Mortiis Mortiis komentáře u knih

Národní satanista Národní satanista Erlend Erichsen

Niektorí tu už spomenuli, že autor, bývalý bubeník Gorgorothu, nie je vypísaný autor. Mne osobne to v tomto románe nevadilo. Bolo to napísané lepšie ako Fifty shades of grey (no offense). A navyše, black metal je mi dosť blízky. Začínal som na Vargovi Vikernesovi alias Burzum alias Count Grishnackh, ktorý sa smutne preslávil tým, že zabil Euronymousa zo skupiny Mayhem. A tento román je niečo ako život týchto dvoch týpkov vo fiktívnom prevedení. Najviac ma dostala mrazivá atmosféra undergroundovej scény v Bergen. Nenávisť hlavnej postavy voči ľuďom, nadradenie nad ostatnými (všetci sú ovce, lúzri), to všetko bolo doslova hmatateľné a uveriteľné.

18.06.2015 4 z 5

Sníh Sníh Neal Stephenson

Neuromancer, Schismatrix a Snow Crash, svätá trojica cyberpunku.

29.05.2015 4 z 5

Západní esoterické tradice Západní esoterické tradice Nicholas Goodrick-Clarke

Základný historický prehľad západných ezoterických prúdov. Jedno z mála preložených vecí k tejto téme. Pre religionistov zaoberajúcich sa západným ezoterizmom povinnosť.

01.06.2015 4 z 5

Noční film Noční film Marisha Pessl

Veľmi zaujímavý námet, žiaľ vyšumel do prázdna. Je vidno, že autorka to mysteriózno pojala psychologicky, dokonca psychoanalyticky, plno symboliky a okultných narážok dokresľovalo tajomnú atmosféru okolo Cordovu, ale niečo tomu chýbalo. Okrem nedotiahnutej psychológie postáv mi vadila neuveriteľná priamočiarosť. Takmer každá postava (ak nie každá), s ktorou protagonista príde do kontaktu, vyrozpráva nejaký príbeh týkajúci sa Cordovovej rodiny. A tak postupuje dokola, od jednej očividnej stopy k druhej, bez žiadneho hlbšieho významu. Nehovorím, že to bolo zlé, len nedotiahnuté. Slovenský preklad so značnými preklepmi tomu tiež nepomohol.

15.05.2015 3 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Najprv som sa bál, že to nedám. Autor vrhne čitateľa in medias res, veľké množstvo postáv, nevysvetlený princíp mágie. Ale potom som si povedal, že to skúsim, veď som zvládol aj Martinove litánie piesne ohňa a ľadu.
Oplatilo sa. Už hneď v prvej knihe som sa stotožnil s niektorými postavami a ponáral sa do zákulisia intríg a hier ascendentov.
Objektívne štyri hviezdy, subjektívnych päť.

16.06.2015 4 z 5

Ja, Pútnik Ja, Pútnik Terry Hayes

Konečne dobrý thriller zo špionážneho prostredia. Pripomenul mi Forsytha, ale ten to nejak poslednú dobu fláka. Keď máte radi špionážne thrilleri, zákulisie terorizmu a politické dianie po jedenástom septembri, určite po knihe siahnite. Tých šesťsto strán za to stojí :)

16.06.2015 5 z 5

Diamantový věk Diamantový věk Neal Stephenson

Neal Stephenson je dobrý autor, ale mám s ním problémy. Zatiaľ čo Snow Crash som prečítal pomerne rýchlo a s pochopením, ďalšie knihy už také ľahké neboli. No práve preto som ten boj podstúpil a neľutujem.

Diamantový vek je kniha nabitá skvelými myšlienkami, o tom žiadna, ale nie je pre každého. Ostatne žiadne sci-fi nie je pre každého. Každopádne priaznivci steampunku, kyberpunku a nanotechnológií si prídu na svoje. A úryvky z čítanky ocenia aj nescifisti.

24.06.2016 4 z 5

Dobré úmysly Dobré úmysly Brian Azzarello

John Constantine je jediný DC hrdina, ktorého môžem. Je Angličan, je cynický a hlavne je... čarovný. Proste starý dobrý antihrdina hardboiled detektívky so schopnosťou čarovať. Taký anglický Harry Dresden.

18.06.2016 5 z 5

Kup si svou revoltu! Kup si svou revoltu! Joseph Heath

Jedna z mála kníh, pri ktorej som krochkal blahom. Akoby mi autori čítali myšlienky. A ten ich prehľad v popkultúre, či už v hudbe alebo filmoch, no nádhera. Každá undergroundová záležitosť viac menej prerastie do mainstreamu, pozrite na hipsterov, drum and bass alebo dubstep. Mám pokračovať?

29.05.2016 5 z 5

Útok titánů 1 Útok titánů 1 Hadžime Isajama

Manga, ktorá mi brutalitou pripomenula Berserk. Žiaľ slabšia kresba. Na druhú stranu mangaka je ešte mladý a určite má čo ponúknuť.

29.05.2016 4 z 5

Carpe Diem - Reedice Carpe Diem - Reedice Robert Fabian

Začiatok perfektný, stred trochu nuda a záver v pohode. Celkovo akčný nárez ako sa na military scifi patrí. Podľa mňa lepšie ako Mariňáci.

29.06.2015 5 z 5

Probuzené běsy Probuzené běsy Richard K. Morgan

Prebudené besy sa mi páčili ešte viac ako Požičovňa mäsa. Aspoň prvá polovica knihy. Viac akčné, viac cyberpunkové, proste drsnejšie, temnejšie, cynickejšie. Jediné, čo Morganovi až tak nejde, sú opisy sexuálnych scén. Viac sa pri nich nasmejem, než vzruším :)

29.05.2015 5 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Obsah prekonáva formu. Čo k tomu viac dodať. Neuromancer je priekopnícke dielo cyberpunku, ale nie každému sadne.
A odporúčam Neffov preklad.

29.05.2015 4 z 5

Domovina Domovina Robert Anthony Salvatore

Prvú knihu o temnom elfovi Drizztovi považujem za najlepšiu z celej série. Mocenský súboj drowých rodov v Menzoberranzane dostane každého milovníka temnejšej fantasy (aj keď celá séria je viac menej lajtová). Navyše Drizzta som si obľúbil už počas hrania Baldurs Gate, keď som ho zákerne zabil pri masakrovaní chudákov gnollov :)

15.05.2015 5 z 5