Miss Utahraptor

Bouře a vzdorBouře a vzdorLeigh Bardugo

Jedna z nejhorších romantických linek, již jsem měla to neštěstí číst.
I kdybych neměla ve zvyku fandit sexy záporákům, dělalo by se mi z hrdinčina miláčka zle.
Vytrvale ji sráží, vyčítá jí jakékoli náznaky života mimo něj, nedejte bohové, aby měla nějakou moc nezávisející na něm. Kdykoli je slabá, vše je v pořádku, protože "on se o ni postará". Jakmile se kolem ní víc motá nějaký chlap, je oheň na střeše, že on je prakticky děvka babylonská, je v pořádku. Mluvte mi o toxických vztazích.
Že je záporák manipulativní majetnický parchant, to se dá čekat, ale jak se mě autorka může snažit přesvědčit, že je horší, než vnucovaná 100% endgame, to netuším.

Křest ohněmKřest ohněmAndrzej Sapkowski

Tři za většinu knížky. Na čtyři to překlopila rybí polévka.

13.11.2020

Rána pana PůlpánaRána pana PůlpánaStanislava Reschová

Pan Půlpán je tak trochu idiot, ale pokud to nemáte doma tak je to dokonce i vtipné. Jen nevím, pro jakou věkovou kategorii mají jeho příběhy být, protože mám dojem, že velká část vtipů a slovních hříček v knize obsažených průměrnému dítěti nedojde.

20.01.2019

Mléko a medMléko a medRupi Kaur

Čteno v originále. Většina "básní" mi spíše připomínala úvahy a krátké posty, jaké denně vídám na tumblr, než to, co si představím pod pojmem "poesie". Na pravdivosti/trefnosti jim to však nic neubere.

Co se týče překladu, jako potenciální čtenář šmejdící knihkupectvími, bych poukázala na promarněnou šanci nazvat knihu "Mléko a strdí", vzhledem k tomu, že jde o ustálený výraz ve více poetické formě. Význam zůstává, jen estetika by žánru více odpovídala.

26.05.2018

Z klenotnice pohádekZ klenotnice pohádekkolektiv autorů

Jako takhle: pohádky jsou to pěkné, ale už jako dítě jsem se bavila hledáním překlepů a gramatických chyb, kterými je tahle kniha u nás doma pověstná...

17.03.2018

Pohádky Českého středohoříPohádky Českého středohoříDan Černý

Pěkné zpracování co se celkového vzhledu týče, půvabné ilustrace a příjemné vyprávění mně zcela neznámých příběhů. Jedinou výtku bych měla ohledně několika tiskových chyb (II. rozšířené vydání). P.S.: Loupežnice Evička je kočka s dobrým vkusem, odvahou, chytrostí, šikovností a samostatností takového druhu, že lepší vzor si žádná (malá) čtenářka snad ani přát nemůže.

27.03.2017

Kouzelné pověsti pražské aneb Jak to bylo doopravdyKouzelné pověsti pražské aneb Jak to bylo doopravdyMichal Vaněček

Jeden z těch případů, kdy se "moderní převyprávění" dá přeložit jako "hloupá slátanina". Jediným positivem je fakt, že všechny ty "klenoty" mají hlavu a patu. Ilustrace také nejsou příliš pěkné...

26.03.2017

Setba minulostiSetba minulostiVirginia Cleo Andrews

Zaměňte jména za latinskoamerická, a máte zápletku poněkud komornější telenovely na papíře. Předvídatelné do poslední stránky.

25.04.2015odpad!

Vykoupení ohněmVykoupení ohněmVirginia Cleo Andrews

Dětský úhel pohledu autorce skutečně nejde. Extrémně chápavého náctiletého bych jí možná ještě uvěřila, ale to stařecké desetileté dítě...

01.04.2015

Lístky ve větruLístky ve větruVirginia Cleo Andrews

Co bylo v první knize strhující příběh "na motivy skutečných událostí", se v druhé mění v obyčejnou červenou knihovnu. A hlavní hrdinka rychle ztrácí veškeré sympatie.

17.03.2015

AliceAlice's Adventures in Wonderland / Alenka v kraji divůL. Carroll (pseudonym)

Překvapivě dobré v originále, v češtině nadále příšerné. Alenku nadále nesnáším, Alice je na tom daleko lépe- chvílemi má mé sympatie i ona sama.

28.12.2014

InheritanceInheritanceChristopher Paolini

Škrtat, škrtat, škrtat! Inheritance by jak sůl potřeboval zásah shůry proti autorově grafomanii. Ačkoli se stále "něco děje", od začátku se nelze zbavit vtíravého dojmu, že by se těch cca. 700 stránek pohodlně vešlo na 500, a to se pak podepíše jak na čtivosti, tak výsledném dojmu.

03.11.2014

Holmes (1854-1891?) 1. díl: Sbohem, Baker Street a 2. díl: Pokrevní svazkyHolmes (1854-1891?) 1. díl: Sbohem, Baker Street a 2. díl: Pokrevní svazkyLuc Brunschwig

Komiks sám o sobě není špatný, ale chybějící české znaky v Sherlockových dopisech výsledný dojem výrazně zhoršují. Podobnou chybu by vydavatel měl podchytit.

23.09.2014

Temné útočištěTemné útočištěGail Z. Martin

Příběh stále relativně černobílý s osudem zkoušenými a poznamenanými "hodnými" a jednoduše "zlými". Komplikace a nesnáze ale v porovnání s předešlými díly lehce získávají na uvěřitelnosti.
V textu se vyskytují tiskové chyby, záměna jmen a jména špatně psaná.
A to, co nejspíš mělo být cliffhangerem působí jako prachobyčejné utnutí děje vpůli.
Obálka průměr- jak v rámci série, tak celkově.
Lepších 70 %.

25.08.2013

Padesát odstínů svobodyPadesát odstínů svobodyE. L. James (pseudonym)

Prakticky to samé, jako v předešlých dílech. Od druhé knihy sice přestává být patrné, že původně šlo o fanfikci- co se obsahu týče, forma to však stále vyřvává na kilometry daleko.
Autorka nadšeně pokračuje v zábavné fanouškovské hře Gotta ship 'em all! Nacházíte-li se v blízkosti manželů Greyových, jistojistě si zde najdete i ideálního partnera. Když už se konečně zdá, že se na obzoru rýsuje alespoň jedno Nešťastně až do smrti, zdánlivý běh událostí se otočí o 180° a všichni se zase mohou vrátit do 2D růžovoučkých zámků v oblacích.
Co se „hlubších“ rovin příběhu týče- Jeho srdceryvná backstory působí i tentokrát strašlivě uměle. Veškerá hrozící nebezpečí ulpívají v paměti tak chabě, že se z ní vykouří kdykoli se přímo o nich přestane mluvit. A potají jsem se modlila ke všem bohům, aby si autorka rozmyslela alespoň ten epilog a událost k němu vedoucí. Marně, samozřejmě.

23.06.2013odpad!

Padesát odstínů temnotyPadesát odstínů temnotyE. L. James (pseudonym)

Výborná kniha! Dokázala mě přesvědčit, že existuje dílo zbytečnější než část první. Po všech stránkách předčila svého předchůdce a ano, to není kompliment. Tentokrát se navíc autorka rozhodla vše opepřit několika kulervoucími nebezpečími a dějovými zvraty, popsanými vskutku strhujícím způsobem. Tolik vzrušení jsem si užila naposledy při pozorování rostoucí trávy...
Bohůmžel nesnáším rozečtené série, takže nakonec nejspíš přelouskám i trojku. Aspoň si budu lépe pamatovat, za co mám toho literárního bobříka odvahy. :D

01.04.2013odpad!

Zimní pohádkaZimní pohádkaWilliam Shakespeare

„Dej mi ruku na to; budu princovi přísahat, žes poctivý a věrný člověk jako jen který v Čechách.“

Hru jsem si chtěla přečíst hlavně kvůli jednomu z dvou dějišť- Čechám respektive zemi zvané "Bohemia". Přímořský státeček obývaný lidmi s absolutně neslovanskými jmény budil dojem zcela jiné země. V závěru mne však výše citovaná věta míněná největšímu lumpovi příběhu přesvědčila o opaku. :)
I tak ale hodnotím lepšími třemi hvězdami. Jiná Shakespearova díla (počítám i úryvky) se mi zatím líbila více.

23.01.2013

Kameny domovaKameny domovaVáclav Cílek

Knížka o minerálech (a horninách) trochu jinak. Poetické vřelé dílko protknuté láskou ke kamenům i zemi za které pocházejí. To vše bez zbytečného patosu a dnes tak častého přehnaného mysticismu.

DinosauřiDinosauřiDavid Burnie

Nic než zklamání. Knihu jsem měla půjčenou od kamaráda a jen jsem ji prolistovala. Stačilo to na to, abych zjistila, že jde o ÚPLNĚ stejný titul jako "Dinosauři: malá ilustrovaná školní encyklopedie" ve větším vydání- písmo, obrázky, formát celkově. Natáhněte "D:miše", změňte název a titulní obrázek a máte tohle. Jediné štěstí, že mi ji nikdo nekoupil třeba k Vánocům- měla bych dvakrát to samé a ještě v nepraktičtějším formátu.

Kniha o pravěkuKniha o pravěkuZdeněk V. Špinar

Knížka, která mě dostala k paleontologii. Pamatuji, jak jsem u ní jako čtyř- pětileté škvrně seděla a louskala názvy svých nejoblíbenějších potvor. Lví podíl na tom samozřejmě měly Burianovy nádherné ilustrace. Dodnes je to pro mne jedna z nejlepších knih, co mi prošly rukama.

Tajná historie MoskvyTajná historie MoskvyEkaterina Sedia

„Tak se na to podívej, pomyslela si, už mluvím v zatracených hádankách. A chci poradit od mluvící krávy. A povídám si s ptáky a kočkami. Je to dobře, že moje schizofrenie je na ústupu.“

Zpočátku jsem myslela, že jsem si nadělila dobrou, leč průměrnou knížku. Jak jsem se však dostala za polovinu, můj názor se zlepšoval a zlepšoval. Ne, nejde o žádné převratné dílo. Nic takového nečekejte. Mně se to ale takovým zvláštním způsobem líbilo, takže i přehlédnu nepřesný překlad některých slov a pár chyb tisku. Hodnotím plným počtem.

P.S.: A nejlepší byl Mrazík. Nastěnka by se divila.... :D

13.01.2013

Černá sanitka a jiné děsivé příběhyČerná sanitka a jiné děsivé příběhyPetr Janeček

Název knihy klame tělem- děsivých příběhů zde mnoho není. Ano, nějaké mohou (hlavně v ústním podání) vystrašit, ale mnohem více zde zmiňovaných "městských legend" spíše pobaví, znechutí, popřípadě donutí k zamyšlení jaktože tomu někdo může doopravdy uvěřit.
Oceňuji rozbor většiny příběhů, uvedení různých verzí a zasazení do kontextu celosvětového folkloru. Kniha je dobře uspořádaná- dle jednotlivých tematických okruhů (auto, VŠ&SŠ, prostředky MHD...)- a doplněná zajímavými ilustracemi.
Jako jednoduchý folkloristický rozbor určitého fenoménu- moderních legend- bych hodnotila 90%, díky názvu jsem však očekávala něco trochu jiného... Bezpochyby ale jde o velmi zajímavou publikaci.

Linie krveLinie krveSue Tanya Huff

"Henry vypadal jako, inu jako upír. Takový, na jakého byste chtěli narazit v temné uličce. Několikrát."

Mumie jako hlavní záporák? Skoro mě to odradilo. Nejsem zrovna fanda potácejících se zafačovaných mrtvol. Sesbírala jsem ale odvahu a dala se do čtení. Nakonec to asi i stálo za to. Čekal mě parádní rozjezd- mrtvoly přibývají, mumie uniká… V poslední čtvrtině to čím dál víc v-á-z-n-e a nadšení klesá a klesá.... Konec se mi prostě nelíbil, takže se ze zamýšlených 90% dostáváme na "buďte rádi za těch sedmdesát zaokrouhlených dolů".

13.01.2013

Synové osuduSynové osuduD. Shan (pseudonym)

Po vynikající jedenáctce trochu zklamání- řekla bych,že první část by jako závěr stačila. "Střední výplň" a druhá část mi přišly tak nějak navíc. Stejně jsem se nedozvěděla, jak původně dopadly všechny ty "vedlejší" postavy. :( Jako závěr série bych ale hodnotila kladně, i když mi ten konec prostě nesedí. :)

DrákulaDrákulaLuis Scafati

Budu stručná: graficky zajímavé, textově slátanina všeho možného co kdy okolo "Draculy" alespoň proběhlo.

CarmillaCarmillaJoseph Thomas Sheridan Le Fanu

vydání z r. 2011:
Tak už to mám za sebou a nevím, nevím. U překladu dvousetletého textu bych nečekala věty typu "Už je v pohodě.". Chápu, že to mělo být "čitelnější" pro dnešního čtenáře, ale pokud se chystám na takto starou knížku, nepředpokládám snad, že by se postavy vyjadřovaly tak úplně dnešním způsobem.
Oproti Prstům ze záhrobí- taktéž upravené verzi, ovšem z devadesátých let- mi tato připadala mnohem horší. Jakž takž to zachraňuje nepochybná kvalita předlohy, jež je i přes překladatelův zásah znát. Ráda bych si konečně přečetla pouze přeloženou Carmillu- bez zásahů do děje a vyznění knihy. Nepochybuji o tom, že by si vysloužila o jednu, jednu a půl hvězdičky více.

Prsty ze záhrobíPrsty ze záhrobíJoseph Thomas Sheridan Le Fanu

Samotná obálka napovídá, že knížka asi nebude nic extra. Bohužel je tomu skutečně tak.
Údajně zkrácená a zjednodušená verze slavné Carmilly by sama o sobě získala alespoň o * víc, ale...
Není zde ani stopa po druhém hororu, zmiňovaném na titulní stránce, což se vydavatel nejspíš snažil vynahradit sedmi "detektivními" povídkami. Klidně si je mohl nechat. Nečekala jsem záhady hodné Poirota, ale abych ani ne ve čtvrtině jedné z nich znala zápletku, oběť i vraha- a to ještě nebyly představeny všechny postavy... Hodnotím mírně s přihlédnutím k rozsahu jednotlivých částí a potenciálu některých povídek.

Jonathan Strange & pan NorrellJonathan Strange & pan NorrellSusanna Clarke

"Může mág zabít člověka magií?" zeptal se lord Wellington Strange. Strange se zamračil. Ta otázka se mu očividně nelíbila. "Mág by nejspíš mohl," připustil, „ale gentleman nikdy."

Měla bych jedinou malilinkatou výtku- autorka mohla psát rychleji, abych já nemusela číst tak pomalu... ;D Nechápu, jak jsem něco tak vynikajícího mohla číst tři týdny- nedostatkem času to nebude.

13.01.2013

Mytické příšery a monstraMytické příšery a monstraChris McNab

Jakýsi jednoduchý přehled různých, (nejen) ve fantasy použitelných potvor. První, mytická polovina mi přišla mnohem lepší (o *), než část literatura/film, natožpak "moderní příšery"- nepatřím mezi příznivce mimozemšťanů a jim podobných. Hodnotila bych 70 % s přihlédnutím k cílové kategorii ("pro DĚTI a mládež") a pěkně barevným ilustracím.

Petr Pan a WendyPetr Pan a WendyJames Matthew Barrie

Příjemná pohádka pro děti. Někde možná až příliš stručná, jako by něco chybělo. Hodnocení zvedá obálka a celkově půvabné ilustrace.