Búrka a vydra

Búrka a vydra https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123615/burka-a-vydra-123615.jpg 4 9 2

Tento román je jediným dielom autora a skutočnosť, že vyšiel až sedem rokov po jeho smrti, r. 1973, najpresvedčivejšie hovorí o tom, že ho francúzska literárna kritika pokladá za dielo trvalej hodnoty a výnimočných kvalít, ktoré si už našlo miesto v dejinách literatúry. Ide tu o akúsi víziu o zániku sveta, ktorú prežije jediný človek, vidiecky učiteľ, hrdina románu. A vtedy sa začína jeho „nový život", začína si uvedomovať seba v nehybnom, mŕtvom prostredí, ale ani v tejto zúfalej situácii nerezignuje: vytýči si ciel' putovať za svojím priateľom do Paríža. Čitateľa priam strhne sugestívne opisovanie jeho cesty, na ktorej sa stretne s dvoma žijúcimi tvormi — so zvieraťom vydrou a s malým dievčatkom. So zatajeným dychom putuje čitateľ s ním až do Paríža a uvedomuje si to výnimočne ľudské — silu človeka nevzdať' sa a ísť za svojím cieľom. Je to v podstate báseň o bytí človeka a o jeho životnej túžbe. A nie je náhoda, že tento román autor koncipoval v strašných rokoch druhej svetovej vojny: ako výstrahu pred všeobecnou skazou a vieru v sily človeka, že bude schopný zabrániť ďalšej.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

L´orage et la loutre , 1973

lushi
lushi
27.07.2016 4 z 5

Knihu jsem si přečetla, protože podle databáze by měla být podobná jako Cesta. Podle mě je mnohem víc metaforická (i když jsem nebyla schopná tu symboličnost podchytit), věřím, že je v ní víc, než jen ten příběh. Už jenom proto, že zastavený svět v takové formě je konec světa spíše v duchovní rovině. Je to putování hlavní hrdiny společností, přírodou, sebou samým.

mora.nocna
mora.nocna
20.03.2013 5 z 5

tuto knizku som nasla v rodicovskej kniznici a ani sama neviem, preco som po nej siahla, nikdy som o nej nepocula a je velmi nenapadna. nic som necakala a..

nikdy som nic podobne necitala. zastaveny svet..taziva atmosfera.. vona.. nie je to lahke citanie, pritom genialne opisane, uplne som tym zila.. je to ako zly sen

o niektorych knihach je lepsie dopredu nic nevediet, aby vas potom mohli dokonale prekvapit a toto je presne ten pripad

postapokalyptické romány

Autorovy knížky

Lucien Ganiayre
francouzská, 1910 - 1966
1979  78%Búrka a vydra

Kniha Búrka a vydra je v