MonikaJanka MonikaJanka komentáře u knih

Temno Temno Alois Jirásek

Ak nerátam Staré povesti české, moja prvá kniha od Jiráska. Zdá sa mi lepšia, než Psohlavci, ktorých som čítala neskôr.
P.S. pri čítaní ma napadlo, že keby sa zmenili kulisy a ideológia, tak by sa to kľudne mohlo odohrávať v 50.-tých rokoch 20. storočia.

19.05.2017 5 z 5

V zajatí geografie V zajatí geografie Tim Marshall

Pokrytý je takmer celý svet. Škoda, že autor nezaradil aj Austráliu, za to je jedna hviezda dolu. Inač, výborný text.

25.01.2018 4 z 5

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

(SPOILER) Po dva a pol mesiaci hotovo! Pred Vianocami som knihu odložila s tým, že to nedočítam a to mi chýbalo okolo 250 strán. Po Novom roku mi niečo vnuklo, aby som to predsa len dočítala. A neľutujem.
Najšokujúcejší moment v knihe pre mňa bol, ako jedna z postáv prišla o dieťa a ani jej nebolo umožnené mať ďalšie.
Prečo takmer každá hlavná mužská postava v knihe behala za ženami?

14.01.2024 5 z 5

Poselství z Ukrajiny Poselství z Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj

Naliehavé a múdre slová. Jedna z najsilnejších kníh, ktoré som čítala.

15.04.2023 5 z 5

Putovanie do staroveku Putovanie do staroveku Vojtech Zamarovský

Je to výcuc z kníh Vojtecha Zamarovského. Ako úvod do jeho diela to postačuje.
V roku 1991 vyšla táto kniha pod názvom Návrat do staroveku.

08.12.2019 3 z 5

Toulky českou minulostí 14 Toulky českou minulostí 14 Petr Hora-Hořejš (p)

Neviem, či autor toto bude čítať, ale nedá mi: Musím sa aspoň trocha zastať Martina Hattalu, ktorého autor používa ako ilustráciu pomerov na univerzite v Prahe. Nechcem ospravedlňovať to, že nevedel po česky a predsa učil češtinu (ani iné nešváry), ale mohol spomenúť že pán Hattala bol spoluautorom (druhý bol Michal Miloslav Hodža) jazykovej reformy, z ktorej vychádza dnešná slovenčina (aspoň v glose to mohol spomenúť).

02.06.2017 5 z 5

Písař Písař Hugo N. Gerstl

Mohlo by to byť dobré, keby tam neboli veci, ktoré v 9.storočí n.l. v Európe neexistovali alebo nefungovali. Napr. hl. hrdina hovorí, že mal na obed rajčiny a zemiaky, čo je nezmysel, lebo tie prišli z Ameriky o pár storočí neskôr. Alebo je spomenutá akási osoba menom Gyula, čo je maďarské meno (mimochodom aj titul) a Maďari v tom čase boli ešte niekde ďaleko v Ázií. Aj celkovo mi fungovanie spoločnosti opísané v knihe pripomínalo dnešok, už mi chýbalo aby sa jazdilo autami. Neviem ako to vtedy fungovalo, ale asi takto to nebolo. O tom, či bola pápežka Jana alebo nie, o tom nechcem diskutovať. Ako realistickejšiu verziu tejto témy odporúčam knihu "Pápežka" od Donny Woolfolk Crossovej.

30.12.2016

Atlas: Príbeh tatka Slaného Atlas: Príbeh tatka Slaného Lucinda Riley

(SPOILER) Výborne zakončenie série Sedem sestier, dozvedela som sa odpovede na (takmer) všetky otázky. Len by ma zaujímalo, že či sa Main syn volá Hermes.

21.05.2023 5 z 5

Volodymyr Zelenskyj: Muž, který píše dějiny Volodymyr Zelenskyj: Muž, který píše dějiny Sergej Rudenko

Oveľa lepšia kniha o Zelenskom, než od manželov Čermákových. Oceňujem to, že som sa dozvedela o tom, ako to chodilo na Ukrajine v posledných rokoch (autor najviac priestoru venuje prezidentskej kariére Zelenského). Chýbalo mi tam viac informácií o Zelenského detstve a mladosti, jeho rodičoch a manželke Olene. Privítala by som taktiež nejaké vysvetlivky k ukrajinským reáliam pre českého (aj slovenského čitateľa, v celej knihe je len jedna).

14.08.2022 3 z 5

Hľadači mušlí Hľadači mušlí Rosamunde Pilcher

Príjemná oddychovka.

25.05.2019 5 z 5

Denníky 1. Denníky 1. Sándor Márai

Smutné čítanie, na konci už depresívne (hlavne potom, čo mu zomrela žena). Posledný zápis autor urobil mesiac pred samovraždou.

13.06.2017 5 z 5

Harmonia cælestis Harmonia cælestis Péter Esterházy

Neviem, neviem. Asi som na to nedozrela, a to už som prečítala všeličo (aj také ťažké knižky, napr. Orlando od Woolfovej a Zakázaná ríša od Slauerhoffa, alebo z postmoderny Meno ruže od Eca alebo Moje meno je Červená od Pamuka). Týždeň som sa trápila s prvou časťou a potom som si dala týždeň na rozmyslenie, či sa budem pokúšať čítať ďalej alebo nie, rozhodla, som sa, že nie. Ešte dobre, že som si knihu len požičala a to som sa na ňu tešila. Netvrdím, že je to zlé, ale nesadol mi štýl písania. Ešte skúsim Opravené vydanie, ktoré mám doma a potom už asi nebudem vyhľadávať knižky od Esterházyho.
Prepáčte pán Esterházy, nejak sme si nesadli, želám vám lepších čitateľov ako som ja.
Ani nebudem hodnotiť.

05.06.2017

Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša Samuel Langhorne Clemens

Neodporúčam pre milovníkov pôvodných artušovských príbehov. Autor z toho spravil kritiku feudálneho systému.

09.04.2017

Viedenská maľovaná kronika Viedenská maľovaná kronika Marek z Káltu

Na to, že to pochádza zo stredoveku, je to celkom čitateľná kniha. Ako bonus je priložený reprint kroniky v latinskom origináli.

02.04.2017 5 z 5

Karel Gott - Solitér Karel Gott - Solitér Miroslav Graclík

Mohlo by to byť dobré, len veľa priestoru bolo venovaných detstvu a Majstrovým začiatkom. Na strane 300 sa dostal len po angažmán v Las Vegas (1967). (Medzitým sa stihne venovať jeho súkromiu a ženám). Ďalších 50 rokov je porozprávaných na 100 stranách a zvyšok sú Zlaté sláviky a diskografie. Veľa miesta zaberajú obrázky titulkov a obalov platní + recenzie ne jeho platne. Netvrdím, že kniha je zlá, len by sa mi páčilo, keby bola taká podrobná aj v ďalších obdobiach Gottovho života, nielen stručne. Aj keď je pravda, že by to vyšlo na niekoľko dielov. Kvôli obrázkom, recenziám + textu dávam 4 hviezdy, aj keď nie som Gottova fanynka. (Knihu som dostala ako darček priamo od autora).

16.01.2017 4 z 5

Tajomná komnata J. K. Rowlingovej Tajomná komnata J. K. Rowlingovej Sean Smith

Pekný životopis Rowlingowej do roku 2000. Privítala by som, keby autor ešte napísal aj pokračovanie.

13.07.2023 5 z 5

Zemí šelem Zemí šelem Jules Verne

Verneovka, ktorú sa oplatí prečítať.

26.12.2021 4 z 5

Petr Novák: Klaunova zpověď Petr Novák: Klaunova zpověď Miroslav Graclík

Nemám čo vytknúť, jedna z najlepších kníh od autora.

26.04.2021 5 z 5

Černé ptáče: Pravdivý příběh Nabarveného ptáčete Černé ptáče: Pravdivý příběh Nabarveného ptáčete Joanna Siedlecka

Súhlasím s tým, že kniha mohla byť napísaná lepšie, ale aspoň sa dozviete ako to asi v skutočnosti bolo. Mnohé scény a postavy v knihe Pomaľované vtáča (Nabarvené ptáče) majú svoj predobraz v skutočnosti, ale bez tej krutosti a sadizmu.
Malý postreh: je vidieť, že autorka je Poľka (z hľadiska viery), v záverečnej časti uvažuje, ako sa vodí pánovi Kosińskému po smrti.

01.05.2020 3 z 5

Dějiny Španělska Dějiny Španělska Jiří Chalupa

Pokiaľ neviete o dejinách Španielska nič alebo veľmi málo, tak je toto pravá kniha pre záujemcov. Dejiny sú v nej dovedené do súčasnosti (2016). Ja osobne som si ujasnila, kto boli karlisti a aj aké strany bojovali v španielskej občianskej vojne (táto kapitola sa mi veľmi ťažko čítala, na vine nebol autorov štýl, ale popisované udalosti.)
Môžem len odporúčať.

15.09.2019 5 z 5