Zničený muž

Zničený muž je kriminálny príbeh v spoločnosti, kde telepatia je relatívne bežná. Hlavný dej sa sústreďuje okolo hrdinu, ktorý sa rozhodne spáchať zločin, čo je v telepatickej spoločnosti, kde si vyšetrovateľ môže prečítať myšlienky podozrivých, neobyčajne ťažké.

1. vydání, ve slovenštině, ilustrace Róbert Brun.

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30522/zniceny-muz-30522.jpg 472

The Demolished Man (1953)

Literatura světová, Detektivky, Sci-fi
Vydáno:, Smena

Lucka11
25.05.2017

Pred prečítaním tejto knihy som tému sci-fi nevyhľadávala.
Knižku som dočítala len pre Knižnú výzvu.
Po prečítaní knihy som svoj názor nezmenila...... :-(

chlo0opek
03.05.2017

Tak nevím, ale těžko mohu nazvat tuto knihu jako záživnou, když jsem ji již měl rozečtenou a takhle jednou po ránu jsem po ní šáhl a během toho čtení mě zase 4x uspala! Ne že by příběh byl vyloženě špatný, ale rozhodně forma, kterou byl podán, byla teda dost nešťastná. Nebo by se patřilo napsat přímo až nudná? Sem tam se objevil dobrý nápad, i místa, kde se příběh trochu rozjel, ale celkový dojem to stejně moc nezlepšilo.

gan112
10.05.2016

Pozor určite bude obsahovať spoilery. Musím povedať že som sklamaný a to ani nie príbehom ale celkovo tým ako sa to ku koncu premenilo na dosť klišeovitú frašku. Asi tak do troch štvrtín knihy to bolo skvelé po viacerých stránkach, príbeh aj nápady v pohode, no už tu sa mi trochu logicky nepozdávali niektoré veci (napr. policajt telepat ktorí pri vyšetrovaní vlastne ani nemôže využiť svoje telepatické schopnosťi). Inak to bolo velmi dobre zinscenované a napetie bolo udržiavané na všetkých frontách, zahadné stratena D´Courtneyho dcéra bola v tomto smere velké sklamanie, teda ked prišlo k rozlúšteniu. Ostatné dejové linky s odstranovaním svedkov, pátraním …a tak dalej, boli už ukončené k velkej spokojnoaťi. No pri tej dcére nastal ešte další problém lebo to s ňou prešlo do absolune prevareného rozuzlenia a tak sa prekvapenie zo záveru vzťahuje iba na povzdich sklamania. Nemôžem ale hodnotiť nijak nízko aj ked mi pripadá že ten koniec bol napísaní za päť minút dvanásť a odfláknutý. Zaverečné (pre mna trochu dvojznačné posolstvo) sa mi ale páčilo.

Marky.F
20.12.2015

Líbilo se mi vykreslení světa, ve kterém se příběh odehrává, zvláště nápad telepatů. Knížka to byla zajímavá a čtivá, ale určitě bych neřekla, že mi zrovna vyrazila dech. "Překvapivá pointa" mi přišla velice nepřekvapivá (uhodla jsem ji asi ve čtvrtině knížky) a občas bylo znát, že je knížka z doby sálových počítačů. Za mě 3,5 *.

mitko
24.09.2015

Zaujímavé vykreslenie sveta, kde spolu žijú obyčajní ľudia a telepati. Ich rozdelenie do trocha skupín podľa ich schopností bolo dobre vykreslené a taktiež ich uplatnenie v spoločnosti na rôznych pozíciach. Bester tu popísal muža, ktorý sa chcel vzoprieť spoločnosti, vedel že po vražde bude veľmi ťažké vyhnúť sa anihilácii, keďže kde-kto si ho môže prečítať, ale tu autor ukazuje, že aj keď telepati dokážu odhaliť vraha hneď, dostať ho pred súd a aj dokázať vinu je oveľa zložitejšie. Sudcu tu predstavuje počítať, ktorý rozhoduje o vine len na základe vyšetrovania a dôkazov (nikdy nie čítaní myšlienok). A tak hlavný policajný prefekt (telepat) musí nájisť svedkov, zbraň, motív a opísať celý čin. Práve pasáže medzi súbojom vraha a prefekta sú najlepšie z celej knihy, zprvu má vrah navrch ale postupom času hlavne vďaka výhode telepatie, posúva misku váh na svoju stranu.

Kniha má važne skvelé tempo a aj neočakávaný a nevšedný koniec. Po 60 rokoch od napísania dokáže zaujať a zub času na ňom nie je vidieť ale neodpustím si napísať aj pár negatív. Tá hlavná je v postave vraha, zo začiatku má charizmu, racionálnosť a obdivuhodnú chladnosť v situáciach a spolieha sa na svoje inštinkty a aj počas prenasledovania si zachováva svoju tvár, ale zrazu neskoršie ho už opisuje ako blázna čo ma sklamalo, a druhá vec, že počas zahládzania stop, za sebou zanechá ešte viac mŕtvol ako pri vražde (a to ľahko dokázateľných), ale o ne sa nikto nestará a pokračujú len vo vyšetrovaní tej prvej. Hlavne tieto chyby mi nedovolia dať plné hodnotenie.

mora.nocna
05.11.2013

Precitane jednym dychom

Phoenix16.cz
07.01.2013

Zničený muž - Bester, Alfred | **** | 23.11.2011 20:58:02
Pří čtení této knihy mi celkem dlouho trvalo, než jsem si zvykla na styl vyprávění a pronikla do světa, který tu je popisován. Zpočátku mi popisované prostředí připadalo podivné a cizí, ale když se mi konečně podařilo pochopit smýšlení a jednání hlavnívh postav, hned se mi četlo podstatně lépe. Autor tu předkládá svět lidí a bytostí s telepatickými schopnostmi, které koexistují ve vzájemné symbióze, kde zločin v podstatě neexistuje, protože je telepaty odhalen dříve, než k němu dojde. Ale co když se telepat stane spolupachatelem? Nastane honička mezi zločincem a strážcem zákona, který má zdánlivě navrch, přesto však vraha ne a ne polapit. Nakonec je z toho souboj charakterů, kdo vydrží déle a chytře vybruslí ze situace, což dodává příběhu na přitažlivosti a nutí čtenáře číst dál a dál, aby se konečně dověděl, kdo z těch dvou nakonec vyhraje.

BUCHhalteR
13.12.2012

uplny masaker perfektna kniha

nightlybird
15.02.2011

Jsou knihy,které v podstatě nestárnou. Zničený muž patří mezi klasiku žánru SF a oprávněně dostal v roce 1953 cenu Hugo-Novel winner . Pokud jste fanda SF. neměl by chybět ve vaší knihovně. A navíc je to kniha, která svým námětem a zpracováním zaujme i čtenáře, který zrovna dvakrát SF nemusí.
Jediné, co se jí dá vytknout, je slabší psychologické vykreslení postav a místy jsem měl pocit, že Kořínkův překlad trochu drhne - to ale může být jen pocit, knihu mám 1.vydání ve slovenštině. Přes půlstoletí od vyjití originálu je ale každopádně čtivá a můžete s ní strávit příjemný večer místo čučení na bednu.

JP
15.02.2011

Zčásti to zestárlo a zčásti je to dodnes neuvěřitelně originální a aktuální. Námět pro sci-fi thriller jak vyšitý, co zřejmě bude chtít přečíst znovu, mimo trochu několika zastarale vykreslených věciček mi vadilo především, že magnátův plán byl na budoucnost přecijen nepromyšlený, chci říct, už dnes jsou nájemné vraždy takřka nevypátratelné, i obyčejný člověk ví jak ji zamasakovat a má dost velkou šanci, že ho nevypátrají, takže v budoucnosti člověk s velikou mocí nepřijde na nic lepšího, než na tohle? Sice souhlasím, že člověk, je člověk, chybující tvor a o tento prvek tam asi šlo a že díky oněm telepatům je vražda prakticky nemožná, ale nějak mi to celé není pochuti.

Když však v příběhu zmizely hvězdy, měl jsem z toho zvláštní nepopsatelný pocit, jen z té představy, to Bester vážně trefil.

Nicméně příběh muže, který se rozhodl prosadit svou vůli navzdory celé společnosti - no nezní to mocně? Někdy se k tomu určitě zase dostanu, ale na plný počet to nevidím, palce jsem držel záporákovi.