Křest ohněm

Třetí část ságy o Zaklínači. Setkáváme se opět Geraltem, který si léčí zranění utrpěna na Thaneddu v tajemném lese Brokilonu u dryád. Do příběhu vstupují nové důležité postavy, o kterých byla v dřívějších knihách jen malá či žádná zmínka. Na prvním místě je to lučištnice Milwa. Dále pak rytíř Cahir a nakonec ještě postava nejtajemnější, upír Regis…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30488/krest-ohnem-30488.jpg 4.73112

Zaklínač 5.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Leonardo

Chrzest ognia, 1996

Kniha Křest ohněm

Jen_procházím
20. listopadu

Jeden z těch hodně oblíbených dílů ságy, který čtu občas i bez načtení předchozích. Rozumím výtkám, že se toho tolik neděje, že je to jen putovací kniha. Jenže já mám už od dob prvního čtení Společenstva Prstenu slabost pro putování družin, pro oheň v divočině a hory, hory Gandalfe! Pardon...
Tady každopádně vynikly výborné Sapkowského dialogy, na které má cit jako málokdo. Samozřejmě jsou v knize skvělé postavy, bez toho ty tuny promluv nenapíšete- apatykář, co není jenom apatykář, Nilgaarďan, co není Nilfgaarďan a drsná lučištnice, co není tak úplně drsná. Nemluvě o bandě trpaslíku s kamarádem gnómem, kteří...no to nebudu snad ani psát. Navíc autor dokáže nastínit atmosféru a hlavně hrůzy války (hořícícho bordelu) úplně skvěle a to často na neuvěřitelně malém prostoru.

Jak už asi chápete, tak mě příběh Ciri v téhle knize zas tak nechytl. Ale asi je to potřeba brát tak, že si autor chystal pole pro velké věci do dalšího dílu. Její chování z ní dělá velmi uvěřitelnou postavu, když si člověk promítne její věk. Takže i za tyhle odbočky vlastně tleskám, ikdyž ne tak nadšeně. Když nad tím po asi desátým přečtení Křestu přemýšlím, tak by její eskapády šly dávkovat o dost úderněji a zmateněji a někteří by si snad pak nestěžovali, že to je nudná kniha, protože se moc mluví.

ElizPetrova
17. listopadu

Naprosto parádní pokračování příběhu.. putování Geralta a jeho společníků zemí pohlcenou válkou je plné násilí, krve, napětí. Místy z příběhu mrazí, místy se zasmějete, tak jak už bývá zvykem. Nic mi v příběhu nechybí a Regise snad ani komentovat nemusím. :)

items
16. listopadu

Regis absolútne skvelý! Trpaslíci a Milwa tiež. Ale Geralta by som nakopal do zadku :).

puczmeloun
14. listopadu

Pro mě podivuhodný výplňový díl. Děj ságy se mnoho neposunul stejně jako hlavní hrdinové pohybující se vlastně ve velmi malé oblasti. Měřítko celé knihy se výrazně zvětšuje, přibližuje, z mezistátních záležitostí se dostáváme k otázkám "lidským" (až na drobné výjimky) v časech války. Více drsnosti, méně humoru. Přiznávám, že mě to baví ještě o trochu méně než předchozí Čas opovržení. Nebýt některých nových postav (Regis!) i scének (hraní Gwintu nebo pasování Geralta z Rivie na Geralta z Rivie s "trpkým úsměvem") a dobré čtivosti knihy, tak jdu s hodnocením i níž.

Frosty128
12. listopadu

Sapkowski se krapet utrhl ze řetězu. Přidal na temnotě, akci a brutalitě a krapet ubral humoru. I když ne příliš. U scény, kdy trpaslíci hrají karty, jsem se pořád řezal smíchy. Válečná mašinérie, o které se v předešlých knihách víceméně jen mluvilo tady zuří na plné obrátky. Zoufalství a beznaděj postupně narůstá a vzájemná nedůvěra nesourodé kompanie musí stranou, pokud chtějí přežít. Navíc spousta nových a sympatických postav. Za mě zatím nejlepší díl série i přesto, že hlavní příběh se prakticky nikam nepohnul a dal by se shrnout ve 2 větách. Kromě té feministické sleziny jsem si jej užil na 110%.

Dragonian
11. listopadu

Tenhle díl mám asi ze všech nejraději a může za to jedna postava. Regis!

Lokina
01. listopadu

To byl opravdu Křest ohněm, jak má být. Lepší název nemohl vystihnout podstatu knihy. Totiž nervy drásající pochod hrdinů přes válkou zničené země a aby to přežili, musí všichni tahat za jeden provaz a věřit si. Do toho opět zasahující vyšší politika, která ať už vědomě nebo ne zamíchává s osudy hrdinů.
Tento díl se povedl. Kniha je velmi čtivá, napínavá, krvavá, šokující. Najdou se tam i veselé pasáže, které trochu mírní chmurnou atmosféru.
A abych nezapomněla, Regise jsem si ihned oblíbila, do dalšího dílu se začtu s ještě větší chutí :-)

Haloon

Křest ohněm, to je trefné. Cesta skrz válečnou frontu a střet s drsnou realitou, která války obvykle provází. Přesně tím musí nesourodá podivná skupina projít, aby se vzájemně pochopila a odpustila staré křivdy.
Zoufalá výprava s nejistým cílem má na čtenáře trochu demotivující účinek, ale ustavičný boj o přežití uprostřed válečné mašinerie ukazuje charakter hrdinů a vynahrazuje nedostatky napětím z toho, jak to jen bude dál…