mora.nocna mora.nocna komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

V pohori Tribec som bola na turach cely tyzden pred cca 8rokmi, prespavali sme tam v takej chatke. Hoci to bolo v lete, teraz sa bojim otvorit si tie fotky :)

09.07.2017

Deník zlého psa Deník zlého psa Martin J. Howard

12. august :)

22.06.2017

Hodina pětadvacátá Hodina pětadvacátá Zdeněk Lorenc

tak toto je uplne nadherna kniha. trosku tazsie sa cita, ale je v nej citit leto na dedine, v prirode. je to az hmatatelne, je z toho citit vone. zaroven je to tajommny a krasny pribeh. som nadsena

19.03.2017 5 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Predstavovala som si nieco uplne ine na zaklade komentarov a ich neustale sa opakujucom sa slove "laskavy". Rozhodne nie hned na 20. strane radostne pozorovanie utrpenia a smrti zvierat cit. "Zabijeni vepru me rozesmavalo k slzam, protoze je tahali za usi a vepri pronikave kviceli. Ale nejzajimavejsi bylo vrazdeni ovec." - nasleduje opis, ktory mi prisiel vyslovene kruty a nebyt "ctenarskej vyzvy", do ktorej som potrebovala knihu podla skutocnej udalosti, tak by som knihu odlozila a posunula dalej. A o nic by som veru neprisla.. Okrem radosti z vrazdenia zvierat na bitunku sa Pagnol vyziva v tom, ze zapali mravenisko, odtrhaju s bratom modlivkam postupne drapky, nozicky az z nich zostane len torzo. Dalsiu modlivku vhodia do mraveniska, kde ju zozeru mravce. Cely zvysok nasledujucich dvoch kapitol je o polovacke, vrazdeni zajacov a vtakov. V poslednej tretej kapitole zas s velkou slavou zabije hada. Hmmm.....
Ja som to teda docitala len so znacnym sebazaprenim, aj ked niektore momenty boli svetlejsie. Nesedel mi ani styl pisania, ktory mi vobec neprisiel laskavy, ale dost ironicky. Snad jedina postava, ktora mi prirastla k srdcu bol naivny Lili. Ano, par momentov bolo vtipnych, aj som sa zasmiala, ale nejak nechapem, tu jednohlasnu zhodu, ze ta kniha je laskava a krasna.

08.12.2016

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

napisala by som presne to iste ako pise ChciOdŽivotaVíc, akurat by som este dodala, ze to neni knizka vhodna pre vegetarianov..aspon toho delfina nemusel jest

23.11.2016

Nostalgia Nostalgia Mircea Cărtărescu

Nadherna knizka. Autor je sice grafoman, no nevyskrtla by som ani jedine slovicko. Poviedky su cim dalej lepsie, posledna je dost odlisna od ostatnych, nic take som necakala.. bola uplne absurdna na zaciatku, velmi som sa na nej smiala ale konci sa majestatne. Nechapem akurat prirovnanie s danymi autormi, toto je nieco celkom ine, originalne. Pre vsetkych snilkov a ludi, ktori citaju nielen pribeh ale sa vyzivaju aj v krasnych vetnych konstrukciach a obrazovych vidinach. Blizenci maju skvelu pointu, po docitani som musela zacat citat odznova.. a pre mna uplny top je najdlhsia poviedka REM, ktoru som ja pochopila ako alegoriu na dospievanie, ale to nie je podstatne. Fantazia a schopnosti tohto autora su naozaj nieco uplne vynimocne, ale kazdeho to asi bavit nebude.

22.11.2016 5 z 5

Jednoho dne, možná... Jednoho dne, možná... Lauren Graham

take trosku bridget - joneovske

19.11.2016

Tajemství kulového blesku Tajemství kulového blesku Ivan Štoll

Celkom vtipne napisane a zhrnute.

31.10.2016

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Neil Gaiman

Ani som nevedela, ze milujem komiksy...

14.10.2016 5 z 5

Cesta do bláznovy zahrady Cesta do bláznovy zahrady Ladislav Szalai

cast poviedok - tie, co sa mi pacili - znacna inspiracia star trekom
cast poviedok - akoze to co bolo??? tu orgonovu hviezdu som ani nedokazala docitat, znoska nezmyslov.. jezdec z neznama tiez
akurat pviedka hra sa mi naozaj pacila, zeby inspiracia pre hunger games? :)

10.10.2016

Koralina Koralina Neil Gaiman

luskacik a mysi kral + alica za zrkadlom :) velmi pekne

04.10.2016

Nula kelvinov Nula kelvinov Jana Plauchová

no.. na tuto knihu som citala tolko oslavnych nazorov a ani jeden kriticky, ze som si ju musela precitat. no zial, ja musim povedat aj kritiku... pribeh, napady a tak - to bolo na jednicku. ozaj, hlavne ku koncu som citala a citala, zvedavost ma hnala. ale co sa pisania tyka, ja by som to troska preskrtala, bolo tam vela vaty a zbytocneho opakovania rovnakych informacii. no a hlavne teda pasaze s molly, to som vyslovene trpela, tie boli strasneee.. :) ale inac to bolo super premyslene, dej bol dobre odstupnovany. celkovo sa mi pacilo - len ta molly..ta molly... :D

--spoiler :)---

no a dalsia vec - vzdy, ked sa pise o cestovani v case, tak sa to neobide bez logickych chyb. ja som si vsimla jednu - ako si mohla ta claudia pamatat, ze vychovavala dieta a clanok v novinach o unose?
no a na rozdiel od kneslov-ej si myslim, ze to bol happy end :) mne sa zaver velmi pacil.

03.10.2016

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

kedze mam rada zaner "mestska fantasy", tak sa mi tento diel pacil najviac. a zda sa mi, ze aj autor sa vypracovava - co mi v prvom dieli napriklad dost vadilo, ze dej je znasilnovany, aby sedel na fotky, tak tu uz su tie fotky len ozaj takym doplnenim. len zaver teda bol zbytocne natahovany. dalo sa aj kratsie :) + konecne sa tu nasla postava, ktoru som si mohla oblubit (Sharon) :))

26.09.2016

Zablúdený rýchlik Zablúdený rýchlik Viktor Dmitrijevič Kolupajev

nemam iny komentar ako - ach boze :D nech si to kazdy vylozi ako chce :)

19.08.2016

Žárlivost Žárlivost Alain Robbe-Grillet

Genialne! Kniha, ktora mozno az tak nenadchne pri samotnom citani, ale utkvie v pamati na velmi dlho (najviac ma mata obraz stonozky)

19.07.2016 5 z 5

Dívka, moře a noc Dívka, moře a noc Jacques Sternberg

Vyborna knizka. Akurat ku koncu to rozuzlenie pekne este Sternberg natahoval :)
Len neviem, preco to vyslo v edicii "cteni na dovolenou", ja som sa chvilami aj dost bala a zaver je pekne mrazivy ;)
Ad komentar fialky vonavej - Sofie nema ziaden zvlastni ukol a uz vobec nie taky ako pise, bohuzial tento komentar trosku ovplyvnil moje vnimanie Sofie v negativnom zmysle..

10.07.2016

Nočný cirkus Nočný cirkus Erin Morgenstern

no.. co na to napisat.. najskor sa mi velmi tazko zacitavalo, musela som sa vyslovene nutit aby som pokracovala. potom ma z tych opisov az "rozbolela hlava" - jednoducho toho bolo strasne vela, prehustene, gycove, klisovite a strasne moc vsetkeho. az koniec ma strhol a docitala som jednym dychom, aj ked sa priznam, ze som celkom nepochopila co sa vlastne stalo... podobne ako ostatni co napisali komentar, k postavam som si nevytvorila ziaden vztah, pretoze neboli prilis vykreslene.. azda iba cukiko mi vobec nesadla. este musim napisat ze som to citala v slovenskom preklade a ten bol mimoriadne zly... preklepy, chyby (raz dokonca napisala ze je rok 1985 miesto 1895 - co ma riadne zmiatlo..) a vetna konstrukcia "nie si je isty" ma poriadne iritovala, dialogy boli neprirodzene a iritujuce - mozno to tak nebolo v originali, neviem.. no a to preskakovanie casu mi tiez neulahcilo citanie.. ale asi aj tak nelutujem ze som to citala, v konecnom dosledku je to kniha, ktora zanecha dojem a myslim, ze aj po case si ju budem vediet vybavit.
+ v hodinarovi thiessenovi som vycitila silnu inspiraciu e.t.a hoffmanom a jeho luskacikom, co potesilo

edit 19.8.16 - uz teraz sa mi moc nevybavuje :D

03.07.2016

Datum narození nula Datum narození nula Ludmila Freiová

zo zaciatku zaujimave..potom velka nuda..a zaver zase: wau

31.03.2016

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Mne sa to velmi pacilo je to ten typ knihy, ktory zoberiete do ruky a neodlozite kym nedocitate. Mozno az na zaciatok, ten bol troska zdlhavy. Mne sa pacil ten svet ako tam bol vykresleny. Ale iritovala ma natvrdlost hlavnej postavy a ten zaver mi ju znechutil totalne. Dufam, ze sa v dalsich dieloch spamata :D

09.02.2016

Pekna knizka, posledne slova boli super. Btw Mr. Penumbru som si automaticky predstavila ako profesora Huberta Farnswortha z Futuramy :D

31.01.2016