánri.

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Pekná Mayovka, asi aj lepšia než najznámejšie Vinetou I+II+III. A kratšia. I keď púšte ma znepokojujú a radšej mám dobrodružné knižky zo šťavnatejšieho prostredia. V detstve krása. A o dosť menej rasistických náčrtov a celebrovania nemeckého pôvodu. Za štyri hviezdy.

Vinnetou I Vinnetou I Karel May

Vyrástol som s Mayovkami, Verneovkami, s Troma pátračmi. Počas detstva som Vinetoua I, II, III čítal hádam raz ročne. Bol som pravým zálesákom, rozhodol som sa, že keď budem veľký, určite pôjdem na prériu, že nevyhnutne musím za apačmi, a že súrne potrebujem medveďobijku.
No a nevidel som, že kladné postavy majú zásadne nemecký pôvod, že černosi sú poloretardi vyjadrujúci sa akousi angličtinou bez gramatiky, hoci v nej vyrástli a iný jazyk nepoužívajú, že Indiáni sú dobrí, féroví, statoční - ak robia to, čo sa Old Shatterhandovi a jeho kamošom hodí; inak sú falošní, zákerní a blbí. Že Petrolejový princ končí slaboduchým rasistickým vtipom...a ďalšie more vecí, ktoré by bolo nenapísať, alebo napísať inak. A že vzťah Oldu s jeho červeným bratom nemal svoju Skrotenú horu, čo by normálne človek predpokladal. Aspoň občasný kopček.
No i tak - štyri hviezdičky. Za krásne zálesácke detstvo.