mora.nocna mora.nocna komentáře u knih

Planéta exilu Planéta exilu Ursula K. Le Guin

Tazko si viem predstavit, ze sa najdu ludia, ktori ocenia vsetky tri poviedky. Ja mam velmi rada Boba Shawa, jeho poviedku som doslova zhltla. Tevis je tiez ok. Ale Ursulu LeGuinovu som doslova pretrpela. Naopak, ten kto zhltne Planetu Exilu, asi sa tazko nadchne pre Dvojnikov v case...

01.04.2015

Bezprsté mesto Bezprsté mesto Ondrej Štefánik

strata casu. kniha, ktora ide odnikial nikam.

31.03.2015 1 z 5

Klub omylných Klub omylných Jana Moravcová

o nieco slabsie ako klub neomylnych, ale klobuk dolu pred autorkinymi napadmi. chcem vyzdvihnut najma poviedku konec vedeckych sporu, tak sa mi asi najviac pacila. podla mna idealne citanie na dlhe cesty dopravnymi prostriedkami.

17.03.2015

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

vyborna knizka. najskor som sa bala ze to bude zas rovnake ako fahrenheit albeo 1984 ale nakonec sa to rozvinulo v pekny pribeh. moja najoblubenejsia pasaz - tovaren na vyrobu toastovacov :)

12.07.2014

Temná noc v říši hraček Temná noc v říši hraček Bob Shaw

co poviedka, to klenot. vyhovuje mi aj nenasilny humor tohto spisovatela. idem zhanat dalsie jeho veci!

25.06.2014

Hodně jsme pili z řeky Léthé Hodně jsme pili z řeky Léthé Alena Mrázová

ked si pomyslim, ze moja byvala sefka tuto utlu knizku dala medzi vyradene, na vyhodenie, tak som fakt uprimne rada, ze som ju zachranila a sice o par rokov neskor ale predsa precitala. knizka je napisana stylom, ktory plynie a cita sa jednym dychom. budete pri nej plakat, pretoze je velmi smutna ale zaroven velmi krasna a poeticka. rozhodne velmi nadana autorka o ktorej vsak dako nepocut a to je skoda..

11.06.2014

Písečná žena Písečná žena Kóbó Abe

uzasna kniha, uplne som ju zhltla a ked som ju nemohla citat, tak som stale na nu myslela. vizia pustnej prazdnej krajiny plnej piesku, horucavy, sucha v ustach a beznadeje ma uplne dostali. ale zaver bol v mojom ponimani v podstate happy end..

11.06.2014 5 z 5

Návrat na planetu Zemi Návrat na planetu Zemi Ivo Železný

Aj mne sa najviac pacila poviedka prorok a potom este kupte si knihu od berthera. Volanie ladoveho sveta ma dojalo, desattisic ton chromu a necakana pamiatka prave naopak :)

Zaujimave je, ze som poviedky citala na preskacku a neviem ci som si to zo zaciatku zle vyberala, ale ku koncu ma bavila kniha cim dalej tym viac.

08.06.2014

Inkarceron Inkarceron Catherine Fisher

Tak neviem. Zaciatok rozpacity - najhorsi mozny zaciatok knihy je podla mna vychrlit na uboheho citatela same mena a funkcie.. Potom som si zvykla, ale knizka ma dako nechytila. Az v poslednej stvrtine to nabralo spad a precitala som ju jednym dychom. Ale zas tych necakanych zvratov bolo akosi privela.. Mnohe napady ocenujem, ale chcelo to podla mna este trocha vyzriet, dva tri roky nechat ustat, odlezat, co to prepisat... Hlavne cast s Klaudiou ma neskutocne iritovali dialogy. Cast s Finnom bola o dost lepsia. Ale je mozne, ze to mohol pokazit aj preklad..clovek nikdy nevie na ktorej strane je chyba. Ale druhy diel si asi precitam...

08.01.2014

Konec Konec Daniel Handler

..celu seriu som si nemohla pomoct a mala som rada Olafa, takze posledny diel sa mi velmi pacil

03.12.2013 5 z 5

Klub neomylných a jiné příběhy Klub neomylných a jiné příběhy Jana Moravcová

kratke poviedky aj ked su niektore lepsie a niektore slabsie, su celkovo velmi ctive a plne napadov. celkovy dojem z celej knizky - mozem odporucat (hlavne ked ju dnes uz zozeniete asi hlavne v antikvariatoch za par korun). Nechcem, aby to znelo urazlivo, ale do MHD uplne idealna knizka

26.11.2013

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

neviem co dodat. uplne skvela knizka, skvely svet, strasne som ju nechcela docitat.

....a lubim markyza Carabasa :D

10.11.2013 5 z 5

Zničený muž Zničený muž Alfred Bester

Precitane jednym dychom

05.11.2013

Zámok Zámok Franz Kafka

Pri citani jednotlivych pohladov kazdej z vystupujucich postav sa clovek neubrani pocitu, ze vsetko je tak silne subjektivne, a ziadna objektivna realita a pravda vlastne neexistuje. Niekedy ten pocit, ze to vlastne ani nie je nedosazitelny zamok, ako skor uz vopred predpkladana porazka. Ludia v dedine si mysleli, ze uradnici namahavo pracuju, ale uradnici akoby ani nevedeli "vo co go" (ked dostal K. list od Klamma, ze je spokojny s vysledkamijeho prace). Uplne uzasne napisane.

04.11.2013 5 z 5

Človek, ktorý videl antisvet Človek, ktorý videl antisvet Ilja Varšavskij (p)

subor velmi kratkych sci-fi poviedok neraz s moralnou pointou :)

31.07.2013

Skandál v Divadle snů Skandál v Divadle snů * antologie

Ozaj vyborny vyber poviedok, velmi ma bavili.

19.04.2013

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Čtivé, napinave, zaujimave.. proste asimov. R. Daneela si nemozno neoblubit. A jeho posledna veta bola veru super:)

01.04.2013

Návrat z hvězd Návrat z hvězd Stanisław Lem

mne sa najviac pacil zaciatok knihy, skvelo vykresleny zmatok, ked sa clovek ocitne v buducom svete a vsetko funguje inac, nemoznost vymotat sa zo stanice, bludenie - ako v zlom sne. knizka sa mi inak celkom pacila, vyborny namet, len keby tam nebol cely ten absurdny lubostny pribeh s nepochopitelnymi dialogmi...

27.03.2013

Geometrický les Geometrický les Gennadij Gor

Rozhodne to bolo uplne ine, ako som cakala. Viac nez o scifi sa jednalo o akesi hodnotenie umenia, padaju tam mena umelcov, spisovatelov.. autor skuma vztah umenia k svetu, ludi k umeniu a celkovo vyznam umenia. No napriek tomu sa mi to celkom pacilo. Bolo to take lyricke, vztahy su skor len naznacene ako detailne opisovane. Myslim, ze to je celkom zaujimava knizka.

21.03.2013

Búrka a vydra Búrka a vydra Lucien Ganiayre

tuto knizku som nasla v rodicovskej kniznici a ani sama neviem, preco som po nej siahla, nikdy som o nej nepocula a je velmi nenapadna. nic som necakala a..

nikdy som nic podobne necitala. zastaveny svet..taziva atmosfera.. vona.. nie je to lahke citanie, pritom genialne opisane, uplne som tym zila.. je to ako zly sen

o niektorych knihach je lepsie dopredu nic nevediet, aby vas potom mohli dokonale prekvapit a toto je presne ten pripad

20.03.2013 5 z 5